Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Copernicus.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

GLADIUS- TELESCOP PLANETAR


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Sep 2010 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului: GLADIUS- TELESCOP PLANETAR
Raspunde cu citat (quote)

Seara buna.
Cautand pe internet un telescop cat mai bun pentru observarea planetelor,
am gasit acest tip de telescop, care se pare a fi un fel de Cassegrain fara tub.
Ce parere aveti ? Dau imagini atat de bune la planete ? Vad acolo niste poze la Jupiter , Marte si Saturn, care m-au uimit. Iata si linkul unde puteti gasi toate detaliile si atasez si doua imagini.

Linkul :
http://www.unitronitalia.it/gladio.htm


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 25 Sep 2010 21:52, modificat de 1 data in total
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Sep 2010 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai zic, cum s-a vazut Marte la opozitia din 2005 prin acest telescop de vreo 315 mm apertura si f/d = 25.
Iata imaginile mai jos. Pur si simplu imi e ciuda ca nu am si eu asa ceva Very Happy si ca nu pot vedea planetele atat de mari si cu asa multe detalii.....Very Happy
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 25 Sep 2010 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked Shocked Cineva zicea de Heritage ca e dezbracat.De asta ce sa mai zici? Laughing
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Sep 2010 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O fi el dezbracat, dar costa de te rupe. Astept pareri, daca ati mai intalnit asa ceva si daca chiar o fi atat de bun la observatii planetare, dupa cum arata pozele de aici : http://www.unitronitalia.it/gladio.htm
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Sep 2010 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pozele sunt intotdeauna poze. Stacate, prelucrate. In plus, o firma poate destul de usor sa-si duca telescopul undeva sus pe munte, poate chiar in Haway sau in desertul Atacama unde poate obtine cele mai bune imagini.

Asa ca de la a obtine niste poze ultra pana la a vedea la fel in conditii normale, e o distanta lunga. Poate chiar imposibil de parcurs.

Asta nu inseamna ca telescopul asta nu e bun. Poate ca e de foarte buna calitate. Cred ca e pe undeva un test independent cu el, dar acum nu pot sa spun sigur unde. O sa caut

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2010 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din câte îmi amintesc, Tavi Florian de la Craiova a construit un sistem asemănător, de diametru mai mic, 150mm. Ar putea să ne spună care este diferența între unul întubat și unul "dezbrăcat"? Rolling Eyes
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Sep 2010 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiam ca pentru sistemele Cass clasice diafragmarea instrumentului contra luminii parazite + vopsit tubul in negru mat e o treaba destul de critica. Asa ca personal parca as inclina spre un instrument in tub mai ales pentru observatii vizuale, pt. contrast maxim.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2010 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sistemele Cass si derivatele lor sunt foarte sensibile/critice la lumina parazita care vine direct de la cer prin tubul de perforatie al principalei catre ocular.
La aceste instrumente ocularul priveste direct spre cer ca si in cazul refractoarelor, de aceea importanta deosebita este acordata diafragmarii/tapetarii (dupa caz) a tubului de perforatie si umbrelutei secundarei.
Prezenta sau absenta tubului principal al instrumentului este o chestiune de importanta secundara.
La fel si tapetarea sau diafragmarea acestui tub sunt masuri de genul "frectie la piciorul de lemn" sau actiuni de genul "cum n-ajuta nici nu strica".
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 26 Sep 2010 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru pareri. Oricum, si eu il vad destul de expus la praf, zgarieturi, mai ales pentru oglinda principala care se poate zgaria usor Sad
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Sep 2010 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e conceput pentru a fi montat pe tanc. Daca-l zgarii inseamna ca nu meriti sa-l ai. Iar la praf e expus orice instrument optic.

The primary mirror is now protected by a lightweight carbon fiber shield which prevents fingerprints and moisture. The shield can be added and removed by hand in a very simply way with no tools. The shield position is such that no boundary layers are usually seen during the final mirror cooling down. Any way, this should be used in critical conditions only. The shield is included with the new GLADIUS CF315 version and it can be purchased apart with the GLADIUS CF250.
http://www.unitronitalia.it/gladio/gladio4small.jpg
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Sep 2010 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este un secret faptul ca acesti adevarati veri ai romanilor,sunt de multe ori fanfaroni.Gladius este un bun exemplu.De la bun inceput se lauda ca vin cu un nou tip de telescop.Atat de nou este incat vorbim de fapt despre copia industriala a unui telescop de 6 inch ,pliabil, construit de catre Horace Dall acum vreo 60 de ani,poate chiar mai demult.Acel telescop putea fi pliat,adunat, pana la volumul la care Horace putea sa-l poarte in buzunarul balonzaidului.Doua asemenea telescoape au fost descrise,am citit articolele,atat in volumele ATM ale lui Ingall cat si in Sky&Telescope.
Ceea ce au omis insa fanfaronii este sistemul de lentile asociat cu o diafragma de camp de dimensiunea imaginii oglinzii principale si care sistem,in varianta originala a lui Dall,asigura eliminarea luminii parazite.Asa cum a spus-o si zoth,aici sunt necesare masuri de sistem,nu frectii la piciorul de lemn.Baticul din fibra de carbon,recent introdus,nici macar atat nu este.In plus este si normal ca se insista pe calitatea de telescop planetar deoarece sistemul Dall-Kirkham are aberatii extra-axiale mai pronuntate decat Cass-ul echivalent.
Teo
Eu iti doresc sa gasesti un telescop planetar foarte bun,esti un astronom amator pasionat si il meriti .Daca-mi dai voie sa-mi dau cu parerea,nimic nu va intrece un refractor de focal lung sau un Cass cu amplificare mare-Texereau dezbate problema,citeste descrierea telescopului sau.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Sep 2010 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De unde atata rautate ?

"Lazzarotti Optics is now producing an innovative series of telescopes for discriminating observers and imagers who need the very best tool for planetary observation and imaging."

"The GLADIUS features a classical DALL-KIRKHAM optical system exclusively designed to deliver the very best performance for HIGH RESOLUTION imaging, both visual and digital. "
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 26 Sep 2010 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Teo
Eu iti doresc sa gasesti un telescop planetar foarte bun,esti un astronom amator pasionat si il meriti .Daca-mi dai voie sa-mi dau cu parerea,nimic nu va intrece un refractor de focal lung sau un Cass cu amplificare mare-Texereau dezbate problema,citeste descrierea telescopului sau.
Mircea


Va multumesc. Mai intai de toate trebuie sa muncesc mai mult si sa strang banii necesari pentru o astfel de achizitie. Intr-adevar imi doresc foarte mult sa vad detalii fine pe planetele accesibile amatorilor iar pentru asta visez de mult timp la un refractor de vreo 150 mm diametru cu focala lunga, si cu raportul f/d de minim 10 sau chiar 12 care sa ma tina multi ani de aici incolo. Smile Un reflector mi-am asigurat, si inca destul de bun. Acum urmeaza sa strang banii pentru un refractor serios.
La timpul potrivit, cand voi avea ceva bani stransi pentru acest scop de foarte mult timp asteptat, va voi cere parerile in legatura cu ce refractor sa aleg si de unde.
Ii multumesc domnului Mircea Pteancu si va multumesc tuturor pentru parerile expuse.
Cu stima,
Teo.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 27 Sep 2010 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, colimeaza bine dobsonianul de 8", lasa-l la aclimatizat cat trebuie, fa-ti rost de niste oculare bune (nu ma gandesc la Naglere sau alte asemenea ci la niste Plossl sau ortho) si ia-ti niste filtre colorate si un Moon&Sky Glow de la Baader. O sa te faca sa uiti repede de refractor.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2010 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo: nu te intrista ca detalii fine pe planete vezi mult mai bine decat cu refractor de 150 mm cu un newton de 250 mm si cu oglinda slefuita de tine . daca vei dori Dall asemanator cu Gladius poti construi singur , eu pot sa-ti fac fara probleme oglinzile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact