Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_color_16-10-2022.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Radiotelescoape


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Radioastronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Sep 2006 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Salut Zircon si felicitari pentru cunostintele tale din domeniul radio.
Legaturile facute de catre radioamatori pe urmele ionizate lasate de meteori se folosesc si acum destul de des pentru realizarea legaturilor la mare distanta (DX) in banda de frecvente metrice sau decimetrice.
Sunt moduri de transmisie si receptie digitale care folosesc acest fenomen.
Ma intereseaza si pe mine aspectul pentru ca detin o aparatura de emisie receptie care este ensibila, dar principalul impediment este antena care ar trebui sa fie cu un castig cat mai mare.


Ce bine ca avem un radioamator printre noi.

Am eu o intrebare pentru tine: ce receptor (scanner, receiver) sensibil imi poti recomanda care sa fie la un pret decent (adica maxim 1200 RON, adica vreo 400$). Pot sa cumpar din SUA, daca e nevoie.

Eu pana acum m-am gandit la un Icom R7000 care merge pe ebay pe la 400$, dar nu receptioneaza decat intre 30Mhz si 2000Mhz. Am inteles ca este folosit in radioastronomie pentru SETI.

Sau alta marca care sa fie sensibil si sa aiba o gama mai larga de frecvente acoperite. Daca e la un pret mai mic de 400$ cu atat mai bine.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2006 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut yo2lsk,

imi pare rau sa spun dar eu nu am fost radioamator. am lucrat in schimb multi ani in radiocomunicatii si evident nici domeniul radioamatorilor nu imi era strain, ba mai mult am si construit echipamente pentru radioamatori. nu stiam daca la ora actuala se mai fac DX-uri pe urme ionizate de meteori asa cum era moda pe vremea mea, imi inchipuiam ca se merge mai mult pe EME acum.
pentru ca lucram in domeniul radio mi se parea nefiresc sa nu incerc si ceva receptie "extra" asa ca am cochetat destul de bine si cu astronomia radio, dar asta e alta poveste.
numai bine, 73.

skywatcher, nu stiu cui adresezi intrebarea, dar ca sa poti fi ajutat ar trebui sa spui la ce scop exact vrei sa-ti foloseasca acel receiver.
un scanner nu e intotdeauna recomandat.

stelaru, sa inteleg ca esti radioamator?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Sep 2006 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zircon:
Ideea mea e sa imi fac un radiotelescop, sa incerc si partea asta a astronomiei. Ideea cu receiverul mi-a venit pentru a putea asculta mai multe frecvente, adica mai multe tipuri de observatii.

Acum, problema e a daca pentru meteori e de ajuns doar banda FM pt broadcast, pentru restul observatiilor nu. Pentru Jupiter ai nevoie de 20Mhz, pentru pulsari 460Mhz, centrul galactic am inteles ca se asculta pe la 1400Mhz, la 140Mhz nu mai stiu pe moment ce e...
Sus
yo2lsk
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2006
Mesaje: 35



Localitate: Deva

MesajTrimis: 03 Sep 2006 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Receptorul Icom R7000 este foarte bun si suficient de sensibil. Plaja de frecvente este OK (cel putin pentru radioamatori), iar pretul de pe ebay mi se pare bun.
In gama sata de pret nu cred ca vei putea obtine un receptor mai bun.
Sta foarte bine si la review-uri avand maximum de puncte.
Receptoarele profesionale se duc la cateva mi bune de dolari, iar un receptor nou gama de radioamatori pleaca de la aproximativ 600 USD pana pe la 2500 USD. Ca firma sunt Icom,Ten Tec, Yaesu, AOR, Uniden.
In gama profesionala de echipamente, un echipament foarte bun este Rohde&Schwarz si poate ai o sansa sa gasesti asa ceva pe ebay.
Eu detin un emitator receptor tot Icom (Icom 706MKII), dar plaja lui la receptie este mai restransa decat a receptorului dedicat Icom R7000.
Problema principala a unui lant de receptie este antena care ar trebui sa aiba un castig cat mai mare.
Dimensiunile ei depind in primul rand de frecventa pentru care se construieste. Cu cat Frecventa de lucru este mai mare 500Mhz-2000 Mhz cu atat dimensiuniule antenei vor fi mai mici si implicit mai usor de construit o antena cu castig mare. Daca frecventa de receptie este mai mica gen 150 MHz antenele de receptie vor avea dimensini mai mari si vor fi mult mai greu de montat, ca sa nu mai vorbim de rotire si orientare. O antena cu un castig mare in general este o antena directiva, receptia facandu-se pe o anumita directie.
Sunt de putin timp pe site si nu stiu multe lucruri despre astronomie cu atat mai putin despre radioastronomie.
As vrea sa stiu si eu in ce gama de frecvente se face receptia pentru a putea sti daca am vreo sansa sa ascult vreun semnal cu echipamentul meu.

Numai bine de YO2LSK Ovidiu.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2006 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva linkuri luate de pe cloudynights (TY stephen!)

Primer and FAQ:

http://www.nrao.edu/whatisra/index.shtml

Related Links:

http://www.astrosurf.org/lombry/menu-radioastro.htm

http://www2.jpl.nasa.gov/radioastronomy/

http://radiosky.com/rsplinks.html

Eu nu le-am verificat, ca nu am timp sa ma mai gindesc si la radioastronomie- dar poate sunt de folos.
Sus
yo2lsk
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2006
Mesaje: 35



Localitate: Deva

MesajTrimis: 03 Sep 2006 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru Stelaru,

In primul rand imi cer scuze pentru membrii forumului pentru raspuns care este total ot.
Ma bucur sa intalnesc pe un astfel de forum oameni interesati de radioamatorism.
Exista in Ro o gramada de pagini web, o recomandare ar fi www.radioamator.ro, de unde vei putea obtine informatii despre acest hoby si vei gasi o gramada de link-uri de pagini romanesti ale radioamatorilor.

Numai bine de YO2LSK Ovidiu
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2006 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu vreau sa te sperii dar pentru radioastronomie in afara de receiver iti mai trebuie doua lucruri foarte importante :
1. o antena monstruoasa (asta e si in functie de lungimea de unda)
2. o parte de analiza a semnalului receptionat care se rezolva totusi mai usor cu un simulator +pc +soft adecvat, dar costa si asta putin.

acum daca ne referim la frecventa nu iti trebuie mai mult de 2 Ghz pentru ca semnalele peste au cadere brusca in amplitudine ceea ce inseamna ca iti va trebui o antena de zeci de metri sa compensezi aceasta cadere.

pe langa 1420 Mhz este linia de emisie a hidrogenului.

trebuie sa mai spun ca este o diferenta mare intre a urmari evolutia meteorilor care in sine se traduce printr-o reflexie a semnalelor de broadcast si semnalele emise de obiecte ceresti care sunt mult mai slabe.
oricum daca esti interesat de domeniu mai vorbim.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Sep 2006 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un semnal care se transmite sa zicem pe 100 MHz, pe ce interval de frecventa se poate receptiona ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2006 08:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu prea stiu la ce se refera intrebarea ta dar un semnal emis in 100 mhz se receptioneaza pe aceeasi frecventa.
semnalul insa poate suferi in functie de conditiile de propagare de anumite modificari cum ar fi modulatia de faza, fadingul, efectul de ecou, doppler, etc...
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 04 Sep 2006 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la faptul ca daca noi ascultam pe 100,1 MHz putem receptiona un semnal de pe 100 MHz ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2006 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca e vorba de un semnal ce consta doar intr-o purtatoare nemodulata nu putem face lucrul de care vorbesti.
receptoarele de obicei au un circuit AFC (control automat al frecventei) care e capabil sa "traga" acordul acestora pe o frecventa apropiata.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Sep 2006 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zircon:

Ce stii despre receptoarele VLF? De unde s-ar putea cumpara unul bun in Romania si la ce pret? Sau cine ar putea construi unul? Am schema, dar nu ma pricep la electronica.

Citat:
1. o antena monstruoasa (asta e si in functie de lungimea de unda)
2. o parte de analiza a semnalului receptionat care se rezolva totusi mai usor cu un simulator +pc +soft adecvat, dar costa si asta putin.


Nu ma sperie o antena mare, daca nu e gigantica. In principiu stiu cum sta cu antenele, in mare. Doar ca sunt unele componente care nu prea stiu cum sa fac rost de ele, precum un pre-amplificator
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Sep 2006 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da' de ce-ti trebuie VLF? Vrei sa vorbesti cu submarinele? Very Happy
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2006 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

banda VLF, pe cat de banala pare la prima vedere pe atat de interesanta e, dar nu cunosc sa se comercializeze receptoare in aceasta banda.
in principiu se poate folosi in studiul ionosferei, activitatii solare, variatiilor campului magnetic terestru (inclusiv rezonanta acestuia) dar are si aplicatii militare (comunicatii FSK submarine si radiobalize).
un receptor in banda VLF se poate bricola pentru ca nu necesita componente speciale dar exista o limitare foarte severa. aceste receptoare nu pot fi folosite acasa sau in mediu industrial datorita bruiajului campului electromagnetic generat de activitatea umana (retele de tensiune, aparate electrocasnice, generatoare industriale, etc...).
pentru a putea folosi totusi un astfel de receptor poti merge undeva la tara, pe un camp liber unde bineinteles nu exista nici linii de inalta tensiune.
daca ai vreun prieten electronist si ii dai schema sigur te pote ajuta.

in celelalte benzi se lucreaza in functie de antena care trebuie sa aiba un castig cat mai mare, de aia eu ti-as recomanda gama cuprinsa intre 450 si 1500 mhz pentru ca antenele pot fi mai mici pentru un castig mai bun si ai ce "asculta" in aceasta banda. pentru frecvente mai sus de 1500 mhz incep sa-ti trebuiasca niste componente mai speciale si nu cred ca e cazul.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Sep 2006 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zircon

Ce parere ai de radioul Sony ICF-SW7600GR. Receptioneaza in FM, SW, MW, LW. Review-urile sunt foarte bune la acesta. Are intrare pentru antena AM, dar nu si pentru FM.

E suficient de sensibil pentru a putea fi folosit si la astronomie? Nu am gasit nicaieri specificatiile referitoare le sensibilitate, dar utilizatori raporteaza receptarea semnalului de la distante de peste 2000km doar cu antena externa cu care e livrat. Nu e un receptor cu o gama atat de larga de frecvente precum ICOM R7000, dar nu e nici atat de scump (jumatate de pret). Ma gandeam la el in ideea unui radio cu mai multe utilizari, o abordare superficiala a radioastronomiei si un radio normal. Si are in plus iesire line out, deci teoretic poate fi conectat la o placa de sunet pentru inregistrarea receptiei.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Radioastronomie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact