Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
better_SUN_WITH_BACKGROUND_text.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Celestron C8 SCT


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 16 Iun 2009 07:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru felicitari si multa sanatate (ca tocmai ce-am vazut ca sunteti in concediu medical).

Pana acuma noul telescop mi-a facut o impresie buna, pare ca "perioada Halley" a SCT-urilor de care vorbesc unii a trecut de mult, poate si datorita unora ca Richard Berry.

Intre timp, am verificat daca nu cumva oglinda primara e montata necorespunzator (nefiind ajustabila). Dupa procedura descrisa in "Star testing astronomical telescopes", "a trecut clasa" Very Happy . Citind cartea, mi-am dat seama ca faceam si niste confuzii pe-ici-pe-colo in ceea ce priveste testul.

Sper in seara asta sa fie senin si sa pot iesi cu telescopul. Am in program M57, M13, M51 si testul telescopului.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Iun 2009 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc,ma straduiesc (beau pastile)!
Succes la teste,iti ''tin pumnii''.Imi amintesc ca i-am tradus lui Gavril Beches,pe la sfarsitul anilor '80 ,un articol din Sky&Telescope despre un SCT de 8 inches,realizarea proprie a unui ATM-ist nord-american.Acesta si-a propus, si a si reusit ,sa construiasca un asemenea catadioptric limitat difractional.Imi amintesc vag si cum arata in poze,cu tubul si montura din inox...extraordinar.
Asteptam si niste poze la ''Razbelu''/Lunete si telescoape/''Ce instrumente folositi''/,in care e voie sa apara si fericitul posesor Very Happy .In fond valoarea ultima a telescoapelor este data de catre cei care le folosesc.Inca odata bafta!Mircea
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 17 Iun 2009 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului: M
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa ies aseara cu "butoiu' de bere". Conditiile au fost medii spre nasoale, a aparut si o pacla subtire catre ora 23.30. Sigur, puteam sa ies mai tarziu, dar timpul mi-a permis numai sa ies intre 22.30 - 00.00.
Am lasat telescopul afara vreo ora inainte de observatii, gandindu-ma ca e deajuns.
Trebuie sa precizez ca observatiile le-am facut cu becul de la vecini in ochi (m-am mai pitit eu dupa gard, dar n-am reusit tot timpul). Despre cer, din Ursa Mica vedeam doar pe Polaris si Kochab cu ochiul liber, iar din Ursa Mare, pe Megrez il vedeam destul de greu. Careul din Hercules il vedeam doar partial. Nu zic, poate si ochii mei dotati cu geamuri au un rol in treaba asta.

Am inceput cu Epsilon Lyrae, dar n-am incercat sa vad incepand cu ce magnificatie sunt separate toate cele patru componente. Ce pot sa spun e ca la 254X (8mm) erau separate toate componentele foarte clar.
Pe urma, m-am mutat la M57 care a aparut clar conturat la 63X (32mm). Am mai incercat si 156X (13mm) si 254X (8mm). Cel mai bine s-a vazut la 254X. Se vedea forma de inel si se ghicea nebulozitatea redusa din gaura inelului. Alte detalii n-am vazut, ma gandesc ca din cauza conditiilor.
Tinta urmatoare a fost M13, pe care l-am gasit usor. Era vizibil si in binoclu 8X40 si la fel si in cautator 8X50. Cel mai bine l-am vazut la 156X (13mm). Am rezolvat ceva stele de pe margini, dar din miez (care nu avea apect granulat) nu prea am reusit. Cred ca tot din cauza conditiilor.
M51 mi-a scapat si de data asta, din lipsa de timp.

Am facut apoi testul pe stea, gandindu-ma ca dupa doua ore si jumatate de stat afara, telescopul era aclimatizat. Am luat cartea lui H.R. Suiter si am urmat procedura din testul descris la inceput. Subiectul a fost Alkaid.
Inelele de difractie se vedeau bine in ciuda conditiilor. Primul lucru observat a fost ca telescopul e bine colimat (sper sa ramana asa mult timp).
Oglinda principala pare bine fixata, fara a fi prea stransa. Legat de aberatia de sfericitate, am comparat ce am vazut cu figura 2.7 de la pagina 29 din carte. Ce pot sa spun e ca ce am vazut seamana cel mai bine cu pozele corespunzatoare la lambda/4 pentru 33% obstructie (reamintesc ca nu am foarte multa experienta la treaba asta).
Rugozitatea suprafetei pare buna, mai buna decat poza din mijloc din figura 2.8 din carte.
Margini intoarse (am tradus bine?) nu pare sa aiba, cel putin eu n-am vazut ceva care ar semana cu figura 2.10.
Nici astigmatism detectabil n-are (da' las ca are destul posesoru' telescopului).

Cam atat legat de test. O sa-l mai tot repet, poate mi-a scapat ceva.
Sper sa fi fost suficient de clar in explicatii. Stiu ca niste poze erau mai bune, dar deocamdata nu stiu sa fac asa ceva.

Sper sa ajung odata si odata la Timisoara si sa fac un test interferometric sa ma lamuresc definitiv. Asta bineinteles daca si Tavi Stanescu e de acord Very Happy .
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 22 Iun 2009 07:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri noapte (19 iunie) mi-am incercat puterile la observarea de galaxii.
De data asta am reusit sa ma pitesc mai bine de becurile vecinului (care becuri nu le stinge nici ziua).
Am inceput cu M51, la care am reusit sa vad cele doua nuclee inconjurate de o zona de nebulozitate. Nu am reusit sa vad alte detalii, iar imaginea mi-a adus aminte foarte mult de ceea ce am vazut pe un cer "de tara" prin mak-ul de 5".
Am trecut apoi la M63 care s-a vazut tot ca un nucleu mai luminos inconjurat de o zona nebuloasa. La fel si M94, cu observatia ca nucleul era mult mai luminos decat la celelalte galaxii.
Fiindca eram "prin zona", am cautat si perechea NGC4485/4490. Nestiind la ce sa ma astept (ca dimensiuni si magnitudine; le-am vazut atunci in atlas si am zis sa le caut), am fost surprins sa vad doua pete mai nebuloase, cu ceva luminozitate catre centru. Dupa ce am verificat cu calculatorul a doua zi, am aflat ca sunt doua galaxii care au avut ceva de impartit cu ceva timp in urma si care sunt "sifonate" dupa incident.
Pe la 2 dimineata, cand sa strang si sa plec la culcare, l-am vazut si pe Jupiter si cei patru sateliti. La 254X apareau doua benzi tot timpul si din cand in cand inca doua. Pata rosie era ascunsa. Rezultatele nu au fost foarte bune pentru ca planeta era destul de jos. L-am vazut si pe Neptun, dar stiam ca e Neptun dupa pozitia relativa fata de Jupiter.
La observatii n-am folosit niciun fel de filtre. Ma gandesc totusi sa-mi cumpar un filtru UHC-S poate reusesc sa mai trec de poluarea luminoasa.

Cam atat despre observatii. Cine este interesat de un astfel de instrument sper ca si-a facut o idee un pic mai clara despre posibilitati (bineinteles vazute prin ochii astigmatici ai unui incepator).
Pentru cei interesati de catadioptrice, recomand cu foarte multa caldura cartea asta http://www.amazon.com/Choosing-Using-New-C...=1-1[/url]
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 08:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Utile, frumoase si vioaie as spune, descrierile tale. Cu Jupiter e inca greu, am incercat si eu zilele trecute cu maksutov-ul de 127. Trebuie sa avem rabdare sa se mai ridice pe cer. Cat priveste pe Neptun, no chance. E nevoie de peste 1000x, sa devina o biluta mica.

Spor la treaba in continuare.

_________________
Dragos N
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 22 Iun 2009 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru aprecieri.
Cred ca totusi l-am vazut pe Neptun ca o steluta (cel putin pozitia corespunde). Mi-am dat seama ca e Neptun doar dupa pozitia fata de Jupiter si stelele din jur. Stellarium zice ca are magnitudine 7.87 acum.
Oricum nu speram sa vad detalii la Neptun (nici nu am cum). Am inteles ca se vede ca o stea mai mica, lucru care corespunde cu ce am vazut si eu.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iun 2009 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak,dragos.n
voi ma surclasati clar la ce dotari aveti,tot respectul.Totusi daca permiteti o sugestie,cand mai observati pe Neptun ,incercati va rog sa evaluati si culoarea.Asta ar trebui sa indice,cred eu, daca privim o stea sau planeta Neptun.Eu inca nu l-am vazut ''real-time'' pe Neptun,cam unde este dumnealui fata de Jup (intrebare).Mircea
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 22 Iun 2009 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Eu inca nu l-am vazut ''real-time'' pe Neptun,cam unde este dumnealui fata de Jup (intrebare).Mircea

Fata de Jupiter este la o distanta de cam 47' de arc, unghiul de pozitie de circa 70 grade. Distanta va scadea pana la 34' in jur de 10 iulie.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Iun 2009 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema cu Neptun este ca, pentru ca sa-l vezi altfel decat o stea micuta, si sa se transforme intr-o biluta mititica, trebuie sa sari mult peste 1000x. Iar ca sa devina ceva mai mare, trebuie sa ai o marire de 5-6 mii de ori.

Despre a distinge culoarea, nici nu mai vorbesc. De asta spuneam ca la Neptun ''no chance''. Poti sa il vezi doar ca pe o stea mica si atat. Cel putin cu instrumente de amatori.

_________________
Dragos N
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 23 Iun 2009 07:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu n-am avut foarte mult timp sa stau sa-l observ vineri, m-am uitat la el doar vreo cateva minute (de fapt, mai mult pe langa el, incercand sa compar ce vad prin telescop cu ce vedeam pe hartie). Repet, mi-am dat seama ca e Neptun doar dupa pozitie. Ce pot insa sa spun cu certitudine e ca la 254X nu e biluta mica, e doar o stea.
Am atasat mai jos un fragment din cartea recomandata de mine mai sus, in care "Uncle" Rod Mollise, care zice ca se uita prin SCT-uri de vreo 40 de ani, afirma ca la peste 300X, Neptun incepe sa se transforme in biluta.
Acuma, peste 300X poa' sa insemne si 900-1000X.
O sa mai incerc la Neptun "la peste 300X" sa vad ce se obtine (bineinteles daca ma lasa si atmosfera) si o sa incerc sa vad si daca se vede ceva culoare.


Completare (ca uitasem; varsta incepe sa fie necrutatoare Laughing ):



r mollise.jpg
 Descriere:
Rod Mollise dixit
 Marime fisier:  68.85 kb
 Vizualizat:  de 4309 ori

r mollise.jpg



neptun.jpg
 Descriere:
Pozitie Neptun
 Marime fisier:  24.98 kb
 Vizualizat:  de 4305 ori

neptun.jpg


Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Iun 2009 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Problema cu Neptun este ca, pentru ca sa-l vezi altfel decat o stea micuta, si sa se transforme intr-o biluta mititica, trebuie sa sari mult peste 1000x. Iar ca sa devina ceva mai mare, trebuie sa ai o marire de 5-6 mii de ori.


Exista fotografii de amatori cu Neptun sau Uranus ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iun 2009 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a obtine imaginea lui Neptun cu aspect stelar sunt necesare cam 20 secunde expunere. Eu am o imagine in care l-am surprins intamplator, in timpul eclipsei de luna de anul trecut - la adresa de mai jos, pe imagine sunt mai multe chenare, unul din ele marcheaza pozitia planetei Neptun:

http://www.flickr.com/photos/nazgull/27725...448459730/

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2009 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revenind la subiectul topicului am o intrebare pt mak:
Din observatiile pe care le-ai facut pana acum si prin mak-ul de 127 si prin actualul SC confirmi sau nu legenda care spune ca nici un SC nu focalizeaza stelele la fel de frumos ca un mak???
Am privit si eu printr-un SC de 9 si un sfert dar mai vreau o parere Smile
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 23 Iun 2009 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cat de obiective ar fi observatiile mele, avand in vedere ca sunt incepator (si se zice ca incepatorii vad mai putine decat astronomii cu experienta).
Nu vad diferente intre imaginea unei stele in cele doua instrumente, pe scurt.
Cred ca depinde foarte mult intre ce mak si ce Schmidt-Cass se face comparatia. Daca ambele sunt f/10 si aceeasi apertura, contrastul trebuie sa fie cam la fel, eventual mak-ul sa fie putin mai bun datorita faptului ca meniscul mak-ului poate fi fabricat mai precis decat corectorul Schmidt. Daca SCT-ul e f/10 si mak-ul f/15 si au aceeasi apertura, cred ca apar diferente la contrast in favoarea mak-ului.
Am citit ca diferente semnificative apar la curbura campului, cu mak-urile avand un camp mai plat decat Schmidt-Cassegrain-ul. SCT-urile au oglinda principala f/2 si secundara f/5. La mak-uri, am inteles ca principala e f/3 sau chiar 3,5 si implicit si secundara mai putin curbata. Si aici e o discutie intre mak Gregory si mak Rumak, acestea din urma se zice avand un camp mai plat.
Exceptia de la regula in cazul SCT-urilor e C9.25, care are principala f/2.3 si secundara f/4.3. Se zice ca produce un camp mai putin curbat decat un SCT clasic, dar tubul e mai lung.
Eu n-am reusit sa observ aceasta curbura de camp, adica nu mi-a sarit in ochi, nu mi se pare ca ma uit la o imagine curbata cand ma uit in telescop. E adevarat ca obiectele observate de mine sunt mici ca dimensiune si deci tot timpul vor fi "on axis". Poate mai la iarna, o sa vad mai bine curbura asta de camp cand or iesi iar Pleiadele de dupa gard Laughing .

Eu am ales C8-ul pana la urma pentru ca la aceeai apertura, un mak e mult mai scump, mai greu si se aclimatizeaza mai greu. Fiind mai greu, ar fi trebuit sa schimb si montura si deja EQ5 e la limita in ceea ce ma priveste. Am lasat pretul la urma, dar e cel mai important: un mak de 8" e vreo 3000 de euro (numai tubul optic).
C8-ul mi se pare compromisul ideal pentru cineva care vrea apertura suficienta, polivalenta si oarecare portabilitate (adica sa-l poti lua cu masina in deplasari cu alt scop decat astronomia). Ma gandeam la inceput si la un Dobsonian Orion Intelliscope de 10" (sau chiar sa-mi fac eu unul, in ciuda lipsei de timp), dar l-as fi putut folosi doar de acasa, pe un cer poluat.
Asta nu inseamna ca mak-ul de 5" nu e un instrument bun, insa pentru mine e nevoie de ceva mai mare ca sa vad detalii pe care cineva le vede cu un instrument mai mic, datorita "termopanelor" din dotare.

Astea fiind zise, nu as refuza un Intes Micro M815, facut cadou cu tot cu montura si mult timp liber sa pot sa stau cu el sub un cer "de tara" Laughing .
Pana atunci, la ceea ce imi permit, C8-ul mi se pare compromisul ideal.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2009 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns Smile
Ma interesa strict comparatia dintre mak 127 si noul SCT in ce priveste imaginea stelelor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact