Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180919_230756_113x_mare_imbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224538
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

100 hours of astronomy / IAY 2009


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2009 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asociatia Astronomica Urania organizeaza si ea sesiuni de observatii pentru evenimentul 100 de ore de astronomie, mai multe detalii aici:
[url]
http://www.urania.ro/view_news.php?id=32[/url]
[url]
http://www.astronomie.ro/[/url]

In serile de 2 si 3 aprilie, puteti veni la observator pentru observatii.

In zilele de 4 si de 5 aprilie ne gasiti acolo tot timpul.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Apr 2009 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si la Cluj Napoca, astroclubul local Borealis organizeaza in pta Mihai Viteazul joi-vineri 16.30-23.00 si sambata-duminica 12.00-23.00 "100 de ore de astronomie".
Joi a trecut bine, am avut peste 100 de vizitatori, s-a observat Luna, Saturn si cateva deepsky-uri luminoase, prin binocluri, refractoare mici si un newtonian 150mm pe eq-3-2 motorizat, care a fost folosit si la proiectie cu Saturn "live" pe ecran.
Sus
oaciu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Noi 2008
Mesaje: 13

Motto: VLADIMIR:(looking at the sky.) Will night never come?

Localitate: Stefanesti, Arges

MesajTrimis: 03 Apr 2009 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri, 10 oameni extrem de entuziasti au privit pentru prima oara prin telescop (Luna si Saturn). Nu-i mult, dar entuziasmul lor a compensat.
Si maine e o zi pentru o noua prezentare.
Sus
oaciu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Noi 2008
Mesaje: 13

Motto: VLADIMIR:(looking at the sky.) Will night never come?

Localitate: Stefanesti, Arges

MesajTrimis: 04 Apr 2009 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata, inca 12 persoane au participat la prezentare.
Ca o surpriza, adolescentii au fost greu de impresionat, in timp ce oamenii mai in varsta nu mai plecau de langa telescop. Parca nu se indurau sa plece.
Am facut si fotografii dar mi-e greu sa le incarc cand sunt deja alte imagini cu zeci de persoane in centrul oraselor. Noi am fost mai putini.
Eu am fost singurel si nu foarte priceput, asa ca nu ma judecati prea tare.
Multumesc tuturor ca m-ati ajutat sa-mi fac curaj Very Happy
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Apr 2009 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fii serios. Arata pozele !

Efortul tau e cu atat mai valoros cu cat NU ai avut ajutor de nicaieri si ai incercat sa arati frumusetile cerului unui numar mic de oameni (popularizarea e mai greu de facut asa decat daca ai "la indemana" o masa mare de oameni - dintre acestia se gasesc, oricum, macar cativa care sa fie curiosi; daca-s putini, nu prea ai de unde alege).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2009 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In parcul Izvor lucrurile au evoluat exponential...in bine!
In orima seara am plecat cu coada intre picioare. Era prima data cand am scos dobsonul de 8”, si mi-a luat ceva pana sa il stapanesc cum trebuie, iar refractorul a fost aproape inutil pentru ca mi s-a asezat repede roua pe el. Nici cerul nu a fost foarte prietenos Smile . Cu toate astea, am avut 10 curiosi care au vazut luna, si saturn, si cateva stele.
Vineri seara, pe un cer impecabil, atat cat se poate in Bucuresti, am scos doar refractorul de 90mm, si pot spune ca am fost multumit, am avut aproape 50 de oameni.
Asta seara, sambata, a fost fabulos. Natura de partea mea, si pot spune ca am avut aproape 200 de vizitatori. A venit un grup foarte mare de elevi de la un liceu, cat si uni din curiosii din zilele precedente la care le-am promis ca o sa scot telescopul de 8”, si vroiau sa vada lucrurile mai in clar. A fost nevoie de organizare, s-au facut cozi, si rasuflu usurat ca nu am avut probleme cu politia, pentru ca nu am reusit sa-mi fac rost de autorizatie, iar atata lume atragea prea mult atentia ca sa trec neobservat. Nu stiu cat de incantati au fost copii, poate cel mai mult le-a placut luna, dar imi pare rau ca nu am putut sa fac treburile mai bine, pentru ca eram coplesit de cata frunza si iarba cati erau, si nu am putut sa controlez in mod constrant ce se vedea prin ambele telescoape, eu unu, ele doua. Cu refractorul am prezentat luna, iar cu dobul, Saturn.
Maine am sa fiu si de la ora 3 tot in parcul Izvor, pentru observatii solare.
Probabil ca maine voi avea mai putini clienti, poate toti cei care au tot amanat sa vina, si abea la sfarsit s-au urnit din case.
Oricum, sunt foaret incantat de cum au decurs lucrurile, si sper ca si maine sa iasa bine.
Am sa pun si fotografii.
Sper ca si in alte parti a decurs tot la fel de bine.

_________________
think pink!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 05 Apr 2009 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oaciu, de exemplu, aici in Iasi au fost atatia oameni pentru ca este orasul mare. Pune si tu pozele tale.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
oaciu
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Noi 2008
Mesaje: 13

Motto: VLADIMIR:(looking at the sky.) Will night never come?

Localitate: Stefanesti, Arges

MesajTrimis: 05 Apr 2009 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O poza facuta sambata, cand au inceput sa se stranga primii curiosi. Eu sunt cel chel, iar pustiul cu fes verde e al meu Smile


ia2009.JPG
 Descriere:
Sambata, 4 Aprilie
 Marime fisier:  267.76 kb
 Vizualizat:  de 9921 ori

ia2009.JPG


Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Apr 2009 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Respectand proportiile, in cele mai multe localitati de marimea Stefanesti (Arges) nu exista nici un telescop iar in unele o fi existand dar nu a fost folosit. Felicitari si poate "agati" inca un astronom amator cu ocazia asta.
Stefane, singuratatea nu e buna Sad Mai ia si tu cu tine un prieten (o prietena) ca sa te descurci mai usor.
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 05 Apr 2009 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari tuturor pentru evenimentele organizate si rezultatele atinse!

In zilele urmatoare asteptam in continuare feedbackul vostru pe email (template-ul cu sumarul discutat), in albumul foto (imagini de la evenimente) si pe forum si blog.

Deja au inceput sa vina emailuri cu template-ul completat. Cand le vom avea pe toate vom face public rezultatele per ansamblu de la evenimentele organizate de membrii forumului nostru.

Cu albumul foto ( http://www.astronomy.ro/album/ ) daca sunt probleme sau intrebari va rog sa ma anuntati.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2009 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului: 100 de ore de astronomie Asociatia Astronomica Urania
Raspunde cu citat (quote)

Asociatia Astronomica Urania:

Prezentari si observatii la Palatul National al Copiilor, in Observatorul PNC, in sediul Asociatiei, in Parcul Tineretului si la Targul Educatiei de la Facultatea de Drept:

































_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Apr 2009 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: 100 de ore de astronomie Asociatia Astronomica Urania
Raspunde cu citat (quote)

Evenimentul de la Cluj a fost un real succes, s-a prezentat Soarele prin filtru solar + filtru solar continuum, Luna, Saturn, M42, M45, M44 prin instrumente de la lunete de 60mm pana la newton de 200m pe HEQ5.
Poze puteti urmari aici:
http://picasaweb.google.com/viorel.bidirel
Sus
stefan
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2008
Mesaje: 92



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2009 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa pun si eu fotografii si datele de la 100 de ore de astronomie din parcul Izvor car de curand, scuzati intarzierea.
_________________
think pink!
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 18 Apr 2009 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Anul International al Astronomiei
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa-l felicit pe Mircea Pteancu pentru ideea foarte buna și pe ceilalti participanti ai forului pentru sustinerea proiectului 100 de ore de astronomie. Din nefericire nu pot sa ma laud cu o participare prompta la acest proiect, dar va rog sa ma credeti, ca fac acest lucru de mai mult timp, fie si cu mijloace mai modeste. De,... Nu suntem inca in CE.
Dar, daca veni vorba despre UE, atunci:

ziarul moldovenesc PULS ne sperie, intr-un articol din 17 aprilie, ca Unul dintre deputatii parlamentului european Gert Wilders, liderul Partidului libertatilor din Olanda, intentioneaza sa initieze o campanie de excludere a Romaniei din UE. Din nefericire acest articol nu este postat pe site-ul
http://www.puls md
dar, oricum, nu cred ca a-ti fi reusit sa-l cititi.

Este in rusa.
parerea mea vizavi de acest articol este
1) Romania nu trebuie sa incerce sa alege intre Europa si Basarabia. Evident, Europa
2) Munca, mai multa munca in tara. Fala goala- traista usoara. Tiganaritul prin Europa nu este de bun augur.
Mai multa munca de tipul aceleia pe care ati facut-o cu 100 de ore de astronomie. Si atunci nici un olandez nu va mai avea de spus nimic.

Succesul oricarei tari nu depinde de coloratura politica, nationala, etc... ci de PIB/capita. Pot sa va conduca si comunistii, dar daca PIB/capita in Romania va fi mai mare decat cel din Olanda, atunci olandezul inchide gura.

Dar pana atunci, a se vedea:

http://www.factmonster.com/countries.html
Mai departe selectati Romania si Olanda si comparati cifrele dela

GDP/capita (Gross domestic product per capita) veti vedea, ca chiar daca Romania intrece Republica Moldova de vre-o 3.5 ori, din pacate tot de atatea ori ramane in urma Olandei. Iar Basarabia va fi Romaneasca, atunci, probabil, cand PIB/capita romanesc va intrece PIB/capita al Rusiei. Din nefericire pentru moment situatia este inversa. Rusii intrec Romania la PIB/capita.... Altceva, ca oaia parsiva este Basarabia si nu Romania. E adevarat, ca exista oi si mai parsive decat Basarabia, de exemplu Afganistanul, dar, sa ajungem tocmai pana acolo?

Lenea - cucoana mare!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Apr 2009 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim domnului Alex Gaina pentru aprecieri,nu ne prea sperie deputatul acela olandez,dupa cum bine stim tara lui a legalizat utilizarea drogurilor si iata efectele incep sa apara Shocked .
Pe de alta parte ,nu incetez sa ma minunez de faptul ca o tara mica precum Olanda a jucat un rol atat de mare in dezvoltarea opticii,mai ales a telescopului.
Domnule Alex Gaina,am mai intrebat pe vremuri si pe forumul SARM,ca si aici ,nu am primit nici un raspuns.Inafara de Dvs. mai exista alti amatori de Astronomie in Moldova,sau astrocluburi,asociatii de amatori (nu-mi functioneaza tasta ''semnul intrebarii'').Stima,Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact