Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic405.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224485
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce e cu optica mea?


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 11 Mar 2011 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce e cu optica mea?
Raspunde cu citat (quote)

Salut, incep cu a povesti cum am ajuns la ea.
Anul trecut mi-am luat la ITV (Internationaler Teleskoptreffen Gedern) una din cele mai celebre intalniri de astronomi amatori , un Skywacher Newton de 6 " F5 deci 150/750 ala albastru deschis, cu 80 de € la mana a 2-a.Ajuns acasa eram curios ce poate pe EQ5 ul meu in comparatie cu ED ul 80 ca diferenta de suprafata la 80 la 150 e teoretic semnificativa...
Din pacate am avut o surpriza neplacuta, stelele au toate nu numai 4 Spikuri ci coma sau spiksuri false sau ce o fii de nu pot folosi nici o poza din el.
De colimat l-am colimat de dracii l-au luat de vreo 3-4 ori in speranta ca e decolimat.Pur si simplu l-am desfacut in bucati si am inceput de la zero sa zic asa ca so nu am undeva vreo greseala care nu.mi sare in ochi.Precizez ca mai am unul de 8" de la gso deci in principiu stiu sa colimez ,sau i-mi inchipui ca stiu Wink
Clasic cu cutie de film cu gaura, cu Chesire si la sfarsit cu laser arata ca in carti deci 95% foarte bine,degeaba.Stelele arata vizual bine ,numai in poze se vede
Pe interior tubul are deja folie DC-Fix un fel de catifea lipicioasa care sa inghita lumina de reflexie din tub.
Dar mai bine uitati-va ce vreau sa spun...
M-as bucura nespus daca cineva are o solutie pentru mine, asa cum e momentan nu-l pot folosi deloc.

O zi placuta

Flo



DSC_0290-11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.76 kb
 Vizualizat:  de 9248 ori

DSC_0290-11.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2011 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ai la stelele mari din Pleiade coma doar atat , pui un comacorector si se rezolva.
sau faci obiecte fara multe stele mari doar una doua ce le pui mai in centru.
incearca M42 .
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 11 Mar 2011 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va salut D-nu Stanescu, deci totusi coma ,M42 am facut saptamana trecuta si a iesit cam asa ceva

Credeti ca cu un Comacorector sunt pe partea sigura?
Va trebui sa schimb portocularul ca ala are filet T2 dar nu stiu daca il pot folosi si la celelalte optici ale mele,,,
Eventual un MPCC de la Baader?

Mai are cineva vreo idee ?

O zi buna
Flo



Img0062-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  80.35 kb
 Vizualizat:  de 9205 ori

Img0062-1.jpg


Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2011 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spike-urile late sunt de la clipsurile de prindere ale oglinzii primare. Apar și la alții: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=61737.
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2012 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Postez si eu aici pentru ca am observat astazi.....dupa aproape un an de cand am telescopul, o chestie interesanta si anume........cand slabesc suruburile de la cele 2 coliere ce imi tin telescopul pe montura, si rotesc de tub, imaginea in ocular se roteste si ea......a.i daca o rotesc la 180 grade....imaginea ajunge dreapta si nu mai este rasturnata Smile

Telescopul este cel din semnatura! Nu ma prea pricep la optica...deci cine imi poate explica fenomenul ? Smile

_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 12 Iun 2012 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2012 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu e nimic in neregula.....mi se pare doar interesanta treaba....chiar azi am observat cand imi testam webcamul pe blocul vecin Mr. Green
_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 12 Iun 2012 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Apr 2013 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dupa cateva luni de uitat cu telescopul si incercari de atrofoto fara sa pot obtine detalii f. fine, ma gandesc ca poate ceea ce credeam eu ca e bine colimat s-ar putea sa nu fie. Si in plus dupa cateva zeci de iesiri au mai aparut pete mici pe corector.

Postez o imagine de asta seara cu Castor stakata in registax , SCT 1250/127, barlow 2x fara filtru. dupa mine un seeing de 5-6 si transparenta buna. imaginea luata cam dupa 30 de minute de aclimatizare.

Am avut si imagini mai bune dar parca totusi tot timpul s-a pastrat o discontinuitate ca un triunghi in primul cerc de difractie

Se poate pune un diagnostic pt. optica pe imaginea postata ?



stea dubla.png
 Descriere:
 Marime fisier:  7.53 kb
 Vizualizat:  de 8200 ori

stea dubla.png


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Apr 2013 01:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai pe de o parte astigmatism, pe de alta e si decolimat. Dar mai bine faci o imagine fara barlow, ca sa o analizezi.

Daca se mentine, intai trebuie sa desfaci tubul, sa scoti primara, si sa desfaci f.f. putin inelul care strange primara pe tubul ei. E cam complicat, ca trebuie sa nu fie nici libera, sa se miste, dar nici stransa, sa apara triunghiul ala. In fapt, sunt un pic mirat ca apare astigmatismul in forma de triunghi, de parca ai avea barilet in trei puncte, stranse tare.

Dupa ce rezolvi cu asta, si apare o imagine rotunda, sau in cazul tau, probabil ovala, rezolvi si colimarea.

Acum ma gandesc la posibilitatea ca astigmatismul sa provina din corector. poate ca acolo e strangerea excesiva.

In legatura cu petele, e probabil timpul sa-l stergi, de preferinta cu ceva antifungus, cum e sprayul Baader.

ATENTIE MARE. Atat corectorul, cat si primara, trebuie asezate exact in pozitia de la fabrica. Nu trebuie rotite. Altfel, o sa te chinui sa nimeresti pozitia o gramada de timp. Iar corectorul trebuie manevrat cu grija, ca e subtire, si se poate sparge.

_________________
Dragos N
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Apr 2013 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta seara seeing 6-7 , tot Castor. Am lasat barlow deoparte. Am largit toate trei suruburile de colimare vreo 3 ture si apoi recolimat ( cam greu pe seeing 7) . In prime focus dupa stakare , wavelet si crop arata ca mai jos . Ce ziceti e mai bine ? parca tot se vede triunghiul din primul inel de difractie care nu este continuu.


crop stak 26.04.png
 Descriere:
 Marime fisier:  1.48 kb
 Vizualizat:  de 8085 ori

crop stak 26.04.png


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Apr 2013 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod - aproape - clar, ca imaginea e destul de mica, si a trebuit sa o maresc bine, colimarea e mai buna. Stelele nu mai sunt asa ovale. Pentru astigmatism, cred ca o sa trebuiasca sa te intorci la barlow, sa faci o poza mai mare. Si poti sa incerci un program ca CCD Inspector.

http://www.ccdware.com/products/ccdinspector/

_________________
Dragos N
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Apr 2013 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Dragos N.
Mai intai de toate va multumesc pt. sprijinul prompt oferit, astfel ca dupa luni de incercari si de asteptare a conditiei perfecte, imi revine speranta ca voi ajunge la niste imagini mai bune.

Din cate imi amintesc in vizual astigmatismul identificat de dvs. era evident todeuna la mariri mari cand am folosit barlow ( desi in vizual poate sa nu fi fost posibil sa-l observ la mariri mici).


O sa incerc pe o stea mai luminoasa atat cu barlow cat si fara in aceasi seara ( ma gandesc ca daca e mai luminoasa o sa vad ceva inele de difractie si la mariri de x150) si sa maresc mult imaginea.
Acuma cred ca astigmatismul e de la Barlow. La achizitii de imagini planetare am folosit todeuna barlow.......


cat despre CCD inspector la instalare imi da versiune expirata ( probabil am mai incercat sa-l instalez mai demult) si inca nu sunt hotarat sa -l cumpar.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Apr 2013 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca eventual si o fotografie prin proiectie cu un ocular, daca poti sa-l cuplezi. Si poti sa desfaci inelul care strange lentilele in barlow, si sa-l strangi inapoi mai usor.
_________________
Dragos N
Sus
Incepator
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2012
Mesaje: 129



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Apr 2013 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pus in fata senzorului ccd de la webcam un tub de 6cm dupa care am pus un ocular de 6 mm . Fara oglinda diagonala.
Am folosit o stea artificiala facuta dintr-un microscop pus invers ( adica dau lumina prin ocular si privesc pupila de iesire din obiectivul microcopului). La distanta de 11m in casa, aveti imaginea atasata. Imaginea nu e crop nu e prelucrata e doar o poza pe cadrul de 1280x720.
Se vede triunghiul care intrerupe primul cerc de difractie. Deci pt. asigmatism e devina tubul optic ?
Corectorul ? sau Oglinda primara cum ati spus.

E drept ca la 11m oglinda primara nu e pe pozitia infinit. Mai e necesar un test pe stea?



Capture 27.04.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.24 kb
 Vizualizat:  de 7992 ori

Capture 27.04.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact