Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_31-03-2006_detaliu.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau si eu o parere


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Dec 2009 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca astrofoto nu se poate face pe acea montura (Dobson) decat daca o modifici. Si nici optica nu-i prea potrivita pentru astrofoto. Oricum nu este recomandat sa incepi cu asta.

Daca transportul nu constituie o problema trebuie sa ai grija la colimare. Partea buna a lucrurilor este ca-l poti imbunatati ulterior: un corector de coma, oculare mai bune, ceva filtre ... vezi tu Wink

Succes !
Sus
-==cRaZy==-
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 18

Motto: Doar două lucruri sunt infinite: Universul și prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul.

Localitate: Baia Mare

MesajTrimis: 18 Dec 2009 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stiu ca fara modificari nu pot face astrofotografii....de 2 zile caut motoare pt montura Dobson dar fara rezultate.....am gasit doar o unitate de control Intelliscope da de pe un site din Germania cred.....dar in legatura cu optica nu-mi dau seama care este problema...poate ma lamuresti tu Smile daca cineva stie un set de motoare pt montura Dobson imi ziceti va rog
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Dec 2009 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marius78 a scris:
Prietenul meu nu vrea sa activeze pe forum ptr ca ar cunoste persoane ca dumnevoastra si cred ca ar albii .De cand sunteti pe forum nu cred ca ati facut altceva decat ''Copy si Paste'' de pe internet ,cunostintele dumneavoastra inca nu le cunostem se pare ca ''afara este vopsit gardu in curte leopardu''. Am mai avut discutii si nu mai vroiam sa intru in polemica numai ca intreceti masura si va credeti poliglot intr-ale astronomiei mie unu mi-ati lasat alta impresie.


Fiecare cu durerea lui ... Laughing
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Dec 2009 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-==cRaZy==- a scris:
stiu ca fara modificari nu pot face astrofotografii....de 2 zile caut motoare pt montura Dobson dar fara rezultate.....am gasit doar o unitate de control Intelliscope da de pe un site din Germania cred.....dar in legatura cu optica nu-mi dau seama care este problema...poate ma lamuresti tu Smile daca cineva stie un set de motoare pt montura Dobson imi ziceti va rog


S-a mai discutat aceasta problema pe forum. Sunt aici experti in Dobson si astrofoto care te pot lamuri mai bine. Mie, personal, nu mi se par prea fericite solutiile si nu vreau sa intram iar in polemici nesfarsite.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Dec 2009 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura Dobson este o montură simplă, alt-azimutală, tocmai cu scopul de a fi foarte ieftină și ușor de manevrat pentru vizual (se mișcă cu mâna). Există o soluție de motorizare, limitată: platforma ecuatorială fără de care nu poți face astrofotografie.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
-==cRaZy==-
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 18

Motto: Doar două lucruri sunt infinite: Universul și prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul.

Localitate: Baia Mare

MesajTrimis: 18 Dec 2009 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gabriele....imi poti zice care sunt expertii aia la monturi Dobson si imi zici unde ii acel topic/topicuri sa citesc si eu...mi-ar prinde bine niste sfaturi
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Dec 2009 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astrofotografia este un domeniu destul de dificil si care trebuie tratat pas cu pas si treptat, de la simplu la complex.

Poti face fotografii ale cerului si de pe un simplu trepied (constelatii, Calea Lactee din locuri fara poluare luminoasa). Chiar si cu un Dobsonian poti face fotografii la Luna si la Soare (cu filtru special altfel risti sa-ti prajesti camera foto si ochii).

Cand insa vei dori sa fotografiezi obiecte Deep Sky, pentru ca timpul de expunere necesar creste de la secunde la minute si chiar ore, devine obligatorie folosirea unui dispozitiv de compensare a miscarii de rotatie a Pamantului: montura ecuatoriala motorizata. Plus alte gadgeturi scumpe si multa, multa experienta si exercitiu.

Fiind incepator, iti recomand sa nu te aventurezi asa devreme in domeniul fotografiei Deepsky pentru ca, chiar daca ai avea un buget frumusel (1000 de euro si peste) daca nu ai trecut prin "ciclul primar" al observarii vizuale a cerului foarte probabil vei suferi dezamagiri.

Toti am trecut prin etapa observarii vizuale a cerului cand am invatat constelatiile, am vazut obiectele din catalogul Messier, Luna, planetele. De fapt, chiar si cei care fac astrofotografie de performanta sunt inca si observatori vizuali pentru ca nimic nu se compara cu placerea de a sti ca "fotonul acela care iti cade pe retina venind de la stelele Marii galaxii din Andromeda, sau Messier 31, a facut pana aici 2 milioane si ceva de ani !".

Montura alt-azimutala, spre deosebire de cea ecuatoriala (iar montura Dobsonienelor este alt-azimutala) este extrem de usor de folosit - spre deosebire de o montura ecuatoriala. Pentru un incepator, un telescop pe montura alt-azimutala este exact ceea ce are nevoie.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Dec 2009 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cei ce dam sfaturi aici pe forum suntem foarte diferiti. unii sunt pasionati de calitate dar greu de atins = refractoare (ce te tin la diametru mic ) , unii dobson iar altii se uita prin ce au si e bine.
dupa mine un dobson 200 f/6 este perfect pentru un incepator. daca ai optica buna vezi bine si planete. sigur pt rezultate bune pe oculare trebuie sa dai bani multi cu mult mai mult decat pe telescop.
si un binoclu prinde bine recomand 10x 50 si unul 20x 70
astro foto trebuie sa lasi pe mai tarziu dupa ce cunosti bine cerul si mai strangi bani seriosi macar montura de 1000 euro .
Sus
-==cRaZy==-
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 18

Motto: Doar două lucruri sunt infinite: Universul și prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul.

Localitate: Baia Mare

MesajTrimis: 18 Dec 2009 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok...am inteles chestia cu astrofotografia Smile ..........dar in legatura cu optica...cea de la Dob-ul de 8" de la Sky-Watcher e buna....merita telescopul banii?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Dec 2009 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am un amic care poseda un astfel de telescop. Calitatea lui este decenta.

Un minighid al achizitiei de telescoape (in limba engleza, limba internationala a astronomilor amatori si nu numai a lor):
http://www.skyandtelescope.com/equipment/basics/12511616.html

Merita citit, cum merita citite toate articolele de pe acel site (Sky & Telescope).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cRaZy, exista sisteme de motorizare a unui dobson, dar nu sunt foarte ieftine, si din cauza asta se folosesc mai mult pentru dobsonuri de diametre mari, de la 300mm in sus. Pentru un 200mm e mai convenabil sa iti iei o montura ecuatoriala, gen HEQ 5 sau EQ 6. Sau poti incerca sa construiesti o platforma ecuatorala, dar asta necesita ceva precizie in executie.

Probabil ca, daca o sa-ti spun ca, desi am 2 lunete si 2 telescoape, nu am nici un dobson o sa ramai un pic mirat.. De ce atunci ti-am recomandat totusi un dobson. Pentru ca in astronomie, pe langa apertura, calitate si pret, pentru un telescop, foarte important, si poate pe primul loc, este stabilitatea instrumentului. Poti sa ai cea mai buna luneta apocromata, daca ea nu e stabila, si vibreaza cum o atingi, e zero. Ori monturile cat de cat bune nu sunt ieftine. Asa cum am mai spus, iti trebuie cel putin 200 euro, pentru una care sa tina un instrument de circa 3-4 kg. In schimb un dobson vine cu o montura buna pentru observatii vizuale, insa avand limitarile de care s-a vorbit. Cand vei mai strange bani, vei putea sa scoti tubul optic de pe montura si sa-l pui pe o montura ecuatoriala ca cele de mai sus.

Despre calitate. Evident, calitatea conteaza, mai ales pentru observatii planetare. Un dob de la SkyWatcher este in general facut la un L/4 (L=lambda), adica o calitate rezonabila, chiar buna. Evident ca ar fi mai bine un L/8 sau chiar un L/10 dar pretul ar fi de vreo 3-4 ori mai mare. In plus, atmosfera din Europa, face ca un instrument L/10 sa poata fi folosit foarte rar la capacitatea maxima, si doar din locuri bune, in general varf de munte.

Problema contrastului. Evident, o luneta apocromata va da un contrast mai bun decat un telescop sistem newton de acelasi diametru si calitate a prelucrarii, dar la un pret de cateva ori, sau zeci de ori mai mare. Astfel, un newton de 250mm, tub optic cu L/10 poate fi cumparat cu aproximativ 1000 de euro, nou. O luneta Apo de acelasi diametru, costa 45 000 euro. Newtonul de 250 poate functiona bine pe o montura de 1000-1500 euro, in timp ce luneta Apo, fiind mult mai grea necesita o muntura de cel putin 10 ori mai scumpa.

Oricum, batalia dintre asa zisi ''newtonisti'' si ''apocromatisti'' pe care ai vazut-o tu, (incinsa si de niste istorii personale) o vei mai vedea, si aici, si probabil si pe alte forumuri.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa pomenesc aici si alte tipuri de instrumente. Asa ca ma conformez criticilor.

-Maksutov-Newton de 190mm. Pret 1300 euro.

-Maksutov-Cassegrain de 180mm. Pret 1000 euro.

-Schmidt-Cassegrain de 200mm. Pret cam 900 euro.

-Ritchey-Chretien de 200mm. Pret cam 1300 euro.

-Luneta Apocromata de 180mm. Pret, vreo 19 000 euro.

Specific ca am pus aici cele mai ieftine instrumente la fiecare categorie, si doar pretul tubului optic, fara montura.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, acum parca suna altfel, adica mult mai bine ... Very Happy

Ce daca majoritatea o sa aleaga tot dobsonuri pentru inceput, dar macar sa stie ca mai exista si alte telescoape pe lumea asta.
Si daca aleg dobsonuri e foarte util sa le amintiti de fiecare data ce a spus Octavian Stanescu mai sus:

Citat:
... sigur pt rezultate bune pe oculare trebuie sa dai bani multi cu mult mai mult decat pe telescop.


Si in plus, la aceasta alegere incurajati mereu folosirea corectoarelor de coma. Este important cred eu ca ceea ce vezi printr-un telescop sa produca placere.

Si in final o propunere: poate nu ar strica sa se scrie pe blog un mic tutorial pentru alegerea primului telescop, usor mai detaliat decat interventiile de mai sus ale lui Dragos si spre care sa se dea link la fiecare cerere de achizitie.
Detaliile suplimentare in functie de buget vor putea fi dezbatute pe sectiunea de achizitii.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Dec 2009 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se are o idee foarte buna, mentionata undeva mai sus, primul instrumet sa fie Dobson, unde practic optica sa fie cat mai buna...e pana la urma un Newton pus in montura ALt-Az. Apoi sa se investeasca intr-o montura ecuatoariala solida; se scoate telescopul de pe montura alt-az si se pune pe Eq si in felul asta ajungi si la astrofotografie. E un sistem modular ceea ce e foarte convenabil pt un amator, ofera multe optiuni. Cand nu ai chef sa instalezi ecuatoriala pt o ora de observatii, pui rapid Newtonul in sistem Dobson. Toate astea sunt valabile daca e Dobson clasic cu tub, daca e in sitem Truss, e alta poveste.
Deci e important, zic eu, ca optica sa fie de prima mana, chiar si pt Dobson, apoi montura se poate schimba. Pana la a folosi o ecuatoriala buna, esti deja familiarizat cu ce poate tubul optic si ai multe observatii la activ.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Dec 2009 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uitati cum se face o comparatie (este doar un exemplu):
http://www.io.com/~hcexres/textbook/recomx6c.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact