Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224037
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tub Mak 127/1500 - posibila problema colimare (sau nu)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 06:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut o mica filmare la un bec rosu (din nefericire asta am gasit la asemenea distanta focala).

http://www.youtube.com/watch?v=6RBVU0OyfH8


Pe la minutul 1:00 se pot observa cercurile concentrice, insa dupa parerea mea contrast mai mare intre diverse cercuri, in partea stanga, iar in drepta a cercurilor, contrastul este mai slab.

Dupa parerea mea, pare un picultez decolimat tubul.

Cand o sa fie cerul mai senin voi face testul pe stele.

Ce ziceti?

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat la filmuletele tale. Intradevar, apare o asimetrie, dar nu poti fi sigur ca e de la colimare, cand faci pe un bec, a carui forma nu stii daca e perfect rotunda, si pana la care mai pot fi surse de caldura pe sol care sa afecteze imaginea. Dar m-am uitat si la cele cu Saturn si Luna. Nu cred ca ai o problema de colimare. Daca era o decolimare serioasa, se vedea la Saturn. Ci una de focalizare precisa pe DSLR.

O stea artificiala are maxim 50 micrometri, e rotunda, si se pune cam la 30x distanta focala, si dupa ce caldura din sol s-a degajat. Si spre deosebire de ce ai tu la bec, la stea artificiala se vede steaua in centru si dupa defocalizare, lucru care ajuta mult.

Acum, nu stiu daca e cineva prin Bucuresti care sa aiba stea artificiala. Dar asa cum spuneam mai sus, nu asta e principala problema in cazul tau.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil să fie o simplă problemă de aclimatizare. Tuburile închise se aclimatizează mai greu. Micul meu mak făcut din teleobiectiv are această problemă. Tuburile mai mari au mai mult aer turbulent și un timp de aclimatizare mai îndelungat. După cât timp începi să faci observații/poze? Încearcă să pui un ventilator și să vezi ce se întâmplă. De unde faci observațiile? Dacă ești pe beton acesta radiază căldură în timpul serii și duce la turbulență în fața telescopului chiar dacă seeing-ul este bun.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai legat de stea artificiala probabil ar trebui un led de putere mai slaba (white led), pus undeva la 100-200m de mine si sa vad ce pot testa.

Legat de aclimatizare, pot spune ca telescopul a stat cam o ora, afara pe balcon. Filmul l-am facut aseara, filmand turnurile iluminate cu bec rosu (pentru avertizare aviatie).
Dupa ce am salvat inregistrarea am prins cateva gauri in nori, cu cer liber (chiar daca mai treceau ceva norisori). M-am uitat dupa aprox. 2 ore de aclimatizare, la Saturn si la Marte, cu ocularul UWA 6mm Long Eye Relief (http://astromagazin.ro/catalog/oscthumb.php?src=/images/5087_1.jpg&w=&h=&f=jpg&q=95&hash=fb12537360cd24de648021eaba84aaa7). Chiar daca putea sa focalizez la maxim, iar tubulentele nu prea erau asa de acuzat, nu am reusit sa disting asa de bine diviziunea Cassini sau macar ceva detalii pe Marte. Tare imi este ca la 250x ori ating limitele maxime ale telescopului, ori ceva nu e in regula cu tubul.

Poze cu DSLR, nu am mai facut, pentru ca deja chiar incep sa decad moral si nu stiu ce sa mai fac sau cum sa ma linistesc. Mi-e ca ajung deja sa iau masuri necugetate.

Ma bucur, insa ca va am alaturi (macar atentia).

Salutari.

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iuli72an a scris:
Poze cu DSLR, nu am mai facut, pentru ca deja chiar incep sa decad moral si nu stiu ce sa mai fac sau cum sa ma linistesc. Mi-e ca ajung deja sa iau masuri necugetate.


Ai putea sa incerci intai cu un webcam in loc de DSLR. Ai feedback imediat la focalizare si lipsesc vibratiile de la oglinda/obturator.

In astrofoto nu prea exista succese facile Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai la 250x este limita teoretica a acestui telescop. Limita practica, tinand cont de obstructia centrala, e mai coborata, probabil 200, sau pe acolo. Evident ca poti sa treci peste limita asta, dar fara castig la rezolutie.
_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observațiile le faci tot de pe balcon sau ieși undeva la iarbă verde? Din oraș de la balcon n-ai șanse să atingi limite nici teoretice nici practice ale instrumentului, oricât de bun ar fi. Nu e un loc propice, așa că încearcă să ieși măcar într-un parc, departe de betoane.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)


_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2012 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@cmatei: ar mai fi ceva cu webcam, intr-adevar insa nu stiu cat de reusite vor fi. Depinde si de webcam, mai ales de noise-ul si artefactele pricipiale pe care le genereaza Hi-ISO (sau gain). Insa trebuie sa nu renunt. Ma gandesc sa modific un senzor CCD de la o camera mai veche, sa-i montez si radioator, insa asta voi mai vedea.

@dragos.n: Pe site-ul skywatcher.com grosismentul maxim util dat este de 254x.
Ma rog, ce mi-e +/- 4x, sincer? Oricum acum, mai depinde si de calitatea oglinzii diagonale. De exemplu am testat cu/fara oglinda diagonala. Diferenta se simte, deoarece apar atat modificari in distanta focala, cat si in claritate la focalizare, cu acelasi ocular, insa cam mare disconfortul fizic, fara oglinda diagonala. In plus se pare ca oglinda nu reflecta chiar toata lumina captata de tub.

@Erwin: Recunosc, pana acum toate testele si observatiile mentionate aici (90% din ele) sunt din Bucuresti, de pe balcon. Singura ocazie de iesire recenta, va fi in luna Iunie cand plec in concediu la mare. Nici pe litoral nu cred ca va fi prea OK pentru observatii din cauza luminilor. Totusi cred ca va fi mult mai diferit (poate chiar mai bine) decat "jegul" din Bucuresti.

Ce ma bucur este ca incep incet... incet, sa constat ca aparatul asta, posibil sa nu fie cu absolut nici o problema, iar toata problema este in mintea mea.

In seara asta (printre cateva goluri consistente in nori) am vazut iar Roiul M5, fara oglinda diagonala (aproape ca imi rupeam gatul) cu ocularul de 25mm. Mi s-a parut foarte luminos, chiar si din Bucuresti. Interesant era si cum se vedea steaua 5 Ser - HIP 74975, in comparatie cu M5, dealtfel foarte aproape una dealta in campul vizual. In acelasi timp si constatarea diferentei de magnitudine de 0.8, m-a lasat pafff... ce mult inseamna acesta diferenta.


Inca o data, multumesc tuturor pentru atentie, ajutor si sfaturi.

Cer senin si multa sanatate (ca-i mai buna decat toate!)

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 20 Mai 2012 02:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mai 2012 07:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc UFO. Oricum am aflat intre timp de diferenta mentionata de tine, cu diferenta de 2,5 in stralucire dintre magnitudini.

Razz

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 20 Mai 2012 07:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mai 2012 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa las expertii sa umble la surubele.
_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 20 Mai 2012 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Mai 2012 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O diagonala normala reflecta 88-90% din lumina. O dielectrica ajunge la 99%. Si scurtand drumul optic, e normal sa apara diferente de focalizare. Mai apar si mici diferente datorate modului de prindere a diagonalei in telescop, mai exact usoare inclinari, si deplasari fata de axul optic. Dar sunt in general mici, iar pe de alta parte, o rezolvare definitiva la problema asta, constructorii de telescoape inca nu au reusit sa dea. Sunt ceva incercari, de la Baader, de la Hotech, dar nu au fost urmate si de alte firme.

Mai prost e faptul ca uneori, diagonalele ieftine nu sunt facute exact la 90 de grade, sau spotul reflectat nu este exact pe axa tubului.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact