Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Bubble_Nebula.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

transportul telescopului prin posta/curier


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Aug 2006 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Iata ce vreau:

Stau in bucuresti- ma mai si deplasez pe la trara si la munte, dar totushi putin. Prin urmare obiectele pe care sper sa le vad sunt limitate: Luna, poate planete, Soarele.

Cand ma deplasez la tara (munte) -deep-sky ar fi ceea ce vreau sa vad; shi poate shi Luna.

Vreau ca instrumentul sa functioneze si educativ -de aici nevoia bazei de date- pentru ca vreau sa stiu ce vad. In plus, electronica e asha de ieftina in zilelele naostre incit economia de a nu avea un AutoStar (sa zicem) nu se justifica). Asha sa streaba si cu motorizarea. Daca poti automatiza shi nu vrei, n-ai decait sa tragi cu manutzele de el. Dar din mecanica nu faci motorizata ("Din Trabant nu faci mashina...").


Poze ash fi incintat sa fac, dar nu vreau sa fac chirurgie pe Nikon D50 al meu (adica sa-i scot bariera), la cat m-am chinuit sa-l am- asha ca probabil to la biata Luna ajung. Poate shi ceva planete.

Montura ecuatoriala mi-o doresc pentru simpitatea operarii, des poate ca retinerea mea fata de montura azimutala (am vazut ca e in general mai ieftina) e nejustificata.

Nu se pune problema sa incerc cu un instrument ieftin (cum poate ar fi un sfat bun)- deoarece intotdeuana ma gandesc foarte bine ce vreau sa fac inainte de a ma hotari -shi acum m-am hotarit ca imi place astronomia- nu incerc doar sa vad cum e (de 2 luni ma gandesc la asta, am facutr surfing de-am ametit, am vizitat planetarii, observataoare).

Un refractor bun (adica capabil sa capteze multa lumina) e mai scump decit un reflector, la aceleasi perfomante -din cate am citit pe net.

Sigur ca se pot invata sa colimez (imi inchipui ca nu seamana cu pilotarea navetei spatiale... Wink Laughing - adica- cat poate fi de greu?!). Dar ash prefera sa nu o fac, sau sa o fac cat mai putin pentru ca timpul e pretios si prefer sa-l dedic obervatiei shi nu meshtereililor (IMAO).

Un Mak pare sa mi se potriveasca. Sau un SC. Probabil ca 6" ar fi optim, ca nu cred ca un 8" imi va permite cu mult mai mult avind in vedere situatia atmosferi din Romania- dar aici poate gresesc.

Ma atrage shi simplitatea unui Newton, dar am impresia ca se de-colima mult mult mai ushor decit sistemele catadiotprice. Dar asta e doar intuitiv- ash fi bucors sa aflu pareri avizate, din practica.

Mai e shi povestea cu coma, dar probabil ca nu ai cum o evita practic, cu un buget rezonabil.

Multzumesc mult ca va luati din timp sa cititi mesajele mele.


Uite vezi, oamenii care comunica, ii se pot fie ajutat Smile

Dupe ce scrii, mi-am dat si eu seama ca te intereseaza cel mai mult un telescop "planetar". Si ca tu spui ca mergi prin tara, si la munte si in orasi, asa ca un sisetem Cassegrain (ori Mak- ori Schmidt) ar fii cel mai bun pentru tine. Eu as prefera un sistem Mak-Cassegrain, ca sint calitativ mai bune ca acele Schmidt (daca erau Schmidt Cassegrain originale cum s-au intenvtat, atunci si ele erau bune).
Sa raminem la un Mak-Cassegrain. Aicea se pune intrebarea, cit vrei sa investezi, dar de asta se poate discuta mai tirziu.
Sa raminem la montura ecuatoriala, acesta exista deja buna destul pentru asa un Mak-Cassegrain si daca ai vrea sa aiba si electronica, s-ar putea vorbii de o montura HEQ5 GOTO.
Asa o montura iti da posibilitatea a transpora-o totusi ca are deja complet 13 kg plus amindouo contragreutati care au si ele 10 kg (pentru un Mak-Casegrain ti-ar trebuii numai 1x contragreutate de 5kg- vizual).
Actual costa asa o montura cam 950 Euro.

Un Mak-Cassegrain rusesc de 6" cum se vede ma jos, costa actual 1100 Euro.
Acest telescop are componente de o calitate foarte mare cum, oglinda primara este din Sital (componenta vest se cheama Zerodur). Calitatea oglindei este L/10 ptv vawefront la 632,8nm si retusata manual contra Coma. Focusser-ul merge absolut fin si fara shifting (adica fara joc si fara ca oglinda se misca dintr-o parte in alta, cind cauti focuspunct).

Asa un telescop iti arata si luna, si soarele (NUMAI cu folia solara, sau filtru solar pentru obiectiv!!!) si planetele.
Ca sa ai o idee ce ai putea vede la planete fotografic, aici un link la o poza, facuta cu asa un telesop Mars http://www.hoo-germany.de/bilder/Mars_03.jpg

Acuma depinde cum ai putea transporta echipajul (fara masina este neposibil) asa un ehipaj este inca transportabil si bun, si merge si sa-l folosesti fotografic.

Robert



HEQ5Sk.jpg
 Descriere:
Montura ecuatoriala HEQ5 PRO GOTO
 Marime fisier:  23.1 kb
 Vizualizat:  de 9122 ori

HEQ5Sk.jpg



Ylena150w_d_HEQ5_Front.jpg
 Descriere:
Mak-Cassegrain Ylena 150 pe HEQ5
 Marime fisier:  20.36 kb
 Vizualizat:  de 9122 ori

Ylena150w_d_HEQ5_Front.jpg



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Aug 2006 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un sfat si o intrebare: inainte de a cheltui o suma mare pe un telescop: te-ai uitat vreodata prin unul? De ce te intreb asta: nu vei vedea prin telescop imagini de tipul celor de la Hubble, nici pe departe. Tot ce vei vedea sunt diferite nuante de gri, foarte rar culori (in cazul clusterilor de stele, a planetelor Marte, Jupiter si Saturn). Ar fi bine daca ai putea sa te uiti printr-un telescop sa stii la ce sa te astepti si sa nu ramai deziluzionat dupa ce il cumperi ca ai dat atatia bani.

Ai putea lua de la Celestron un SCT XLT de 6" pe montura CG5 ASGT(un EQ5 cu Goto). E doar 1000 euro acesta. PM-me pentru detalii.

Daca ai mai multi bani ai putea lua un MakCass sau MakNewton de 6" rusesc pa la 1500 euro plus o montura sau de la Sky-Watcher. Tot Sky-Watcher produce si un MakCass de 7" la un pret mult mai mic decat cele rusesti.

Pe termen lung eu insa te sfatuiesc sa tintesti la ceva la 8" sau mai mult. 6" e bun, dar e putin cam mic. 8" e punctul de plecare pentru observatii serioase. Cu 8" treci de mag 14. Cu 6" esti doar la mag 13. Si mitul cu atmosfera care limiteaza apertura utila a unui telescop e doar un mit: intotdeauna un telescop mai mare va aduna mai multa lumina si intotdeauna un telescop mai mare poate fi oprit la o apertura mai mica. Insa un telescop mai mic nu poate fi facut mai mare. 8" aduna cu 75% mai multa lumina decat unul de 6".

Chiar si un MakCass va trebui colimat din cand in cand. Un SCT si mai frecvent. Iar un newtonian si mai frecvent. Insa colimarea nu ar trebui sa fie un criteriu pentru alegerea unui telescop. Altele sunt mai importante: calitatea opticii, apertura, designul, distanta focala, montura, contrastul...

Ia uita-te la pagina asta pentru preturi in Romania: www.telescoape.3x.ro
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multzumesc MULT!

Acum (ca daca mi-ai dat un deget- ce sa-ti fac... Wink Laughing ), exista shi o versiune MEADE la asta?

Versiuena ruseasca are lentilelele trataate UHSC (nu ca ash ti ce-i aia Embarassed -dar creste cu 10% lumina captata)?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Aug 2006 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Multzumesc MULT!

Acum (ca daca mi-ai dat un deget- ce sa-ti fac... Wink Laughing ), exista shi o versiune MEADE la asta?

Versiuena ruseasca are lentilelele trataate UHSC (nu ca ash ti ce-i aia Embarassed -dar creste cu 10% lumina captata)?


De la MEADE se poate cumpara numai un Mak-Cassegrain de 7", care pretual este mai scump.

Versiunea ruseasca este Multicoated cu un coating care da reflectiune de 96%, version Sital are reflectivitate de 98%.
UHTC coating sint coating propuse de la MEADE si acele nu au aceeas reflectivitate mare, ca telescoapele rusesti.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2006 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Un sfat si o intrebare: inainte de a cheltui o suma mare pe un telescop: te-ai uitat vreodata prin unul?

Te intreb si eu inca o data pentru ca aceasta intrebare e intr-adevar buna: inainte de a cheltui o suma mare pe un telescop, te-ai uitat vreodata prin unul? Si skywatcher zice ca-i si un sfat, adica daca nu, atunci cauta pe cineva, prieten cunostinta, poate chiar skywatcher si baga un ochi sa vezi cam despre ce e vorba.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut diverse poze pe net, facute de amatori cu instrumenter chair modeste. Imi dau seama ca nu o sa vad imagini ca de la NASA.

Dar nu asta e ideea, sa vad chestii dragutze- adica daca vreau imagini frumoase doar- nu ma costa decit sa le printez dupa cele descarc de pe net...

De-aia nici nu ma proecupa f. tare astro-foto. Sigur ca ar fi frumos sa am ceva poze - spre ex. cu luna- facute de mine- ar fi haios.

Ce ma intereseaza este posibiitatea de a invata vazind cu el. Adica -oricit vi s-ar parea de ciudat- pentru a mine a invata ceva e o distractie.

Am in plan shi sa casc ochii printr-un asha intrument. Ar fi bineinteles absolut onorant shi util pt. mine sa ma lase cineva sa ma uit.

Nu am prieteni sau cunostinte in ac domeniu, dar nici nu am indraznit eu sa rog pe cineva de pe forumul asta sa ma lase sa ma uit. Adica, mi s-a parut ca deranjez oamenii daca ii rog asha ceva.

As fi incintat- cel mai bine daca s-ar putea la Observator, ca nu prea am timp acum sa ma deplasez din bucale.

Mii de multumiri pentru oferta!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Aug 2006 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu am prieteni sau cunostinte in ac domeniu, dar nici nu am indraznit eu sa rog pe cineva de pe forumul asta sa ma lase sa ma uit. Adica, mi s-a parut ca deranjez oamenii daca ii rog asha ceva.


din pacate eu nu sint in Romania, altfel nu as avea problema sa dau un telescop sa puteti uita. Eu trimet aici in Germania de multe ori la "cunoscuti" din diferite forumi astronomice telescoape ca sa se pot compara.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2006 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Halo! Exista cineva aici pe forum din Bucuresti care are un telescop si e dispus sa-l lase si pe stelaru sa se uite putin. Ca doar nu se uzeaza lentilele si oglinzile.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2006 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>>dragon
Multzam fain! Ar fi grozav!

>>>all
Se poate realiza un instrument prin .."mixare"-adica -ex-montura Meade, telescop Celestron?
(cred ca e intreb stupida Embarassed ... dar...)
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 13 Aug 2006 02:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

d-le stelaru, incercati sa luati legatura cu alexconu, dupa cate am inteles ei au un cerc sau societate sau asa ceva. Nu se poate sa nu aiba un telescop...
Sau sa stie unde gasiti unul.

succes.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2006 02:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multzumesc lucia de sfat shi incurajare!

OT- nu-i nevoie de "domnule". Pe net totzi suntem egali.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 13 Aug 2006 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
>>>all
Se poate realiza un instrument prin .."mixare"-adica -ex-montura Meade, telescop Celestron?
(cred ca e intreb stupida ... dar...)


Intrebarea nu este stupida.
Posibil este totul, dar de ce sa se mixeze acest set-up? Ce crezi ca are un instrument mai bun ca alalalt?
Adica, de ce vrei neaparat o montura de la MEADE, si un telescop de la Celestron?
Eu iti pot spune ca la monturi mici ca MEADE LXD 55 sau LXD 75 si la montura Celestrom CAM, aceeas montura ca pate sta, adica anumita montura EQ5 de la Synta.

Dar sa raminem la intrebarea ta, posibil este sa mixezi instrumentele.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2006 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa fiu mai explicit:

Ma gandesc sa cumpar o montura cat mai "versatila" -care sa poata tine- pina la un SC de 20" (poate exagerez, dar, ca sa fiu bine inteles), dar pe care -iarashi ca exemplu doar sa pun un refractor acromat de 5".

Bun. Merg cu aparatura easta 1-2 ani- pana invat mai multe.

Apoi cumpar DOAR un SC de- sa zicem- 10", pe care sa-l pot monta pe aceeasi montura pe care a stat refractorul de 5".

Adica- asha cum la Nikon D50 al meu pot pune (cum am shi facut) pt. inceput un 50/1.8 (e cam 120EUR obiectivul asta), cu care am invata- iar acum am un ob Tokina 12-24- cu care fac ce am nevoie -peisaje (in speical urbane). DAr Tokin nu-i Nikon shi costa peste 500EUR.

Partea buna este ca indiferent ce ob (Nikon, Tokina, Sigma, Leica) shi indiferent de pret shi greutatea lor corpul (body) e acelashi - nu il schimb.

Cam asha ash vrea sa fac shi la telescoape- daca e posibil bineinteles.

Ma intreb shi de compatibilitatea partii electronice intre...sa zice.. Meade shi Celestron.

De exemplu, eu pot pune ob vechi pe alte monturi pe Nikon, dar adio parte electronica....

Scuze- mai ales ca am deviat de la titlul topicului pus initail de mine.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Aug 2006 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Analogia ta cu Nikon 50 e buna, dar la telescoape e un pic diferit. Orice telescop e format din 2 parti independente una de alta: o montura si un tub optic. Legatura dintre cele doua este ca montura trebuie sa fie suficient de puternica pentru a tine greutatea tubului optic fara ca acesta sa vibreze.

Ca sa pui tu un SC de 20" pe o montura ai nevoie de o montura Paramount (12500$), poate merge si un Losmandy HGM Titan (6000$) sau un Meade MaxMount (care inca nu se vinde si nu se stie daca va fi fabricata in masa candva). Asa ca o biata montura LXD75 sau un CG5 e apa de ploaie. Eventual ar mai merge un CGE de la Celestron dar nu la 20".

Si nu stiu daca stii cat costa un SCT de 20". Nu e disponibil imediat, se fac asa ceva doar pe baza de comenzi, dureaza cam 1 an fabricarea lui si preturi pe la 30000$ in sus pentru tubul optic.

Si la toate preturile de mai sus adauga transport, vama, tva.

Daca ai un buget de vreo 50000$ iti pot recomanda un setup pentru restul vietii tale, oricum o sa ai cel mai tare telescop din Romania. Dar daca nu ai atatia bani atunci mai bine cumpara un telescop de la unul din fabricantii pentru mase (Meade, Celestron, Sky-Watcher sau altii mai scumpi).

Ia un instrument de 8" si o sa poti sa mergi cu el multi ani de aici incolo (poate nici nu o sa ma vrei unul mai mare). Daca ajungi sa fii pasionat tare si in fiecare noapte o sa iesi la observatii peste cativa ani o sa simti nevoia de ceva mai mare. Si atunci vei stii deja ce sa iei pentru ca stii la ce sa te astepti, stii ce poate un telescop. Oricum mai mult de 12 " este greu de manipulat pentru o singura persoana.

Pentru un incepator nu conteaza asa tare daca optica e lambda/20, lamda/10 sau labda/6. Ochiul nu este format, iar formarea lui necesita ani de observatii prin diferite instrumente. Ce e important e ca optica sa treaca de un nivel minim de calitate, sa zicem lambda/5 (lambda/4 e minimul acceptat pentru difractie limitata) pentru a avea imagini bune. Cele mai multe instrumente vandute (Meade, Sky-Watcher, Celestron etc.) indeplinesc acest criteriu. La montura insa poti fi mai pretentios in sensul ca daca vrei sa pui in viitor un instrument mai greu sau sa faci astrofoto ia din prima o montura mai puternica. LXD75 si EQ5 sunt la limita pentru un instrument de 8". Un HEQ5 ar fi bun, sau daca banii nu sunt o problema un EQ6. HEQ5 tine pana pe la 20kg, iar EQ6 pana pe la 30kg.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2006 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bugetul ar fi cam 1,500 EUR -dar asta include TOT (sunt un biet amator...).

In plus, poate fi flexibil - in sensul ca prefer o montura buna, chiar mai scumpa, daca imi da posibilitatea sa pun pe ea shi alte OTA (eventual mai grele, de la diferiti producatori etc.).

Greshaeala mea ca am exagerat cu exemplul... nu cred ca voi avea vreodata nevoie de un 20"...

Sa incerc sa dau un exemplu mai... pamintean.... Wink Crying or Very sad Laughing :

Sa zicem ca iau o montura LDX75, pe care pun un refractor de 3"- in ideea ca incep cu Luna, planete shi ceva stele pina pe la vreo 5-6 masgnitudine (daca nu gresesc- banuiesc ca -mi ajunge asta pt inceput).

Bun, peste 2 ani ma hotarasc la un SC de 12" (cred ca asta e cam maxim din ce-mi pot permite shi din ce ar fi rational pentru un amator....).

Pot sa-l pun pe LDX75?

Mai mult decit atit- daca -sa azicem- merg pe LDX75 (Meade) pot cumpara un OTA CELESTRON SC care sa stea pe montura aia? Sau un riuski? Sau un Vixen ( Wink Laughing )

-----

O super-intrebare -cred ca se vor distra multzi.... Embarassed :

In ce stau toate astea? OTA (sau- ma rog, kitul...) se vind cu un fel de gentutza, ceva sau gentutza e separata? Daca e separata, de undeo iau shi cam cat ar costa?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact