Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
barnie-complete2_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

am vazut azi pe net asta Telescop de 250 - 305 mm


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2006 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este scris in subiect
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2006 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau dar nu pot sa imi dau seama de ce camera vorbesti exact. Poate sunt eu cu capu in nori sau poate nu stiu sa citesc dar nu am gasit exact modelul la care faci referinta. Daca ai placerea sa imi spui exact despre comparatia pe care ai facut-o atunci putem dezbate problema, pana atunci eu nu pot sa iti dau un exempu concret ca poti sa gasesti si in tara daca te "zbati" putin, ce gasesti afara.
Numai bine!
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 14 Oct 2006 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Imi pare rau dar nu pot sa imi dau seama de ce camera vorbesti exact. Poate sunt eu cu capu in nori sau poate nu stiu sa citesc dar nu am gasit exact modelul la care faci referinta. Daca ai placerea sa imi spui exact despre comparatia pe care ai facut-o atunci putem dezbate problema, pana atunci eu nu pot sa iti dau un exempu concret ca poti sa gasesti si in tara daca te "zbati" putin, ce gasesti afara.
Numai bine!


este vorba de EOS 350 D..scrie pe post dar scrie mik

_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2006 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uitativa la cateva exemple:
a) http://www.fotomagazin.ro/fotomarket-detalii.php?ID=26816
b) http://www.fotomagazin.ro/fotomarket-detalii.php?ID=26762
c) http://www.fotomagazin.ro/fotomarket-detalii.php?ID=26672
d) http://www.fotomagazin.ro/fotomarket-detalii.php?ID=26348
Si exemplele pot cuntinua.
Numai bine!
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 14 Oct 2006 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Mai tu nu sti ce spui. Cu 1300 euro eu pot sa imi iau telescop de 16" (400mm) si nu platesc la el nici o vama nimic (daca era cazul).
Telescopul de care zici tu ca se merita este o "teapa" comerciala. Ce iei la banii aia? Un telescop alt-azimutal cu encodere digitale. Adica o sa trebuiasca sa il muti tot cu mana ca NU ARE MOTOARE si deci nu are goto si alte chestii.
In cazul telescopului de 8" diferenta de la 722 euro la 250 euro pentru doar niste encodere care le iei cu 100$ din SUA, NU MERITA.
Numai bine!

Poate ca ai dreptate ca este o caruta de bani dar eu nu prea am timp sa ma orientez pe cer ...am un program foarte incarcat shi asa ceva ma ajuta la ghidaj.
Chiar daca nu are motoare care sa intoarca Montura singur , am vazut ceva care se poate edapta la montura Dobson care o poate face Motorizata. cred ca aici pe site era cineva care a postat ceva poze si modul de realizare.
Sa stii ca nici pe mine nu ma dau banii afara din casa dar prefer in putinul timp liber pe care-l am sa pot admira cerul prin telescop nu sa caut cu ochiul liber sau binoklu constelatiile sau , ma rog alte corpuri ceresti ca sa le vad f putin ...
Majoritatea se vad bine dupa miezul noptzii care mie-mi sunt peste masura shi foarte rar sa le vad, deoarece tre sa merg la lukru in ture de zi sau / si de noapte.
Deci, mie chiar imi convine sa pot folosi Ghizmo'urile alea decat sa nu pot folosi telescopul deloc .
Mai tre' sa treaca vre-o 5 - 6 ani sa pot zice si eu cand ma trezeste cineva in miez de noapte si ma duce-n curte care , ce constelatie este , uitandu-ma doar la ceas si la bolta cereasca .
pana atunci ma ajuta f. mult asa ceva .

Merci.

_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2006 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aecrimla, sper sa iti dai seama ca noi nu iti vrem raul, dar noi (sau majoritatea) nu am avut situatia ta cand am inceput astronomia. Ma refer la cea financiara. Noi nu aveam nici macar de unde alege pe cand tu esti din cei care au de ales mai mult decat pot face fata. Adica ai atatea modele si varianta ca pana la urma le vrei pe toate dar nu iti trebuie nici unul.
Si noi incercam sa te sfatuim sa nu risipesti banii pe ce vor "ei" ci pe ce iti trebuie tie.
Credema ca si eu imi doresc tot ce este pe piata, in materie de intrumete, dar nu imi permit. Si cand imi permit iti jur ca cercetez 1-2 luni inainte sa fac o decizie ca sa nu imi para rau. Fiindca un instrument nu il cumperi odata la 2-3 luni ci odata la 2-3 ani.
Eu sper sa iti cumperi ceva ce vei folosi, nu conteaza cat dai pe el, dar macar sa il folosesti 200%. Fiindca pentru cati bani ai dat pe el macar sa si merite si sa si scoata.
Numai bine!
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 14 Oct 2006 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului: re
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Aecrimla, sper sa iti dai seama ca noi nu iti vrem raul, dar noi (sau majoritatea) nu am avut situatia ta cand am inceput astronomia. Ma refer la cea financiara. Noi nu aveam nici macar de unde alege pe cand tu esti din cei care au de ales mai mult decat pot face fata. Adica ai atatea modele si varianta ca pana la urma le vrei pe toate dar nu iti trebuie nici unul.
Si noi incercam sa te sfatuim sa nu risipesti banii pe ce vor "ei" ci pe ce iti trebuie tie.
Credema ca si eu imi doresc tot ce este pe piata, in materie de intrumete, dar nu imi permit. Si cand imi permit iti jur ca cercetez 1-2 luni inainte sa fac o decizie ca sa nu imi para rau. Fiindca un instrument nu il cumperi odata la 2-3 luni ci odata la 2-3 ani.
Eu sper sa iti cumperi ceva ce vei folosi, nu conteaza cat dai pe el, dar macar sa il folosesti 200%. Fiindca pentru cati bani ai dat pe el macar sa si merite si sa si scoata.
Numai bine!

Sunt mai mult ca sigur ca nici unul din voi nu vrea sa dea sfaturi rele celor ca mine dar, chiar shi asha eu iau sfaturi de la totzi , le analizez shi caut ce-a mai sigura shi convenabila solutzie pt mine..
Am facut o data prostia sa cumpar ceva inainte sa ma sfatuiesc cu cineva care cunoashte shi am ramas cu un instrument care nu ma satisface definitiv referitor la review-urile celor care au asha ceva .
Ori nu au fost sinceri in review-uri ........ ori erau false.
La instrumente astro nu potzi sa faci ka la mashini ... adika Drive - Test sa vezi dac-tzi place sau convine produsul finit.
Aici tre' sa cautzi pe net pareri pro shi kontra iar daca mai apoi ai shansa sa incerci produsul inainte de a-l cumpara cu atat mai bine , daca nu , atunci tot la reviewuri shi la sfaturi tre sa recurgi.

Mai ales ca la noi ..., orikat am vrea n'o sa gasim pe rafturi nici in 30 de ani ce se gaseshte in okcident....aka Germania ...(Photokina) etc....
Deci nu putem face o komparatzie intre instrumente pe care nu le avem.
De aceea incerc sa kaut produsul ideal pt mine tot printre review-uri shi printre sfaturile primite aici pe Forum.

Nu ma supara o parere decat daca este falsa sau bazata pe ce zik altzii din a 3-a spitza , ca au auzit de la cineva.
Eu aici pe Forum mi-am facut o parere la ce ash vrea sa-mi kumpar bazat mai ales pe sfaturile voastre , care desigur suntetzi mai avansatzi in astro decat mine .... (vezi descrierea din profil)..."sub genunchiul broashtei" ( asha kum era Creanga in Amintiri din Copilarie ) ....beeeh.....

Deci pe scurt ; accept sfaturi daca sunt la obiect, vezi experientza mea in astro, shi sunt bazate pe descrieri tehnice( pe asha ceva am pus mana) , "shi shtiu cum merge skula asta ", restul ascult citesc shi mai vad eu.....

merci .

_________________
CAVOK
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2006 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului: SLR-uri
Raspunde cu citat (quote)

Catalin , alea sunt SH , unele sunt doar body etc .Cea mai buna sursa de ap. foto noi este asta: http://www.digitalxx.ro/lista.txt si au si garantie desi neortodoxa. Oricum am deviat.... Cred ca ai vazut acu unde era precizat aparatul - in header-ul mesajului exista campul "subiect" pe care am obiceiul sa-l completez ... recunosc ca nu e prea vizibil . In alta ordine de idei cand plecati la observatii VERIFICATI prezenta tuturor pieselor de echipament .Idiotul de mine mi-am uitat controller-ul acasa asa ca nu am facut poze cu telescopul in seara asta Crying or Very sad . Macar am vazut in premiera M33.
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2006 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema la review-uri este ca multe sunt facute la comanda pentru a vinde produsul. Cea mai buna sursa de informare o gasesti pe foruri. De la persoane obiective care au testat asa ceva. Dar nici asta nu e o sursa sigura fiindca fiecare persoana are standardele ei, etc...
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2006 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: SLR-uri
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
Catalin , alea sunt SH , unele sunt doar body etc .Cea mai buna sursa de ap. foto noi este asta: http://www.digitalxx.ro/lista.txt si au si garantie desi neortodoxa. Oricum am deviat.... Cred ca ai vazut acu unde era precizat aparatul - in header-ul mesajului exista campul "subiect" pe care am obiceiul sa-l completez ... recunosc ca nu e prea vizibil . In alta ordine de idei cand plecati la observatii VERIFICATI prezenta tuturor pieselor de echipament .Idiotul de mine mi-am uitat controller-ul acasa asa ca nu am facut poze cu telescopul in seara asta Crying or Very sad . Macar am vazut in premiera M33.


Poate din exemplele date de mine sunt SH dar singur am vazut aparate noi la preturi bune (maxim 600euro kit sau pe acolo) pacat ca nu am retinut, dar nu ma intereseaza asa ceva acum, de asta sunt asa "uituc" Very Happy
Numai bine!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact