Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180913_193910_076x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De ce un cassegrain? De ce nu!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2006 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema e de aici nu prea am "viza" sa ajung in tara decat 1-2 ori pe an Sad si de ajuns pe la Timisoara poate o sa ajung la vara daca ma primeste cineva Smile Cred ca e urmatorul oras din Romania pe care il voi "descoperi", Timisoara sau Clujul (un proiect personal de vizitare a marilor orase din Romania).
Dar sa revenim la treburile noastre Smile Eu nu m-am apucat de proiectul Cass fiindca nu am avut timp si nici cunostintele necesare. Asa ca acum oglinzile stau intr-o cutie "la cald" si asteapta sa le pun gand rau Smile Sincer nu stiu ce sa fac cu ele (ma refer la telescop) fiindca nu stiu in primul rand pentru ce au fost gandite ca distanta focala, etc.
De masurat principala cred ca as fi in stare sa ii determin distanta focala, si tipul de suprafata (parabola sau sferica) dar la secundara am probleme fiindca nu am nici cea mai vaga idee cum sa fac astfel de masuratori.
De asta vreau sa ma consult cu voi fiindca voi ati facut asa ceva si sunteti capabili sa si explicati.
Numai bine!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Oct 2006 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:

De masurat principala cred ca as fi in stare sa ii determin distanta focala, si tipul de suprafata (parabola sau sferica) dar la secundara am probleme fiindca nu am nici cea mai vaga idee cum sa fac astfel de masuratori.
De asta vreau sa ma consult cu voi fiindca voi ati facut asa ceva si sunteti capabili sa si explicati.
Numai bine!


Masoara raza de curbura la ambele oglinzi ,la secundara convexa e mai greu e nevoie de sferometru sau o improvizatie sau macar sageata.
Dar cred ca tot soarele te salveaza daca cumva partea nefolosita e plana si lustruita (polisata) daca e matuita fin o dai cu ulei o pui cu fata plana la soare si vezi focarul.
Apoi imi spui diametrele si raza de curbura eu le bag in programul Zemax
si iti gasesc distantele aproximative si focarul echivalent
Distanta exacta care e in functie de conicitate o vei regla fin pe viu la testul pe stea unde reteaua Ronchi in focar in fata ochiului trebuie sa o vezi dreapta si echidistanta.daca nu iti faci reteaua Ronchi macar un fir de par intins.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Oct 2006 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru ajutor Octavian, dar oglinzile sunt acasa si eu nu Sad Asa ca aceste masuratori le pot face la iarna sau la vara. Dar multumesc pentru ajutor. Oricum cand o sa ma apuc de el o sa apelez la tine/voi.
Numai bine!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2006 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Se poate apela la Tavi pentru oglinda secundara. Se poate apela la Tavi si pentru parabolizarea oglinzii principale.


se poate apela la Octavian si pentru un set de oglinzi Cassegrain clasic?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Dec 2006 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pot sa-ti si transform un Newton deja existent, la Cssegrain tubul este
chiar mai scurt . Doar ca in mont Dbson nu se poate folosi in mod clasic
cu vizare prin gaura din og principala.Prin adaugarea unei oglinzi plane la 45 deg se transforma in Coude-Nasmyth.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2006 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu ma gandeam la constructia de la a la z al unui sistem de oglinzi astfel incat sa iasa un Cassegrain neaosh, cu gaura centrala in oglinda principala.
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2006 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Da, pot sa-ti si transform un Newton deja existent, la Cssegrain tubul este
chiar mai scurt . Doar ca in mont Dbson nu se poate folosi in mod clasic
cu vizare prin gaura din og principala.Prin adaugarea unei oglinzi plane la 45 deg se transforma in Coude-Nasmyth.

Telescopul meu e de 200 f/6. Cu cat s-ar scurta tubul daca ar fi transformata oglinda pentru a obtine un Coude-Nasmyth?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Dec 2006 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se schimba numai lungimea tubului ci si puterea de marire a instrumentului. Secundara cassegrain functioneaza cam ca un barlow cu diferenta ca nu apar pierderi de lumina sau aberatii. Mai multe iti spune Tavi Stanescu dupa ce vine din weekend.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2006 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazul telescopului tau ar putea rezulta o lungime totala a tubului de 850-900mm la un focar echivalent de 2800mm. (f/14) la un camp care sa cuprinda luna plina care va masura 28mm diametru in focar.
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2006 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate obtine si o focala mai scurta, sau doar asta de 2800? Bine-nteles, fara rabat de la calitatea imaginii.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Dec 2006 03:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Katta a scris:
Se poate obtine si o focala mai scurta, sau doar asta de 2800? Bine-nteles, fara rabat de la calitatea imaginii.

Se poate, prin marirea obstructiei centrale (asta inrautateste calitatea imaginii) sau prin micsorarea distantei dintre oglinda convexa si imaginea finala formata de aceasta, deci amplasarea ocularului mai spre partea superioara.
In general calculul gaussian (pozitia si marimea imaginilor) nu e prea complicat, se foloseste formula oglinzilor, tinind cont de conventia semnelor. Pentru oglinda secundara convexa, obiectul il constituie imaginea "virtuala" data de oglinda principala.
In cazul tau pt. un 200 f/6 pe o montura Dobson nu prea vad rostul unei asemenea transformari, dar poti folosi un barlow pt. grosismente mari, are acelasi efect de lungire a distantei focale a oglinzii principale.
Pentru dimensiuni mari si alte tipuri de monturi, se poate spune ca forma Cassegrain constituie un avantaj.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Dec 2006 10:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate focala mai scurta ( 1800 ,f/9 lung tubului 550mm obst 25%) dar prin reslefuirea primarei de la 1200 mm focar la 600mm f/3 parabola destul de greu . Se poate si mai scurt (f=1300 ,tub 400mm) dar se transforma in Ritchey-Chretien astrograf care e mult mai greu de facut : parabola trece de -1 iar hiperbola secundarei -20
iar pretul unui astfel de sistem "mortal" (vezi pe net).
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Dec 2006 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un tub de 900 mm si un focar echivalent de 2800 inseamna un instrument deja interesant pentru planete si Luna, in general pentru cei care au nevoie de mariri mari. Tavi Stanescu nu face toate aceste calcule cu mana, desi probabil ca se poate si asa Smile Calculele sunt facute cu programe specializate pe calculator, programe care stiu sa faca si diferite optimizari. Tavi are deja suficienta experienta cu aceste programe astfel incat solutiile pe care le da sunt sigur cele mai bune.
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Dec 2006 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma indoiesc de asta si ii multumesc pentru detalii (si celolrlalti). Eu voiam doar sa stiu daca s-ar putea obtine un tub ceva mai scurt. Varianta cu tubul de 550mm si focala de 1800 m-ar avantaja cel mai mult.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Dec 2006 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu in mathcad imi fac calculele gaussiene + determinarea diametrelor minime necesare (pt. lentile, diafragme, oglinzi, dupa caz...) din conditia obtinerii unor cimpuri impuse de plina lumina (fara vignetare).
Am luat si eu programul "MODAS" din curiozitate, am observat ca obstructia centrala e raportata la suprafata.
O obstructie centrala de 25% ar insemna o oglinda secundara cu diametrul de 100mm, fata de cei 200mm ai oglinzii principale Surprised
Nu am vazut imagini printr-un asfel de telescop, intrebarea ar fi:

Calitatea imaginii merita un asemenea sacrificiu in favoarea portabilitatii?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact