Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc2064klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Seben Star Commander 60/900


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 22 Oct 2011 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Seben Star Commander 60/900
Raspunde cu citat (quote)

Seben Star Commander 60/900 este primul meu telescop.Dupa multe cautari,am ajuns la concluzia ca imi trebuie un telescop pentru amatori,dar sa fie destul de puternic.Pe un site cu intrumente astronomice,am gasit telescopul care a deschis poarta cerului pentru mine.Seben Star Commander 60/900 este un telescop refractor foarte bun,poate chiar excelent pentru amatori.Instalarea lui e putin complicata,dar merita.In prima seara in care am iesit cu el,am vazut Luna.Am inceput cu ocularul de 20mm si se puteau observa craterele Lunii.M-am perfectionat,cu timpul,in observatii si m-am gandit sa vad adevarata lui putere de marire.Intr-o seara,am observat ca Jupiter rasarise si am iesit rapid afara cu telescopul.Ca si incepator in observatii astronomice,am avut mari dificultati in observarea lui Jupiter.Nu prea ma descurcam cu focalizatorul (la Luna a fost usor).Am dat focalizatorul la maxim si am fost dezamagit si am plecat inapoi in casa.Dar,nu am renuntat,si in aproape fiecare seara am iesit la observatii si am invatat sa folosesc focalizatorul,planeta Jupiter devenind mai ''clara'' cu fiecare seara.In final am reusit sa vad cea mai clara vedere cu Jupiter;vreau sa zic ca pentru a vedea foarte bine cele 2 benzi ecuatoriale ale lui Jupiter,va trebuie oglinda zenitala,ocularul de 20 mm si o focalizare buna.Am incercat si cu celelalte oculare si a fost un succes,dar nu am putut sa vad Marea Pata Rosie(poate nu era atunci pe partea in care ma uitam eu).Voi face mai multe observatii,si am incredere in telescopul meu.

Alte date:a costat 310 lei,cu toate accesoriile (4 oculare,2 lentile Barlow si un filtru pentru Luna.Eu sunt foarte multumit de el si daca aveti un buget mai limitat,vi-l recomand.

Am creat acest topic in special pentru acest telescop,dar si pentru cei care detin acest model de telescop.Cer senin!

P.S.:Scuzati-ma pentru eventualele greseli de ortografie(scriu rapid la tastatura)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Oct 2011 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel
Felicitari pentru noul instrument si iti urez sa-l folosesti sanatos la cat mai multe observatii.
Apreciez mult faptul ca esti consecvent,intradevar este foarte important sa te familiarizezi cu telescopul si cu cerul,astfel numarul detaliilor observate va creste in timp.

Cer senin si toate cele bune,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 24 Oct 2011 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc,Mircea.intradevar,e foarte important sa te familiarizezi cu telescopul.eu m-am atasat foarte tare de telescopul meu si interesant e ca nu vreau sa imi iau altul,pentru ca am niste sentimente de prietenie fata de el.stiu ca e ciudat,dar dupa atatea observatii cu el,nu vreau sa se duca in alte maini.cred ca tu ai un telescop mult mai performant decat al meu,dar eu sunt incepator in observatii astronomice cu telescopul,si telescopul asta e cea mai mare investitie actuala a mea.cer senin si multe observatii astronomice!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Oct 2011 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel
Deocamdata am o luneta de 60x700mm si imi place sa fac observatii (si) cu ea.
Am alte lunete ''in lucru'',cu aperturi de 60mm si de 45mm si de 70mm.
Recent am primit de la colegul Darrell Spencer de pe ''60mmtelescopeclub'' o lentila de 60x900mm ,pe care am botezat-o ''Quasimodo'' deoarece lentila de crown,pe fata dinspre cer,este ciobita de jur imprejurul marginii.Si cu toate acestea,este absolut uimitor ce imagine ofera: frumoasa,clara,cu contrast excelent.De aceea intentionez sa o folosesc ca obiectiv diafragmat pentru o luneta de 50x900mm,o diafragma de 50mm va acoperi toate ciobiturile.
Nici nu-i de mirare ca lentila se comporta atat de bine,se trage dintr-un neam de samurai,este obiectivul unei lunete japoneze Sears 6333.
Daca vrei,pot sa iti trimit liste cu obiecte recomandate lunetelor de 60mm.
De pilda la linkul de mai jos putem accesa situl interesant al lui Jean Raphael Gilis,autor al cartii ''J'Observe le Ciel Profonde...''.De saptamana trecuta ,Jean Raphael s-a alaturat si el clubului nostru al adeptilor lunetelor de 60mm:

http://60mm.free.fr/en/index_en.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 25 Oct 2011 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,Mircea!E foarte interesant site-ul care l-ai afisat.Chiar te rog sa imi trimiti lista de care vorbeai si imi pare bine ca am putut sa achizitionez si eu un telescop asa de interesant.Telescopul meu ofera imagini foarte bune la stele,planete si Luna.Sunt incepator cu telescoapele,si nu imi pot da seama cat de bun este al meu pe o scara de la 1 la 10,dar eu i-as da un 6,avand in vedere ca e mai ieftin si e primul telescop.Dar,te rog foarte tare daca poti sa ma ajuti cu ceva,si anume ca nu pot sa vad galaxii,supernove si roiuri de stele.Telescopul ar putea sa le vada,dar eu nu pot sa imi dau seama unde pot fi.Am auzit ca se vad ca si ceata.As vrea sa vad macar galaxia Andromeda.Deci,te rog sa imi trimiti lista cu accesorii pentru telescoape cu 60mm (nu m-am exprimat prea bine cred).Poti sa ma contactezi la ''juvik4love'' pe Yahoo!Messenger.Cer senin!!!
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 25 Oct 2011 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Gabriel. Galaxia Andromeda se vede chiar si cu ochiul liber asta daca stii incotro sa te uiti.
Ti-am postat mai jos un videoclip care iti explica exact cum sa o gasesti.

http://www.youtube.com/watch?v=DD3Nxu-RbvM[/url]
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 26 Oct 2011 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc foarte mult ''Der Pirate'' !O sa ma straduiesc sa o gasesc cu telescopul.Eu am o harta a cerului si un program pe telefon,dar e destul de greu.Nu am putut sa o gasesc.E important sa stau o perioada de timp pentru a mi se adapta ochii si telescopul sa se raceasca.Inca o data iti multumesc pentru link.Ma voi uita de mai multe ori la el si o sa vad galaxia Andromeda pe cer.Sigur ca nu o sa ma opresc doar la atat,urmeaza multe stele si planete pe care vreau sa le vad.Am incredere in voi ca ma veti ajuta.Cer senin! Very Happy
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Oct 2011 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel
messenger-ul este un lucru pe care-l urasc si inca foarte tare.Numai pe ion iliescu il urasc mai tare ca pe mess.
Da-mi te rog o adresa de email civilizata,nu mess.
Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Oct 2011 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 26 Oct 2011 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
Păcat! E o metodă foarte rapidă de comunicare. Chiar mă întrebam zilele astea dacă există vreun chat al forumului, după modelul altora. Ar fi foarte util și ar facilita comunicarea mai rapidă + ar micșora "distanțele" dintre membri, pe care eu (uneori) le simt...


Subscriu. Totusi nu-i frumos ce zice lumea ii frumos ce-ti place tie.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Oct 2011 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 26 Oct 2011 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi permit si eu un mic OFFTOPIC

Mircea Pteancu a scris:
Gabriel
messenger-ul este un lucru pe care-l urasc si inca foarte tare.Numai pe ion iliescu il urasc mai tare ca pe mess.
Da-mi te rog o adresa de email civilizata,nu mess.
Cer senin,Mircea


Va recomand SKYPE. EU il folosesc 90 % si am numai oameni seriosi in lista.
Nu se compara cu Messenger nici pe departe.

Plus ca ma vad in real time cu cei cu care vorbesc si ii pot vedea si auzi. Facem schimb de experienta si observatii astronomice.
Am destui astronomi amatori in lista de Skype si vorbim aproape in fiecare seara. Comunic cu ei de peste 2 ani. Oameni din toata tara , pasionati de astronomie. Intre timp am devenit foarte buni prieteni.
Este doar o invitatie pentru ceva bun si folositor, si nu fac reclama.

Numai bine !


Ultima modificare efectuata Teo la 26 Oct 2011 20:52, modificat de 2 ori in total
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Oct 2011 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 26 Oct 2011 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skype este excelent la tot. Transfer de fisiere cu viteza mare, audio la calitate foarte buna si video. Am schimbat sute de fotografii si observatii astronomice cu prietenii in acest mod.

De multe ori ne intalnim la o "cafenea" astronomica in acest fel in video.
Ne impartasim observatiile, parerile si putem vedea dotarea tehnica a celuilalt.
Am avut ocazia sa privesc prin intermediul Skype in direct prin instrumentul colegului din Tg. Mures la Luna si Jupiter. De asemenea am transmis imagini astronomice in direct, sau filmate catre ei.
Au putut vedea ce observ eu la un moment dat.
Evident este un mijloc complementar de comunicatie . Sa nu fiu inteles gresit, ca il pun deasupra forumului.
Aici este vorba doar de prietenii apropiati, un grup de vreo 5 oameni pasionati.
Doi dintre ei sunt prezenti si aici pe forum. Cineva din Sulina si cineva din Tg. Mures.
Forumul isi are locul lui si va ramane baza pentru discutiile cu toti pasionatii .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Oct 2011 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda,tocmai asta nu-mi convine,sa ma tintuiasca cineva pe scaun,sa trebuiasca sa-i astepti mesajele,la care trebuie sa raspunzi, atunci ,nu cand am eu chef etc
Am folosit ani de zile,la locul de munca, si mess,si skype,si voip.
Cui ii place ,spor si sanatate.Mie,nu-mi place.
(Din partea mea deci , ''favoritul'' meu poate sa si le bage unde are obrazul mai subtire,ca nu-i acolo unde-l are majoritatea oamenilor.)

Multumesc colegilor pentru sfaturi,stiu ca vreti sa ajutati.

Gabriel
sa nu te sperie comentariile noastre,nu au nici o legatura cu tine.
Inca odata,da-mi te rog o adresa de mail sa-ti trimit articole.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact