Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_20161204_112917_00000~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224028
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lady Luna


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 70, 71, 72  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Noi 2010 02:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar ma chinui destul de mult sa tin aparatul de fotografiat la ocular, uneori imi tin si respiratia. Am deprins chiar un fel de tehnica. Very Happy
Aparatul meu nu are functie de alb-negru dar pot prelucra imaginile ulterior pe calculator si sa le fac alb-negru.
Am decis sa le postez color, pentru ca senzatia sa fie cat mai apropiata de ceea ce se vede la ocular. Acel galbui al Lunii.
Multumesc pentru sfaturi. Smile


Incerc si varianta cu alb-negru. Mai jos atasez varianta originala apoi cea modificata in monocrom.
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 25 Noi 2010 06:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok. nu vreau sa crezi ca sunt cine stie ce experimentat in foto si incerc sa te critic sau sa iti dau lectii, dar si eu ca si tine fac foto-afocal.
daca te uiti la fotografiile Lunii postate de mine (exceptand tehnica si instrumentul), vei observa ca am umblat la LEVELS si SHARPEN. optiuni pe care le are orice editor de imagini. astfel scoti putin in evidenta relieful (umbrele).
uite, daca nu te superi iti trimit ultima ta poza color, modificata putin. fa o comparatie cu a ta, asa cum ai postat-o. vezi ca e o mica diferenta? si este placuta ochiului. nu sa vede aberatia cromatica, terminatorul este mai bine cinturat, la fel si muntii craterelor, Oceanul Furtunilor putin mai inchis si scoate mai bine in evidenta razele craterului Coperinc, zona Muntilor Altai de la craterul Catharina pana la Piccolomini se vede mai bine definit.
si un ultim punct ce vreau sa-l marchez, dimensioneaza imaginea la 1027x768. degeaba lasi rezolutia mare 3000x2000, daca atunci cand dai zoom se vede acel "zgomot" si totul pare invaluit de "ceata". dute la pagina 11 si observa lucrurile mai sus semnalate si n-ai sa te superi ca am indraznit sa-ti dau sfaturi pentru a posta imagini mai bune.

ah. nu cred ca aparatul nu are functia BW. nu il pune pe auto, dai la M si umbla la setarea Withe Balance, probabil acolo obti ceva. ISO puna-l la valoarea 100 si steaza obiectivul pe infinit. nu pe Portrait sau Macro, sau mai stiu ce alta functie. hai, ca trebuie sa sti sa manuiesti cum trebuie. e prea de dimineata ca sa incep sa citesc manualul aparatului tau foto.

SCUZE DE DADACEALA MATINALA!!!
cer senin,
Marcel



foto_luna_108_MODIFICATA.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  68.63 kb
 Vizualizat:  de 5610 ori

foto_luna_108_MODIFICATA.jpg


Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Noi 2010 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salve amigos,

Sugestie: suntem la sectiunea "Observatii astronomice" - in principiu dedicata observatiilor vizuale.

De ce nu postati pozele cu Luna la sectiunea potrivita ? - adica Astrofoto avansati sau incepatori (alegerea va apartine Smile ).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata de catre Laurentiu la 25 Noi 2010 09:51, modificat de 1 data in total
Sus
Ionut Itu
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Ian 2010
Mesaje: 12



Localitate: Navodari

MesajTrimis: 25 Noi 2010 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului: 'Neata!!
Raspunde cu citat (quote)

Asa voi face. Smile
_________________
bypp

Newton 150X1200, Nikon D60, Nikkor 18X55, Tamron 70X300, Nikkor 200
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Noi 2010 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
Salve amigos,

Sugestie: suntem la sectiunea "Observatii astronomice" - in principiu dedicata observatiilor vizuale.

De ce nu postati pozele cu Luna la sectiunea potrivita ? - adica Astrofoto avansati sau incepatori (alegerea va apartine Smile ).


Salut Laurentiu !

Rubrica asta este plina de fotografii ale Lunii si nu vad de ce nu ar fi asa. Doar este un topic dedicat ei. Pana la urma si pozele dezvaluie ceea ce am observat, numai ca nu in cuvinte. Ar fi monoton sa pastram rubrica asta numai pentru cuvinte. Sa stam sa descriem intruna cum arata Selena Wink. Eu consider ca e frumos ca din cand in cand sa mai atasam si ceva ilustrate . E ca si cum ai rasfoi o revista fara nicio poza. Pana la urma devine cam monoton. Crying or Very sad

Cel putin eu, as prefera sa postez aici foto facute la Luna iar la Rubrica de "astro-foto" chestii de finete, experimente astro-foto, foto la alte obiecte ceresti.
Sper sa nu fie cu suparare. Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Noi 2010 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Marcel Jinca
Va multumesc pentru sugestii. Din cate stiu eu, aparatul meu nu permite astfel de setari ( ISO, Culoare...etc) . E un aparat foarte simplu ce isi face setarile automat ). O sa mai caut si eu prin meniurile lui sa vad ce se poate face. Sigur, daca vom continua discutia despre setari si prelucrari foto, voi merge pe topicul specific " ASTRO-FOTO " dupa cum sugera Laurentiu.

Daca ma mai supara mult aparatul foto, ma apuc de desen astronomic !
Laughing ( Era o gluma ).
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Noi 2010 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Laurentiu a scris:
Salve amigos,

Sugestie: suntem la sectiunea "Observatii astronomice" - in principiu dedicata observatiilor vizuale.

De ce nu postati pozele cu Luna la sectiunea potrivita ? - adica Astrofoto avansati sau incepatori (alegerea va apartine Smile ).


Salut Laurentiu !

Rubrica asta este plina de fotografii ale Lunii si nu vad de ce nu ar fi asa. Doar este un topic dedicat ei. Pana la urma si pozele dezvaluie ceea ce am observat, numai ca nu in cuvinte. Ar fi monoton sa pastram rubrica asta numai pentru cuvinte. Sa stam sa descriem intruna cum arata Selena Wink. Eu consider ca e frumos ca din cand in cand sa mai atasam si ceva ilustrate . E ca si cum ai rasfoi o revista fara nicio poza. Pana la urma devine cam monoton. Crying or Very sad

Cel putin eu, as prefera sa postez aici foto facute la Luna iar la Rubrica de "astro-foto" chestii de finete, experimente astro-foto, foto la alte obiecte ceresti.
Sper sa nu fie cu suparare. Smile


Nici o suparare, Teo.

Doar ca in ultimul timp pe aceasta rubrica avem doar poze si mult mai putin si mai rar ( de fapt, aproape deloc) descrieri de observatii. Si cata vreme exista pe forum sectiuni speciale dedicate astrofotografiei gasesc ca este mult mai nimerit sa postati imaginile acolo. In topicul de fata eu cred ca imaginile ar trebui sa reprezinte mai degraba o exceptie si un suport / ilustrare a ceea ce am observat vizual. Acesta este scopul si spiritul acestei sectiuni si al acestui topic initiat de Mircea Pteancu (si eu zic ca e firesc sa ramanem on topic din acest punct de vedere).

PS pentru cei care care nu stiti deja, va spun ca in limbajul curent al astronomilor amatori de pretudindeni termenul de "observatii" este rezervat, prin traditie, domeniului vizual.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Noi 2010 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Lady Luna
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Si la noi pe forum ,mai ales la categoria ''AstroFoto'',au fost publicate multe fotografii ale Lunii,unele excelente, dar ceea ce va propun este un topic pentru si despre observarea Lunii,obiect care singur,spunea un alt iubitor al Cerului,ne prezinta mai multe detalii fine decat toate celelalte obiecte ceresti la un loc.Mircea.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Noi 2010 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK. Am priceput.
Pai, cum la descrieri nu sunt mare mester, cred ca voi posta de acum incolo extrem de rar in acest topic si ma voi orienta mai mult spre rubrica de astro-foto. Pana cand muzele nu ma vor vizita ca sa imi dea si mie un dram de imaginatie pentru a alcatui compuneri si descrieri ale peisajului selenar, imi iau jucariile si plec la sectiunile dedicate.
Teo, cel lamurit.
Sad
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2010 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te supăra, frate! Very Happy Totuși, ceea ce se vede la ocular este net superior pozelor făcute din mână, cu o cameră ieftină. Cum avem lunete asemănătoare, sunt sigur că ai văzut cu a ta cam ce-am văzut și eu cu a mea pe suprafața Lunii. Cratere în cratere, crăpături, munți, văi și alte forme ce nu apar în poze, dar se disting cu un ocular bun, la o mărire corespunzătoare. La ultima ieșire am observat Vales Alpis, era chiar pe terminator, bine reliefată și o serie de detalii inedite, pe care întâi trebuie să le învăț cum se cheamă ca să le pot descrie corect aici... Rolling Eyes
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
marius_dss
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Noi 2010
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2010 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fotografiile sunt impresionante
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Ian 2011 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iarasi amintesc de bancul cu romanul,ungurul si Mihai-Viteazu' dar eu abia asta-seara am aflat de la colegul de club ''60mm'' despre situl de mai jos apartinand lui Lunar and Planetary Institute si unde se desfasoara un adevarat dezmat de documentatie selenara.


http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/

Deocamdata mi-am salvat pe desktop harta LPC-1 ,sa o am la indemana,varianta de 3.7 MB.

http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/LC1/index.html

Am admirat un pic ''Consolidated Lunar Atlas'' de Kuiper si colaboratorii.

http://www.lpi.usra.edu/resources/cla/

Si am admirat panoramele selenare realizate de echipajele Apollo.

http://www.lpi.usra.edu/resources/apollopanoramas/

Panoramele Apollo le-am amintit doar ca divertisment.
Aceasta este rubrica de observatii,persoanele cu retard in dezvoltarea intelectuala si care au chef de discutii ''inteligente'' despre stelele absente din poze, umbre intersectate si cutele de drapele,sunt avertizate sa faca acest lucru,daca au chef,la cotetul de la off-topic anume creat pentru dumnealor.

Cei care observa efectiv Luna,sunt invitati sa-si aleaga atlasul dupa placul inimii.Si multe ,multe alte lucruri (virtuale) interesante.

Oh,inima,inima,de cate ori te-a induiosat frumoasa Luna!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Ian 2011 01:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos !
Multumim. Imi plac mai ales zborurile virtuale deasupra craterelor.
Sus
somy
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2010
Mesaje: 678

Motto: eppur si muove

Localitate: braila

MesajTrimis: 26 Ian 2011 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos ce a oferit MIRCEA, multumim mult, grozave.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Feb 2011 01:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragii mosului sa fiti sanatosi,ma bucur ca va plac acele documentele selenografice.

Aseara,Luni 14 Februarie, am continuat testarea unui obiectiv de 70x800mm.Testare spun in sens foarte general.Numai Luna s-a vazut prin si ,uneori,printre nori.
Am montat obiectivul la un tub de luneta 60x800mm, cu port-ocular de 24.5mm,acesta fiind disponibil.In schimb,de data aceasta am luat cu mine pe langa cutia de oculare si diagonala hibrida de 0.96/1.25 inch pe care mi-a procurat-o Alin Tolea ,cand a fost la Vladeasa.
Am folosit la luneta mariri de 19x/ Huygens Acromatic TAL ;32X / acromat simplu 25mm si 107x/ Plossl Celestron 7.5mm.Doar bordul luminat al Lunii,atunci cand era spre marginea campului,prezenta franja cromatica ,virata spre verde foarte slab si galbui,destul de lata dar de intensitate slaba.Si peretele estic foarte stralucitor al craterului Flamsteed ,daca l-am identificat bine.

Unul din ocularele mele ''extreme'', ocularul Galilei de 18mm focal,nu a ajuns in focar pe luneta.
Luneta am fixat-o provizoriu cu banda izolanta de tubul mini-reflectorului meu.Apoi voi decide o montura finala.
Asa ca am observat Luna si cu micul meu reflector de 72x810mm ,cu oglinda primara executata de Csillag,la 108x/Plossl 7.5mm.Aici am putut focaliza ocularul Galilei cu ajutorul lentilei Barlow 2x,si am ajuns la 90x.Am putut baleia astfel cam 80% din terminatorul lunar,cu acele imagini excelente pe care le ofera ocularele negative .

Mai trebuie sa testez obiectivul si pe planete si stele duble.
Daca si acolo suporta bine mariri de 100x,eu spun ca merita sa fie montat definitiv.La Luna a functionat onorabil.

Inca un factor de care trebuie tinut cont este acela ca majoritatea timpului am vazut Luna filtrata prin nori,deci printr-un filtru natural neutru.Nu stiu daca sunteti la curent cu practica lui Huyghens care,pentru a reduce vizibilitatea aberatiei cromatice,uneori obisnuia sa afume lentila ocularului pentru a obtine un filtru neutru.Si nu vorbesc aici de observatii solare ci a altor obiecte de pe cerul nocturn dar cu luminozitate mare.De exemplu Luna, Venus,Jupiter.Si poate ca a aplicat filtrul neutru si la observarea celui mai enigmatic obiect al epocii de inceput a telescopului si atat de drag lui Huyghens ,anume Saturn.

Am inceput sa colectez harti selenare vechi,unele le puteti vedea la :

http://blogs.fanbox.com/SinglePost.aspx?pb...7810856015


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 70, 71, 72  Urmatoare

Download topic
Pagina 13 din 72
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact