Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
MVI_5357_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractoare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2006 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Refractoare
Raspunde cu citat (quote)

Am o nelamurire: ce diferenta este (daca este) intre un refractor apo si unul ED?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Apr 2006 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Refractoarele APO, adica apocromate, sunt de 2 feluri: dublete si triplete.

ED vine de la Extra Low Dispersion si se refera la un tip special de sticla (FPL-53) folosit in constructia obiectivului. Aceasta sticla are calitatea de a focaliza toate lungimile de unda in acelasi punct... De aici, un refractor ED este un refractor apocromat, care are una din lentilele dubletului din sticla ED. Cam asta e tot.
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2006 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce diferenta este intre un ED SkyWatcher si unul Orion? Eu stiu ca sunt facute de acelasi fabricant si doar numele difera, dar pe site-ul lui Robert pretul Orionului e mai mare.
Intreb pentru ca am de gand sa-mi iau un ED de 100 si vreau sa stiu cam de ce suma voi avea nevoie la final si la ce calitate sa ma astept, iar pretul este destul de piperat pentru posibilitatile mele. Oricum asta se va intampla peste cateva luni, poate un an.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 15 Apr 2006 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Katta a scris:
Ce diferenta este intre un ED SkyWatcher si unul Orion? Eu stiu ca sunt facute de acelasi fabricant si doar numele difera, dar pe site-ul lui Robert pretul Orionului e mai mare.
Intreb pentru ca am de gand sa-mi iau un ED de 100 si vreau sa stiu cam de ce suma voi avea nevoie la final si la ce calitate sa ma astept, iar pretul este destul de piperat pentru posibilitatile mele. Oricum asta se va intampla peste cateva luni, poate un an.


Salut Katta

obiectivele de la Synta si de la Orion si de la Celestron sint otate aceas, faczute de Skywatcher China.
Pretul unui Orion este mai mare, ca Orion vinde aceste telescoape mai scumpe. De este asa, nu stiu, multi zic ca Orion este o calitate mai buna ca Synta.
Din stiinta mea, Synta nu are calitatea mai rea ca Orion, este cam cum la masini VW si Skoda. VW costa tot mereu mai mult ca o Skoda chiar daca interior este aceas bagat, si afara se difereaza.

Eu am aici un ED 100 la un pret bun, daca ai interes, scrie-mi te rog o e-mail.
Asa un ED 100 am la Stock http://www.hoo-germany.de/pix/SyED100g_d_Seite.jpg

informatii despre product sint aici
http://www.hoo-germany.de/produkt.php?prd=153

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Apr 2006 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In productia de serie apar tot felul de probleme astfel incat la sfarsit desi este acelasi fabricant, aceeasi materie prima, aceleasi utilaje, apar produse finite cu calitati usor diferite. Este foarte posibil ca firma Orion sa aiba un contract cu SkyWatcher care sa pretinda restrictii de calitate mai severe astfel incat ceea ce iese mai bun ajunge in America iar restul ramane in China.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2006 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tot pentru conformitate dragon, e posibil ca " ceea ce iese mai bun ajunge in america iar restul....." se distribuie in europa.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Apr 2006 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai faceti afirmatii categorice daca nu stiti ca induceti oamenii in eroare. Smile ED100 de la Orion si cel de la Sky-Watcher sunt aceleasi. Nu exista diferenta de calitate intre cele doua. Orion importa de la Sky-Watcher si revopseste si redenumeste tuburile. In plus, Sky-Watcher vinde in Canada, avand un fel de exclusivitate.

De exemplu: tubul optic de la ED80 e acelasi la Orion si Sky-Watcher, difera culoarea si sigla. De ce spun ca e acelasi: tubul folosit (partea metalica) e de fapt tubul de la refractorul de 100mm f/5 la ambele ED-uri. Celestron in schimb foloseste de la Sky-Watcher doar partea optica pe care o monteaza intr-un tub propriu, mai mic decat cel de la Sky-Watcher.

A, si pretul de la Orion este mai mare nu pentru ca Orion vinde mai scump, ci pentru ca Orion cumpara din China si apoi le vinde mai departe, deci apar 2 etape care genereaza profit (Synta-Orion, Orion-restul lumii) si un cost suplimentar in plus cu transportul din America in Europa.
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 29 Apr 2006 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AM SI IO O INTREBARE...UITETI-VA PLZ SI SPUNETI-MI SI MIE DACA E BUN ASTA http://www.okazii.ro/catalog/1564858/altel...#div_photo
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Apr 2006 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ARMANDO a scris:
AM SI IO O INTREBARE...UITETI-VA PLZ SI SPUNETI-MI SI MIE DACA E BUN ASTA http://www.okazii.ro/catalog/1564858/altel...#div_photo


Este un telescop Newton 76mm/700 mm lungime focala. Acest sistem are o oglinda sferica, un focusser de 1,25" (adica se pot folosi toate oculari de 1,25"). Din descriptie nu iese ce fel de montura este, dar cred ca e azimutala.
Acele 3 oculari care se dau, sint de tip Huygens si nu au calitate buna.
Ca o lupa pentru a se uita terestric se da acea "Umkehrlinse".

Este un telescop pentru incepatori si ar ajunge pentru inceput, numai montura azimutala este foarte proasta mechanic si asta trebue schimbata, ca sa ramine cheful a face astronomie cu acest telescop.
Ce arata? Luna, si cel putin planetele Jupiter si Saturn, si niste gramazi de stele deschise, dar la o lungime de 700mm nu se asteapta lucruri grozave. Fotografic nu se pote lucra, ca montura nu este paralactica.
Acum depinde pretul, ca eu nu stiu cit sint 300 RON in Euro. Asa un telescop costa aici max. 50 Euro complet.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Apr 2006 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce conteaza cel mai mult la un telescop pentru a putea vedea stele cat mai indepartate ? Cumva lungimea focala ? De exemplu, intre un telescop cu diametrul lentilei de 50mm si lungime focala de 1000mm si unul de 100mm/600mm, cu care poti sa vezi la mai mare departare ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Apr 2006 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Ce conteaza cel mai mult la un telescop pentru a putea vedea stele cat mai indepartate ? Cumva lungimea focala ? De exemplu, intre un telescop cu diametrul lentilei de 50mm si lungime focala de 1000mm si unul de 100mm/600mm, cu care poti sa vezi la mai mare departare ?


Fiecare stele care sint vizual nu se pot marii, asa ca nu joaca o rola ce fel de telescop folosesti. Dar marimea unui telescop arata stele care sint mai departe si acele sint macar (depinde de intuecarea cerului) vizibil.
Dar sa raspund intrebarea de diferenta intre un telescop de 50/1000 si unul de 100/600.
Un telescop de 50/1000 ar fii un sistem cu f/20 cu un cimp la cer foarte mic, asa ca cu asemenea telescop ai putea vede cel macar bine suprafata luniii si planetele mari (Jupiter si Saturn). Mai departe ai vedea ce intra in clmpul lui dar din cauza ca este foarte mic, nu ai putea vede practic nimic, ca nu ai putea diferii ce vezi.
Stelele nu se pot marii, asa ca cu un telescop asemenea ai avea practic numai un telescop pentru planete.

Un telescop de 100/600 eset un sistem de f/6 care inseamna ca are un cimp mare la cer si iti arata macar gramade de stele deschise si niste deepsky obiecte. Suprafata lunii merge, dar la planete nu este cam "maistru".

Diferenta intre aceste sisteme ete adunerea luminiii.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 29 Apr 2006 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

va rog spuneti-mi si mie de unde sa-mi iau si io un telescop cat de cat bun pt deep sky......pana in 300 RON care stie??.....sau max 400 RON.....sau daca e mai scump pana in 500RON dar sa fie bunicel
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Apr 2006 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ARMANDO a scris:
va rog spuneti-mi si mie de unde sa-mi iau si io un telescop cat de cat bun pt deep sky......pana in 300 RON care stie??.....sau max 400 RON.....sau daca e mai scump pana in 500RON dar sa fie bunicel


Cit sint 400 RON in Euro?

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 29 Apr 2006 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e cea mai irelevanta intrebare care se poate pune legat de un instrument astronomic. Niciodata nu se intreaba cat de departe vede un instrument astronomic. De exemplu, te-ai gandit ca poti vedea pana la in jur de 900 kiloparseci (1 pc = 3.262 ani lumina) doar cu ochiul liber? Very Happy Daca te intrebi cum am calculat asta, e simplu. Pe un cer suficient de negru poti observa cu ochiul liber galaxia M33 din Triangulum care se afla la distanta asta.
Asa ca atunci cand intrebi despre un telescop, cel mai logic e sa intrebi de magnitudinea limita la care se poate ajunge cu respectivul instrument. Magnitudinea limita depinde de diametrul instrumentului, si intr-o mica masura de grosismentul folosit.

P.S. In limba romana exista termenul distanta focala. Nu vad de ce tot mai multa lume incepe sa uitlizeze lungime focala. Nu e natural deloc.
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 29 Apr 2006 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nush...Very HappySmile)=))) pai daca 50 euro sunt 1500000 cam 150 de euro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact