Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
horsehead-final2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 27 Aug 2019 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu n-as elimina din discutie binoclurile 10x dar intradevar, e bine sa nu te limitezi la ele. Astea sunt ca ocularul de 25mm pe langa cele de magnificatie mai mare, gen 10mm din dotarea standard a multor telescoape, folosesc la orientare, cautare si incadrare. Dupa incadrare se localizeaza tinta cu binoclul mai mare, sa zicem minim 15x70 si se trece la treaba. E drept ca daca ajungi sa cunosti cerul mai bine poti face un star-hoping minimal direct cu binoclul mai mare fiind ajutat de o harta Telrad sau de atlas stelar in privind localizarea exacta. La stele duble, triple, etc in cazul binoclurilor de calitate medie nu ai optiuni prea multe, ori le rezolvi sa treci cu basculanta printre ele ori tot ce vezi e un licurici nervos Smile. Dar iti raman roiurile si campurile stelare pe un cer negru care si printr-un simplu binoclu 10x nu sunt intrecute de telescop nici cu ocularele de 100 de grade (am oculare de 82 de grade si nu pot vedea marginea fara sa nu misc capul "dupa colt"Smile, efectul binocular mult cantat pe aici e de departe castigator).
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Aug 2019 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
E placut si cu binoclu mic sa privesti la povesti - poezii ,muzica si o bere . dar atat e un moment relax visare meditatie . civilizatia moderna cu tot ce avem nu s-a realizat prin relax poezie muzica privit peisaje ci prin munca si PROGRES . asa ca dupa apertura de 25-40 mm tipica de prescolari si astropoetii e normal sa vina si 70mm 120mm la instrumente mici binocluri.


"Munca" si "PROGRES" imi suna foarte cunoscut! Imi aduce aminte de vremea cand auzeam termeniii "MUNCA" si "PROGRES" impreuna cu "al cin'spelea CONGRES". Se pare ca civilizatia moderna, pe care normal ca o ridicam in slavi ca doar facem parte din ea si suntem prea mandrii de ea ca sa ne mai fie rusine si sa acceptam ca suntem in c_ _ _ t, foloseste cu enfaza asa zisul "progres" si "munca" ca pe o calitate proprie doar de ea detinuta. In relitate ne indreptam spre din ce in ce mai complicate si subtile conflicte. "Progresul" este un termen care s-a dovedit doar o VRAJA (a se citii vrajeala) nefiind acoperit de realitate. In realitate orbecaim mai mult decat ne place sa credem (visam utopic). Sa urmariti va rog in istoria recenta ca tocmai cei ce folosesc mai des termenul "progres" au adus razboaie si REGRES. Doar sa avem roboti si calculatoare capabile de milioane de calcule pe secunda nu inseamna progres. Sarmanii de noi, ne departam de esenta direct proportional cu puterea de calcul a calculatoarelor! Progresul nu exista fara dragoste, poezie...

Revenind la binoclurile noastre, domnule Stanescu...Am o intrebare pe care v-am mai pus-o intr-o postare trecuta putin sub alta forma:
Cand folosim puterea 10x am inteles ca suntem "incepatori", "prescolari", "repetenti", "soimi ai patriei" etc.! Dar cand folosim 150x sau 200x in ce clasa ne situati: a patra, la liceu, la facultate? Sau poate pentru a lucra la PROGRESUL astronomiei trebuie sa ne uitam cu Hubble si poate doar asa sa scapam de stigmatul rusinos de "soim al patriei"? Dumneavoastra ce putere folositi? nu de alta, dar sa stim si noi in ce clasa sunteti.

Dar cum ramane cu faptul ca, cu un instrument newton 130mm, care spuneti ca este sa zicem "cam de clasa a patra", in nopti de incercari repetate si la diferite puteri, din Bucuresti, NU am putut neam sa vad M101 (dumneavoastra puteti vedea din Bucuresti cu 130mm aceasta galaxie?)... Dar, iata cu un instrument de "prescolar" de 25mm aceasta galaxie mi-a "sarit ostentativ" in FOV- ul binoclului, dar nu din Bucuresti bineinteles, ci din locuri de unde tare as fi vrut sa fi avut cu mine Newtonul de 130mm sau unul si mai mare dar nu aveam cum fizic sa-l aduc acolo. Deci sa inteleg ca e un paradox faptul ca in Bucuresti cu 100x sa fiu la "gradinita", iar catarat pe coclauri la 10x sa fiu in "clasa a patra"?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2019 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta nu inseamna ca binoclul de 25mm e mai performant decat cel de 130 ci doar ca Bucurestiul e cam poluat.
Totusi practic progresul s-a facut odata cu cresterea aperturii sau a puterii de calcul, oricat o dam la intors, poezia poate face abstractie de orice sau poate lua in calcul orice insa rezultatele in general au venit odata cu cresterea performantei (calitativ si/sau cantitativ). Desigur putem discuta ce inseama "progres", daca prin poezie sau prin munca s-a urcat Hubble pe orbita, daca este sau nu util un telescop de 30m diametru sau daca un astfel de telescop chiar aduce progres sau e doar o invidie a unora cu bani ca n-au cel mai mare telescop din lume...

Hm, ciudat subiect ne-am ales sa dezbatem (mic dar zglobiu vs. mare dar puternic), parca erau mai savuroase discutiile obisnuite cu Vimane sau OZN-uri... Smile
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2019 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arhitectura, dansul, sculptura, muzica, pictura, literatura le prefer...muncii si progresului. Progresul catre...distrugere caci altceva nu se poate. La fel ca si ..."cresterea economica" bazata pe consum si pe cat mai mult gunoi.

Ochii in sus spre stele, prin orice instrument !

Aici, " pe pamant, idiotii au arme.
Cel mai greu se procura… o paine,
Cel mai lesne iti iei… revolver,
Si John Lennon murind ca un caine,
Ne mai canta un cantec din cer
"

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2019 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recunosc, si eu prefer muzica sau literatura in locul muncii Laughing
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2019 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
E placut si cu binoclu mic sa privesti la povesti - poezii ,muzica si o bere . dar atat e un moment relax visare meditatie . civilizatia moderna cu tot ce avem nu s-a realizat prin relax poezie muzica privit peisaje ci prin munca si PROGRES . asa ca dupa apertura de 25-40 mm tipica de prescolari si astropoetii e normal sa vina si 70mm 120mm la instrumente mici binocluri.


Postarea asta mi-a placut maxim, m-a facut sa ma simt foarte, foarte tanar Very Happy
Am o luneta de prescolar de 50 f18, inca una de scoala primara de 60 f14, doua lunete de scoala gimnaziala, cam de clasa 7-a de 80 f15 si un super ED 80 f7 si inca una de liceu clasa 9-a, super ED102 f7. Ce e interesant, toate imi plac la fel de mult!
De la toamna/iarna sper sa ma inscriu in anul terminal de liceu cu luneta de 150 care se afla acum in chinurile facerii. De acolo incolo va urma repetentia, nu voi merge mai departe caci sunt condamnat sa raman vesnic tanar Laughing

PS. votez si eu pentru cele mai chinuitoare activitati:
locul 1: statul degeaba
locul 2: munca

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2019 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare-se ca il derivam poetic pe e la x incontinuu ... mai ramane sa ne certam si pe cine vede mai bine pe vecina, cel cu binoclu sau cel cu telescopul Smile
Pana la urma aici este locul dedicat observatiilor cu binoclul, nu ?
Daca nu se doreste un astfel de topic, il stergem si gata. Dar daca totusi e loc aici si pentru binoclurile astea fie ele si prescolare, hai sa le lasam sa vada sau sa viseze si ele la stele. Cu timpul daca vor simti nevoia, fara nici o fortare dinspre forum, vor trece poate si la intrumente adevarate de clasa inalta, facultate sau cum or mai fi catalogate, as spune eu, lejer rautacios. Cine nu iubeste binoclurile sa nu citeasca acesta rubrica si gata. Oare acolo printre studentii evoluati nu mai este nimic de scris si citit, astfel incat veniti aici la clasele mici hotarati sa exersati ceva "bulling" ?
Lasati copilasii sa se aproprie de astre si cu instrumente mici si cu instrumente mari dar mai ales cu sufletul ... lasati tinerii sa viseze ... altfel seniorii nu isi vor crea decat imaginea clasica a celor doi batrani carcotasi din loja Muppetilor ...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2019 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

singurul lucru ce m-a determinat sa scriu o replica aici este insistenta cu care Tudor cu lungi scrieri prea lungi vrea sa dea peste nas la toti posesorii de binocluri mai ieftine ca ce vede el atatea si atatea obiecte deep sky cu lentila de 4cm la 10x marire se datoreaza investitiei de 5000-6000 lei in binoclu acela Zeiss si un leica cu 2,5cm lentila si asta tot pretios tare
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2019 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie nu mi-au parut deloc descrierile observatiilor lui Tudor ca fiind "date peste nas" altora, am vazut chiar o bucurie de a descoperi (pe un cer aproape perfect) niste bijuterii ale cerului pe care, de la balconul blocului nu le-a vazut niciodata sau chiar greu cu alte instrumente mai mari. Putina poezie, putina poveste si uite unde am ajuns sa ne contram pe aceste frumoase observatii, in loc sa le laudam...
Trist. Dar mioritic totodata. Prea ca la tara.

Acesta e unul din motivele care m-au oprit in a scrie pe acest frumos forum chiar si un singur rand de observatii. Observ in liniste, ma bucur in liniste, invat in liniste fara nici o asteptare de nicaieri. Doar eu si cerul.
Dar citesc cu atit drag tot ce scrieti, fiecare rand !

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 31 Aug 2019 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Stanescu,
In lumea astronomilor amatori sunt multe preconceptii si prejudecati legate de binoclurile mici, prejudecati ce "nu dau voie" multora sa vada anumite obiecte prin binocluri. Faptul ca m-am uitat in mod repetat si am vazut din curiozitate mai multe obiecte ce sunt la limita acestor mici instrumente nu inseamna ca dumneavoastra sau altcineva nu poate sa incerce acest lucru. Nu doar instrumentul meu performant face diferenta ci mai ales lipsa sau prezenta prejudecatilor in observatiile astronomice. Daca ma luam dupa ce scrie "la cartea preconceptiilor" M57, M101, M74, M77, M108, M97 si poate sunt si altele, eram descurajat din start sa le vad printr-un binoclu 10x42 sau 10x25. Lasati oamenii sa priveasca cerul cu ce instrument vor!
Iar referitor la cat a costat binoclul meu, dumnevoastra ati fost acela care a intervenit de fiecare data si ati subliniat acest aspect in repetate randuri, deci nu eu am fost acela. Ati intervenit de fiecare data amintind de pret chiar si in review-urile facute de mine la Zeiss si Leica cu mult timp in urma...Apropo, acolo in review-uri aflati ca nu degeaba e mai scump decat altele.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Sep 2019 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In noaptea dinspre 21 spre 22 sep am facut o observatie, zic eu, inedita. Am observat Pleiadele pe drumul de intoarcere de la Varsovia catre Bucuresti, din avionul de pasageri Smile Observatia a fost facuta cu micutul Leica 10x25 BCA pe care-l aveam la cingatoare. "Cel mai bun binoclu este acela pe care-l ai la tine!" Smile
Calitatea observatiei nu a fost una extraordinara pentru ca, chiar daca in avion lumina era stinsa la decolare, tot mai era ceva lumina de veghe ce se reflecta in geamurile groase si murdare. Dar am zis ca merita mentionata observatia chiar si asa, pentru ca e primul obiect messier observat de mine din avion...mai am 109 de obiecte si termin lista Mr. Green
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Ian 2020 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Provita de Jos, ora 2:30 2020. Cer senin.Cometa C/2017 T2 Panstarrs avand aprox 9.5mag, observatia a fost destul de solicitanta pentru mine, fiind aproape de limita binoclului Zeiss Conqest hd 10x42. Am observat-o cu vedere indirecta foarte greu. M-am stabilizat cat am putut de bine sprijinindu-mi coatele pe genunchi, pentru ca cel mai mic tremur afecta vedera acestei comete.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Apr 2020 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat ca Venus era foarte bine conturat si i se vedea foarte bine faza doar atunci cand era filtrat de niste straturi de nori subtiri. Se vedea ca o semiluna mica si clara in toate binoclurile mele 10x si in cel de 15x. Insa binoclurile 8x nu au fost in stare sa rezolve aceste detalii, prin ele planeta avand doar aspect stelar. Dar atunci cand norii dispareau se observa ca Venus devenea atat de luminos incat conturul lui se vedea mult mai greu si nu asa de clar ca atunci cand era acoperit de "filtrul" norilor.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 30 Apr 2020 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut Venus in timpul zilei pe 24.04 la ora 11:50 ora de vara.
Faza de 31% era vizibila clar inclusiv cu un Revue 8x30, dar binoclul il tineam sprijinit sa nu tremure deloc. Venus avea diametrul de 35" si era la 39 grade altitudine, iar Soarele la 52 grade.

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Apr 2020 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Venus ziua se vede si mai bine prin binocluri ca nu este asa stralucitor si in contrast cu cerul!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 21 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact