Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
MVI_5357_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Articol - Armonia Universului Fizic


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Ian 2007 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Domnule TopcatBV, fragmentul ales de dumneavoastră este extras dintr-un context mai larg. In contextul larg încercam în mod disperat și ridicol (am spus disperat și ridicol deoarece îmi era foarte clar că orice informație certă despre un mediu reprezintă o dovadă a neuniformități, a existenței unei abateri menite să ne atragă atenția în vre-un fel) să descopăr figurile geometrice specifice unei structuri omogene și izotrope. La urma urmei, când spunem structură ne gândim în mod automat și la imaginea creată de distribuția parametrilor fizici.

Deci, teoria mea se bazează pe premisa faptului că un spațiu nu poate fi decât neomogen și nu pe fragmente ridicole alese tocmai din intenția de a discredita ideea așa-zisului spațiu omogen.

Așa după cum probabil ați observat, teoria AUF insistă foarte mult pe aspectele geometrice, pe imaginea conturată de eventualele preschimbări ale parametrilor fizici, reducând practic totul la simple acțiuni de colapsare și expansiune ale spațiului (practic, spațiul este considerat și plămadă, materie). Momentan pregătesc un scurt material care să vă aducă aminte de legătura dintre ideile prezentate în teoria AUF și teoriile care mai lasă încă în discuție subiectul slăbiciunii lui Dumnezeu pentru jocul de zaruri. Luni voi posta acest scurt material.

repet intrebarea: care e diferenta intre neomogenitatea AUF si neomogenitatea TG?

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 28 Ian 2007 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Rautu, atunci când doi oameni spun două lucruri total contradictorii, numai unul poate avea dreptate. Exemplu:

• Unul spune ca spațiul poate fi omogen.
• Celălalt spune că spațiul poate fi numai neomogen.

Eu cred că este destul de clar că în acest caz (caz în care se face apel la modul absolut de a fi, fără acceptarea unor mici abateri, făra aproximații), numai unul dintre cei doi oameni poate avea dreptate. Aici nu încape loc de „abureli”.


Eu am dat doar asa un exemplu din coditean ca sa subliniez care ar fi dezavantajul folosirii unui "limbaj natural" pentru demonstratia unui lucru. Era vorba despre interpretari care in matematica nu exista....

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Ian 2007 06:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul TopcatBV a scris:

"repet intrebarea: care e diferenta intre neomogenitatea AUF si neomogenitatea TG?"

Domnule TopcatBV, nu am idee cu arată neomogenitatea TG. Dacă s-ar cunoaște cu adevărat acest lucru, atunci nimeni nu s-ar mai întreba ce se ascunde în spatele noțiunilor abstracte utilizate in TG.

Totuși, de dragul dumneavoastră aș putea să spun că, nu ar trebui să existe nici o deosebire de principiu între două neomogenități.
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 23 Oct 2007 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului: SE CAUTA UN MEDIC
Raspunde cu citat (quote)

Este vorba de adunatura de formule de matematica si fizica, pe alocuri cu greseli, si interpretate pe de asupra aberant. E caz de schizofrenie, sau de membership la sectia de filologie a Academiei Romane. Asdemenea cazuri se intîmpla se pot itampla oriunde, dar nu pe un forum care se stimeaza. Prefer să stau de vorbă cu Stalin.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 23 Oct 2007 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

avem de-a face cu ceva ce ne e greu sa pricepem.
D-le Gaina, care e realitatea Dvs?????
O fi avand dl. ID chestiile lui, dar sentintele de condamnare la moarte mie uneia nu-mi plac.
Nici discutiile cu Stalin.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 24 Oct 2007 06:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Alex Gaina, în primul rând ași dori să vă mulțumesc pentru faptul de a fi citit (probabil cu mai multă sau mai puțină atenție) seria de articole.

În al doilea rând ași dori să vă mulțumesc pentru caracterizarea pe care mi-ați făcut-o, respectiv:
Citat:
E caz de schizofrenie, sau de membership la sectia de filologie a Academiei Romane.


E o onoare pentru mine, cu atât mai mult cu cât, sunt conștient de modul meu defectuos de exprimare în limba română. Fiți sigur că o astfel de apreciere nu ași fi primit-o de la un bun cunoscător al limbii române.

În al treilea rând, eu cred că ideea de bază este aceea care primează (chiar înaintea oricăror formule), iar această idee este (dacă cumva nu ați remarcat-o încă):

Volumul este o stare.


Vă asigur că aproape fiecare formulă trebuie privită din această inedită perspectivă, o perspectivă nu tocmai ușor de imaginat și de implementat din punct de vedere matematic. Dacă aveți ceva de comentat pe marginea acestei idei, vă stau oricând la dispoziție. În rest, vă urez toate cele bune și vă mulțumesc în numele colegilor mei pentru bunele aprecieri cu privire la valoarea acestui site.
Sus
Alex Gaina
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iul 2004
Mesaje: 217



Localitate: Chisinau

MesajTrimis: 25 Oct 2007 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului: VOLUMUL
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma aflu acuma intr-o camera, care are lungime, latime si inaltime. Aceste trei marimi seexprima prin 3 numere cu dimensiunea : metru (in sistemul SI), sau cm (in CGSE). Daca le inmultim obtinem un al treilea numar, care are dimensiunea m^3 (in sistemul SI), sau cm^3 (in sistemul (CGSE), care exprima volumul acestei camere. Daca, nu sunteti de acord, atunci sunteti ceea ce am spus anterior.
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Oct 2007 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Alex Gaina
Pe forumul acesta s-au exprimat de la inceput opinii cu care nu au fost toti de acord si de aici au rezultat, deseori, discutii mai aprinse, cum este si discutia de fata. Dvs. insa, mi-ati lasat impresia ca ne-am intors in timp in epoca in care, cel ce indrazneste sa exprime un punct de vedere diferit fata de cel acceptat de majoritate este considerat un eretic (sau un "caz de schizofrenie" in opinia dvs.) Dl. Gaina daca nu din alt motiv, macar din respect fata de ceilalti membri ai forumului ar trebui sa renuntati la astfel de "manifestari" lipsite de bun simt.
Ma intreb cum ati fi reactionat daca dl. Iacob Dumitru v-ar fi vorbit la fel cum ati facut-o dvs. Mai aruncati o privire peste raspunsul pe care vi l-a dat dl. Iacob si poate reusiti sa invatati ceva legat de felul in care trebuie sa comunici cu cei din jurul tau.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 01 Noi 2007 07:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Alex Gaina, este evident modul dumneavoastră de a percepe informațiile pe care le oferă camera în care tocmai vă aflați și din acest motiv nu am cum să vă contrazic.

Este totuși tot atât de evident faptul că nu luați în calcul (și nici nu aveți de gând să luați în calcul) toate informațiile pe care orice cameră le poate oferi. Dumneavoastră simplificați excesiv (în cazul de față, raportat la acest subiect) o stare de fapt.

Cu toată considerația pe care continui să o port pentru dumneavoastră, nu uitați, volumul este o stare, adică este ceva mai mult decât școlăreasca dumneavoastră exemplificare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Download topic
Pagina 10 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact