Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pipe-mount-az-80-a-s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224581
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractoare rapide acromate


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2006 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc tuturor pentru parerile exprimate, totusi cateva comentarii.
daca refractoarele sunt limitate constructiv la aperturi mici nu inseamna ca nu sunt instrumente bune. cat priveste aberatiile, da, ele exista dar nu sunt singurul defect ce apare in general la instrumentele astronomice, fiecare clasa de instrumente are "problemele" ei.

revenind la subiectul propus in titlu, l-as ruga si pe Robert sa-mi faca o comparatie intre cele doua refractoare din punct de vedere calitativ.
este vorba de cel de 100/500 si 120/600.
sigur, Robert, ai privit prin ambele instrumente, care e parerea ta?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 17 Apr 2006 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
multumesc tuturor pentru parerile exprimate, totusi cateva comentarii.
daca refractoarele sunt limitate constructiv la aperturi mici nu inseamna ca nu sunt instrumente bune. cat priveste aberatiile, da, ele exista dar nu sunt singurul defect ce apare in general la instrumentele astronomice, fiecare clasa de instrumente are "problemele" ei.

revenind la subiectul propus in titlu, l-as ruga si pe Robert sa-mi faca o comparatie intre cele doua refractoare din punct de vedere calitativ.
este vorba de cel de 100/500 si 120/600.
sigur, Robert, ai privit prin ambele instrumente, care e parerea ta?


Salut zircon

eu sint de parerea ta, ca aceste telescoape sint bune, privind la aspectul ca refractoarele au fost inventate ca instrumente celeste si intr-un sistem de cel putin f/15. Privind asa, si daca ar fii ramas la cam f/10 tot ar fii instrumente bune, numai ca un refractor facut cu f/5 poate fie pus (cunoscind aberatia cromatica) foarte bine ca un "comet catcher" sau ca un instrumet pentru deep sky.
Despre diferentile intre 100/500 sau 120/600 sau 150/750 ramine cum a scris deja Skywatcher, ca daca se prefera a se uita la deepsky cu un refractor, cel mai bine este a lua un obiectiv cu apertura mare (depinde de budget). Treaba este ca sistemul la acele 3 refractoare sind f/5 si aberatia este acolo.
Eu am aici si un refractor de 150/750 si el nu arata altfel aberatia la marigine ca si un 100/500 asa ca si un 120/600 arata asemenea aberatie fara diferenta.
Stiind de asta, m-am uitiat sigur pe Jupiter cu el ca am vrut sa-mi constitez inca o data ca aberatia iese. Dar eu am folosit acest telescop la deepsky si in acesta modalitate aberatia cromatica nu deranjeaza.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2006 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, deci concluzia lui Robert este ca aberatia exista, deci daca vrei DS sunt ok altfel e asa si asa, dar nu foarte nasol.
Oricum eu imi iau un cat Smile

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2006 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mersi Robert pentru raspuns,

ceva totusi ma sacaie, ceva nu se leaga, nu stiu ce sa cred, si iata de ce: sa presupunem o lentila convergenta (obiectivul lunetei) in care intra o raza de lumina alba spre marginea lentilei unde unghiul de refractie este cel mai mare. la iesirea din lentila, raza incidenta se va transforma intr-un con de radiatie orientat spre axa optica, delimitat intre lungimea de unda violet si lungimea de unda rosie. acest con intersecteaza axa optica in doua puncte care determina focarul violet respectiv rosu. apare astfel bine cunoscuta aberatie cromatica longitudinala.
mutam acum raza incidenta mai departe de axa optica presupunand ca folosim o lentila (obiectiv) cu diametru mai mare. conul generat in acelasi unghi de cele doua lungimi de unda va genera un segment mai mare pe axa optica, deci o aberatie cromatica mai mare.
rezulta deci de la sine inteles ca o lentila cu diametru mai mare genereaza mai multa aberatie cromatica!!!
am folosit in aceasta demonstratie lentile cu diametru diferit dar cu aceeasi curbura (deci acelasi d/f).
gresesc?....unde?....
cine poate sa lamureasca problema?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2006 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ps.

v-as ruga ca ceea ce cititi mai sus sa nu considerati lucrare de control ci doar o intrebare.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2006 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara sa stau sa analizez in detaliu ce ai zis tu, si eu aveam impresia ca aberatia creste cu apertura, totusi nu chiar atat de mult incat sa nu o poti corecta cu o distanta focala suficienta (macar f/9).
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Apr 2006 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
mutam acum raza incidenta mai departe de axa optica presupunand ca folosim o lentila (obiectiv) cu diametru mai mare. conul generat in acelasi unghi de cele doua lungimi de unda va genera un segment mai mare pe axa optica, deci o aberatie cromatica mai mare.
rezulta deci de la sine inteles ca o lentila cu diametru mai mare genereaza mai multa aberatie cromatica!!!


Salut zircon

eu am scris ca la marimea unui obiectiv sau lentila, este functiunea aceas, la sistem f/5.
Citat " Treaba este ca sistemul la acele 3 refractoare sind f/5 si aberatia este acolo.
Eu am aici si un refractor de 150/750 si el nu arata altfel aberatia la marigine ca si un 100/500 asa ca si un 120/600 arata asemenea aberatie fara diferenta. "

Adica ce am vrut sa scriu este, ca sistemul f/5 arata aberatie in fiecare fel, si nu m-am adaugat acum la " cit de mult aberatie da marimea" unui obiectiv.

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2006 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Robert, am inteles foarte bine ce ai spus, e normal ca la un f/5 sa apara aberatia cromatica indiferent de apertura obiectivului.
am vrut sa subliniez doar prin aceasta demonstratie ca aberatia cromatica este dependenta si de apertura.
nu a fost nici o contradictie in fond, sper ca si tu ma intelegi destul de bine.

@bakunin. e normal ca se poate minimiza la un f/9 si mai mult, la o valoare suficient de mica asa incat sa nu mai deranjeze.
am vrut doar sa exprim ideea ca valoarea aberatiei este dependenta cel putin teoretic si de apertura.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Apr 2006 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Robert, am inteles foarte bine ce ai spus, e normal ca la un f/5 sa apara aberatia cromatica indiferent de apertura obiectivului.
am vrut sa subliniez doar prin aceasta demonstratie ca aberatia cromatica este dependenta si de apertura.
nu a fost nici o contradictie in fond, sper ca si tu ma intelegi destul de bine.


Da inteleg, si nici eu nu vad in discutia noastra nici o contraditie, eu numai nu am cuantificat aceasta aberatie cromatica la marimea obiectivului Very Happy .

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2006 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bun, deci suntem de acord.
asadar, chiar daca aberatiile cromatice cresc teoretic cu apertura, in practica aceasta diferenta nu e decelabila "ochiometric".
asta sa inteleg?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Apr 2006 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
bun, deci suntem de acord.
asadar, chiar daca aberatiile cromatice cresc teoretic cu apertura, in practica aceasta diferenta nu e decelabila "ochiometric".
asta sa inteleg?


Salut

cuvintul "decelabil" si ochiometric nu-l inteleg Embarassed Smile , dar daca ma intrebi daca aceste diferente sint vizuale, spun ca da.
Aceste aberatii cromatice cresc cu apertura si cu marimea care o faci la un obiect.
Dar de ex. sa maresti cu refr. 100/500 de 100x trebue sa iei un ocular de 5mm , petru a marii la refractorul 150/750 la 100x iti trebue un ocular 7,5mm. Asta inseamna ca sa primesti la 100/500 aberatia cromatica care iese tare, ajunge marimea max. de 100x cu acel ocular 5mm iar la 150/750 poti sa maresti cam 140x pina iese aceasta aberatie cromatica sa fie rea. Asa ca ai putea lucra cu un ocular de 5,3 mm unde pina sa intre aberatia asa rau, ai putea vedea mai multe detalii din cauza ca ai marii mai mult un obiect (sa zicem o planeta).
La deepsky nu trebue sa te intereseaza aberatia cromatica nici la acel 100/500 si nici la 150/750 pentru ca acolo nu o vezi (numai la stele stralucite tare). Dar in avantaj ar fii atunci cel 150/750 pentru ca el primeste mai multa lumina (sper ca ma poti intelege cu limba mea romana Laughing )

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2006 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

scuze pentru cuvintele folosite, nu mi-am dat seama ca nu le intelegi.
incepe sa se contureze o concluzie in ce ma priveste din cele ce mi-ai scris.
nedumerirea mea pleca de la faptul ca am citit mai multe referinte bune pentru refractorul de 100/500 fata de catastrofalele comentarii despre cel de 120/600, de unde am dedus initial ca acestea se datoreaza aberatiei generate de marirea aperturii.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Apr 2006 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Zircon: daca iti iei un refractor acromat cu focala scurta vei avea aberatie cromatica. Daca vrei sa il folosesti numai la deep-sky atunci e bun pentru ca pentru astfel de observatii nu ai nevoie de puteri de marire mari. Doar stelele mai stralucitoare si planetele (daca vrei sa testezi cata aberatiei ai) vor arata aceasta aberatie cromatica. In rest nu va afecta tare mult imaginile vizuale. Ce va afecta este insa rezolutia instrumentului: pentru ca nu focalizeaza toate lungimile de unda in acelasi punct unele obiecte nu vor fi asa clare precum un instrument fara aberatie cromatica. De exemplu, cazul stelelor duble: nu vei putea despica unele stele mai dificile pentru ca aberatia cromatica va ascunde steaua mai slaba in haloul violet si nu o vei mai vedea.

Vezi ca in galerie a aparut imaginea cu diferenta intre un refractor acromat si unul apocromat (un Sky-Watcher de 102mm si un Takahashi de 102mm).

Nu stiu de ce te incapatanezi pentru un refractor scurt. Ia un newton de 150mm si nu o sa ai aberatie cromatica, ai apertura mai mare si e la fel de usor de folosit, la fel de greu ca un refractor de 120mm (6 kg) si aproape la fel de lung. Si mai ales o sa poti face astrofoto daca montura e suficient de solida. In cazul meu, de exemplu, m-am gandit cateva luni sa iau un newton la 150mm f/5 pentru astrofoto in principal, si secundar pentru observatii vizuale. Montura EQ3-2 este suficienta pentru acest reflector, iar cu un motor RA poti trece la fotografie. M-am si uitat la unul, in realitate, l-am testat si sunt convins ca si-ar fi facut treaba. Insa Mak-ul meu de 127mm e prea aproape de 150mm. Asa ca am decis sa mai strang niste bani si sa iau unul de 200mm pe o montura EQ5 sa HEQ5.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Apr 2006 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
@Zircon: daca iti iei un refractor acromat cu focala scurta vei avea aberatie cromatica. Daca vrei sa il folosesti numai la deep-sky atunci e bun pentru ca pentru astfel de observatii nu ai nevoie de puteri de marire mari. Doar stelele mai stralucitoare si planetele (daca vrei sa testezi cata aberatiei ai) vor arata aceasta aberatie cromatica. In rest nu va afecta tare mult imaginile vizuale. Ce va afecta este insa rezolutia instrumentului: pentru ca nu focalizeaza toate lungimile de unda in acelasi punct unele obiecte nu vor fi asa clare precum un instrument fara aberatie cromatica. De exemplu, cazul stelelor duble: nu vei putea despica unele stele mai dificile pentru ca aberatia cromatica va ascunde steaua mai slaba in haloul violet si nu o vei mai vedea.

Vezi ca in galerie a aparut imaginea cu diferenta intre un refractor acromat si unul apocromat (un Sky-Watcher de 102mm si un Takahashi de 102mm).

Nu stiu de ce te incapatanezi pentru un refractor scurt. Ia un newton de 150mm si nu o sa ai aberatie cromatica, ai apertura mai mare si e la fel de usor de folosit, la fel de greu ca un refractor de 120mm (6 kg) si aproape la fel de lung. Si mai ales o sa poti face astrofoto daca montura e suficient de solida. In cazul meu, de exemplu, m-am gandit cateva luni sa iau un newton la 150mm f/5 pentru astrofoto in principal, si secundar pentru observatii vizuale. Montura EQ3-2 este suficienta pentru acest reflector, iar cu un motor RA poti trece la fotografie. M-am si uitat la unul, in realitate, l-am testat si sunt convins ca si-ar fi facut treaba. Insa Mak-ul meu de 127mm e prea aproape de 150mm. Asa ca am decis sa mai strang niste bani si sa iau unul de 200mm pe o montura EQ5 sa HEQ5.


Sint deacord cu ce a scris Skywatcher Smile .

Cer senin
Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2006 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut,

am adunat cred destule pareri ca sa pot pleca la drum,... asadar va multumesc tuturor care a-ti raspuns la intrebarile mele.

"nu stiu de ce te incapatanezi pentru un refractor scurt" scrie skywatcher.
stiu eu: pentru ca sunt incapatanat si pentru ca un refractor scurt cum e cel de 100/500 reprezinta pentru mine portabilitate acceptabila la o imagine multumitoare pentru inceput macar, pentru deepsky.
dupa ce voi invata cerul suficient voi trece la un mak de 127 si apoi mai vedem.
din ce am putut observa pe forumurile de afara, majoritatea sunt posesori a cel putin 3 telescoape de diferite feluri, asa ca ma gandesc ca nici refractorul ales acum nu-mi va fi inutil in viitor.

daca mai aveti comentarii, eu sunt pe receptie cu interes!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact