Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mare_crisum_oct_2010_final2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Optica Vixen Skypod 110L


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 22 Aug 2006 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Ca veni vorba:
Meade ETX 90-105-125 e disponibil si intr-o varianta Premier.
Care-o fi deosebirea intre ETX clasic si premier Confused Confused :: Question ?


Telescoapele sant disponibil.

Diferenta intre varianta normala si varianta Premier este

varianta Premier are multicoating pe toate suprafatele de geam.
Optica este "hand corectata" si are UHTC coating.
Treipiedul este "Deluxe" s
si ii mai da la vandut un Plossl 26mm.

Diferentile le gasesti aici
www.meade.de
direct link-ul asta ( MEADE Premier)
http://www.meade.de/index.php?id=67&ac...id=0110092

MEADE normal
http://www.meade.de/index.php?id=67&ac...id=0110091

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun, au ramas in cursa pentru mine

- acest Vixen (cu review-uri f.bune totushi), cu observatia ca mai trebuie sa-i investighez optica (corectata manual? coatings? suruburi de colimare? etc)
- ETX Meade 105 varianta clasica.

Acum am mai citit cate ceva shi incep sa nu mai inteleg:
- ETX MEADE105: unele review-uri spun ca e foarte silentios, rezistent si usor de manevrat; alte review-uri spun ca e zgomotos ca o rashnita si in plastic foaaarte sensibil
- uhtc- cei mai multi spun ca la undiametru sub 8" nu merita sa-ti bati capul, ca oricum diferetna fata de ne-uhtc nu se vede;


Din pacate combinatia cu Synta nu o percep ca da prea mare incredere- o fi optica foarte buna, dar am nevoie si de accesorii diverse, o combinatie asha de montura+OTA pare ..."lucru amestecat", iar estetica sa e cam... slaba (stiu, stiu, stiu: "te uitzi prin el nu la el!", dar Bucurestiul e deja un orash urat, blocurile -ce sa mai zic... shi eu ma chinui sa ma inconjor de lucruri cat mai frumoase-asta da si o stare de spirit anume).
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Aug 2006 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
acest Vixen (cu review-uri f.bune totushi), cu observatia ca mai trebuie sa-i investighez optica (corectata manual? coatings? suruburi de colimare? etc)


Totul ce pot sa-ti spun la optica asta de la Vixen este, ca este facuta in China, ca si un Synta Mak 102/1300mm. Calitatea de la un Synta nu e mai rea ca asta de la Vixen asta car-l crezi.
Prevazund la pret care costa aceasta combinatie, trebue sa realizezi, ca cei mai multi bani se duc pe electronica si nu pe optica. Sigur este, ca aceasta montura este buna, dar intrebarea este, daca vrei sa intra la cumparat acum asa multi bani numai pe montura? Daca raspunsul tau este "da", atunci este o combinatie buna pentru sensul tau.

Citat:
Acum am mai citit cate ceva shi incep sa nu mai inteleg:
- ETX MEADE105: unele review-uri spun ca e foarte silentios, rezistent si usor de manevrat; alte review-uri spun ca e zgomotos ca o rashnita si in plastic foaaarte sensibil
- uhtc- cei mai multi spun ca la undiametru sub 8" nu merita sa-ti bati capul, ca oricum diferetna fata de ne-uhtc nu se vede;


Montura MEADE de la acest telescop nu este pra silentioasa. Este cam asa de tare ca si Celestron GT, putin mai nezgomotoneaza.
Dar manevrarea este usor, piesele de plastic nu sant mai nerezistente ca si altele piese de plastic de la alte monturi. Unde este plastic bagat, nu treube fie asteptat o "viata lunga" la un product (esentiel si pentru Celestron). Aici este montura de la Vixen absolut mai buna.
Coating TREBUE sa fie pe suprafate, fara coatings pierzi multa lumina de la obiecte. Cine zice ca o coating nu face sens, nu a inteles nimic depre optica. Asa ca, daca eu as avea posibilitatea a alege optica coatata sau nu, nu m-as gandii sa o iau pe aia fara coating.
Treaba este, ca prin cititul multelor reviews, un incepator nu mai stie ce sa faca. Din cauza asta ar fii cel mai bine, a putea observa putin inainte cu niste telescoape, ca sa se poate da seama, ce inseamna ce.
Totusi relevand la UHTC si eu zic, ca nu trebue neaparat, din cauza ca am scris deja o data, ca exista mai bune coating sa UHTC, dar optica fara coating nu as loa.
Revenind la un Mak Synta in marime de 4", acest product nu sta chiar in spate la acel Vixen, sau la un MEADE ETX 105.


Citat:
Din pacate combinatia cu Synta nu o percep ca da prea mare incredere- o fi optica foarte buna, dar am nevoie si de accesorii diverse, o combinatie asha de montura+OTA pare


Eu pot sa-ti spun inca o data. Eu ti-am oferat o combinatie. dar de asta putem vorbii mai tarziu.
Sa ramanem la intrebarea ta.
Synta se poate combina cu fiecare montura, asa cum si Vixen s-ar putea combina cu fiecare montura. Aici exista norme, unde un product se poate combina cu altul.
Comparand un MEADE ETX, aici este mai greu de a combina numai optica de la MEADE cu o alta montura, pentru ca productul nu este gandit facut, a putea fii combinat.
Asa sa zicem tu vrei sa cumperi numai montura de la Vixen si un telescop de la Synta (Intes Micro, Ylena, Celestron, TMB, si cine stie ce afara de MEADE) si incl. Vixen se poate combina. De ce nu MEADE? Pentru ca MEADE nu vanda acest telescop 105ETX ca OTA, altfel ar merge.

De asta iti mai scriu o data.
Stabileste-te pe un telescop care are calitate buna, si cumpara o montura care nu pretine prea mult plastic. Asa o montura Vixen Skypod fara optica ar fii foarte buna. Puneti pe ea din partea mea un Mak chinezesc, sau un ED chinezesc, si o sa ai o combinatie bonboana.
Problema este, ca o Montura ca in combinatia Skypod, NU se vanda fara optica. Mai exista o montura Vixen Sphinx table top, care costa dublu ca asta mica.

Dar ar merge pe un drum de combinatie a producte diferite, si acolo pot sa-ti spun ca asta merge.

Si eu si Skywatcher ti-a dat diferite sfaturi, respectiv la optica si la monturi. Acum stiim ca poate tu ai dorii cel mai mult o montura ca aceasta Vixen Skypod, pacat e, ca fara optica nu se poate cumpara. Dar optica care o primesti cu montura, nu este buna destul, chiar daca sta Vixen pe ea. Daca tu poti sa traiesti cu optica asta mai minimalista, atunci este ok.

Avantajul combinatiei Vixen Skypod = montura este exceptionala
Avantajul combinatiei MEADE ETX 105 = optica este mai buna

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK -de abia acum am inteles ( Embarassed Embarassed Embarassed ) ca exista o compatibilitate intre diferiti producatori (adica OTA shi monturi) DACA producatorul respectiv o accepta. Ramasesem cu ideea ca de fapt numai kiturile asigura compatibilitate maxima.

Din pacate practic ce-ash vrea eu nu se poate: montura Vixen + MAK Meade... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

De fapt, nu se poate in limitele de greutate si de buget pe care le am eu.

Sunt din nou in postura de a mai analiza putin povestea asta... Stiu ca toata lumea o sa spuna sa nu cad in capcana ganditului fara sfarsit... Dar va asigur ca eu ma gandesc foarte bine ininte sa fac ceva in toate situatiile.

In plus, voi avea nevoie de luni bune sa fac rost de banii astia, asha ca am tot timpul sa ma gandesc si sa analizez.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Aug 2006 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
OK -de abia acum am inteles ( Embarassed Embarassed Embarassed ) ca exista o compatibilitate intre diferiti producatori (adica OTA shi monturi) DACA producatorul respectiv o accepta. Ramasesem cu ideea ca de fapt numai kiturile asigura compatibilitate maxima.

Din pacate practic ce-ash vrea eu nu se poate: montura Vixen + MAK Meade... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

De fapt, nu se poate in limitele de greutate si de buget pe care le am eu.

Sunt din nou in postura de a mai analiza putin povestea asta... Stiu ca toata lumea o sa spuna sa nu cad in capcana ganditului fara sfarsit... Dar va asigur ca eu ma gandesc foarte bine ininte sa fac ceva in toate situatiile.

In plus, voi avea nevoie de luni bune sa fac rost de banii astia, asha ca am tot timpul sa ma gandesc si sa analizez.


Da, compabilitatea intre producte diferite este data. De la MEADE de ex. exista cateva optici, care se vand OTA, dar asa cum stiu modelele ETX nu se vand OTA.
Dar de noroc nu numai MEADE are optici bune, tema este ca prevazand budget-ul ai putea cumpara alte OTA bune.
In punctul tau este ca monturile care se pot gasi in marimea care ai vrea, ori sant prea "plasticate" sau prea scumpe.
La OTA ar fii mai mica problema. Ca chiar un Mak de la Synta este calitativ (prevazand pretul) foarte bun. Asta nu zic numai eu, asta este prin multe Forumi astronomice (si straine) vizibil.
Asa ca este important sa gasesti o montura buna (comparabil ca asta Skypod) unde ai putea pune optional o alta OTA.
Inca si limitele care le pui, sant greu de organizat la budget, care este mare destul.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Aug 2006 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
dar asa cum stiu modelele ETX nu se vand OTA.


M-am interesat si am aflat, ca MEADE ETX OTA se poate cumpara.
Asa ca modelul ETX 90, ETX 105 si ETX 125 se poate cumpara OTA fara acesories, ca tub OTA UHTC.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun, un meade etx ota 105 pe montura aia de vixen, cam cat ar costa? Si, mai ales, cat ar cantari?
Multumesc mult!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Aug 2006 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Bun, un meade etx ota 105 pe montura aia de vixen, cam cat ar costa? Si, mai ales, cat ar cantari?
Multumesc mult!


Desper posibilitate ce merge, o sa ma informez, depre amanunte putem scrie in PM sau e-mail.
Dar acum iti mai arat o data acest Skypod, ca sa poti sa-ti dai si tu seama, cum ai incerca sa lucrezi cu asa un instrument, chiar daca ai pune un altfel de tub optical pe ea.
Eu cred, ca tie inca nu este clar, ca a uza asa un instrument, te chinuesti sa il folosesti.
Ce spun acum nu inseamna ca montura este o calitate rea, dar gandul care este pus in acest product, cred ca nu era in primul rand astronomic.
Ar trebuii sa te lamuresti concluz si sa crezi, ca acest product trebue macar pus pe un stalp, sau macar un treipied a putea face cumva stronomie cu el.



Skypod_hi.jpg
 Descriere:
Vixen Skypod
 Marime fisier:  38.25 kb
 Vizualizat:  de 9793 ori

Skypod_hi.jpg



Skypod_se.jpg
 Descriere:
Vixen Skypod
 Marime fisier:  35.22 kb
 Vizualizat:  de 9793 ori

Skypod_se.jpg



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, si vixen spune ca ar fi bine sa-i pui un tripod .
adica+100 EUR...

Mai ar fi si posibilitatea sa iau un meade 105 pe montura lui, si in timp sa pun o montura mai buna la ota ala.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Aug 2006 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@stelaru:

De data asta e chiar ultima data cand iti dau un sfat pentru alegerea primului tau telescop (pentru binocluri te mai ajut):

Ia o montura normala cu goto. Pentru tine cel mai ieftin si mai usor ar fi un ASGT de la Celestron sau un LXD75 de la Meade. Si pe ea poti sa pui ce instrument vrei tu pana pe la 10". Daca pui instrumente mici nu vei avea nevoie de cele doua contragreutati cu care vine, doar de una, mai precis cea mai usoara dintre ele. Asa un ASGT ar ajunge pe la 10 kg completa + contragreutatea si e chiar usor de transportat intr-o singura mana (am eu asa ceva, dar fara goto si e floare la ureche de umblat cu ea cu instrumente mici pe ea). Cea de la Meade trebuie sa fie cam la fel de grea. Si daca nu iti place trepiedul poti sa iti faci un stalp pe care sa montezi capul monturii (acolo e tot goto-ul, plus in autostar sau skyscan).

Iar la tuburi optice la dimensiunile care le vrei, daca tot vrei Meade, ia unul de la Meade, dar pregateste-te sa platesti mai mult pe el pentru simplul fapt ca e Meade (made in USA). Si inca o data, ia cel mai mare tub optic pe care ti-l permiti pentru ca orice centrimetru in plus conteaza. Eu as zice minim 125mm (5") diametrul oglinzii, cel mai bine 6".
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>>skw

Daca nu vrei sa-mi dai sfaturi, nu te obliga nimeni. Indiferent care e motivul, nu e cazul sa faci ceva ce nu vrei. Nu-mi mai scrie si gata.

Cum crezi ca ma simt eu dupa ce spui asemenea lucruri?

Pentru mine, libertatea e cel mai pretios lucru. Nu vreau sa ti-o rapesc. Nu vrei sa-mi dai sfaturi- n-o face. N-o mai face nici la binocluri, te rog.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Aug 2006 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Da, si vixen spune ca ar fi bine sa-i pui un tripod .
adica+100 EUR...

Mai ar fi si posibilitatea sa iau un meade 105 pe montura lui, si in timp sa pun o montura mai buna la ota ala.


Un tripod de la Vixen incepe cu 239 Euro, nu stiu cine ti-a spus ca ajung 100 Euro?

Daca te-ai hotara sa iei un MEADE 105, atunci NU poti sa-l dai jos din montura, si sa pui alt telescop. Numai daca ai cumpara un MEADE ETX OTA, ar putea sa-l pui in o alta montura.


Nu mai stiu cum sa-ti fac clar, ca echipajul care-l cauti tu, nu exista.
Treaba este, ca monturile astea mici GOTO sint relativ vazut la pret si ce ele pot, prea slabe si prea scumpe.
Tu nu poti pune orice instrument pe ele.
A doa problema este, ca daca ai cumpara un set complet (MEADE ETX sau Vixen Skypod) ori ai montura buna dar optica cam slaba, ori ai optica mai buna dar montura mai slaba.
Si pentru ca tu cauti un instrument transportabil, GOTO, fara plastic, cu treipied si cel mai bine USOR, asta face probleme.

Cum zice si Skywatcher, cumpara o montura GOTO equatoriala, cumpara un telescop mai mare si mai bun, SI IESE MAI IEFTIN !!! Cool (numai ca o sa cntareaca ceva mai mult).

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Aug 2006 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca nu vrei sa-mi dai sfaturi, nu te obliga nimeni. Indiferent care e motivul, nu e cazul sa faci ceva ce nu vrei. Nu-mi mai scrie si gata.

Cum crezi ca ma simt eu dupa ce spui asemenea lucruri?

Pentru mine, libertatea e cel mai pretios lucru. Nu vreau sa ti-o rapesc. Nu vrei sa-mi dai sfaturi- n-o face. N-o mai face nici la binocluri, te rog.


Nu trebuie sa te simti prost, nu am vrut sa sune a saturatie sau orice altceva. Am promis intr-un alt post ca e ultimul meu sfat, dar totusi cand am vazut ca te uiti la acel Vixen nu m-am putut abtine. Parerea mea, e ca deja ti s-au spus toate posibilitatile pe care le ai de a lua un produs bun, de calitate si la un pret normal, sa nu platesti marca, dar sa ai calitate foarte buna, si care sa aiba performante bune.

Si inca un sfat, daca tot am scris: acel Vixen, asa cum zice si Robert, e destul de greu de utilizat pentru observatii astronomice. Am impresia ca Vixen a vrut prin el sa vina cu o alternativa la ETX-urile de la Meade, dar daca puneau controllerul sub instrument iesa ceva asemanator cu Meade, asa ca l-au pus lateral si au facut diametrul de 110mm.

Si inca un sfat: eu m-as feri de monturile ETX pentru ca au motoare cu roti din plastic. Tuburile optice sunt foarte bune, intr-adevar, si merita (desi nu imi place luneta lor cautatoare si oglinda diagonala incadrata in tub)
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Aug 2006 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici sunt cateva linkuri la acest Vixen SkyPod peste care am dat din intamplare:

1. Descriere a lui: http://www.company7.com/vixen/mounts/skypod.html

2. Experiente: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1

Remarcile mele: tubul optic este un Kletstov-Cassegrain - un cassegrain clasic modificat, are o lentila corectoare in fata oglinzii secundare, oglinda secundara e sustinuta de un spider curbat cu 3 picioare (genereaza 6 spikes desi mai atenuate). Eu nu as recomanda asa ceva in primul rand din cauza problemelor sale de colimare: e foarte greu sa colimezi un telescop cu un lentila corectoare in fata oglinzii secundare (desi probabil ca tine bine colimarea), mai greu decat orice alt instrument.

Montura pare a fi buna dar trebuie pusa pe un trepied.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 24 Aug 2006 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sk
un spider curbat nu face nici un fel de spikes. Asta este avantajul curbatul-ui spider in general, egal cate brate are.

In restul punctelor sunt deacord cu tine, ca asa un sistem este foarte greu de colimat, daca s-ar pune problema Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact