Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC188_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mic dineu la 40 de ani de la expeditiile Apollo/IAY2009


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Așa este, Tudor Vornicu, scrie și în articolul citat cum s-au desfășurat lucrurile atunci. Fiind vremurile care au fost, cred că acești oameni au fost extraordinari, atunci la începuturile televiziunii române.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intrat si eu acum pe articolul citat, si am vazut cu ceva surprindere, ca forumul nostru sta mai bine decat cel de la revista Stiinta si Tehnica. Atat la numar de membri, cat si numar de discutii. Nu e rau pentru noi, cei de pe astronomy.ro, dar e foarte rau pentru tara asta.
_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

m-a mirat și pe mine asta, oricum revista a decăzut mult ca număr de pagini și conținut, probabil că nu au fonduri pentru un site adecvat.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am vazut in ultimele numere, arata ca o revista scrisa de 3-4 voluntari, care se straduiesc sa acopere cat mai multe pagini, cu resurse, in primul rand de timp, minime.

Pacat. Imi aduc aminte de vremurile in care erau tot felul de subiecte, si trebuia sa fi pe faza ca sa nu pierzi revista, asa repede se termina la chioscuri. Imi e si frica sa o spun, dar seamana din ce in ce mai mult cu inceputul dizolutiei unei natiuni. Sa dea Dumnezeu sa NU am dreptate !

_________________
Dragos N
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Iun 2009 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am fost un impatimit al revistei Stiinta si Tehnica. Inca mai am o colectie intreaga de prin anii '90. Asteptam cu sufletul la gura sa treaca luna sa mai iau un numar. Pintre ultimile nr. frumoase in vechiul format mare tin minte ca era cel din '99 cu aclipsa de la noi. O frumusete.
Am facut comparatie cu un numar recent de anul trecut gasit cu greu prin Iasi ( mult timp dupa 2000 nici nu am mai gasit-o de cumparat, poate doar prin Bucuresti) si din pacate e doar o umbra la ce-a fost odata. Crying or Very sad
Ar fi mare pacat sa dispara o publicatie cu asa vechime si traditie. Halal tara mai avem Evil or Very Mad .

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Iun 2009 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Neox, scuza-ma ca te contrazic, dar nu tara e de vina. Tara e chiar frumoasa si destul de imbelsugata.
_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iun 2009 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

totul ține de oameni și interesele lor, mai mult sau mai puțin comerciale, asta în zilele noastre, că pe atunci lupta se dădea cu cenzura și cu obediența față de regim a unora din forurile științifice. Oamenii care au însuflețit revista s-au apucat, cred, de altceva... Eu cumpărat revista și am fost abonat din 77-78 până prin 91-92 și îmi aduc aminte cât mă necăjeam când un număr se pierdea. Am avut și câteva numere vechi, din anii 50-60 moștenite, știința sovietică era la mare prețuire pe-atunci... Smile
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Iun 2009 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos, ai dreptate....dar era o figura de stil Smile . Pana la urma omul sfinteste locul...dupa vorba din batrani.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Aug 2009 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am mai intrat la acest topic de la comentariul meu din 28 Iunie.
Am citit cu deosebita placere comentariile voastre,uneori sunteti asa de prietenosi incat oricine ar intelege de ce tin la voi,la acest forum.
Pe mine m-a intristat lipsa de reactie,de atentie acordata aniversarii a 40 de ani de la prima aselenizare.Inclusiv la noi pe forum.Voiam sa fac eu nitica ''galagie'' la Istoria Astronomiei.Nu am mai facut,s-au intamplat necazuri,am fost bolnav,tratament ambulatoriu,concedii medicale etc.Pe scurt ,era s-o ''mierlesc'' in vara aceasta.
Ramane pentru aniversarea a 50 de ani...sau 100 de ani...sau... Very Happy
Nici nu stiam ca revista ''Stiinta si Tehnica'' mai exista.Prima mea tentativa de formare a unui astroclub pe langa Planetariul Baia Mare a fost spijinita de catre Alexandru Mironov,pe atunci jurnalist la ''S&T''.I-am scris despre proiect in 1981 iar el,cu prima ocazie cand a ajuns in Baia Mare,in 1982,m-a cautat,ne-am cunoscut,m-a pus in legatura cu sefii de la UTC,pe care i-a rugat sa ma ajute,m-a inclus intr-o emisiune TV unde am aparut cu un apel in favoarea astronomilor amatori (cu un disc de oglinda de 180mm degrosata,cumparata de la Zaidel).Cartea lui Mironov,''Enigmatic Pamantul'' mi-a placut atunci,imi place si acum.
Tot Mironov avea un serial fantastic de interesant in revista ''S&T'' ,intitulat ''Inventatorul popular''...Alte vremuri,alti oameni.Acum traim epoca cocalarilor mositi de Nea Nelu Bata de Miner,reprezentantul personal al Satanei in Romania.
Dar ce ziceti de revista CPSF editata tot de Stiinta si Tehnica.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009 Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact