Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pl2_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

probleme cu oglinzile


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Michael Peter
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2011
Mesaje: 24

Motto: Curiozitatea chiar a omorat pisica ?

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului: probleme cu oglinzile
Raspunde cu citat (quote)

Seara trecuta am vrut sa fac o comparatie intre luneta mea Celestron 60/700 si newtonianul Bresser 114/500.Am luat ca referinta planeta Saturn si am folosit aceleasi oculare pe ambele telescoape.Spre surpriza mea luneta a fost superioara cu toate ocularele chiar daca are apertura pe jumatate.
Asa ca azi am incercat sa-mi reglez putin telescopul.
Am folosit sfaturile din tutorialul de la aceasta adresa :
www.andysshotglass.com/Collimating.html

Si am descoperit ceva ce nu mi-a placut deloc ... in secundara nu vad toata oglinda principala. Mi-am facut niste semne cu o carioca pe baza de apa (se sterge usor) si mi-am dat stfel seama ca eu nu vad vreo 2 cm din raza principalei - deci in total 4cm.In total din apertuta de 11,4 cm,care si asa nu e impresionanta eu pierd o treime. Evil or Very Mad
Mi-am adus aminte ca, cu cateva luni in urma, citisem pe un forum in engleza ca unul se plangea de aceeasi problema ...in realitate el avea un telescop cu apertura micsorata pt ca secundara era prost pozitionata sau prost dimensionata.Nu am fost inspirat sa-mi fac un bookmark la acea discutie pe forum.

Ce pot eu sa fac acum?Sa schimb oglinda secundara? Sa incerc sa trag principala mai spre spatele tubului.Sa schimb tubul?Sau sa dau cu el de beton si sa strang bani pt. un telescop scump in speranta ca ala e facut cu simt de raspundere?

_________________
luneta - Celestron Astromaster 70/900;
newtonian - Bresser Pluto 114/500;
binocluri - Auriol 12x32; Nikon 8x40; J&L 7x50; Columbus 16x50
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai intuit bine problema. De fapt, oglinda secundara este subdimensionata pentru pozitia pe care aceasta o are relativ la oglinda principala.

Solutii sunt 2 (la fel, ai dibuit bine Smile ): 1. maresti distanta intre primara si secundara (aici nu se poate face decat intr-un fel: muti principala mai in spate (asa ca iti trebuie un fel de prelungitor pentru tub sau schimbi tubul cu altul mai lung). 2 inlocuiesti secundara cu una mai mare (asa am facut eu la astrograful newtonian din profilul meu pentru a avea camp iluminat satisfacator de mare pentru chip-ul DSLR-ului). Dar daca maresti foarte mult secundara, pe langa pret (destul de mare pe cm patrat Sad) vei pierde din contrastul imaginii destul de mult - asa ca eu as merge, strict pentru aplicatii vizuale, pe solutia nr. 1.


Pe de alta parte, calitatea nesatisfacatoare a imaginii poate sa rezulte atat din colimarea insuficient de buna - si e greu de facut o colimare perfecta la f/4.3 - cat si din faptul ca la raportul acesta focal coma inerenta este foarte mare (eu folosesc un corector de coma - dar asta costa mai mult decat telescopul tau Crying or Very sad ). Incearca sa colimezi cat mai bine telescopul.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata Laurentiu la 30 Mar 2011 17:21, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2011 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vezi toata primara deci secundara e mai mica si inseamna ca vigneteaza la ocular. Pe de alta parte ai obstructie mai mica deci e mai bine. N-as vedea o problema in asta, din contra.

Insa e cam ciudat ca dai cu markerul pe oglinda, ca se zgarie.

LE: cred ca in prima fraza am zis o prostie Embarassed

LE2: daca departezi primara, planul focal se apropie de tub si s-ar putea sa nu mai ajungi la focus.


Ultima modificare efectuata valy la 30 Mar 2011 18:03, modificat de 2 ori in total
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca ceva. Inainte de a te apuca de eventuale modificari, nu strica sa verifici prin calcul cum stai acum si cat/ce anume trebuie sa modifici. Incearca sa aplici informatiile de aici:

http://www.garyseronik.com/?q=node/8

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Michael Peter
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2011
Mesaje: 24

Motto: Curiozitatea chiar a omorat pisica ?

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. raspunsuri.

Citat:
valy: Pe de alta parte ai obstructie mai mica deci e mai bine. N-as vedea o problema in asta, din contra.

Cred ca pui un pic gresit problema...Daca as pune o oglinda secundara mai mica, care sa nu-mi obstructioneze, adica as face un pic de tunning la telescop atunci teoria ta e buna.Dar cu oglinda din fabrica ...eu am cumparat totusi un telescop cu apertura 114,nu mai mica...
E ca si cum mi-ai spune - "lasa nu-i nimic ca Porsche-ul tau are cu 50 cai mai putin decat e specificat de producator,ar trebui sa te bucuri ca consuma mai putin..." Exagerez un pic,dar cam asa vad eu problema
Citat:
.



valy:Insa e cam ciudat ca dai cu markerul pe oglinda, ca se zgarie.


Am folosit o carioca a fetitei mele facuta special sa se curete usor.Si nu am dat cu marcarul pe oglinda, am facut 4 puncte mici pe raza principalei cam la un cm distanta ca sa-mi dau seama cat vad din ea.Aceste puncte s-au sters foarte usor cu "carpa" de sters oglinzile.Nu am apasat deloc - nu se vede nici un semn pe oglinda.


Laurentiu : multumesc pentru sfaturi - am mai cautat si eu un pic pe net.Singura solutie e sa dau oglinda principala cat mai in afara tubului - dar daca arata rau,inestetic, consider ca nu merita, il las asa.Si nu merita sa mai investesc in el, mai bine imi iau altceva.

Ma bucuram ca e "made in germany" (facut in China - dar hai sa zicem).Asta e - in ziua de azi e loterie cu cam tot ce cumperi - de la masina pana la punga de pufuletzi ... Crying or Very sad

_________________
luneta - Celestron Astromaster 70/900;
newtonian - Bresser Pluto 114/500;
binocluri - Auriol 12x32; Nikon 8x40; J&L 7x50; Columbus 16x50
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Mar 2011 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michael, eu cred că telescopul tău este doar decolimat binișor. Cum în Timișoara există un nucleu important de astronomi, cel mai bine ar fi să iei legătura directă cu ei, îți vor arăta cum se colimează un Newton și vei învăța (și vei înțelege) mai repede și mai bine decât din zece tutoriale.
_________________
mihai
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2011 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De aici am invatat si eu cum se colimeaza un telescop:

http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/3306876.html

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
todeam
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2011
Mesaje: 18



Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 31 Mar 2011 01:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut. M-am gandit sa imi colimez si eu telescopul(Celestron Powerseeker 127 EQ, 127/1000, f/7,87), asa ca mi-am luat un colimator laser. O problema ar fi ca telescopul meu nu are punctul din centrul oglinzii principale. Alta problema, la ajustarea oglinzii principale, punctul laserului e cam gros, adica acopera cam toata tinta. In toate filmele pe care le-am vazut despre colimarea cu laser, era un punct mic, deci mai usor de centrat pe tinta respectiva. Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva sfaturi, pls?
Multumesc!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2011 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimatorul nu are o lentilă reglabilă în față? Ar trebui să poți regla fasciculul laser-ului ca să fie cât de îngust dorești. Vezi că este pe forum un topic despre verificarea și colimarea colimatoarelor laser, undeva la ATM.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Michael Peter
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2011
Mesaje: 24

Motto: Curiozitatea chiar a omorat pisica ?

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mar 2011 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca nu e doar o problema de colimare la telescopul meu

Inca unu care are probleme cu Telescopul Bresser Pluto :


Citat:
http://home.zonnet.nl/m.m.j.meijer/Equipment/Bresser.htm


Ia uite ce spune:
Bresser Pluto, 114mm F/5 Newtonian


Citat:
Because this was my first telescope, I was very pleased with it for a while. But then I noticed there were some strange things going on.
First the collimation was way off, so I re-collimated (only roughly as appeared later). Another thing was the flimsy tripod and EQ-1 mount. Not at all suited for this sort of telescope.
But the worst thing, apart from the bad eyepieces that came with the scope, showed after some calculations I made after collimating the scope.
During collimation it showed that there was quite a lot of light that traveled beyond the secondary mirror, and so leaving the tube. I thought this was strange, and adjusted the secondary. Still a lot of light went out. Realizing any adjustments wouldn't solve the problem, I took some measurements. Using a streetlight some hundreds of meters away, I found that the focal length of the scope was only a mere 450 mm. where advertised was F/5.
Initially I didn't find that discovery very alarming, but the fact that the secondary mirror only caught about the amount of light equivalent to a 75 mm. primary was worrying me. I realized that mayor steps had to be taken to correct all this, and I left it in the original state.

_________________
luneta - Celestron Astromaster 70/900;
newtonian - Bresser Pluto 114/500;
binocluri - Auriol 12x32; Nikon 8x40; J&L 7x50; Columbus 16x50
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 31 Mar 2011 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca Bresser Pluto 114/500 mm are oglinda principala sferica, nu parabolica, cu distanta focala de 450 mm. Cu o oglinda 114 mm F/4 sferica nu cred ca poti obtine imagini clare, focalizate bine, decat pana la o marire de maxim 50x. Daca totusi e parabolica, ar trebui sa obtii imagini bune daca este foarte bine colimat.
_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2011 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiind în Timișoara, poți apela la Tavi Stănescu să ți-o testeze și eventual să o parabolizeze. Nu știu dacă merită efortul... Sad
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mar 2011 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant. Partea cu distanta focala reala de 450 mm in loc de 500 mm imi e cunoscuta de la newtonianul meu Skywatcher de 114 mm diametru. Pardon: 110 mm pentru ca de fapt atat are oglinda masurata Laughing

Partea buna (in cazul meu) a fost aceea ca oglinda principala e totusi parabolica - cine stie, poate si Bresser-ul are oglinda parabolica - daca-s facute la aceeasi fabrica in China doar schimba eticheta Laughing

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Apr 2011 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michael Peter
m-ai exista un aspect care trebuie luat in calcul:daca poti sa indepartezi oglinda primara atunci verifica si daca poti sa scurtezi distanta dintre ocular si secundara.Concret,cum focalizeaza acest telescop,folosind un ocular puternic?Mai ai cursa ''in jos'' (cremaliera libera) dupa ce ai focalizat cu ocularul puternic?Verfica si daca in aceasta pozitie nu iti ''intra'' tubul portocularului in fata oglinzii primare.
Reflectoarele mici de mare luminozitate sunt printre cele mai ingrate instrumente astronomice deoarece un procent foarte important din distanta lor focala este ''consumat'' intre oglinda secundara si planul focal.Acestea sunt un adevarat conglomerat de compromisuri,care poate fi optimizat cu rabdare si inteligenta.
Pentru rezultate acceptabile,RFT-urile newtoniene trebuie studiate foarte bine,lucru care nu se mai intampla in aceste zile in fabricile de optica.
Succes!
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Michael Peter
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2011
Mesaje: 24

Motto: Curiozitatea chiar a omorat pisica ?

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Apr 2011 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mentru sfaturi.Dupa o colimare facuta cu muuulta rabdare am ajuns la un rezultat satisfacator.Incerc sa nu bruschez prea mult telescopul.Cand il scot in curte il duc "ca pe oua".

Minunea asta de telescop mai are o mica problema. Capacul de protectie al telescopului (ala negru de plastic) se scoate si mai ales "se baga" la loc destul de greu.Ca sa intre trebuie sa-i trag una cu podul palmei.Va dati seama ca dupa vreo cinci scoateri de capac ... ma apuc iar de colimare Shocked

_________________
luneta - Celestron Astromaster 70/900;
newtonian - Bresser Pluto 114/500;
binocluri - Auriol 12x32; Nikon 8x40; J&L 7x50; Columbus 16x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact