Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31abfinalklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224036
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

MEADE Refractoare, cum sint construite?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 21 Iul 2006 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului: MEADE Refractoare, cum sint construite?
Raspunde cu citat (quote)

Am primit o intrebare in sectia "Vinzari/Cumparari" si ca sa nu se faca prea lunga discutie despre tema asta, o pun ca tema aici.
Intrebare pusa de Zircon
"ai la refractoarele prezentate si doua modele scurte 127/635 si 152/760.
vorbind cu cineva zilele trecute tocmai despre aceste modele mi-a spus ca de fapt sunt superacromate continind pe langa obiectivul acromat inca un dublet de corectie montat mai in spate. este adevarat?
poti sa dai ceva detalii despre modelele astea?
le-ai testat practic?
pe ce montura sunt puse cele doua modele?"

Intii raspund la intrebarea despre montura.
Montura este comparabila cu cele cunoscute EQ5, nu sint motorice.
Treipiedul este tare destul, montura are capcitati de a tine vizual telescop-ul bine destul, dar fotografic tremura prea mult.
Referitor la optica, eu inca nu le-am avut aici la mine sa le testez. Eu nu as vorbi la pretul asta de "superachromate". Daca ele au acel dublet de corectura tot nu stiu, asta pot intreba luni la MEADE.
In cazul ca ar avea acel doublet le pretul asta, ar insemna o revolta in constructie FH refractoare ieftine Smile . Dupa ce sa pot vorbi cu MEADE, stiim mai mult.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iul 2006 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cel mai bine e sa asteptam ziua de luni, dar pana atunci vreau sa-ti spun ca din discutia cu omul respectiv a reiesit faptul ca acele dublete suplimentare sunt prezente doar la cele doua modele scurte si sunt puse tocmai pentru a putea scurta tubul optic la f/5, nu sa faca corectie aberatica.
am aflat tot cu ocazia asta ca sunt corectate bine si el le considera a fi superacromate (sau semiapocromate daca preferi mai mult).
sunt foarte curios ce o sa zica cei de la Meade Shocked

ps. poza de la cel de 127/635 nu este reala, se vede a fi prea lung, cred ca e tot poza de la 127/1200.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 21 Iul 2006 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
cel mai bine e sa asteptam ziua de luni, dar pana atunci vreau sa-ti spun ca din discutia cu omul respectiv a reiesit faptul ca acele dublete suplimentare sunt prezente doar la cele doua modele scurte si sunt puse tocmai pentru a putea scurta tubul optic la f/5, nu sa faca corectie aberatica.
am aflat tot cu ocazia asta ca sunt corectate bine si el le considera a fi superacromate (sau semiapocromate daca preferi mai mult).
sunt foarte curios ce o sa zica cei de la Meade Shocked

ps. poza de la cel de 127/635 nu este reala, se vede a fi prea lung, cred ca e tot poza de la 127/1200.


Am citit adineauri pe un forum nemtesc niste prime opinii despre aceste scurte refractoare, unde se zice, ca "culoarea iese si este cunoscut, doar este un FH-Refractor cu f/5". Dar in cazul lungimii tubul-ui este adevarat, ca sint cam lungi, poza este adevarata Smile . Am intrebat in acel forum daca se cuonaste daca optica 127/635 sau 152/760 are acel doublet pentru corectare. Astept si acolo raspunsul si o sa-l traduc aici.
Din cauza opticei se scrie ca stelele ies "pin pointi" care ies foarte placut, totusi "coloros mai putin" ca asemene telescoape comparate, dar "coloros mai putin" nu inseamna pentru mine nimic, ca este un cuvint de "guma" Smile
Despre Montura am citit ca telescopul este prea gru pentru ea, vizual merge dar altfel ii trebue cel putin o montura EQ6.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iul 2006 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, e normal ca un FH cu f/5 sa aiba oarece aberatie cromatica, eu nu am spus ca e lipsit de ea, doar ca am auzit ca e foarte bine corectat.
totusi nu inteleg expresiile "pin pointi" si "coloros mai putin" si nu prea stiu ce vrei sa spui. scuze! Very Happy
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Iul 2006 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi se pare putin ciudat ca pe acele telescoape scrie parca Bresser. Bresser Messier e renumita marca pentru instrumente ieftine,in totalitate de proasta calitate (am vrut sa spun in general, insa in totalitate cred ca e cuvantul cel mai bun). Daca Meadee isi pune sigla pe ele si o pastreaza si pe a sa, inseamna ca sunt dedicate segmentului low-end.

Un dublet in interior si un tub lung ar insemna ca acel dublet este un focal reducer. Si aici ma indoiesc ca la asemenea preturi la care le vinde Robert (scadeti cam 100 euro din pretul lui Robert si veti vedea cat costa la Meade acele instrumente), cine le-o fi fabricand pentru Meade si-ar permite sa mai puna niste sticla in plus care trebuie sa indeplineasca si anumite criterii de calitate. Nu e logic sa pui un focal reducer permanent intr-un refractor, decat daca... design optic: o distanta focala mare inseamna mai putina aberatie cromatica, iar prin montarea unui focal reducer se retine aberatia cromatica redusa, se retine tubul lung, insa distanta focala este scurtata. Oricum mi se pare ciudata abordarea pentru ca orice sticla in plus reduce din transmisia luminii. Si ma indoiesc ca focal reducerul ala chinezesc si la asemenea pret e foarte performant.

Eu nu am vazut pana acum aceste telescoape, dar stiu sursa din care le aduce Meade si altii pe cele din oferta lor normala, sursa care nu este insa Synta. Se pare ca problemele de calitate sunt mai mari decat la Synta la aceasta companie. Oricum monturile lor sunt inferioare celor de la Synta.

Si pentru Zircon:
- daca ai fi stiut putina engleza ai fi aflat de mult ca "pin pointi" in traducerea lui Robert vine de la englezescul "pin point", adica, in romana, "punctiform". Asa trebuie sa arate o stea intr-un instrument bun: un punct. Nici sub forma de pata, nici virgula, nici sub alta forma imaginabila.
- si "coloros" in traducerea lui Robert s-ar traduce in romana standard prin "colorat", ceea ce in cazul unui refractor te duce cu gandul la aberatie cromatica. Colorate apar obiectele in refractoare acromate. Cat de colorate depinde de gradul de corectie al aberatie cromatice.
- Ti-as sugera si eu, asa cum ti-a mai sugerat cineva care s-a saturat se pare de multitudinea de intrebari pe care le pui si care vin din lipsa experientei cu un instrument, sa iti iei un telescop si apoi sa mai intrebi tot felul de lucruri. Vad ca te uiti pe la refractoare: ca sa nu mai ai problema "cata aberatie cromatica are cutare refractor, cata are cutare, e acromat, e superacromat" (de apocromat nu cred ca ai bani oricum, ca de atata timp ti-ai fi luat si nu te-ar mai fi interesat aberatia asta cromatica; ai vazut cum arata aberatia asta cromatica, in realitate, nu in poze?) iti sugerez, te sfatuiesc sa iti cumperi un reflector, cu designul optic preferat si in limita bugetului tau: newtonian (probabil ca pe asta ti-l permiti), maksutov-cassegrain, schmidt-cassegrain, newton-cassegrain, maksutov-newtonian, cassegrain clasic, dall-kirham, ritchie-chretien si mai sunt si altele care nu imi vin in minte acum. Nu conteaza cat e de mare, cata apertura are, daca are oglinda sferica sa parabolica: sa fie telescop numai sa ai prin ce sa te uiti. Desigur, recomandabil e oglinda parabolica si minim 114mm diametrul.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iul 2006 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@skywatcher

ca si alte prezente de pe acest forum e bine ca existi si tu, altfel cine imi mai facea si mie traducerile dintr-o limba necunoscuta. nu ai inteles sau nu ai vrut sa intelegi ca nu traducerea cuvintelor imi era straina ci sensul celor spuse de Robert.
poate ca ai dreptate si tu si dragon in ce priveste limitarea intrebarilor, dar din pacate curiozitatea mea trece de aceasta limita. nu pot si nici nu vreau sa folosesc un instrument sau un lucru pana nu ii inteleg sensul profund si principiul de functionare. pentru mine e o sfidare a ratiunii sa folosesc notiunea de "cutie neagra", notiune cu care altii s-au obisnuit demult.
in ce priveste refractoarele, da, ai avut o sclipire, sunt un partizan al acestora si asa voi ramane. daca insa intri pe un domeniu care trebuie sa ramana personal, si ma refer la domeniul bugetului personal, nu prea stiu cum sa definesc gestul asta decat ca nu ai prea stat pe acasa in copilarie, daca intelegi ce am vrut sa spun.
in rest iti multumesc pentru sfaturi si consider ca unele din ele sunt bune.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 21 Iul 2006 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
da, e normal ca un FH cu f/5 sa aiba oarece aberatie cromatica, eu nu am spus ca e lipsit de ea, doar ca am auzit ca e foarte bine corectat.
totusi nu inteleg expresiile "pin pointi" si "coloros mai putin" si nu prea stiu ce vrei sa spui. scuze! Very Happy

Ok, a venit raspunsul pe forum german, telescopul are cum ai spus, acel doublett si asa ca este un FH Refrector cu 4 lentile. Acel doublet este mi se pare ca un corector pentru optica, asa ca nu corecteaza culoarea.

Sorry ca am scris fals cuvintele dar nu le cunosc pe romaneste, si de asta am scris "engelz".
Cum traduce deja skywatcher, pin point inseamna stele punctiform.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 21 Iul 2006 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Skywatcher

daca tu ne dai nouo un raspuns, poti sa-l dai si in un ton mai prietenos. Chiar daca tie sint intrebarile cuiva cam nepretentioase, nu trebue sa raspunzi, daca nu vrei Smile .

Despre preturile de la telescoape MEADE pot sa-ti spun ca le am loat original de la www.meade.de si acolo poti sa vezi cit costa Wink .

Despre calitate acelor producte, sa zic ca sint mai rele sau mai bune ca Synta/Skywatcher, este greu. Eu le as pune in acelasi segment.

Eu as ruga sa raminem in raspusnsuri aici in ton prietenos, nu cred ca avem nevoie sa ne aruncam cuvinte la cap, care nu vrea nimeni sa le citeasca Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Iul 2006 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recunosc ca tonul poate fi interpretat cam neprietenos, insa zircon trebuie sa stie ca el e doar amator de astronomie, nu astronom amator. Pana nu ai un telescop nu vei intelege "sensul profund" pentru ca nu ai cu ce: trebuie sa vezi, sa il utilizezi ca sa ii vezi slabiciunile si punctele tari. Poti sa faci oricata teorie, pana nu vezi nu stii ce inseamna aberatie, mai precis care este corespondentul in realitate al notiunii de cromatism. Ai mari sanse ca ochiul tau sa nu fie deranjat de putina aberatie cromatica pana nu iti educi ochiul sa observe. De aceea, reflectorul sau un apocromat este solutia ta, sa nu mai ai problema aberatiei cromatice. Faptul ca tu te declari un "partizan" al refractoarelor fara sa fi avut vreodata unul si fara sa il fi comparat in realitate cu un alt design e o dovada de irationalism, "de sfidare a ratiunii".

Cat priveste faptul ca "nu prea am stat pe acasa in copilarie" tin sa iti spun ca nu e nevoie sa stai sau nu pe acasa in copilarie ca sa iti dai seama din comportamentul tau forumistic ca bugetul tau e limitat. Nu e o rusine sa ai un buget limitat, majoritatea oamenilor au un buget limitat pentru hobbiuri si il recunosc si nu simt ca un afront remarcile de genul pe care le-am facut eu referitor la buget (daca treci peste ironia existenta in remarca). Eventual poti sa ne spui cati bani vrei sa investeti si 100% vei obtine pe acest forum cel mai bun sfat pentru alegerea instrumentului. De atata vreme de cat intrebi tu pe forumul acesta iti luai un apocromat si rezolvai problema. Oricum un ED de 102mm, cam pe unde tintesti tu, nu e asa scump, mai ales daca tii cont de faptul ca e o investitie care te va servi urmatorii zeci de ani (daca ai grija de el) si care isi reduce valoarea comerciala foarte putin in timp.

Eu totusi as fi rezervat in privinta acestor refractoare Meade. Experientele cu refractoarele Meade (chiar si modelele lor cele mai bine vandute, AR5 si AR6) sugereaza ca acestea au probleme de calitate mai multe decat cele de la Synta. Sunt mari sansele sa nimeresti unul prost, insa sunt intr-adevar si unele foarte bune. Sunt mult mai multe reporturi cu probleme la refractoarele de la Meade, decat cele de la Orion.

Robert, ai avut ocazia sa atingi Dobsonurile de la Meade, LightBridge? Am inteles ca oglinzile sunt de la GSO, deci OK. Dar cum ti se pare constructia lor mecanica? Americanii par foarte multumiti de ele. Si cat sunt de grele?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Iul 2006 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Robert, ai avut ocazia sa atingi Dobsonurile de la Meade, LightBridge? Am inteles ca oglinzile sunt de la GSO, deci OK. Dar cum ti se pare constructia lor mecanica? Americanii par foarte multumiti de ele. Si cat sunt de grele?


Daca oglinzile de la LightBridge sint facute la GSO tot nu stiu, aceste producte le am pus nou pe Web si inca nu am avut posibilitatea a primii informatii despre ele, numai ce am gasit pe WebSite de la MEADE.
Am vorbit la telefon cu cineva despre treaba cum sa facem busines, dar nu am vorbit cu el inainte despre detalii de telescoape, ca nu am stiut ce intrebari intreaba clientelul Smile .
Asa ca si de asta am sa intreb luni, cind dau inca o data telefon la MEADE.
Despre mechanica pot sa spun ca imi place foarte bine, tot este masiv (pentru mie prea masiv) eu as fii facut multe piese mai filigrane. Dar poate ca trebue sa fie asa masiv, ca sa fie bun in cimp cint il iei cu tine afara.
Greutatia Dobsons LightBridge sta pe fiecare telescop daca te uiti la WebSite al meu, de ex. 8" LighBridge cintareste complet 25 kg si 12" cintareste complet 42 kg. Sa tragem la fiecare vreo 13 - 15 kg pentru Rack, ramine diferenta telescopului.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2006 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@skywatcher

vreau sa inchei aici disputa asta pentru ca nu-mi foloseste la nimic.
e ciudat totusi ca multi de aici de pe forum in loc sa dea un raspuns simplu la o intrebare prefera sa raspunda cu rautati sau ironii.
asta e si nu avem ce face!
pentru linistea ta iti spun totusi ca daca inca nu am un instrument nu inseamna ca nu am privit niciodata prin asa ceva sau ca nu stiu practic ce inseamna aberatie, de oricare ar fi ea.
dovada de irationalism promovata de tine asadar cade!
vad iarasi ca insisti asupra bugetului meu dedicat acestui domeniu, ei bine eu cred ca nu suntem la targ si asemenea lucruri nu se spun pe un forum public. optiunea mea e conturata mai de demult, iar daca am pus intrebari despre refractoarele de la Meade asta nu inseamna ca si vreau sa cumpar, ma intereseaza principiul lor si de ce au ajuns la concluzia sa monteze al doilea dublet, poate sa nu fie doar focal reducer ci poate sa mai aiba vre-un rol. vezi asadar ca tot curiozitatea e de vina.


@Robert

Wenn du Montag an Meade telefonieren kannst, bitte frag sie was fur eine genaue Rolle hat das Doppelte, montiert auf den kurzen Refraktor und sag mir bitte auch.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Iul 2006 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca un forum este dedicat pentru a pune intrebari, chiar daca nimeni nu vrea direct sa cumpere un product. Asa ca treaba nu mai trebue vorbita mai departe Smile .
Si pentru respectul nostru este important sa raminem preitenos, cine stie, poate avem noi o data o intrebare, care se raspunde de unul care azi scrie el o intrebare


Referat la doublett am aflat prin forum german ca este un doublet pentru a corecta cimpul la f/5 , dar nu corecteaza nimic referand la achromazie.
Totusi daca mai aveti niste intrebari la aceste producte, va rog sa le scrieti si eu o sa telefonez cu MEADE si o sa incerc sa le rezolv. Wink Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Iul 2006 06:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incepusem sa cred ca stau eu rau cu nervii dar m-am mai linistit intre timp.
Zircoane, baiatule, nu te mai ofusca asa de rau. Cu totii stam rau cu finantele in tara asta, nu e nici o rusine nici un secret. Diferenta intre amatorii de astronomie (care abunda) si astronomii amatori (care sunt cam prea rari) este ca cei din urma se satura la un moment dat de toate teoriile din carti sau de la "un pahar de vorba" cu prietenii si isi fac sau cumpara un instrument si se apuca de observatii. Cu alte cuvinte e absolut necesar sa faci niste sacrificii si sa actionezi.
D-l Robert este un tip delicat si diplomat altfel ti-ar fi spus ca nu e treba lui sa stie toate detaliile constructive ale instrumentelor pe care le vinde. Unele din aceste detalii sunt chiar secrete de fabricatie pe care nici firma nu le divulga. Pe forumuri apar unele idei datorita unor hobby-sti care cumpara instrumentul si il iau serios la studiat (chiar demontat).
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 24 Iul 2006 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am dat telefon la MEADE si am aflat ca:

Doublet-ul care este pus in acele scurte Refractoare rezolva sa planeze cimpul care iese din telescop, asta gindind si vizual si fotografic. Nu iese un cimp de 2" car pentru fotografia cu film sau digitala este un cimp accectabil in marime unde la margine se vad stelele inca punctual.
Mai departe sa zica ca acest doublet corecteaza culoarea in Ultraviolet, unde cu ochiul cam nu se vede, dar fotografic se vede o diferenta.
Mai departe au aceste Refractoare niste noutati ca acel de 127/635 are un 3" Focusser si acel de 152/760mm are unul de 4".
La sfirsit au un adapter pe 2" si pe 1.25"

Despre LightBridge Dobsos am aflat ca oglinzile nu sint facute de MEADE. Nu au vrut sa-mi spune direct unde sint facute, dar mi-sa spus ca daca la calitate este o problema, aceste oglinzi vor fii schimbate imedeat.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2006 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mersi pentru informatii Robert, ar mai fi poate sa spui cand vei sti, care este lungimea fizica si greutatea OTA in cazul celor doua refractoare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact