Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M81_M82_finalweb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gauri negre - o descriere


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Dec 2009 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
critical, generally systematic approach and its reliance on reasoned argument


Gabriel, atat de rar am vazut asa ceva pe acest forum, mai ales la sectiunile populate de "fizicieni" amatori, incat eu mi-am pierdut increderea ca se poate purta o discutie inteligenta cu unii dintre acesti oameni.

Nu stiu sigur de ce mai incerc (si nu stiu pana cand voi mai avea rabdare) dar cred ca unul din motive ar putea fi speranta mea (irationala Confused ) ca la un moment dat se va produce un "triaj" si vor ramane pe aici numai acei oameni care nu bat campii si mai pun si mana pe carte.

Edit:

Este o mare diferenta intre fizicieni care studiaza filosofia si "filosofi" care incearca sa fie fizicieni fara a avea habar de instrumentele cu care lucreaza stiinta (si nu are rost sa vorbim de o filosofie a stiintei cata vreme oamenii "nostri" continua sa sustina ca ei nu trebuie sa isi demonstreze afirmatiile ci ca doar "ceilalti trebuie sa le infirme pentru ca altfel inseamna ca afirmatiile necombatute sunt adevarate" - citat aproximativ din unul din ilustrii nostri co-forumisti...).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu nu ai raspuns la intrebarile puse de mine.

Voi incerca sa dau o varianta "scurta" a descrierii.
Dupa nova, particulele ce compun nucleul incep sa se miste. Deplasarea lor are loc numai datorita efectelor grav descrise de TRG - curbarea traiectoriei in prezenta unei mase. Acest lucru are loc datorita distantelor mici dintre particule. Ca atare are loc o apropiere intre particule. Intrebarea este cit dureaza aceasta apropiere - dpndv ? Pina la sfirsitul Univ ? Sau se opreste la un moment dat ? Evident mi s-a parut ca la un moment dat spatiul interior de parcurs observabil dispare deci masa nucleului devine compacta.
Spatiul interior era totalitatea traiectoriilor posibile de propagare a luminii sau de deplasare a unei mase. Deci nici masele/particulele nu se mai pot deplasa si nici lumina nu se mai poate propaga.

Dle.Dragan asta e ca atita vreme cit nimic nu opreste implozia ea nu poate continua la infinit. Permanent ar mai fi spatiu "acolo" de parcurs.
Insa o masa "fara spatiu" recunosc este o "notiune" "neintuitiva".
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Dec 2009 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian m a scris:
Laurentiu nu ai raspuns la intrebarile puse de mine.

Ca atare are loc o apropiere intre particule. Intrebarea este cit dureaza aceasta apropiere - dpndv ? Pina la sfirsitul Univ ? Sau se opreste la un moment dat ?


Daca as fi un stralucit fizician, as apela la matematica pentru a-ti raspunde la aceasta intrebare. Dar pentru ca nu sunt fizician ci jurist raspunsul meu este: nu stiu. Si pun pariu pe un butoi de bere Guiness ca nimeni de pe aici nu stie (eventual poate avea iluzia ca stie dar nu cred ca e capabil sa si argumenteze Razz ) si nici in... Wikipedia nu gasesti raspuns.

In alta ordine de idei, puteam foarte bine sa iti raspund "dureaza pana la 300.000 de ani inainte de sfarsitul Universului". Ai fi fost multumit de un asa raspuns ? Probabil ca nu pentru ca presimt ca apoi ai fi intrebat "dar Universul cand se sfarseste ?!". Ei bine, in nici un caz azi ori maine Laughing

Ca ai nevoie de matematica rezulta pana si din formularea intrebarii: "pana cand... ?" adica doresti o exprimare cantitativa a momentului in care aceasta "apropiere" ia sfarsit.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

laurentiu ai vazut ce i-am spus raspuns lui gabriel: in cazul unui colaps grav. numai efectele grav. sint active. In acest caz colapsul nu mai este oprit de nimic. Deci intrebarea mea este justificata: ce se intimpla daca nu mai intervine nimic altceva: dureaza colapsul pina la sfir. Univ ?.Nu se poate da un raspuns prin mate. deoarece fenomenele fizice din acest caz nu vad cum pot fi modelate matem. Singurul raspuns este unul "fizic" ; eu am dat o varianta de raspuns.
Laurentiu eu nu sint multumit de raspuns as cum spui tu pt ca nu cred -nu vad cum -un colaps - adica o implozie- poate sa aibe loc la indefinit, desfasurindu-se permanent. Daca am gresit cu ceva aici poate sa fi gresit.


Ultima modificare efectuata iulian m la 19 Dec 2009 13:41, modificat de 2 ori in total
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Blakut

Dupa nova, particulele din nucleu se deplaseaza unele inspre celelalte, aparent la infinit. Eu sustin ca la un moment dat spatiul interior existent - vazut ca totalitatea traiectoriilor posibile - dispare si masa ramasa se compactifica. Deoarece alte fenomene nu au loc,masa compacta ramasa - si de densitate infinita - este totusi masa ca atare va avea si ea un cimp grav extern. Eu pp ca va avea cimpul existent de dinainte de compactificare, cind densitatea masei era de 10 la 20, sau Planck, etc - o dens.mare in orice caz. Practic dupa compactificare, masa va curba la infinit portiunea de spatiu de linga ea si va genera un cimp extern "dincolo" de aceasta portiune de spatiu. Cimpul va fi dependent de masa nucleului si de dens. de la momentul compactificarii. Dar cu ce val? Eu pp ca momentul compac. este nepredictibil deci nici dens. la care are loc acest fenomen - si care da si val cimp extern. Doar masa ramine cunoscuta.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dle Dragan eu am postat ce doream. Insa faptul ca nu am putut sa ii raspund exact lui Blakut -si caruia ii multumesc pt interventie - ma face sa ma retrag pe moment. Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac sa inchid topicul in 48 de ore.- pina luni.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Dec 2009 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca e neaparata nevoie sa-l inchizi. Esti aici printre prieteni, persoane serioase, nu cred ca dispare nimic de pe-aici daca nu inchizi Smile
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Dec 2009 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian m a scris:
laurentiu ai vazut ce i-am spus raspuns lui gabriel: in cazul unui colaps grav. numai efectele grav. sint active. In acest caz colapsul nu mai este oprit de nimic. Deci intrebarea mea este justificata: ce se intimpla daca nu mai intervine nimic altceva: dureaza colapsul pina la sfir. Univ ?


Toate fortele fundamentale raman active doar ca gravitatia este mai mare.
Colapsul se intampla doar in momentul formarii gaurii negre care apoi ajunge la o stare de echilibru relativ stabil. Cel putin asa pare de afara.

Dupa observatii, o gaura neagra se consuma in timp. Ea poate pierde energie prin intermediul gravitatiei. S-au observat si pierderi de masa.
Este foarte dezbatut mecanismul prin care se produce acest efect. Cert este ca fenomenul se intampla.
http://en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_jet
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 08:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel Muranca a scris:
Dupa observatii, o gaura neagra se consuma in timp. Ea poate pierde energie prin intermediul gravitatiei. S-au observat si pierderi de masa.
Este foarte dezbatut mecanismul prin care se produce acest efect. Cert este ca fenomenul se intampla.
http://en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_jet

Nu sa observat nimic.Sunt simple teorii.Parerea mea ca amator e ca nu se pierde nimic.Nu intelegem ce se intampla acolo pentru ca nu avem o imagine clara asupra materiei.Azi se stie ca avem doar niste campuri si niste bariere de respingere care odata depasite continua prabusirea.

P.S.
Acele jeturi sunt mica parte din materia absorbita de GN.
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2009 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci astea-s toate conspiratii ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Sokolov-Ternov_effect
http://en.wikipedia.org/wiki/Unruh_effect

Iar asta e "simpla teorie" ?
http://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_radiation

Si desigur NASA a lansat iarasi un "fake" bazat pe zvonuri
http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma-ray_Large_Area_Space_Telescope
Laughing

A misconception concerning event horizons, especially black hole event horizons, is that they represent an immutable surface that destroys objects that approach them. In practice, all event horizons appear to be some distance away from any observer, and objects sent towards an event horizon never appear to cross it from the sending observer's point of view (as the horizon-crossing event's light cone never intersects the observer's world line). Attempting to make an object approaching the horizon remain stationary with respect to an observer requires applying a force whose magnitude becomes unbounded (becoming infinite) the closer it gets. http://en.wikipedia.org/wiki/Event_horizon

There are many popular myths concerning black holes, many of them perpetuated by Hollywood. Television and movies have portrayed them as time-traveling tunnels to another dimension, cosmic vacuum cleaners sucking up everything in sight, and so on. ...
But contrary to popular myth, a black hole is not a cosmic vacuum cleaner. http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/science/...holes.html
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dle Dragan am inteles. ramine asa...

Laurentiu a scris:
Gabriel, atat de rar am vazut asa ceva pe acest forum...


Laurentiu starea extrema a materiei din acest caz m-a condus 1. la o descriere in cuvinte
2. sa nu vad nici o posibilitate de matematizare

@Dl.DD: GN este ca un big crunch local(scris cu minuscule): masa fara spatiu - si cu timp ct. Masa cu spatiu este numai masa obisnuita, necompacta - masa compacta opreste colapsul.

BB a fost cu o masa asemanatoare: fara spatiu si fara timp.


Ultima modificare efectuata de catre iulian m la 20 Dec 2009 13:26, modificat de 1 data in total
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cris a scris:
niste bariere de respingere care odata depasite continua prabusirea


Prabusirea continua la infinit spatiul dintre resturi micsorindu-se tot timpul sau spatiul acesta dispare la un moment dat ? Cris ar rezulta ca prabusirea continua pina la sfir. Univ. ! Tie ti se pare plauzibil ? Mai plauzibil mi se pare ca acest spatiu intern sa dispara la un moment dat.

ps. daca e corecta descrierea mea, dupa trecerea de oriz. ev ne compactificam nu ne spaghetificam. nu exista interior al unei GN doar o masa compacta si care compactifica orice alta masa intra "inauntru".
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2009 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colapsul gravitational este un proces, nu o stare. Este procesul prin care se ajunge la blackhole si se intampla o data, nu in mod continuu. Starea la care se presupune ca se ajunge se numeste singularitate gravitationala.

A gravitational singularity or spacetime singularity is a location where the quantities that are used to measure the gravitational field become infinite in a way that does not depend on the coordinate system.

Another type of singularity predicted by general relativity is inside a black hole: any star collapsing beyond a certain point would form a black hole, inside which a singularity (covered by an event horizon) would be formed, as all the matter would flow into a certain point (or a circular line, if the black hole is rotating).

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_singularity
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian m a scris:
Prabusirea continua la infinit spatiul dintre resturi micsorindu-se tot timpul sau spatiul acesta dispare la un moment dat ? Cris ar rezulta ca prabusirea continua pina la sfir. Univ. ! Tie ti se pare plauzibil ? Mai plauzibil mi se pare ca acest spatiu intern sa dispara la un moment dat.

ps. daca e corecta descrierea mea, dupa trecerea de oriz. ev ne compactificam nu ne spaghetificam. nu exista interior al unei GN doar o masa compacta si care compactifica orice alta masa intra "inauntru".

Odata respingerea invinsa tot ce a fost candva particule se vor comporta lafel ca fotonii adica oricati pot fi in acelas loc.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2009 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca este mai plauzibil sa consideram ca pentru o GN sau intr-o GN universul ia sfarsit. Probabil ca materia si energia se intorc la starea de dinainte de a lua fiinta. Embarassed
_________________
CER SENIN !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact