Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_-_Zoom_3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Newton raport focal: f4 sau f5


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Oct 2010 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai trebuie sa mai adaug ca toate astea duc la modificari mai mici sau mai mari ale distantei de la primara la secundara. Mai mici pentru F5, mai mari la F4.
_________________
Dragos N
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 21 Oct 2010 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc dragos.n@ acum m-am mai luminat un pic
Inteleg ca pentru un design optic eficient odata cu reducerea de focala ar trebui trebui micsorata in primul rand distanta dintre secundara si focarul imagine... iar reducerea in lungime a tubului ar fii in principiu mai mica, asta pentru a nu avea o secundara supradimensionata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Oct 2010 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu si da.Mai citeste odata Very Happy .La reducerea focalului cu siguranta ca secundara necesara va fi mai mare.Prin reducerea cotirii fascicolului,care de obicei inseamna un alt portocular,te poti considera norocos daca poti folosi tot aceeasi secundara.Ia o foaie de hartie,deseneaza,coteaza si calculeaza si vei intelege cu adevarat.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 22 Oct 2010 03:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu sigur ca trebuie sa schimb si secundara... (asta am uitat sa precizez), un alt focuser stiu, etc. Am citit ca ca majoritatea telescoapelor newtoniene ce vin de la skywatcher au secundara subdimensionata. Ca sa ma conving, trebuia sa vad cu ochii mei, asa ca in seara aceasta am scos telescopul din casa pentru a verifica daca imaginea este vignetata. Si am facut cateva fotografii cu expunere de 5 minute - pe luna plina (va rog sa remarcati ce performante am ajuns sa am la alinierea monturii - fara ghidaj).
Pana acum nu am realizat niciodata daca era sau nu vignetata imaginea din doua motive 1- lipsa de experienta, 2-am facut intodeauna poze in perioada fara luna (niciodata ziua) si pozele nu au depasit in principiu 2 minute (cu excepti rare). Asa ca fundalul a fost intotdeauna aproximativ negru. (diferentele nu le-am sesizat din primul motiv - lipsa de experienta). Daca ma uit mai atent nici nu este colimat bine Shocked
Intr-un final ma simt foarte castigat ca am deschis acest topic, pe langa faptul ca mi-am completat cunostintele de optica, acum am descoperit ca telescopul meu in stadiul actual nu este nici macar de departe atat de bun pe cat il credeam.
Asa ca daca in stadiul actual (din fabrica) are asa defecte si oricum trebuie corectat nu vad de ce nu l-as corecta pana la capat Very Happy



vigneta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  152.07 kb
 Vizualizat:  de 5693 ori

vigneta.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Oct 2010 06:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema nu e doar la Skywatcher, ci in general la telescoapele care nu sunt facute special pentru foto. Din pacate, chiar si la multe din cele care sunt date ca fiind astrografe, distanta relativ mare de la secundara la planul focal, data de inaltimea mare a focuserelor, face ca sa nu se prea obtina iluminare 100% pe un cerc de 29mm, cat e nevoie pentru un senzor Canon.
_________________
Dragos N
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Oct 2010 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu un newton 150mm f/5 pe care l-am ales pt. a fi si portabil (i-am facut o platforma dobson) si pt. foto. Are vignetare, dar am o secundara potrivita pentru el ce asteapta sa fie schimbata (cea ramasa de la telescopul de 254mm, de 58mm diametru, pe care am o secundara bine proportionata a.i. nu am deloc vignetare pe canon aps-c). Are si coma, ce dispare cu baader mpcc.
Referitor la vignetare, inca nu am probleme chiar asa mari cu ea, se poate scoate usor la postprocesare sau daca e posibil faci un crop.
Referitor la schimbarea raportului focal in f/4, iti dau 3 motive sa nu o faci:
1). corectorul de coma va fi solicitat la maxim.
2). spotul on si off-axis la newton f/4 este mai prost decat la f/5 (de aceea daca s-ar putea eu as merge spre f/6) - incercand sa concentrezi mai multa lumina de fapt vei si pierde mai multa lumina in discurile airy, corectorul de coma fiind solicitat la maxim.
3). colimarea va trebui sa fie perfecta.

Pe de alta parte, toate aceste aspecte s-ar putea sa nu fie asa importante si sa treci usor peste ele. eu iti doresc succes Smile

Referitor la aliniere polara, intr-adevar 5 minute neghidat este foarte bine. ce metoda de aliniere folosesti?



vigneta_256s.jpg
 Descriere:
background substras din psp
 Marime fisier:  68.11 kb
 Vizualizat:  de 5659 ori

vigneta_256s.jpg


Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Oct 2010 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vignetarea mai poate fi rezolvata cu cadre flat field. Inca nu am incercat insa sunt convins ca rezultatul ar fi mult mai bun decat cel obtinut prin postprocesarea background-ului fara flat-uri.

Insa chiar si asa, ideal este sa ai camp iluminat 100% cat mai mare ceea ce insemna, asa cum ziceau colegii de forum, o secundara mai mare si o distanta intre secundara si planul focal (unde se afla senzorul camerei foto) cat mai mica. Link-ul ce l-am dat eu mai sus explica destul de clar cum se calculeaza toate lucrurile astea.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 22 Oct 2010 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am folosit flat fielduri si sunt misto. (se fac si repede - mult mai repede decat dark frame-urile). In dss fac imaginea aproape de nerecunoscut, insa nici o metoda de postprocesare nu rezolva problema unei iluminari insuficiente a senzorului.

Citat:

Insa chiar si asa, ideal este sa ai camp iluminat 100% cat mai mare ceea ce insemna, asa cum ziceau colegii de forum, o secundara mai mare si o distanta intre secundara si planul focal (unde se afla senzorul camerei foto) cat mai mica

referitor la aliniere am o metoda foarte lunga si laborioasa (optionala dupa alinierea pe baza lunetei de aliniere polara): http://www.astrophotoinsight.com/public/ccd-drift-method insa merita facuta si verificata alinierea cu ea numai in noptile lungi si senine sau daca iti faci un stalp permanent in fundul gradinii... (dureaza pana intr-o ora)
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Oct 2010 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sweet, am incercat si eu metoda cu 400d-ul, dar unghiul acela e dificil de vazut pe lcd: exemplu.
voi incerca acum clasicul star drift, doar ca si acesta dureaza destul de mult.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Oct 2010 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum faci flat-urile: pe cer senin, in crepuscul, ai cutie iluminata, sau pe monitorul computerului ?
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 22 Oct 2010 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun peste tub un tricou alb. si fac poze la iso la care am facut pozele, setarea ap foto Av. Dimineata.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Oct 2010 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci faci cu expunere automata ? cam ce timp de expunere ai de obicei ?
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 24 Oct 2010 01:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2-3 secunde de multe ori chiar mai putin -pentru flat-uri
Apropo de f4 sau f5
Ce pot sa mai zic zic... m-as bucura sa aflu ce raport focal preferati.

PS. am citit ca corectoarele de coma sunt optimizate pentru f4,5.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Oct 2010 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuzati ca intreb dar sunteti siguri ca nu s-a confundat notiunea de ''vignetare'' cu complementara ''campului de plina lumina"?

Eu ma indoiesc de faptul ca telescoapele Skywatcher prezinta vignetare.

Un telescop Newton la care marginea campului primeste o iluminare de 70% este considerat foarte bun iar unul care are 50% ,cel putin pentru vizual ,este considerat utilizabil.
Daca se doreste camp de plina lumina de 29mm,atunci diagonala trebuie sa fie cu 17mm mai mare ,axa mica,decat diagonala vizuala.
Daca-i telescop ''cal-magar'' ,adica si vizual si foto (neaparat in ordinea asta Very Happy ),nu stiu.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Oct 2010 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce consideram marginea campului la un Newton ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact