Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tub Mak 127/1500 - posibila problema colimare (sau nu)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2012 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am impresia ca nu faci bine testul pe stea.
Cred ca poti incerca si asta la Mak desi recunosc ca nu ma pricep la makuri, s-ar putea sa nu mearga: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...rt=0#69146

Asta cu focusul la focale lungi, deci DOF ingust, e simplu, daca dai de focuser tot il nimeresti, deci banui ca mai e totusi si o alta problema.
Pun si eu un exemplu cu Super Luna, trepied foto (tubul balanganea pe trepied, tineam aparatul cu mana si ocheam Luna), luneta ed 80/600 + 2.5x, iso 200, 1/60s, cadru brut, crop fara resize. Am pus cropuri din doua extremitati opuse.



IMGP9439.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  103.48 kb
 Vizualizat:  de 4903 ori

IMGP9439.jpg



IMGP9439-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  112.55 kb
 Vizualizat:  de 4903 ori

IMGP9439-2.jpg


Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2012 01:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
PS. Si inca ceva. Sistemele de control al focalizarii din aparatele DSLR functioneaza bine la o apertura de 5,6 sau sub, si mai rar la aperturi de 8.

In cazul unui obiect luminos - Luna, Venus, Jupiter, Marte la opozitie, la camerele Nikon functioneaza.
Functioneaza in sensul in care in situatia in care nu ai focusul obtinut, indicatorul clipeste regulat, iar cand il obtii fie ramane aprins fie clipeste neregulat.
Mai e insa un aspect ce intervine in cazul comparatiei focalizarii cu un obiectiv inchis la diafragme mari - exceptand obiectivele 100% manuale - la jumatatea cursei declansatorului, cand se efecturaza stabilirea expunerii si focalizarea, obiectivele stau deschise la diafragma maxima posibila a obiectivului si se inchid la diafragma stabilita in camera (manual sau automat) doar in momentul declansarii. De-asta cu un obiectiv non-100% manual poti realiza poze la diafragme mari f/8 si peste.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Mai 2012 02:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Testul pe stea il faci in primul rand vizual.
Alegi o stea luminoasa, o centrezi (important !) si pe urma defocalizezi usor imaginea.
Incearca sa folosesti un ocular ce-ti da grosisment cat mai mare.

Mai departe scrie-n carte: http://www.willbell.com/tm/tm5.htm (vezi pozele)

Generic: http://www.telescope-optics.net/diffractio...s.htm#Just
Specific mak-ului:www.telescope-optics.net/Mak_spherical.htm (fineturi)

Multa lume da vina pe decolimare ... cand de fapt este cu totul altceva si ajung sa decolimeze instrumentul de nu mai stiu sa-l puna la loc. Mai ales la catadioptrice.
Cele mai sensibile la decolimare sunt Newton-urile "scurte" ( < f/5 ).

Acum, de ce este important centrul.
Daca exact in centru iti apare steaua defocalizata fara "coma" si/sau "astigmatism", poti considera ca instrumentul este colimat.
Daca muti steaua mai spre marginea imaginii (extraaxial), aberatiile optice incep sa apara tot mai accentuate. Acest fapt poate duce in eroare pe cineva care face testul pentru prima data.
Nu exista instrument perfect.

Daca ai timp si rabdare iti recomand sa citesti mai multe pe aici (de unde ti-am tot dat link-uri) si vei vedea la ce ma refeream cand am zis "optica":http://www.telescope-optics.net/

P.S. Stai linistit ca si eu descopar cate ceva nou, in fiecare zi. Nici o suparare Wink
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2012 03:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy

Este ora 3:00 si pe langa faptul ca munca ma tine si la ora asta treaz, pot spune ca am facut fel si fel de teste de colimare, chiar daca acum seara in Bucuresti a cam fulgerat, stele pe cer am tot gasit. Tinand cont de toate link-urile trimise de "nobody" si "valy", constat cu consternare ca defapt aparatul nu pare a fi deloc decolimat. Asa bag eu de seama.

Citind http://www.willbell.com/tm/tm5.htm si testand tubul nu reies probleme de colimare.

Se pare totusi, in urma citirii topicului scris de "valy" intitulat "The Thing" m-am oprit curios la partea cu "aclimatizarea". Nu cunosc exact la ce variatii de temperatura pot fi produse severe probleme de "sharpness", dar mi-e clar ca aclimatizarea unui Mak (cat de cat ermetic), este o chestiune de durata (nu gluma). Asadar, bag mana in foc ca pe langa posibilitatea de a observa ceva corect din cauza F/D prin DSLR (si bruiajul optic produs de lentila fresnel in campul vizual) apare si acest delicat aspect al aclimatizarii.

Eu cred ca tubul n-are nimic ci sitemul optic intermediar creeat de DSLR, imi face "figuri", eu nereusind sa adaptez focalizarea in limitele optime (acceptabile) pentru "non-soft" images.

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Mai 2012 04:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce imi aduc aminte, datorita problemelor de focalizare, multi folosesc pentru makuri diagonale flip-mirror, care au posibilitatea unui reglaj foarte fin a pozitiei ocularului de control. In felul asta, dupa cateva incercari, se gaseste pozitia in care focalizarea la ocular da si imaginea corecta pe camera.

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...---T2.html

Evident, ca atunci cand folosesti un obiectiv cu diafragma auto, ea sta deschisa cat calculeaza focusul si expunere, si se poate face focalizare auto chiar daca pui din aparat diafragma 22, sau 32. Eu vorbeam de cazul in care diafragma este manuala, pe obiectiv, si o setezi la valori mari, sau nu exista deloc, cum e la mak. Atunci apare acea imagine a lentilei fresnel, si autofocusul nu mai simte decat foarte rar spre deloc.

_________________
Dragos N
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2012 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK. Perfect deacord cu toate aceste raspunsuri.

Acum, avand in vedere ca nu prea as vrea sa investesc intr-un field flattner sau diagonala flip-mirror, ma gandesc daca am cumva sansa sa focalizez "ultra-sharp" asa simplu, fara alte adaptoare.

La o adica, probabil (sa zicem) un barrlow 2x cu filet T2 de testat poze la luna, sa vad ce rezultate obtin.

Oricum, sunt un piculetz dezamagit de acest aspect, oarecum neplacut pentru conceptia mintii mele cu privire la astro-photo doar cu DSLR si tub Mak.

Pana mai voi analiza si rastalmaci toate cele scrise aici, urarea mea ramane in asentimetul tuturor:

Un weekend minunat si Cer senin!

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2012 01:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat cu totul si cu totul de aclimatizare, e un aspect important.

Legat de focusare sa-ti zic cum fac eu cand ajung in situatia ta (adica nu-mi iese nici sa-l pici):
- la obiecte non stele/planete mici (adica la luna, soare, diverse obiecte pe timp de zi) pun ochiul la vizor, pun mana pe rotita de la focuser si ochesc un detaliu, cu o mana focusez inainte-inapoi si cu alta misc aparatul in sus si-n jos urmarind detaliul, cand dara data de detaliul miscat in vizor devine sharp banui ca am obtinut focusul, daca dara devine pufoasa e nasol, trag 5-10 cadre si repet operatia. Am testat si azi la soare, pana la urma iese cate una buna din zecile de cadre.
- pe stele/planete fac urmatoarea smecherie: tin ochiul intredeschis, genele formeaza un fel de masca (bahtinov) si urmaresc guguloiul, cand devine din ce in ce mai mic imi dau seama ca ma apropii de focus, cand se mareste ma departez de focus. Aici e oarecum mai simplu daca ai folosi o masca bahtinov/hartmann, dar asta cu ochiul e mai rapida.
Trebuie sa mentionez ca in general folosesc vizor 2.5x pus la ocularul dslr-ului.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2012 02:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut si cateva teste cu noul ocular de 6mm. Pe o seara cu cer senin (aseara de altfel), am facut cateva observatii la Saturn si Marte. Dupa aclimatizarea ultra suficienta de 1.5-2 ore, pot spune ca exista o usoara decolimare a tubului optic. Asa mi se pare mie, poate ma insel.

De ce spun asta: nu prea am reusit (probabil din cauza tubulentelor sau a decolimarii) sa fac o focalizare clara, Saturn.

Comparand imaginea de mai jos, Saturn s-a vazut mai mult ca in stanga decat ca in dreapta.
http://sydneystargazers.files.wordpress.co...ation1.jpg

Au urmat apoi, testele decisive, pentru verificarea colimarii, ce au fost facute pe Arcturus (in-focus/focus/out-focus). Privind mai cu atentie, cercurile formate in timpul defocalizarilor, nu mi s-au parut ultra concentrice, ci centrul era (parca) foarte usor deplasat catre stanga (sau dreapta Razz). Mi-a fost si foarte greu sa pastrez Arcturus in campul vizual cu ocularul de 6mm pentru ca nu detin "drive motor" RA.

Faptul legat de pozele facute mai devreme, la luna si rezultatele obtinute ma duc cu gandul la aceeasi concluzie: o foarte usoara decolimare.

Nu stiu ce anume sa fac si cu cine sa vorbesc.

Multumesc si cer senin.

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2012 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Tub Mak 127/1500 - posibila problema colimare (sau nu)
Raspunde cu citat (quote)

P.S.: Cand se mai incalzeste afara si gasim un cer senin, cineva cu experienta si seriozitate, s-ar indura sa iasa (chiar si in Bucuresti) cu telescopul pentru a impartasi impresii? Eu dau berea/sucul!

Poate asa incep sa imi dau seama ce si cum poate acest Mak, eventual daca este bine colimat.

NOTA:Nu, nu este StarParty!

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mai 2012 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

colimarea nu se face pe planete . este o probabilitate de 80% ca atunci cand iesi seeing (turbulentele) sa nu permita sa vezi bine detalii , chiar daca e foarte senin . daca stelele clipesc sigur nu vei vedea mare lucru la planete.
http://www.youtube.com/watch?v=W4SQJ964D6o&feature=related
uite in clip asta inseamna decolimare cand pe stea arata ca la inceputul clipului .
dar se vad si turbulentele cum fierb in culori curcubeu.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2012 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
colimarea nu se face pe planete . este o probabilitate de 80% ca atunci cand iesi seeing (turbulentele) sa nu permita sa vezi bine detalii , chiar daca e foarte senin . daca stelele clipesc sigur nu vei vedea mare lucru la planete.
http://www.youtube.com/watch?v=W4SQJ964D6o&feature=related
uite in clip asta inseamna decolimare cand pe stea arata ca la inceputul clipului .
dar se vad si turbulentele cum fierb in culori curcubeu.


Mi-e clar ca nu se face pe planete, insa tu ai mare dreptate legat de turbulente.

Eu am spus ca am facut aseara am facut test decisiv si pe Arcturus.
Acum (ma bufneste rasul), dupa ce m-am uitat la videoclipul nemtzesc, pot spune ca la mine, cu in/out-focus, toate cerculetele sunt la fel de bine concentrice (dar parca fara cromatisme exagerat de mari), ca si in videoclip, dupa ce "individul" regleaza tubul (poate chiar mai concetrice). Bag de seama ca sunt eu un pic cam paranoic, iar tubul n-are nimic. Oricum n-ar strica parerea unui expert si berea/sucul aferent.

Multumesc mult pentru raspuns, Octavian.

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2012 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu depinde de seeing si nici de stea si nici nu costa nimic:
valy a scris:

Cred ca poti incerca si asta la Mak desi recunosc ca nu ma pricep la makuri, s-ar putea sa nu mearga: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...rt=0#69146
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mai 2012 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea din filmuletul ala nu e foarte buna. Dar pentru tine e mai greu fara motoare, cu o exceptie. Daca pui pe steaua polara. Incearca sa pui steaua cat mai precis in centru, si apoi cand faci defocalizarea, uita-te cand cercul incepe sa se dezvolte fata de stea. E momentul in care se poate vedea cel mai bine defocalizarea. Repeta miscarea pe ambele directii de focalizare de cateva ori, avand grija sa verifici centrajul telescopului.

Mai mult poti obtine doar cu stea artificiala, care te scapa de turbulente, si cu un ''expert'' cum spui tu. Dar nu-ti ajunge un suc pentru asta.

_________________
Dragos N
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mai 2012 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu testarea pe stea fac la marire foarte mare la 270mm cassegrain la 1000X.
la focalizare cand vad granula centrala cu diam minim inconjurata de 1-2 inele fara sa fiarba atunci e seeing bun de planete .(foarte rar 1data la luna ) si nu e asa mereu ci pt cateva minute cu fluctuatii rare . apoi vin minute cand se zbate apoi iar e bine .
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mai 2012 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Stanescu Octavian

Eu am facut testarea la maximul util al opticii tubului, adica la 250x. La mine cam fierbea imaginea, insa foarte bine punctata (si de notat) experienta ta personala. Am sa tin cont de toate acestea. Multzam!

@dragos.n

Am sa incerc (in zile mai calme si mai calduroase) asa cum bine spui, pe Polaris. Nu m-ar deranja apelul la un expert, chiar daca metaforic spus "berea/sucul" e mai scumpa. Multumirea mea si rezultatul evaluarii sale (daca se pricepe si se ofera), va fi un atu pentru amandoi (cred eu).

Deci, cine se baga? (daca exista loc de asa ceva in acest context)

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact