Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_150018_162.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PROBLEMA MAJORA DE FOCUSARE. CE SE INTAMPLA ?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2010 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, e foarte important sa verifici ceea ce a scris achy 1978 mai sus, e posibil ca oglinda ta sa fie tensionata la rece din anumite cauze.
Si daca tot scoti ansamblul oglinzii principale de pe tub sa verifici lucrul asta trage o privire si in cantul oglinzii sa te lamuresti daca e pyrex sau nu.

Mak, probleme serioase de aclimatizare la refractoare apar de la 200mm in sus, in rest sunt povesti de iarna ... Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Dec 2010 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am mai linistit dupa ce mi-ati scris. Am inteles ca si Florin_Astro a patit la fel.
Multumesc tuturor care mi-ati sarit in ajutor si mi-ati dat cate o idee mai sus.
Da, o sa incercam sa facem si cu randul, si o sa verific si daca acele cleme ( barileti ) strang prea tare oglinda.
Voi incerca cat se poate de mult sa il las sa se aclimatizeze.
In ceea ce priveste materialul oglinzii, privita din spate, este albicioasa-laptoasa. Nu este verde ca sticla , deci pare Pyrex. Asa spunea si domnul Costescu, de la care am luat telescopul, ca e Pyrex.
Din profil nu am privit-o insa, deoarece nu am demontat-o niciodata , dar banuiesc, ca este tot laptoasa.
Astept vreme senina si fara indivizii aceia pe langa bloc si ies la experimente si observatii . Smile
Numai bine, si multumiri inca odata tuturor ! Smile


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 14 Dec 2010 13:26, modificat de 1 data in total
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Dec 2010 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez si cateva imagini cu oglinda vazuta din spate si o vedere din fata.
Din spate, apare laptoasa. ( Cred ca asa arata Pyrex-ul ).






Iar aici si o imagine cu oglinda vazuta din fata :

Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 14 Dec 2010 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde ce intelege fiecare prin "probleme serioase", zoth. Din experienta mea de pana acum pot spune ca iarna e nevoie de 30 de minute de aclimatizare sau chiar mai mult pentru un refractor mai mic de 120mm daca vrei sa arate ce poate la planete si stele duble cand il scoti de la 20-22°C la -5°C.
Nu e la fel ca la o oglinda de 200mm, dar tot ai de asteptat. Sincer, imi vine greu sa cred ca poti folosi corespunzator un refractor de 120-150mm dupa 10-15 minute de stat afara la -5°C.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2010 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Atasez si cateva imagini cu oglinda vazuta din spate si o vedere din fata.
Din spate, apare laptoasa. ( Cred ca asa arata Pyrex-ul ).



Aspectul laptos este, poate, datorat faptului ca spatele oglinzii e matuit. Pyrex-ul este incolor, din cate stiu eu, spre deosebire de sticla "float" care este verzuie (sticla de geam). Asta se vede cel mai bine pe muchia oglinzii.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Dec 2010 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate. Daca ajung sa o si demontez, o sa ii fac cateva poze si va trimit.
E posibil ca si pe margine sa fie matuita ( polizata cu o piatra fina in fabrica...chiar nu ma pricep la blankurile comerciale ) Blank-ul meu vechi, din geam obisnuit il taiesem eu cu compasul la geamgiu, si acolo, intr-adevar se vedea verde, dar pe urma l-am dat usor pe o piatra de polizor umeda sa nu ma tai in el la prelucrare si s-a matuit.
Oricum, chiar nu mai conteaza. Fie ca e Pyrex, sau "sticla chioara de borcan ", tot va trebui sa il las sa se aclimatizeze. Normal ca in cazul sticlei simple, un timp mai indelungat. Pana la urma, chestia cu Pyrex-ul sau sticla obisnuita , nu m-ar deranja.
Important este sa se vada bine.


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 15 Dec 2010 13:35, modificat de 1 data in total
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2010 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Al meu are oglinzi din sticla float. Si tot cam 1 ora are nevoie iarna pentru aclimatizare.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2010 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
Depinde ce intelege fiecare prin "probleme serioase"...


Da, asa e Smile
Din interventia ta anterioara intelesesem ca faci referire la modelele comerciale de 120 si 150 acromate.
In cazul lor e o poveste iar in cazul celor apo, cu totul alta Wink
Nu vreau sa dezvoltam aici subiectul pentru ca stricam topicul omului.
Sus
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 14 Dec 2010 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Fie ca e Pyrex, sau "sticla chioara de borcan ", tot va trebui sa il las sa se aclimatizeze. Normal ca in cazul sticlei simple, un timp mai indelungat. Pana la urma, chestia cu Pyrex-ul sau sticla obisnuita , nu m-ar deranja.
Important este sa se vada bine.


Mak a explicat foarte bine.Diferenta majora intre sticle(privitor la aclimatizare)nu este timpul de aclimatizare ci deformarile care apar din cauza diferentelor de temperatura.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 16 Dec 2010 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aseara cum Luna si Jupiter se vedeau putin printre ceata si nori am incercat si eu newtonianul de 150mm f/5 de la +20 grade la -5 grade. In primele minute imaginea a fost puternic afectata de curentii calzi din tub, totusi pe portiuni scurte de timp se putea obtine un focus acceptabil la 30x. Dupa 10-15 minute imaginea era acceptabila la 30x am incrementat grosismentul la 44x si 88x. In 20-25 de minute se vedea perfect si la 132x, instrumentul aratand detalii foarte bune, ceata comportandu-se ca un bun filtru.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 16 Dec 2010 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici eu, la newtonianul meu homemade de 150 mm , f/d = 8, nu am avut niciodata probleme cu gerul sau cu aclimatizarea. Cel putin, nu le-am observat. Si oglinda e din sticla obisnuita.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 16 Dec 2010 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

diferenta pana la 200mm nu e asa de mare. am sa incerc cu newtonianul de 254mm dar mi-a fost lene sa-l car afara pentru un simplu test (printre altele de aceea am si cumparat tubul de 150mm - timpul de setup e maxim 2 minute, daca ma grabesc cred ca poate fi si 30 sec).
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Dec 2010 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun si eu o intrebare de mocofan... Este posibil ca secundara sa fi devenit usor cilindrica (sau chiar elicoidala) din cauza monturii si a frigului? Imaginea aceea cu Luna , parca ar avea astigmatism.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Dec 2010 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate sa aibe secundara probleme ,ea e lipita de suport masiv de Al la unele instrumente cum aluminiu are coeficent de dilatare mai mare ca sticla cine stie daca lipiciul chiar elastic nu trage de sticla.
nu vreau sa sperii lumea si cu alte proprietati ale sticlei observate de mine in timp ( are memorie daca e supusa unei presiuni isi revine dupa un timp chiar 24-48 de ore) totusi nu este o abatere semnificativa.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact