Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sunspotter_14-s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractoare rapide acromate


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2006 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Refractoare rapide acromate
Raspunde cu citat (quote)

se stie din teorie ca aceasta clasa de instrumente astronomice are in posesie doua mari avantaje pe langa portabilitate: luminozitate mare si unghiul de vedere deasemeni mare, lucruri care il recomanda pentru studiul deepsky si astrofotografie.
imaginea lor are o definitie foarte buna, luminozitate mare si contrast mare.
din cauza focalei mici a obiectivului apar insa aberatiile cromatice mult mai pregnant decat la refractoarele cu focala lunga.
sigur, nici un om sanatos nu ar folosi un refractor rapid la studiul planetelor, dar exista voci care spun ca nu ar fi stralucit nici la deepsky.
care sa fie adevarul?...contrazice practica in acest caz teoria?
luind ca exemple practice refractorul de 100/500 si cel de 120/600, poate sa-mi spuna cineva pana la ce puteri de marire se poate merge cu fiecare in parte, astfel ca aceasta aberatie sa nu fie deranjanta?
este totusi bun pentru deepsky?
dar pentru fotografie?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 15 Apr 2006 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Refractoare rapide acromate
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
se stie din teorie ca aceasta clasa de instrumente astronomice are in posesie doua mari avantaje pe langa portabilitate: luminozitate mare si unghiul de vedere deasemeni mare, lucruri care il recomanda pentru studiul deepsky si astrofotografie.
imaginea lor are o definitie foarte buna, luminozitate mare si contrast mare.
din cauza focalei mici a obiectivului apar insa aberatiile cromatice mult mai pregnant decat la refractoarele cu focala lunga.
sigur, nici un om sanatos nu ar folosi un refractor rapid la studiul planetelor, dar exista voci care spun ca nu ar fi stralucit nici la deepsky.
care sa fie adevarul?...contrazice practica in acest caz teoria?
luind ca exemple practice refractorul de 100/500 si cel de 120/600, poate sa-mi spuna cineva pana la ce puteri de marire se poate merge cu fiecare in parte, astfel ca aceasta aberatie sa nu fie deranjanta?
este totusi bun pentru deepsky?
dar pentru fotografie?


Salut zircon

in un punct ai dreptate, ca multa lume gindeste ca din cauza ca aceste refractoare sint scurte, au avantaj si la fotografie. chiar din punctul da intrarea luminei este adevarat, dar deja ca aberatiile chromatice sint asa de mari, detaiilile acele care se prevad sa intre, se strica din cauza aberatiei. Asa ca aceste refractoare scurte sint bune a face vizual observatie deep-sky dar fotografic tot nu au un avantaj. numai daca se gindeste ca fotografia deep-sky sa iasa cum iese, atunci da, s-ar putea gindii la asa un refractor. mult mai bune si in timpul asta nu mai asa de scumpe sint acele ED-Apochromate.

Cer senin
Robert

PS
eu am vazut ca s-au pus pe forum nostru spam, va rog sa nu deschideti aceste anunturi, pina eu o sa fin in stare sa le sterg. mersi

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2006 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut Robert,

am inteles ce vrei sa spui, stiu si eu ca ED-urile sunt mai bune, dar eu nu am vazut nici un ED cu f/5 sau f/6. altfel nu se mai cheama rapide, cel putin din punctul meu de vedere.
daca tu stii astfel de ED-uri spune-mi si mie.
totusi nu ai raspuns la primele mele intrebari,.... daca ai timp si rabdare eu te astept cu raspunsuri.
deasemeni, astept pe oricine care vrea sa dezbatem acest subiect.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 15 Apr 2006 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
salut Robert,

am inteles ce vrei sa spui, stiu si eu ca ED-urile sunt mai bune, dar eu nu am vazut nici un ED cu f/5 sau f/6. altfel nu se mai cheama rapide, cel putin din punctul meu de vedere.
daca tu stii astfel de ED-uri spune-mi si mie.
totusi nu ai raspuns la primele mele intrebari,.... daca ai timp si rabdare eu te astept cu raspunsuri.
deasemeni, astept pe oricine care vrea sa dezbatem acest subiect.


Salut zircon

tu esti in acel contravers ca un prieten al meu. El si-a cumparat intii un Newton f/4,5 si a tras pe cer. Inainte de a cumpara el acest Newton, a avut crederea ca un refractor f/5 cu apertura 150/750 si cu filtre care "corecteaza" aberatia, el o sa mearga bine. Dar totus nu a facut nimic cu acest refractor fotografic. Din cauza ca si filtrele care le-a cumparat, nu corectau cum trebue. Ce ar fii posibil este un Fringe killer care costa vreo 78 Euro. Cu acest filtru se sugereaza ca culoarea aberatica se sterge, sigur au dreptate, dar numai in lungimea rosie si albastra. Lungimea verde a luminei nu se sterge si totusi ai acolu unde vede ochiul cel mai mult, aberatie chromatica.
Mai exista un Chroma-corrector (sper ca am scris bine) care cota peste 600 Euro... adica mai mult ca un refractor 150/750 si asa ai platii pret dublu la un refractor care este corectat dar totusi nu complet... Si corectura merge numai, daca acest Chromacorrector sede exact axial in telescop, altfel nu functioneaza.

Asa.. sa raminem la prietenul meu. El a vindut acest refractor cu pierdere si a cumparat un Newton f/4,2 TS. Era un product rau si calitatea oglindei era rea. Dupa asta el a vindut acel Newton si a cumparat un alt Newton 10" f/4,5 Orion, care are calitate mai buna, dar este mai scump.
Ce avantaj are el de la Newton? El nu are greseli cromatice si are apertura mare, la un pret (vazut in contra unui Apo) mic.
Dar el a cumparat si un ED80 cu f/ 7,5. Si cu acest ED el face fotografii foarte frumoase totusi ca sta la cer mai lung ca cu Newton. Daca vreti sa vedeti aceste imagini, pe www.watchgear.de se gasesc multe poue care scrie cum si cu ce instrument s-au facut.

Asa ca apertura sigur este importanta la fotografii, dar undeva trebue fie lastata biserica in sat Cool Very Happy .

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2006 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu sunt chiar in postura prietenului tau, dimpotriva as zice, pun un milion de intrebari tocmai ca sa nu patesc ca el.

impresionante fotografii, dar raman la parerea mea, imi plac mai mult cele facute cu refractorul, sunt de departe mult mai "vii". definitia mi se pare mai buna (vezi detaliile).
imi pare rau doar ca pentru mine limba germana seamana cu chineza, adica nu inteleg nimic.

revenind la subiectul nostru, nu inteleg de ce totusi se construiesc refractoarele scurte daca nu sunt bune de nimic.
sa fie doar o cacialma???
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 15 Apr 2006 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:

impresionante fotografii, dar raman la parerea mea, imi plac mai mult cele facute cu refractorul, sunt de departe mult mai "vii". definitia mi se pare mai buna (vezi detaliile).


ok, bine fiecare are gustul lui si asta este ok Smile . Dar aceste poze care le-ai vazut acolo facute cu refractor, sint ori facute cu Apo-obiective sau cu un ED 80/600. Poate de asta iti plac mai mult Wink

zircon a scris:

revenind la subiectul nostru, nu inteleg de ce totusi se construiesc refractoarele scurte daca nu sunt bune de nimic.
sa fie doar o cacialma???


Iti spun de ce s-au construit. Pentru ca "piata" a vrut sa primeasca aceste constructii. Din anul 1997 cam pina 2003 au fost asa niste refractoare foarte "moderne" dar numai ca lumea nu avea destul bani sa plateasca Apo si ED-sticla inca nu era asa populara si nu se putea platii. Intii cind chinezii au inceput sa construiasca aceste ED lunete, s-a facut pretul mai mic si oameni au putut cumpara asa niste ED telescopae mai ieftin. Si acele refractoare "repede" exista dar se vind numai daca nu este posibilitate a cumpara relativ tot ieftin un ED.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2006 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, am citit si eu ca in ultimii ani au fost sau inca mai sunt la moda refractoarele rapide.
piata a avut totusi dreptatea ei, instrumentele apo sunt si la ora asta inaccesibile publicului larg, iar ED-urile nu au facut decat sa mai ieftineasca cu o idee preturile.
am analizat din nou listele cu refractoare ED si vreau sa spun ca nu sunt prea incantat, si iata de ce:
pretul OTA pare accesibil,dar sa nu uitam ca mai trebuie la el pentru a deveni operativ o gramada de accesorii (oglinda diagonala, ocularele, inelele de prindere, suportul, eventual un barlow, cautatorul si nu in cele din urma o montura ecuatoriala).
rezulta asadar un pret final devastator, inacceptabil pentru multa lume.
exista totusi vreo solutie rezonabila la acest capitol in afara acromatelor???
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 15 Apr 2006 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
da, am citit si eu ca in ultimii ani au fost sau inca mai sunt la moda refractoarele rapide.
piata a avut totusi dreptatea ei, instrumentele apo sunt si la ora asta inaccesibile publicului larg, iar ED-urile nu au facut decat sa mai ieftineasca cu o idee preturile.
am analizat din nou listele cu refractoare ED si vreau sa spun ca nu sunt prea incantat, si iata de ce:
pretul OTA pare accesibil,dar sa nu uitam ca mai trebuie la el pentru a deveni operativ o gramada de accesorii (oglinda diagonala, ocularele, inelele de prindere, suportul, eventual un barlow, cautatorul si nu in cele din urma o montura ecuatoriala).
rezulta asadar un pret final devastator, inacceptabil pentru multa lume.
exista totusi vreo solutie rezonabila la acest capitol in afara acromatelor???


Salut zircon

iti dau dreptate, pentru multa lume sint preturile pentru ED foarte scumpe Smile . Cu acesorii vine mai sus pret si asa, ramin cum zici ori acele refractori sau daca te poti abijnunii la gundul unei oginzi.
Mai exista linga un Newton 114/500 care este spherical si nu-l recomand, un Newton 114/500 parabolic. Asa un Newton tot e scurt si mic, nu cintareste mult si daca e justat bine si colimat, o sa ai tot un telescop frumos pentru deepsky care nu-i trebue o montura mare.
Asa un Newton parabolic cu montura EQ1 , cautator 5x24, 2 oculari 1,25" costa cam 135 Euro. Transportul in romania ar venii cu 35 Euro.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2006 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut Robert,

sa ma obisnuiesc cu gandul la un instrument cu oglinda?
da, de ce nu?, insa nu suport tuburile deschise, asa ca m-am gandit foarte insistent in ultima vreme la un mak de 127mm de la Synta pe care l-as gasi cu toate accesoriile si pe o montura EQ3-2, aici in romania, la un pret de 700 euro.
e un pret pe care il accept, dar problema e alta, pot fi eu multumit cu asa un instrument pentru deepsky?
la asa distanta focala trebuie sa pierd foarte mult in luminozitate, si atunci ce fel de deepsky mai e ala?
eu cred totusi ca refractorul in general are locul lui si nu prea poate fi inlocuit de altceva.
mai cred ca cele doua clase de instrumente nu se exclud reciproc.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 15 Apr 2006 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
da, de ce nu?, insa nu suport tuburile deschise, asa ca m-am gandit foarte insistent in ultima vreme la un mak de 127mm de la Synta pe care l-as gasi cu toate accesoriile si pe o montura EQ3-2, aici in romania, la un pret de 700 euro.
e un pret pe care il accept, dar problema e alta, pot fi eu multumit cu asa un instrument pentru deepsky?
la asa distanta focala trebuie sa pierd foarte mult in luminozitate, si atunci ce fel de deepsky mai e ala?

De ce nu-ti plac astea cu tub deschis? Very Happy
La focala aia n-o sa pierzi din luminozitate pentru observatii vizuale. Nu vei observa nici o diferenta la observatii vizuale la aceeasi putere intre instrument de f/6 si unul de f/10 de exemplu. Treaba cu intunecat/luminos se refera la fotografia astronomica. Pentru observatii vizuale termenul de intunecat/luminos nu are nici o relevanta. Focala mare in schimb iti une alte probleme. Mei avea nevoie de oculare mai lungi pentru a obtine puteri de marire mici si astfel camp larg (ce-ti trebuie la deep-sky). De-aia nu se observa DSO cu focale lungi. In principiu, un f/8 ar trebui sa fie allarounder.
In ultima vreme si eu m-am orientat total catre refractoare si am in plan un APO cat mai scurt special pentru astrofotografie.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2006 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt de acord ca la aceeasi putere de marire nu pierzi nimic la ochi intre f/6 si f/10. eu ma refeream la mak-ul de 127 care are focala de 1500 si vine cu un ocular de 10 si unul de 25.
la o marire de 150x nu-mi poti spune ca nu pierd luminozitate la ochi, te contrazice teoria.
va trebui asa cum zici si tu sa mai cumpar oculare pentru DS, altfel nu vad cum.
cat priveste refractorul scurt apo, esti de invidiat, are toate calitatile dar e teribil de scump, sau cel putin asa am gasit eu pana acum.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 15 Apr 2006 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da evident. La ce-ai zis tu ma refeream. Trebuie oculare cu camp lar daca vrei sa folosesti focala lunga.
Mda.. stiu ca APO sunt scumpe, dar calitatea e de prima mana. Si cum m-am axat pe astrofotografie in ultima vreme (si probabil sa voi ramane mereu, avand in vedere ca ma ocup cu fotografia in viata de zi cu zi), am zis ca merita investit in ce e mai bun.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2006 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sigur ca merita, problema e doar cine isi permite.
pe mine sincer ma depaseste financiar, poate va fi....... intr-un viitor neprecizat.
oricum sa ne spui si noua ce scula iti cumperi, macar de curiozitate.

multa bafta.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 16 Apr 2006 02:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum ti-a spus si Alex, problema intunecat/luminos are relevanta doar pentru fotografie. Un f/5 si un f/12 sunt la fel de luminoase pentru observatii vizuale la aceleasi puteri de marire. Ceea ce conteaza la observatii vizuale este apertura care da de fapt luminozitatea instrumentului: un obiectiv mai mare = luminozitate mai mare.

Si meniscul corector este expus ca si oglinda unui newtonian la murdarire. Mai mult, un Maksutov are probleme aditionale: condens (=> iti trebuie un dew heater, adica inca vreo 90$, daca nu mai mult), este mult mai expus la murdarie pentru ca nu este protejat de un tub lung precum al newtonianului, echilibrarea termica mai indelungata.

La Mak precum cel de 127mm f/12 cel mai mare ocular util este de 32mm, care iti va da un camp vizual de putin mai mult de 1 grad.

Apocromatele nu sunt chiar asa de scumpe. Revolutia chineza in acest domeniu a redus preturile drastic. E suficient sa compari un ED de la Synta cu un apocromat de la TMB, Takahashi de exemplu, de aceeasi marime si o sa vezi cat sunt de ieftine de fapt ED-urile chinezesti. Sunt romanii putin mai saraci (sunt si bogati destui), dar un ED e deosebit dupa ce te uiti printr-un acromat.

Si cu acromatele scurte se pot realiza astrofoto, doar ca mai greu. Ai nevoie de o roata rotativa cu filtre (3 culori, verde, rosu, albastru) pentru expuneri prin cele trei filtre cu refocalizarea imaginii la schimbarea filtrului. Astfel de fiecare data ce schimbi filtrul se refocalizeaza imaginea, si aberatia cromatica dipare in imaginea finala.

Refractoarele acromate cu focala scurta merg in general pana la 100X, fara o aberatie cromatica excesiva (depinde si de individ ce intelege prin aceasta, dar 100X e cam acceptat in general).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2006 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mersi pentru raspuns skywatcher,

cred ca la un moment dat nu m-am exprimat eu prea clar, nu-mi faceam probleme de intunecat/luminos intre f/5 si f/10 la aceeasi putere de marire, spuneam doar ca pierd din luminozitate la mak-ul de 127mm daca folosesc ocularele cu care e livrat.
griji prea mari in ce priveste heaterul pentru mak, nu-mi fac, pot singur cred, sa adaptez un heater de camera video daca e necesar.

haha, e nostim ca aceeasi comparatie cu Takahashi vroiam sa o scriu si eu lui habarnam cand zicea ca refractorul de 70 e scump.
compara-l cu un Takahashi si ai sa vezi ce repede il cumperi dupa aia!

cand ai scris ca refractoarele rapide merg rezonabil pana la 100x, la care anume model te-ai referit? 100/500 , 120/600 sau 150/750.....
eu stiu ca pentru acelasi raport f/d, aberatia cromatica creste cu apertura, adica cel de 120/600 va avea mai multa aberatie decat cel de 100/500 si la randul lui cel de 150/750 mai multa decat cel de 120/600.
deci....?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact