Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
s11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

reflector newtonian (pe montura dobson) sau un catadioptric


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un scurt comentariu in ce priveste afirmatia:

Citat:
nu exista subsitut pentru apertura.


Ba exista! ... nu odata am amintit aici si din intamplare nu am fost nici singurul care am spus ca cerul e determinant si nicidecum telescopul !

In regim de astronomie fixa cu usurinta newtonul poate fi rege pentru ca este telescopul cu cel mai bun raport apertura/pret.
Daca insa se face si astronomie mobila atunci regele poate fi usor detronat in favoarea unui telescop compact si usor (chiar daca acesta are o apertura ceva mai mica) daca este dus la un cer mai bun.

Despre coma cred ca am sa deschid un topic pe optica, este un subiect serios care se trateaza cu prea multa usurinta.
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pana acum am ajuns la concluzia ca voi cumpara un newton, urmeaza sa decid ce montura voi alege si in functie de asta voi lua apertura cea mai mare care se incadreaza in pret. Si pe mine ma sperie putin subiectul despre coma (colimare) am mai citit in alte topicuri dar m-as bucura daca ar fi unul special dedicat acestui efect.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum spune si Mircea Pteancu, nu exista substitut pentru apertura. In schimb exista variante pentru portabilitate.

Asa cu puteti vedea mai jos, un telescop de 300mm poate sa fie carat intr-un rucsac, cu tot cu o montura dobson.

http://www.litescope.eu/litescope%20products.html

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coma este un defect optic care face ca spre marginea imaginii, stelele sa apara alungite.

Colimarea este operatia de aliniere a elementelor optice ale unui telescop, si cu un instrument colimator, este facuta in mod curent de toti posesorii de newtonuri, si nu a murit nimeni din cauza asta.

_________________
Dragos N
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Dec 2009 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@boris, un exemplu de coma. Coltul dreapta sus e mai elocvent, stelele au forma de coma (virgula), sunt ca niste mici comete.
Comparativ imagini luate fara/cu corector de coma (Baader MPCC) aici.
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

imi cer scuze, dar mie nu mi se pare o diferenta foarte mare intre aceste doua poze, dar probabil nu am ochiul inca format. intr-adevar cand am marit pozele am vazut o "codita la stele" un fel de dublare a lor, dar se poate supravietui cu efect de genul asta, aveam impresia ca este mult mai mare deformatia, sau poate ca atunci cand privesti prin telescop este un efect mai deranjant
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos, se pare ca am inteles gresit deci coma este efectul, iar colimarea nu este procedeul prin care scapi de el ci altceva, respectiv ajustarea oglinzilor?
mi-a placut acel dobson demontabil, dar faptul ca nu e in tub nu are efect asupra imaginii?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Asa cu puteti vedea mai jos, un telescop de 300mm poate sa fie carat intr-un rucsac, cu tot cu o montura dobson.


Sigur ca de dragul contrazicerii se poate veni si cu astfel de exemple dar parca topicul se referea la instrumente accesibile financiar si gasibile usor pe plaiurile noastre ...
Incercati sportul cu rucsacul si in cazul unui dobson skywatcher de 254mm Laughing Laughing
Pentru mine e clar acum ca exista persoane care nu accepta sub nicio forma sa fie contrazise, orice parere diferita de a lor fiind interpretata ca si declaratie de razboi.
Multumesc dar nu vreau sa mai practic acest sport.
Sa aveti spor!
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Dec 2009 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiecare dintre noi avem anumite afinitati spre anumite tipuri de telescoape. Sper sa detensionez putin atmosfera cu cunoscutul scopecomics Smile
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deci cum sta treaba cu coma si colimarea?
coma se elimina prin folosirea unei lentile, iar colimare inseamna reglarea oglinzilor unui telescop?
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Boris a scris:
deci cum sta treaba cu coma si colimarea?
coma se elimina prin folosirea unei lentile, iar colimare inseamna reglarea oglinzilor unui telescop?


Da.
Uite aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=3666&start=0 un exemlu de coma corectata.
Colimare = reglaj al oglinzilor.
Numai bine!
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

acum imi dau seama ca dupa ce bagi 2500 lei intr-un telescop mai trebuie sa bagi inca pe atat in lentile si alte ustensile ca s apoti sa te uiti prin el
_________________
Luneta SkyWatcher TRAVEL-RFT 80/400 EQ1
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant la acel LiteScope e ca formula lui ar putea fi reprodusa si de un astromom amator care are ceva experienta in constructi, si materiale de buna calitate.

Lumina parazita se elimina de obicei cu un carton sau alt material, facut rol in zuna focuserului, si care simuleaza tubul.

Personal nu am testat asa ceva - as vrea eu - dar banuiesc ca mai sunt si ceva probleme. Dar nu despre asta e vorba acum.

Zoth, asa cum am mai spus si pe alt topic, nu e vorba de contrazicere, ci e vorba ca daca tu ai alta parere, vino cu o alta recomandare de instrument, prezentandu-i avantajele , si dezavantajele in raport cu alte instrumente.

Cat priveste propozitia ''nu exista subtitut pentru apertura'', asta e deja o axioma. Chiar eu cunosc un astronom inflacarat sustinator al lunetelor Apo, care si-a luat intai una de 80mm, apoi a luat una de 100mm, si daca ar fi avut bani, ar fi luat si de 200mm. Cred ca il cunosti si tu.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Boris, nu e chiar asa. Adica e asa, dar in timp. Ocularele cu care vine telescopul sunt suficiente pentru inceput. Dupa care, pretentiile cresc, si incepi sa aduni. Ce iti trebuie la inceput este un colimator Cheshire, care costa cam 150lei
_________________
Dragos N
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

chiar la asta ma gandeam, citeam despre el pe un alt topic, mai imi trebuie si corectorul ala de coma, daca iau un pachet cu telescop newton care nu are asa ceva inclus, mai am niste lentile de la luneta pe care o am s-ar putea sa foloseasca si ele la ceva mai tarziu, ma gandesc ca in timp, in functie de ce imi achizitionez o sa pot sa schimb lentilele intre telescoape sa obtin mai mult de la ele, sau nu sunt universale. adica as putea sa-i cer celui car eimi vinde teelscopul sa nu-mi dea o lentila de 10mm sa zicem si sa-mi dea alta in schimbul ei, eventula sa achit o diferenta de pret sau nu se practica asa ceva
_________________
Luneta SkyWatcher TRAVEL-RFT 80/400 EQ1
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact