Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mare_vaporum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224471
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii ciudate


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Mai 2013 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2013 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropos de luminite din padure sau beculand prin aer, am vazut pe discovery un episod: se pare ca in nustiu ce loc, in functie de nustiu ce campuri electrice, magnetice, cristale de quartz, etc. apar astfel de fenomene: lumini puternice, sfere care zboara. Insa nu au si demonstrat asta, pandeau momentul.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Mai 2013 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut destule luminite colorate , mai mari sau mai mici .

Mai ales in zonele montane. Nu stiu de ce .

In nici una dintre situatii nu cred ca a fost vorba de fulgere globulare.

Ceea ce face ca, si acum ca si atunci , sa mi se zbarleasca parul din cap , nu este vreo manifestare electrostatica ci sentimentul ca respectivele lumini sau mingii sunt de fapt niste chestii inteligente care uneori fac misto de noi si de limitarile mintii noastre.

Sentimentul cu care ramai dupa o asemenea experienta e acela ca nu suntem noi oamenii, stapanii acestei planete.

In rest , gargara la greu.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mai 2013 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu subscriu la concluzia comuna la care au ajuns diferite studii serioase realizate pana acum: majoritatea observatiilor pot fi explicate prin fenomene naturale, de origine terestra sau nu (aparate de zbor fabricate de mana omului, din care unele probabil inca strict secrete, fenomene atmosferice, meteori, iluzii optice, farse mai mult sau mai putin elaborate, marturii mincinoase facute doar pentru publicitate si din nevoia se a fi in centru atentiei - cred ca unii fac bani frumosi din asta: interviuri, carti de ufologie si paranormal, filme samd).

Ramane un procent, foarte mic, de observatii care nu se incadreaza intre cele de mai sus si care asteapta inca o explicatie. Si eu cred ca trebuie sa pastram deschisa discutia si sa avem in vedere orice posibilitate.

Si sa discutam la rece, fara resentimente.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mai 2013 02:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimate Michel Ardan, daca as fi vazut ca vrei sa stii, sa capeti cunoastere, ti-as fi spus cum am dedus ca avionul era in faza de zbor de croaziera, deci la mare altitudine. Tine, ca sa zic asa, de domeniul evidentei, daca stii ceva despre aviatie.

Din pacate, nu am deloc impresia asta, ci ca vrei doar sa iti afirmi propria teorie, chiar daca bazele ei sunt cel putin subrede. E ca si cum cineva vrea sa rezolve ecuatii diferentiale, fara sa stie adunarea si scaderea.

Si asta este valabil atat la analiza ta in ce priveste zborul din China, cat si a presupusului satelit nord-corean.

Laurentiu, sunt de acord cu tine. As sublinia chiar faptul ca in ultimul timp, netul, si mai ales YouTube sunt pline cu scenarii fabricate, fie pentru bani, fie pentru a amesteca putinul adevar care mai razbate ici si colo cu multe fantasmagorii, astfel incat sa fie foarte greu sa mai deosebesti informatia reala de minciuni. Tactica veche.

Pana acum, raportul comisiei Blue Book pare sa ramana valabil. Cam 90% din raportari sunt explicabile. Cum interpreteaza fiecare restul, e altceva. As fi fost tentat sa spun ca e treaba fiecaruia, dar cred ca totusi e a noastra ... Si pozitia strutului, pe care unii ar vrea sa o adoptam nu cred ca ne ajuta. Si ma intreb, daca un prezumtiv vizitator vine si vede din zbor un om cu capul bagat in nisip, ce priveliste are?

Asta imi aduce aminte de o veche epigrama la adresa lui Pastorel Teodoreanu

''Pastorel e filo-rus
A-ntors fundul spre apus
Ca s-arate-apusului
Cum e fata rusului''

_________________
Dragos N
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Mai 2013 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9473

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2013 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu și eu la cele spuse de Laurențiu și vă invit să abandonați comentariile mai mult sau mai puțin afară de subiect.

Am spus mai sus și reiau: ce cred eu că sunt cele câteva procente inexplicabile sau o bună parte din ele: fenomene rare sau unice care se produc natural într-un concurs de împrejurări anumit, imposibil de reprodus sau observat altă dată. Din acest motiv rămân inexplicabile pentru că știința nu are niciun răspuns pentru această clasă de fenomene. Asta nu înseamnă deloc că observațiile respective sunt iluzii, fantasme sau gogorițe, bineînțeles cele care nu sunt deja clasificate în această categorie. Rămâne loc foarte mic dar cert și pentru eventualele vizite extraterestre.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2013 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="Michel Ardan"]
Citat:
Dacă dvs. nu ați văzut baloane decât în parc, asta nu înseamnă că ele nu se pot regăsi și la altitudini mai mari decât înălțimea copiilor.
Imi pare rau ca ma repet dar va dati seama desigur cred ca un balon oricat de perfectionat ar fi nu are cum sa faca manevre foarte rapide, sa se tina dupa un avion si in final sa dispara in cateva clipe accelerand inaintea acestuia! Nu cred ca merita sa insistati pe aceasta "teorie".
Trebuie sa existe cred o alta explicatie... poate de natura unui fenomen electric, care ar fi mai credibila.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2013 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu promisiunea facuta. La adresa de mai jos gasiti clipul cu obiectul rosiatic.

http://www.youtube.com/watch?v=s9DPe7K3wMk&feature=youtu.be

Din nefericire obiectul in sine e defocalizat, dar se poate evidentia culoarea si....cat decat viteza de deplasare.
Stiu ca e o filmare nu tocmai buna dar acel iPhone a focalizat pe obiectul cel mai apropiat....partea superioara a ferestrei.

O zi frumoasa

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2013 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare destul de stralucitor, comparabil cu luminile celelalte si cu faptul ca e out of focus. Ce focala echivalenta are telefonul? Culoarea, pe foto, e relativa, depinde de WB-ul camerei.
Interesant ca tot timpul se capteaza astfel de evenimente cu instrumente nepotrivite, fie camera nu focuseaza, fie tremura mana, fie e prin geam si apar reflexii. In final aduce mai mult mister decat clarifica.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Mai 2013 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.aerospaceweb.org/question/electronics/q0263.shtml
http://www.learntofly.ca/aircraft-navigation-lights/
http://ootp.files.wordpress.com/2010/04/ap...h-001a.png



md11-lighting.jpg
 Descriere:
http://www.aerospaceweb.org/question/electronics/q0263.shtml
 Marime fisier:  41.02 kb
 Vizualizat:  de 8663 ori

md11-lighting.jpg


Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2013 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu luminile de semnalizare sunt intermitente, cu exceptia proiectoarelor pt. aterizare, care sunt albe.
Lumina pe care am vazut-o si eu avea exatc aceleasi noante de rosu-portocaliu si ca dimensiuni ceva mai mare decat ISS sau Jupiter...cam cu o treime mai mare (daca aproximez corect). Nu parea sa aibe o altitudine mare (~sub 10.000m alt.), poate undeva intre 2000-5000m alt. Era ca si cum m-as fi uitat undeva deasupra masivului Bucegi (privind dinspre Busteni spre cota 2000 Sinaia).
Proiectorae de avioane vad foarte des de la fereastra apartamentului pt. ca sunt in linie cu culoarul de zbor al avioanelor, pe directia din-naintea alinierii cu pista. Imi bat proiectoarele in ochi(ca sa zic asa).
La inceput m-am pacalit si eu dar acum le stiu, iar cand am dubii pun binoclul sau chiar telescopul....daca e montat. Very Happy

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9473

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2013 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai, în comparație cu luminile stradale ce se văd jos "obiectul" filmat are intensitatea luminii neregulată. Viteza de deplasare, direcția și culoarea sunt specifice lampioanelor chinezești luate de vânt.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mai 2013 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, sunt de acord cu Erwin. Variatii rapide si neregulate ale stralucitii, viteza mica, si pare sa aiba si altitudinea usor variabila. Cred ca este un lampion chinezesc. Uite cum ne invadeaza astia Laughing
_________________
Dragos N
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mai 2013 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din descrierea facuta de vecini seamana cu ce am vazut eu in acea noapte si era o miscare rectilinie, fara oscilatii de altitudine. E posibil si ce spuneti voi legat de lampioane doar ca acelea sunt purtate prin aer de curenti asta insemnand ca ar trebui sa varieze destul de mult altitudinea si nu ca si cum ar fi mers pe un cablu bine tensionat. Si daca nu sunt curenti suficient de puternici se ridica pursi simplu. Lampioanele de care spuneati le-am observat in noaptea de revelion 2012-2013. Initial am crezut ca vad iar un fenomen mai ciudat in care un punct luminos, destul de puternic si alb, se deplasa relativ rectiliniu. La un moment dat a mai aparut unul si la cateva minute am mai observat unul sau doua. Mia luat ceva timp sa realizez ca sunt lampioane. Aveau o directie de zbor(plutire), usor ascendenta. Dupa ce am ajuns la concluzia ca nu pot fi decat lampioane am renuntat sa le mai urmaresc(vizual), si am intrat in casa.

Legat de ceot fi aceste aparate de zbor neidentificate...desi imi place sa cred ca apartin unor civilizatii extraterestre, lucru ce nu este de exclus, trebuie sa ne gandim ca in perioada celui dea-l doilea razboi mondial germanii au dezvoltat niste tehnologii care chiar si pentru zilele noastre sunt de domeniul SF. Sa nu uitam de inventiile lui Nikola Tesla care si acum sunt tinute sub un văl de secretizare.
Tehnologia USA a evoluat galopant in anii 50-60. Sunt convins ca o bunaarte sunt chestii ultra secrete militare.
Teorii sunt multe si eu zic ca pot fi discutate. De la tehnologie ultra secrete terestre la civilizatii extraterestre, la viiztatori din alte dimensiuni sau calatori in timp.

Chestii care trebuiesc discutate nu sa radem unul de altul la auzul unor astfel de teorii.

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact