Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27wb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau si eu o parere


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
Nu ai nicio sansa, Silviu, sa-i fericesti pe oameni.


Oooo, afirmatia asta chiar ma mahneste ... Crying or Very sad
Chiar nu am nicio sansa?
Nu, cu siguranta nu puteam sa-i recomand un apo de 60mm pentru deepsky, nu sunt chiar atat de inconstient ...

Vorbind si putin serios, de data asta poate imi explicati si mie un mister:
Pe lumea asta mai exista si altfel de telescoape, MN, SN, SC, MC ... aud pe cineva caraind ca nu sunt bune sau potrivite???
Si cu toate astea, cand vine vorba de cumparat ceva nou voi ii trageti invariabil cu dobsonul.
Ce are fratilor asta in plus de-l tineti atata in brate?
O sa-mi spuneti cumva ca-i cea mai ieftina varianta?
Dar de ce toata lumea trebuie sa mearga pe cea mai ieftina varianta?
V-ati gandit ca dezvoltand exagerat cultul ieftinului puteti frana evolutia fireasca a miscarii de astronomi de la noi?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Dec 2009 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieftin cu siguranta nu inseamna excelent dpdv al calitatii.

Dar daca e ieftin atunci mult mai multi oameni isi pot permite sa devina adeptii unui hobby extraordinar, mult diferit de hobby-urile "la moda" acum pe la noi (cum ar fi emisiunile OTV, spartul semintelor si scuipatul, printre injuraturi, pe stadioane etc.).

Dobsonianul a permis, cum bine se stie, democratizarea astronomiei de amatori.

Ceea ce e bine.

Dar aceasta nu inseamna ca nu exista si elite in randul acestora, cum ar fi cei ce detin instrumente care costa cat un automobil de lux (dar nu in Romania, cel putin nu inca) si mai fac, uneori, si cercetari stiintifice cu astfel de instrumente (numarul oamenilor de stiinta amatori, spre deosebire de cel al astronomilor amatori, este mult, mult mai mic).

Si e bine ca avem si elite.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Dec 2009 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Ce are fratilor asta in plus de-l tineti atata in brate?
O sa-mi spuneti cumva ca-i cea mai ieftina varianta?
Dar de ce toata lumea trebuie sa mearga pe cea mai ieftina varianta?
V-ati gandit ca dezvoltand exagerat cultul ieftinului puteti frana evolutia fireasca a miscarii de astronomi de la noi?


Zoth, nu e doar ieftin ci e si maaaare ! Wink
Rupe asfaltu' si crapa vecinul de ciuda. La o adica aia conteaza la roman, nu ? Laughing

Cultul instrumentului mare, dar de mica valoare.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt de moda veche, inteleg altceva prin elita, nu oameni care au in posesie lucruri deosebite...
Am citit si pe forumurile de afara si am vazut ca acolo se acorda atentie tuturor designurilor de telescoape in mod egal sau aproape.
Pentru mine atitudinea voastra de a impune un singur tip de instrument ramane pe mai departe neinteleasa.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am o propunere. Toti cei care au bani doar pentru un dobson, sa se duca la Zoth si sa le dea el din propriul buzunar diferenta pana la un Apo cu tot cu montura, sau Maksutov - Newton, sau orice alt tip de instrument de calitate de pe lumea asta.
_________________
Dragos N
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 17 Dec 2009 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Eu am o propunere.


De acord. Dar pana atunci, ce ati zice domnule Zoth, sa organizam un star-party ceva, sa putem si noi sa vedem cat de grozave sunt aceste instrumente de calitate, si sa facem o comparatie directa cu dobsonurile noastre ? Chiar ma faceti curios.
Legat de pretul lor, chiar credeti ca nu ne-am lua si noi astfel de instrumente daca ne-am permite ? Dar ce putem face ? Stam 10 ani sa strangem bani, fara ca in timpul asta sa ne bucuram de cer cu un amarat de dobson ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 17 Dec 2009 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca daca ar aparea cineva si ar zice am 8000 de Ron sau 10000 si ar pune intrebarea ''Ce instrument sa cumpar '' ,nu cred ca ar fi cineva absurd sa zica cumpara un Dobson .

Dupa cum se obs apar persoane care dispun de maximum 2500 Ron si mi se pare firesc sa i se recomande un Dob si asta ptr ca are o apertura mai mare in comparatie cu tel pe EQ .

_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspunsuri, cred ca m-am lamurit, concluzia ar fi ca domniile voastre urmaresc apertura ca suprem atribut la o anumita suma de bani ce trebuie investita intr-un instrument.
Sper ca nu ma insel si de data asta Smile
O mica subliniere as avea de facut, in momentul in care mi-am exprimat nedumerirea in legatura cu acest subiect nu am aratat cu degetul spre cineva anume si in consecinta raspunsurile pe care m-as fi asteptat sa le primesc nu trebuiau sa faca referire la persoana, asa cred ca era firesc.
Din pacate nu pot onora propunerea suplimentarii de fonduri din buzunarul propriu pentru ca nu sunt nici eu un om bogat ci doar unul care e dispus sa faca sacrificii mai mari pentru pasiunea lui.
Si cu star-party trebuie sa va dezamagesc, cred ca s-a inteles in mod gresit ca eu as avea cele mai calitative instrumente si in plus sunt un solitar...
Mai mult, pentru a vedea aceste diferente la care va referiti este nevoie de putin exercitiu, cineva care spune din start ca toate instrumentele sunt la fel sigur ii va fi greu sa le discearna.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici cred ca ar fi necesar un ''atac la persoana''. Mai exact sa ne spuna Zoth, cine anume a spus ca toate instrumentele sunt la fel, ca eu unul nu imi aduc aminte sa fi fost careva pe forumul asta care sa faca asta
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am sa dau curs acestei invitatii, nu vreau sa mai incurajez decat dezbaterile de idei, cel putin de aici inainte.
Daca persoana care a facut afirmatia respectiva vrea sa o reproduca si aici bine, daca nu mai puteti cauta in sectiunea de achizitii.
Oricum pentru mine subiectul e incheiat deoarece am reusit sa va inteleg in final pozitia.
Dezbateri fructuoase pe mai departe!
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga cRaZy,
Vezi ce furtuna s-a instalat pe topic dupa intrebarea ta simpla. Eu iti recomand sa citesti ce ti sa indicat, sa-ti faci o parere din parerile tuturor, sa te culci linistit cu toate informatiile de-a valma si sa te trezesti dimineata cu solutia ta. Sfatul meu este sa-ti cumperi ce crezi tu la bugetul pe care ti-l estimezi si mai vezi dupa. Oricum nu va fi singurul tau instrument. Neaparat insa alege unul de firma ca sa ai macar garantia unei optici cat mai onorabile. Primul tau instrument va ramane preferatul tau pentru toata viata. Chiar daca nu vei mai face observatii o sa-l iei cu tine sa va bucurati impreuna de noile tale achizitii. Asa ca ai grija sa fie usor de purtat dupa tine (macar intr-un coltisor mic). Si daca te poti uita cu ambii ochi prin el este si mai interesant ....

Cer senin !
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Dec 2009 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As aprecia daca in aceasta dezbatere de idei, facuta pe fondul unei cereri de recomandare, domnule Zoth, ati fi facut si o propunere alternativa la mult hulitul dobson, propunere care sa se incadreze in bugetul existent, si sa indeplineasca cat mai bine conditia unor bune observatii, pe cat posibil pe mai multe tipuri de obiecte ceresti.

In caz contrar, cred ca de vreo 12 ore, un mare numar de persoane tocesc tastaturile intr-o dezbatere destul de sterila, a carei menire dumneavoastra o cunoasteti, restul putand doar sa o presupuna.

Cred ca nu este nimic rau sa discutam despre calitate, si eu unul as recomanda doar instrumente de la Takahashi, Intes Micro, RCOS, si alte bunatati de genul asta, daca as avea cui. Dar cand un om are 200 de euro, imi pare o lipsa de respect sa ii recomand ceva ce depaseste puterea lui de cumparare. Si nu pot sa-i spun ''da sacrifica-te frate, vindeti casa, rinichiul sau altceva, si ia ceva bun, de mare calitate''

_________________
Dragos N
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Dec 2009 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai la 200 Euro poti sa iei un binoclu astro bunicel, un refractor acromat de 80-90 mm ori un newton prost de 130 mm ... ori un newton decorativ de 200 mm cu oglinda sferica la f/4 Laughing

Ce-i recomanzi incapatorului ?
Observ ca orice, cat mai mare, numai sa-si cheltuie toti banutzii.
Si mai observ ca recomandarile vin tot de la acelasi grup "revolutionar" sustinut de tot aceeasi "majoritate".

Noroc bun !
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Dec 2009 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam tarziu,dar vin si eu la incasat cucuie.Eu am deocamdata un mic Dobsonian activ si cateva binocluri medii.Cu toate acestea cred ca exista alternative pentru un incepator, daca se declara priceput la bricolaje.O alternativa ,foarte buna la Dobsonianul care-i bun la toate ;la refractorul apocromat care este mult prea scump;asadar a treia alternativa ,si inca una excelenta, este refractorul de focal lung.
Un mit nutrit din greu pe la noi este acela ca observatiile deep-sky se fac cu un instrument scurt,refractor apocromat mai ales.Nu-i adevarat.Daca refractorul de 140mm mentionat ar fi de calitate,ar fi un excelent instrument pentru observatii deep-sky iar la planete, o buna luneta de aceasta apertura,ehe....Majoritatea obiectelor incap intr-un camp de jumatate de grad,important este sa ajustezi corespunzator grosismentul.Pentru obiectele foarte intinse exista acel instrument pe care domnul Dan il recomanda intens,si pe drept cuvant,si anume binoclul.

Nu-mi amitesc pretul ,dar am citit aici aprecieri foarte pozitive despre Maksutovul de 127mm,de exemplu.

Daca acel incepator este interesat de constructii, atunci exista inca o posibilitate sa detina un instrument de prima mana (probabil tot reflector)comandand o asemenea oglinda in tara/vezi ''Servicii'',despre care ar trebui sa pomenim in recomandarile catre incepatori/ si construind singur montura.

Piata romana de telescoape este inca mica dar in plina dezvoltare;dezvoltarea reala presupune si diversitate;iar diversitatea trebuie cultivata.

Pentru cei prea acriti cu ceea ce se poate deocamdata cumpara in tara,recomand o scurta calatorie cu Masina Timpului inainte de ,sa zicem,anul 2000 unde se vor putea delecta cu singurul telescop universal accesibil la acea vreme:luneta din lentile de ochelari.Mircea
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Dec 2009 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Un mit nutrit din greu pe la noi este acela ca observatiile deep-sky se fac cu un instrument scurt,refractor apocromat mai ales.

Eu cred ca mai puternic este mitul dobsonianului scurt (da' gros Laughing), ieftin (dar cu o calitate optica finala departe de un compromis acceptabil) care pare bun la toate dar in fapt este o capcana financiara (asemanatoare cu groapa gravitationala dintr-o gaura neagra). Dar daca calculam TCO (Total Cost of Ownership) ajungem sa vedem ca, per global, NU este deloc instrumentul cel mai avantajos, contrar credintei populare bazate pe mituri urbane.

Mai jos aveti niste catadioptrice demne de bagat in seama:
http://www.skywatcher.ro/makcass_sw.htm
http://www.skywatcher.ro/SK/BKMN190.htm
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact