Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Messier.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

epsilon Auriga


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele variabile

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2009 08:11 Download mesaj
Titlul subiectului: epsilon Auriga
Raspunde cu citat (quote)

Prin proiectul Citizen Sky, http://www.citizensky.org/ oricine poate participa la soluționarea misterului stelei variabile epsilon Auriga. Un proiect complex care presupune mai mult decât simple observații, adresat oamenilor obișnuiți, fără pregătire științifică, oricine putând să-și aducă contribuția în studiul, observarea, colectarea și prelucrarea datelor prin metode științifice precum și elaborarea de teorii, iar rezultatele vor fi publicate oficial în reviste de specialitate.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2009 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, m-am înscris și eu. Am înțeles că au obținut zilele trecute și grantul de care aveau nevoie. Oricum, se creează posibilitatea ca oricare dintre cei înscriși să publice articole în reviste de specialitate din SUA și în publicațiile aferente proiectului, ceea ce este extraordinar. La noi dacă un amator ar vrea să facă asta vă spun cu siguranță că nu are nici cea mai mică șansă. Nici cei care (mai) lucrează în cercetare la noi nu pot publica prea ușor. Știi...metehnele alea românești.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2009 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Informații și aici: http://www.astronomy.com/asy/default.aspx?c=a&id=8578
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2009 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, ce să zic...se pare că variabilele nu prea au "appeal" la amatorii din România. Wink
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2009 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat la proiectul asta cu atentie. Dar nu stiu exact ce as putea face. M-am uitat si pe site-ul lor. Pentru publicat iti trebuie aparate de masura mai precise. Cu ochii nu faci nimic...
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2009 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dă-mi voie să te contrazic Blakut. Mai parcurge odată proiectul. Se adresează oamenilor obișnuiți și astronomilor amatori deopotrivă. Că de aceea se cheamă Citizen Sky. Iar observarea și estimarea stelei eps Auriga se poate face cu ochiul liber foarte bine. Poate chiar cel mai bine din punct de vedere al observării vizuale a stelelor variabile. O bună parte din estimările pe care le-am trimis eu până acum le-am făcut cu ochiul liber eventual cu luneta căutătoare a refractorului meu. Totul este să știi cum se face estimarea ceea ce este relativ simplu. Smile Observarea variabilelor nu este chiar așa mare filozofie și oferă amatorilor posibilitatea de a face observații deosebit de valoroase, inclusiv prin metode vizuale. Iar pentru publicat nu folosești numai rezultatele tale individuale (dacă știi să faci prelucrarea matematică sunt și ele valoroase) ci rezultatele proiectului. Nu descuraja așa repede. Wink
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2009 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
bservarea variabilelor nu este chiar aºa mare filozofie ºi oferã amatorilor posibilitatea de a face observaþii deosebit de valoroase, inclusiv prin metode vizuale. Iar pentru publicat nu foloseºti numai rezultatele tale individuale (dacã ºtii sã faci prelucrarea matematicã sunt ºi ele valoroase) ci rezultatele proiectului. Nu descuraja aºa repede.


Daca vrei sa faci articol serios nu te joci cu estimari vizuale si in nici un caz nu folosesti rezultatele altora ca tine...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 27 Oct 2009 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate cand se insenineaza trag si eu un ochi sa vad cum arata ''dar observatii valoroase'' Laughing cine suntem noi ''a saptea spita de la caruta '' nu va mai imbatati cu apa rece ca veti face cine stie ce descoperiri dupa cum citeam pe un site ''of vai nu se poate face observatii la '' epsilon aurigae'' cu telescoape mari ptr ca este prea stralucitoare '' vrajeala'' ca sa stati cu ochi benoclati in speranta ca descoperiti ceva .
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2009 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O întrebare pentru moderatori: jignirea este permisă pe acest forum? Confused
Pentru cei care se laudă în neștiință le sugerez politicos să citească asta http://www.aavso.org/aavso/about/pro_am.pdf
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2009 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius, Blakut: Alex este observator vechi de variabile, din câte am reținut din prezentarea proprie când s-a înscris pe forum. Contrazicerile nu-și au loc în acest topic, nu e un topic de dezbateri sau de dat cu părerea.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2009 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Erwin și îmi cer scuze. Nu trebuia să răspund. La urma urmelor dacă nu-i interesează nu am de ce să insist. Fiecare cu ce-i place. Am fost doar un pic surprins de reacția lui Blakut fiindcă nu am dat cu parul. Sad Am vrut doar să fiu deschis.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Oct 2009 07:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut probabil ca-l stie pe Alex B. mai bine decat noi, cei din Timisoara. Sunt amandoi membri comunitatii de amatori din Bucuresti (unul de la Urania iar celalalt de la Urseanu, cred) comunitate care nu e chiar foarte mare. Din pacate, asta e felul de a fi al lui Blakut: se arunca cam repede la afirmatii fara sa se gandeasca prea mult. Si-apoi mai este si atitudinea asta fata de observarea variabilelor ca ar fi o activitate fara rost, ca estimarile cu ochiul liber ar fi hazardate. Ochiul uman este un aparat de masura foarte fin daca sti cum sa-l folosesti. Si mai este o problema aici. Uni nu inteleg ca cerul are o suprafata foarte mare si contine prea multe stele Smile De la cer vine mult prea multa informatie pentru a putea fi acoperita doar de astronomii profesionisti. Ar fi foarte frumos daca fiecarei stele variabile i s-ar putea asocia un telescop cu un fotometru dar ... e imposibil.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2009 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru susținere domnule Drăgan. Trebuie să spun că nu îl cunosc pe Blakut și nici el pe mine. Deloc. De aceea am fost șocat de răspunsul lui. Poate dacă mă știa și avea un dinte pe mine aș fi înțeles, dar așa...nu pot să cred decât că acesta este felul în care își oferă el scuze lui însuși pentru faptul că nu este dispus la modul real să se implice într-o muncă serioasă. Fiindcă oricum în ceea ce privește publicația științifică nu cred că vorbește din (vreo) experiență de vreun fel.
Nu știu din ce comunitate de amatori face el parte (nu cred că din vreuna după atitudine) iau eu nu sunt membru al vreunui club din București pentru că nu-mi permite timpul. Cel pe care îl am îl împart între cele două laturi ale muncii mele: serviciul și astronomia. Voi deveni luna viitoare membru al AAVSO. Acolo se face o treabă ceva mai serioasă și mai bine organizată. Dacă Asociația Urania are membri ca Blakut îi plâng. Încă un motiv poate să fiu independent. Mai ales că în prezent se poate colabora cu comunitățile de amatori și pe alte căi.

Cer senin! Smile
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2009 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
http://www.aavso.org/aavso/about/pro_am.pdf


Ai trimis la AAVSO observatii. Foarte bine. Problema e ca asta o poate face oricine. Se contribuie un pic la statistica. De asta nu o consider o munca serioasa de cercetare. Analiza numerica, statistica pe datele alea, aia reprezinta ceva. Ideea asta ca tot poporul se poate apuca de stiinta mi se pare stupida. Nu e cazul... duc oamenii lipsa de personal sau putere de calcul si apeleaza la amatori. Din acelasi motiv sunt cautati si studentii de an I prin proiecte, ca sa caute prin arhive, sa adauge la statistica. Ei cred ca fac cercetare foarte importanta, cei de sus au o sortare ieftina a datelor, studentul isi "captuseste" bine CV-ul...

Citat:
Poate dacã mã ºtia ºi avea un dinte pe mine aº fi înþeles, dar aºa...nu pot sã cred decât cã acesta este felul în care îºi oferã el scuze lui însuºi pentru faptul cã nu este dispus la modul real sã se implice într-o muncã serioasã.



Habar nu ai in ce muncaa sunt sau nu implicat. Nu sunt insa dispus sa ma implic in munci serioase care nu duc nicaieri. In Romania abunda chestiile de genul asta.

Citat:
Fiindcã oricum în ceea ce priveºte publicaþia ºtiinþificã nu cred cã vorbeºte din (vreo) experienþã de vreun fel.


Mai vedem. Wink

Citat:
Nu ºtiu din ce comunitate de amatori face el parte (nu cred cã din vreuna dupã atitudine) iau eu nu sunt membru al vreunui club din Bucureºti pentru cã nu-mi permite timpul.


Venind din partea cuiva care nu e membru al unei comunitati de amatori, aprecierea nici nu merita luata in seama. Cum ar trebui sa fie cineva dintr-o comunitate de amatori? Deschis? Gata sa se apuce de orice chestie care tine de astro? Tocmai pentru ca fac parte dintr-o comunitate de amatori sunt asa cum sunt. Am avut de-a face cu o gramada de oameni, si amatori si oameni care vroiau sa devina profesionisti, care isi inchipuiau ca daca fac observatii la asteroizi si la variablie sunt si ei un pic oameni de stiinta, sau contribuie cu ceva extraordinar de important. Nimic mai fals. Este distractiv si educativ sa te ocupi de obsevatul variabilelor si al meteorilor, si am facut-o si eu. Problema e ca asta nu se cheama stiinta. Stiinta fac cei care aplica metoda stiintifica pe miile de date observate si scot o lucrare si merg mai departe, in timp ce amatorul ramane sa observe in continuare variabilele si meteorii. Sincer pe mine nu ma amuza si nu ma multumeste sa raman la nivelul asta. Daca era asa continuam munca serioasa de observat variabile si meteori pana la adanci batranete.

Da, raspunsul meu poate te-a socat si imi pare rau. Dar in the grand scheme of things, mie mi se pare de-a dreptul inutil sa continui sa observ variabile atata timp cat oricine o poate face. Unde e farmecul si meritul? Unde e stiinta ? Descoperirea? Noul? Nu vreau sa ma bag in proiecte de genul asta si am impresia ca imi pierd timpul cu ele. Pot face mai mult, sau macar pot incerca sa fac mai multe. Iar daca nu reusesc asta este. Asa ca nu vad de ce trebuie ca eu, personal, sa apreciez proiecte cum este citizen sky? De ce nu pot sa consider ca pot sa imi ocup timpul facand chestii poate mai interesante? Am zis eu ca nimeni nu se poate sau ar trebui sa se implice? Doar am comentat la ideea ca petnru publicat in domeniul astrofizicii trebuie sa faci un pic mai mult decat ce propun cei de la citizensky...

Pe mine incercarea de a fi amator aproape ca m-a ruinat. Am renuntat la facultatea pe care o aveam si m-am apucat de fizica pentru ca NU vroiam si nu puteam sa fiu doar amator. Proiectele de genul citizen sky nu faceau decat sa ma insele in ideea ca era ok sa raman la nivelul de amator. Ca si amatorii conteaza. Ca nu conteaza ca nu o sa lucrezi in domeniu, o sa ma pot ocupa in weekend. Nimic mai fals, satisfactia nu este aceeasi, nivelul nu este acelasi. Poate daca erau mai putine programe de popularizat stiinta la nivelul poporului ma trezeam din timp ca vreau sa fac astro, ca nu pot face astronomie doar in weekend, si nu mai pierdeam 3-4 ani prin politehnica inainte sa trec la fizica.

Later edit:
Citat:

Daca vrei sa faci articol serios nu te joci cu estimari vizuale si in nici un caz nu folosesti rezultatele altora ca tine...




ASta e mesajul meu pe care l-am recitit. Imi dau seama de unde vine neintelegerea, pe care ai luat-o drept jignire. Cand am zis altii ca tine, nu am vrut sa dau o nota peiorativa sau tendentioasa mesajului meu. Nu vroiam sa zic altii ca tine adica nepriceputi sau mai stiu eu ce. Nu, vroiam sa zic altii ca tine adica astronomi amatori. Ca nu poti sa citezi (doar) astronomi amatori intr-o lucrare, tu fiind tot amator.

Pentru neclaritatea mesajului, care a dus la toata tevatura asta, imi cer scuze, si doar pentru asta.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2009 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru toți cei care știu să efectueze observații de stele variabile CCD și vizual, prin estimare, AAVSO solicită observații suplimentare pentru eps Aurigae. De citi aici: http://www.aavso.org/publications/alerts/alert410.shtml
Recomand amatorilor care locuiesc în Transilvania să treacă la treabă că pe acolo se mai vede cerul. Very Happy
Cer senin!...că pe aici prin sud este un dezastru... Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele variabile Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact