Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax18.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 538 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Skymax-127 SynScan AZ GOTO


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
BobTheGreat
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2008
Mesaje: 39



Localitate: Timisoara, Romania

MesajTrimis: 24 Sep 2009 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Skymax-127 SynScan AZ GOTO
Raspunde cu citat (quote)

Buna!
As dori mai multe informatii legate de acest telescop.
Din cite mi-am dat seama, este acelashi lucru cu "MC 127/1500 Travelmax BlackDiamond AZ-S GoTo ", prima denumire fiind cea cu care se vinde in UK, a doua fiind cea EU...
Nu am nici o idee despre mak-uri, la fel cum nu m apricep la "go-to".
Mi se pre interesant, mai ales dpdv al dimensiunii.
Orice informatii despre el mi-ar fi de folos.
Shocked

PS: pentru DSO, e nevoie de focal reducer ?
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 24 Sep 2009 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi se pare un telescop bun. Maksutov-urile au avantajele lor, cum ar fi contrastul bun, aberatii destul de putine, etc. Te poate deranja insa timpul mare necesar pentru aclimatizare. Focala lunga este buna pentru planete, la DSO poti folosi un ocular de 40mm.
Cat despre montura cu GO TO, nu este adecvata pentru astrofotografie, iar mai devreme sau mai tarziu, poate vei dori sa incerci si asa ceva. Montura urmareste obiectele pe cer, dar imaginea se va roti in timp. Pentru observatii vizuale cred ca e buna.
Mai multe iti poate spune cineva care are sau a folosit asa ceva.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Sep 2009 01:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BobTheGreat. Telescopul Maksutov de 127 eu il apreciez ca fiind foarte bun. Eu am unul. Pot sa spun ca pana si pasionatii de apocromate au fost incantati de performantele lui. Da imagini bune atat la planete, cat si la deep sky. Are insa un camp vizual ceva mai ingust, (focala e de 1500mm). Un reductor de focala, cel putin din astea ieftine care sunt si la noi pe piata nu va fi bun decat pentru foto. Insa daca are iesire de 2'', poti pune oculare cu focala lunga si camp mare.

La montura sunt doua chestiuni.

1. Ar fi bine sa dai un link catre acest telescop, sa vad exact ce model de azimutala este.

2. Un sistem GoTo pus pe o montura ecuatoriala, ajuta destul de mult, mai ales daca vrei sa faci astrofoto, pentru ca ai priza si program de Autoguiding inclus in el. Insa un sistem GoTo pus pe azimutala, te va ajuta cel mult sa gasesti obiecte pe cer, si mie mi se pare o cheltuliala inutila. Dar repet, e bine sa dai un link, sa vad exact ce e, ca eu am cautat un pic si nu am gasit. Sau sa specifici magazinul unde ai vazut-o.

_________________
Dragos N
Sus
BobTheGreat
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2008
Mesaje: 39



Localitate: Timisoara, Romania

MesajTrimis: 25 Sep 2009 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna dragos.n !

Pai, link-uri spre telescop ar fi:
http://www.astroshop.eu/skywatcher-maksuto...to/p,14987
shi :
http://www.telescopeplanet.co.uk/ViewProdD...+Telescope

Se pare ca prima e denumirea in UE, a doua in UK.

Cit despre GoTo: e azimutal, nu ma intereseaza pt poze...
Ma intereseaza pt citeva motive:
- sa poata fi transportabil (cel mai important)
- sa fie usor de folosit (da, shi gasirea obiectelor poate sa fie o problema...mai ales daca experienta e ...asa cum e)
- sa stie auto-tracking
- eventual sa se poata lega la un comp + webcam (asta e cam de domeniul "i wish"...sincer ma indoiesc ca o sa se intimple prea curind).

Merci !
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2009 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca instrumentul e asta:

http://www.rothervalleyoptics.co.uk/skymax...d3193.html

Dupa parerea mea sunt multi bani risipiti pe ce nu trebuie.
Tubul optic este ok, si eu sunt multumit de el dar restul e inutil.
O montura simpla AZ sau EQ e suficienta, satisfactia vine de multe ori si de la faptul ca gasesti singur pe cer obiectele care te intereseaza.
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 25 Sep 2009 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura AZ4 parca avea o scala gradata ce te-ar putea ajuta sa gasesti mai usor obiectele pe cer (sau cel putin asa parea in imagini). O montura mai ieftina ar fi AZ3. Tubul optic al unui maksutov este surt si nu provoaca vibratii, deci nu ar trebui sa ai probleme. Eu te-as sfatui sa iei un AZ3, care e destul de usor de transportat, iar mai tarziu, cand vei avea mai multa experienta si vei dori sa faci si ceva astrofoto, iti poti lua un EQ5, eventual cu go to.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 25 Sep 2009 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie la AZ3, pot fi probleme cand se monteaza accesorii grele(diagonala 2", cautatoare si oculare grele). Telescopul se dezechilibreaza si tinde sa se duca spre zenit fara sa poata fi oprit cu comanda pe altitudine.
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 25 Sep 2009 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiecare montura are cate un defect, mai mic sau mai mare. Dar si la un tub scurt de maksutov exista probleme? Se pot pune niste contragreutati pentru a echilibra greutatea din spate cu cea din fata? La refractoare cu coliere de prindere ma gandesc ca s-ar putea prinde tubul optic in puncte diferite pt. echilibrare.
Sus
BobTheGreat
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2008
Mesaje: 39



Localitate: Timisoara, Romania

MesajTrimis: 25 Sep 2009 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cite inteleg eu, sistemul GoTo nu este foarte apreciat ...cu atit mai putin cel pe montura AZ.
Totusi, foloseste cumva cineva un Go-To ? As fi curios de mai multe detalii.
Cit despre Mak 127 - calitatea am inteles ca este ok, bineinteles ca depinde de producator.....ma poate ajuta cineva cu informatii despre SkyWatcher Mak ?
Merci!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Sep 2009 03:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt unul din cei care apreciaza sistemele GoTo. Evident, atunci cand sunt puse pe monturi ecuatoriale. Eu am 2 astfel de monturi, si pot sa spun ca performantele lor sunt bune, mai mult, pana acum nu am reusit sa le folosesc la intreaga lor capacitate, circa 13000 de obiecte in memorie, nci nu am cum, ca o parte din obiecte sunt in emisfera sudica, si nici nu le-am folosit la fotografie. Interesant este faptul ca majoritatea celor care spun ca o astfel de montura nu e buna, nu au asemenea monturi, iar argumentul lor este ca daca ai o astfel de montura, nu mai inveti cerul. Poate fi ceva adevar in chestia asta, nu neg.

Cat despre mak-ul de la SkyWatcher, am mai spus. E bun, chiar foarte bun. E insa bine sa fi atent si sa iei unul din seria Black Diamond, care are iesire de 2'', spre deosebire de cele aramii, sau albastre, care au iesire pe 1,25''. Asta iti va permite sa obtii un camp mai larg cu oculare mai mari, gen 30mm cu 80grade FOV. Un astfel de telescop, pus pe o montura EQ 3-2, cu sau fara GoTo cred ca iti va satisface foarte bine cerintele mult timp. Daca vrei o montura mai usoara, este AZ-4 de la Skywatcher. Sa nu confunzi cu AZ-3, e cu totul altfel. AZ-4 are un un brat lateral, telescopul sta in echilibru, si nu cade ca la AZ-3, cand e pus spre zenit. Este foarte asemanator cu cea cu GoTo pe care ai dat-o tu in link, dar fara GoTo. Personal nu am incercat-o pe cea cu GoTo, dar o azimutala cu GoTo, nu prea ini starneste increderea. La ecuatoriala e cu totul altceva. Ca sa intelegi de ce, cauta sa vezi diferentele intre cele doua tipuri de monturi, si sa vezi care din ele e capabila sa urmareasca un obiect pe cer mai usor si de ce.

_________________
Dragos N
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 26 Sep 2009 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca oricine si-ar dori sa aiba un go to. Nu se pune problema ca nu mai inveti cerul, deoarece o montura go to se poate folosi si fara go to, nu?
Problema e ca un kit go to nu este un lucru esential atunci cand cumperi un telescop. Acesta trebuie achizitionat ca un accesoriu suplimentar, nu trebuie sa fie un criteriu de baza in alegerea telescopului. Este mai importanta constructia mecanica a monturii decat sa aiba go to. Parerea mea este ca un EQ5 cu motor de urmarire este mai bun decat un EQ3 cu go to.
In plus, pentru observatii de scurta durata, gasirea unui obiect folosind inelele de orientare este la fel de usoara ca alinierea unei monturi cu go to (sau aproape). Very Happy
Sus
BobTheGreat
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2008
Mesaje: 39



Localitate: Timisoara, Romania

MesajTrimis: 26 Sep 2009 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rind, multumesc de raspunsuri!

Acum, in cazul meu problema e cam asha: in momentul de fata am un telescop SkyWatcher 130/650 pe EQ2.
Problema cea mai mare cu el e ...mobilitatea!
Din fericire, am ocazia destul de des sa plec din orash spre un loc cu un cer superb...din pacate, mashina e cam plica ...ca de obicei.
Asa ca, sincer, nuuuuu mai am loc pt el. Asta e realitatea Confused

In urma celor spuse de dragos.n legat de AZ+GoTo...nu mai stiu ce sa zic.
Am citit citeva review-uri pe net, dar, mai toate se refera la Celestron GoTo....shi cam deloc la SkyWatcher.
Partea mai putin placuta e ca, la acelasi buget de aprox 400Euro, se poate lua un Celestron de 4"...shi, nu as prea vrea sa renunt la acel 1" suplimentar oferit de SkyWatcher.
Da...dupa cum spuneam....dificil Shocked
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Sep 2009 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BobTheGreat, Celestron este o firma, fost americana, aflata de ani buni in proprietatea firmei ... SkyWatcher. Cea mai mare parte a productiei a fost relocata in Taiwan sau chiar China continentala, asa ca, cel putin la instrumente mici, cum sunt astea, diferentele sunt de nume.

Georgian, de mai mult timp iti urmaresc mesajele, si iti admir entuziasmul, curiozitatea, si uneori ideile originale. Cand este insa vorba sa dai sfaturi, cred ca ar fi mai bine sa nu te grabesti, si sa astepti pana capeti ceva experienta strict personala. Nu mult timp, doar cativa ani. Sper sa nu te superi, si sa continui sa pui intrebari, unele foarte interesante, asa cum ai facut pana acum.

_________________
Dragos N
Sus
BobTheGreat
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2008
Mesaje: 39



Localitate: Timisoara, Romania

MesajTrimis: 27 Sep 2009 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca odata, dragos.n multumesc pt raspunsuri.

Intr-un post anterior, spuneai ca "E insa bine sa fi atent si sa iei unul din seria Black Diamond, care are iesire de 2'', spre deosebire de cele aramii, sau albastre, care au iesire pe 1,25''."
Nu am reusit sa imi dau seama, atit seria "Black Diamond" cit shi cele albastre au ieshirea pe 1,25".
Daca ai cumva alte informatii, te-as ruga sa mi le spui (eventual un link).

Merci !
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2009 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BobTheGreat a scris:

Nu am reusit sa imi dau seama, atit seria "Black Diamond" cit shi cele albastre au ieshirea pe 1,25".


Noua serie de makuri "Black Diamond" pastreaza iesirea pe 1.25" doar pentru instrumentele de 90 si 100mm iar pentru cele de 127, 150 si 180mm noua iesire este pe 2".

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...class2=108

O precizare insa, campul nevignetat oferit de instrumentele din seria noua este acelasi cu cel al instrumentelor anterioare, asta insemnand ca te poti bucura de o valoare mai mare a acestuia doar in modul vizual (cu diagonala si ocular adecvate).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact