Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_326671.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice cu SkyWatcher DOB 8''


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Apr 2018 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel

Interesante observatiile satelitilor , felicitari pentru interes si pentru observatii.
Te rog sa ne informezi despre observatiile tale si sa ne atragi atentia daca urmeaza vreun fenomen sau eveniment interesant in acest domeniu prea putin frecventat de membrii forumului nostru.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Apr 2018 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vanezi sateliti, deci Smile ... Bravo, si spor in continuare la observatii.

Da, e posibil sa fie umezeala in aer, si din cauza asta creste extinctia atmosferica.

M51 - p-asta am atacat-o cu binoclul, desi aveam si telescopul in curte. Data viitoare o sa pun si eu 114-le pe ea, poate vad si altceva in afara de o pata lunguiata.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 13 Apr 2018 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea Pteancu

Am început să mă uit după sateliți pentru că nu prea îmi permitea cerul să observ prea multe, măcar ăștia sunt mai luminoși și n-am nevoie de telescop pentru ei. Am o satisfacție super mare când mă uit pe telefon, pe hartă, și apoi găsesc pe cer satelitul sau racheta exact în locul în care ar trebui să fie. Aș fi vrut să urmăresc chestiile astea mai din timp, simt că am pierdut atât de multă distracție. ISS și Iridium Flare nu am deloc câteva zile, abia aștept să fie lucrurile un pic mai picante. Very Happy

@Herr_Alien

Sper să treacă umezeala sau ce e, vreau să mă bag pe mai multe NGCuri. Razz

M51, pe cât e de mare, pe atât e de dificil. Țin minte că într-o noapte am avut un cer destul de negru și am reușit să văd mai definit brațul care leagă cele două galaxii. Folosisem 13mm cred, nu mai știu sigur, dar a fost foarte interesant, trebuie neapărat să încerc iar dacă o să îmi permită cerul. Partea cea mai bună la binoclu e portabilitatea. Cred că ești și tu de acord că uneori nu prea ai chef de telescop și vrei ceva mai lejer. Trebuie să îmi iau și eu unul.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 18 Apr 2018 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am nevoie de ajutorul vostru.

De foarte mult timp mă chinui să colimez corect telescopul. Mi se pare foarte dificil cu Chesire, dar din ăsta am și trebuie să trăiesc cu el, unul cu laser nu-mi permit momentan.
Problema stă în felul următor : Aseară am stat o oră și m-am mai uitat pe net la niște sfaturi, niște tutoriale. Am făcut ceva, ceva, dar X-ul de la Chesire nu cade cum trebuie pe secundară, în sensul că nu cade pe acel cerc întunecat de pe oglinda primară, cade mai pe lângă, dar e așa enervant pentru că nu reușesc să poziționez secundară unde vrea Chesire. Dacă mișc secundara unde să cadă pe centrul X-ului de la Chesire, se duce naibii tot și când corectez, în final tot pe lângă X e.

Am pus o poză cu colimarea pe care o am în momentul ăsta. X-ul de la Chesire cade pe lângă cercul de pe primară, deci mă gândesc să încerc din nou, dar aștept și ceva sfaturi de la voi, dacă se poate. În principal, mă interesează cum naiba să centrez secundara asta că parcă nu vrea. Am umblat pe la spider dar nu prea pot face mare lucru acolo, problema stă în altă parte probabil.



IMG_2443.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  453.27 kb
 Vizualizat:  de 9101 ori

IMG_2443.jpg


Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 18 Apr 2018 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2 intrebari (si eu sunt la inceput cu newtonienele, am reusit satisfacator cu capacel homemade, dar sunt curios):
- cheshire-ul e bun? Eu am luat unul pe care nu-l pot folosi. Joaca in focuser, cu scoth sau izoler band nu am putut rezolva problema, asa ca nu-l folosesc. Desigur, se poate face o bucsa, chm se scria aici intr-un post, dar...cat timp ma descurc cu capacelul, cheshire-ul poate sa mai astepte.
Deci: cu cheshire-ul fixat in focuser, daca rotesti cheshire-ul, centrul crucii sta in acelasi loc?
- a doua intrebare: actionand asupra suruburilorlor principalei, nu se rezolva problema?

Repet, sunt intrebari, nu sfaturi, eu n-am facut decat de 2 ori colimare de secundara. Principala o ajustez, desigur, mereu cand ies cu telescopul, dar aia e alta poveste...mult mai simpla.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 18 Apr 2018 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. E bun Chesire, nu sunt probleme cu el.
2. Problema mea cea mai mare e că nu pot centra secundara, în așa fel încât să pice acel X de la Chesire pe cercul negru de pe primară. (Dacă umblu la primară, nu mă ajută)

Simt că o iau razna. Smile)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Apr 2018 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reticulul e irelevant si a fost adaugat de producator ca pretext sa mai complice -citeste mareasca pretul - colimatorului.
Concentricitatile sunt importante.
Eu nici nu am reticul , nici nu-i simt lipsa , lipsa lui nu m-a impiedicat sa rezolv stele de 0.6''.
La unele colimatoare ,reticulul sunt ace de cusut infipte prin corpul din plastic.
Secolu' preciziei ...Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Apr 2018 07:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lipeste o foaie de hartie intre secundara si primara, si mai fa o poza; pe poza sa indici si in ce directie e primara - ma gandesc ca ai secundara plasata cu un offset, ca sa ai o mai buna iluminare.

-- edited --

Am gasit link-ul pe care il cautam:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...e1b421769c

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 19 Apr 2018 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am zis ca nu-mi mai.dau cu parerea/sfaturi, dar poate, totusi, ajuta:
Eu vad 2 lucruri in poza:
- offset al secundarei
- secundara se ovalizeaza usor inspre dreapta
Asta inseamna fie o iluzie optica, fie ca secundara e (aproape) concentrica, dar a doua cerinta (forma rotunda a secundarei vazuta prin colimator) nu e indeplinita.
Iluzie sau nu, asta poate sa verifice doar Gaman Gabriel, privind direct prin focuser/colimator, nu din poza.

Multumesc si, daca e gresit ce am scris sau daca mai mult incurca, rog sa fie sters postul, ca sa nu induca in eroare
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 19 Apr 2018 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Topicul ar trebui cred incadrat la o tema de colimare newton, sa nu amestecam observatiile cu colimarea. Cred eu! Embarassed

Daca ai verificat pe stea si ai dubii serioase ca esti decolimat atunci da, trebuie colimat. Eu nu am incredere numai in aruncatul cu privirea pe teava focuserului. Asa cum spune si d-l Mircea Pteacu, reticolul este irelevant! Nici eu nu am din asta! Embarassed

Din cite vad eu in poza ai centrul spiderului care nu este in centrul tubului. Cred ca ai tensionat bratele spiderului inegal. Verifica fata de tub sa ai bratele egale.

Spor!



test.png
 Descriere:
 Marime fisier:  741.67 kb
 Vizualizat:  de 8962 ori

test.png


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 19 Apr 2018 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc mult pentru sfaturi, cred că am prins ideea. Am făcut un mic offtopic pentru că eram destul de disperat. Laughing

Urmează să ies în nopțile următoare și să testez tot, sper să fie bine. Cer senin!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Apr 2018 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel

Nu ai ce sa verifici daca nu recolimezi.
Daca reglarea oglinzii primare nu te ajuta atunci e clar : nu este colimata secundara.
Scoate celula primarei ,pune tubul pe o masa si colimeaza secundara.
Colimarea secundarei este mult mai usoara si clara cand capatul dinspre primara e liber si luminos.
Neglijeaza reticulul din Cheshire ,deocamdata.
Daca secundara este bine centrata , colimarea primarei trebuie sa iti ia zece minute - cel mult.
Dar centrarea secundarei poate sa te tina...mult si bine.
Cred ca Mihai are dreptate , trebuie sa o iei de la zero si sa incepi cu centrarea paianjenului.

Succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 03 Mai 2018 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Data : 3 mai - 4 mai 2018
Interval de timp : 23:00 - 00:10
Temperatură : 18 grade Celsius (ora 23:00) / 17,1 grade Celsius (00:10)

Sateliți observați : Terra, Helios 1A, CZ-2C R/B, Meteor 1-29, Cosmos 1536
Obiecte neidentificate : ora 23:09 direcția S -> N, ora 23:14 direcția NV -> SE

OBIECTE OBSERVATE

M57 (nebuloasă planetară în Lyra | ora 23:26, Plossl 25mm, SPlossl 8mm)
Sheliak (stea dublă în Lyra | ora 23:31, Plossl 25mm)
ζ Lyrae (stea dublă în Lyra | ora 23:33, Plossl 25mm)
Steph 1 (roi deschis în Lyra | ora 23:34, Plossl 25mm)
ζ Lyrae (sistem stelar multiplu în Lyra | ora 23:36, Plossl 25mm)
M13 (roi globular în Hercule | ora 23:43, Plossl 25mm)
M92 (roi globular în Hercule | ora 23:49, Plossl 25mm)
NGC188 (roi stelar deschis în Cepheus | ora 23:55, Plossl 25mm)

Ora 23:47:32 - Iridium Flare 61 Shocked ce frumusețe

În noaptea asta am lucrat doar cu atlasul Cambridge. Am găsit o lampă cu led roșu în grădinuță și mi-am dat seama că era exact ce aveam nevoie având în vedere că nu aveam lanternă roșie. Voi lucra mai des cu atlasul de acum, e mai ușor decât credeam. Very Happy

În rest, multe obiecte neidentificate pe cer, în sensul că nu apar pe Heavens Above. Obiectele pe care le-am menționat mai sus, cele două neidentificate, erau destul de luminoase, m-am mirat cum nu erau pe radar. Acel Iridium Flare m-a luat mai mult prin surprindere pentru că nu l-am văzut din timp, era foarte palid până a ajuns aproape de punctul maxim unde a făcut o flamă superbă pentru câteva secunde. Lumina de la Iridium Flare o văd mereu ca o lumină pură, albă, e foarte interesantă.

M-am cam grăbit pentru că Luna începea să lumineze cerul încă dinainte să răsară. Abia aștept să n-o mai văd o perioadă, vreau ceva mai mult deepsky.

Cer senin!
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 23 Mai 2018 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Data : 23 mai 2018
Oră : 21:00 - 21:30
Temperatură : 19 grade Celsius

Tocmai ce am venit de la observații. Cerul de seară e așa frumos, mai ales că e destul de stabil față de ce seeing prost începe la întuneric. Ieri m-am uitat la Venus și am reușit să îi văd frumos faza, mai mult pentru că nu am lăsat să se facă prea întuneric, era Soarele încă pe cer, la vreo 10 grade deasupra orizontului (probabil). Din cauza asta am început să observ planetele când încă mai e luminat cerul.

Jupiter - Primul la scurta listă de azi. Am început cu ocularul de 25mm, să îl pot vedea împreună cu sateliții lui, apoi m-am dus direct la 200x si am reușit să văd umbra lui Europa. Detaliile pe planetă erau destul de obișnuite, nimic nou. Sau poate am eu nevoie de ceva ocular planetar.

Luna - Foarte clară. Am avut o fereastră de seeing bun pentru vreo 5-10 minute, claritatea venea în valuri. Dacă era atât de clară, am zis : hai să încerc dacă pot vedea ceva cratere în Plato. Să dea naiba, chiar am reușit, pentru prima dată de când am telescopul. Am folosit un Barlow 2X și ocular Plossl de 13mm. Acum am văzut pe net că în Plato sunt 4 cratere mai măricele, dar eu am fost atent și am reușit să văd doar două, probabil nu m-am uitat după altele. Aș fi vrut să marchez într-o poză craterele pe care le-am văzut, dar imaginea e așa întoarsă prin telescop încât nu mai știu exact care erau. Sper să mai prind așa seeing și data viitoare să pot marca în poză.

Cer senin! Smile

(am reușit să fac o poză și cu telefonul)



Luna.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  779.03 kb
 Vizualizat:  de 8634 ori

Luna.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 29 Sep 2018 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri-seară, pe la ora 22, am scos Dobsonul pe afară. Cerul era oarecum decent, cu toate că transparența nu era fantastică, dar lucrez cu ce am. Probabil a venit deodată ieri căldura și a fost ceva umiditate, nu mă pricep. Smile

Eram tare entuziasmat să văd Marte din moment ce toată vara l-am cam evitat. Fiind așa jos la orizont, turbulența e mai mereu pe măsură și nu prind detalii bune. Marte semăna ca un ou în ibric, fierbea destul de tare și am reușit doar să zăresc o calotă polară (parcă le-am zărit pe amândouă dar nu sunt sigur) și o zonă mai întunecată. Păcat că Marte e timid și stă mai mereu sub 30 de grade. Sad

Am îndreptat telescopul spre Saturn, dar nici acolo nu am insistat mult pentru că era destul de aproape de orizont. Pe Saturn l-am mai observat de câteva ori vara asta, a rămas planeta mea preferată și nu e nevoie să mai spun de ce. Îmi amintesc când observam cu luneta de 60mm prin 2011 și după multă căutare (căutătorul de la lunetă era inutil și a trebuit să caut pe ghicite, după ochi, dar montura avea un joc de nu reușeam să o fac stabilă) am găsit Saturn. Fiind atât de diferit față de restul planetelor, m-a impresionat pe măsură și m-am îndrăgostit de acel inel.

După Saturn, am încercat să observ cometa 64P/Swift-Gehrels, dar nu am reușit să o găsesc. Nu aveam o hartă cu mine, știam doar pe unde ar trebui să fie. Probabil cerul nu mi-a permis sau nu știam eu unde să mă uit exact. Sper mai mult noroc la 21P/Giacobini-Zinner.

Din lipsă de alte planuri, am îndreptat telescopul spre brazii din depărtare (stau relativ aproape de o pădure) și m-am uitat cum apun stelele după ei. Uneori nu realizez cât de rapid se rotește Pământul.

La final, am aruncat ochii pe cer să văd o imagine de ansamblu și după puțin timp am văzut un meteor care a durat vreo 3 secunde și nu a lăsat fum în spate. Inițial am crezut că era ISS dar se mișca mult prea repede. Semâna destul de bine cu un Marte mai luminos, având o culoare exact la fel. S-a stins ca o scânteie și am rămas doar cu memoria. Smile Am căutat și sunt destul de sigur că face parte din Southern Taurids (Tauride Sudice?).

Îmi va fi dor de nopțile calde de vară. Chiar dacă de multe ori atunci când e frig și cerul e mai transparent, nu mai pot sta în tricou la miezul nopții. Azi au revenit norii și frigul, mâine am înțeles că e senin.

Cer senin și vouă, spor la observații! Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 12 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact