Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Ursa-Mare.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Aug 2019 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa ma scuzati din start pentru lungimea raportului, dar nu ma pot abtine sa nu-l fac asa de lung!

Contextul
In noaptea din 10-11 august am fost la marginea unui sat specific de campie in apropierea Ialomitei si a unei paduri. Este vorba de saracul dar pitorescul sat Moldoveni pe langa Dridu (la rudele din partea sotiei). Gospodaria este specifica zonei cu casa din chirpici, sopron de lemn, bucatarie de vara cu prispa. Gradina era plina de legume si zarzavaturi si multi pomi fructiferi care fac umbra buna pentru Soare dar si pentru Luna Smile
Vremea a fost superba cu cativa nori razleti, dar care s-au retras complet dupa ora 23. Cu binoclul Zeiss 10x42 am facut cateva observatii de proba cu Luna, Jupiter si galaxia m101 din Caru' Mare pana la ora 23 cand m-am dus la culcare nerabdator sa ma scol putin mai tarziu. Deci m-am sculat la ora 1:30, cand Luna apunea si nu mai lumina deloc curtea. Era bezna exact cum vroiam, exceptie facand un bec indepartat de pe ulita, care era oricum "acoperit" de casa si de o multime de pomi!

Observatiile
Cand am iesit din casuta de chirpici, din acel sarac sat, si m-am uitat in sus, am fost cel mai bogat om din lume!!! Stelele erau "varsate" pe cer lasand cunoscuta dara alba de "Lapte". Cerul a fost aproape la fel de bun ca cel de la Krapet, sau ca cel pe care l-am vazut cu ceva ani in urma la Sarichioi in Delta Dunarii.
Am folosit doar binoclul Zeiss Conquest HD 10x42 si Leica Trinovid 10x25 BCA din mana, de pe scaun.
Voi enumera cam in ordinea observarii toate obiectele vazute si apoi ma voi opri doar la 8 dintre ele la care consider ca trebuie sa dau detalii interesante. Toate cele 23 de obiectele au fost vazute prin amandoua binoclurile, exceptie facand M74 pe care l-am vazut doar cu Zeiss 10x42

Luna, Jupiter, Saturn, M101, M31, M33, Roi Dublu Perseu, M103, NGC663, Eddie's Coaster, M74, M57, M56, M27, Nebuloasa America de Nord, Nebuloasa Voalul parte de est, M13, M92, M77, Uranus, Neptun, M110, M32

Top 8 obiecte observate:
M33- galaxia era foarte extinsa si luminoasa chiar si prin Leica 10x25 si a fost surprinzator de usor de identificat. Pur si simplu iti sarea in ochi!
M74- A fost cel mai dificil obiect al noptii!!! Dupa lupte indelungate, l-am putut vedea doar dupa ce a apus Luna, iar constelatia Pestii s-a ridicat cat mai sus pe cer. Doar Zeiss 10x42 a putut sparge acesta "nuca tare" si doar cu vedere indirecta ca o pata incetosata destul de extinsa. Cred ca este obiectul cel mai dificil vazut de mine prin acest binoclu.
M57- Este obiectul pe care caut sa-l vad cam la fiecare observatie a mea. Dar merita sa precizez ca nebuloasa inel prin Zeiss 10x42 s-a prezentat cu ceva detalii suprinzatoare: Avea forma unei stele "putin defocusate" si cu o nuanta pala gri/albastruie!!! Cu Leica 10x25 se prezenta doar sub forma stelara, dar chiar si cu micutul binoclu stelele din apropierea Nebuloasei ce formau un triunghi mic erau perfect vizibile.
Nebuloasa America de Nord si doar partea de est a Nebuloasei Voalul - Aceste doua sunt obiectele noptii, Nebulosa Americana fiind vazuta in premiera de mine si de care sunt cel mai bucuros. Le-am observat spre surprinderea mea destul de usor chiar si cu Leica 10x25. Dar am observat un lucru interesant: le-am vazut cel mai usor doar cand erau la Zenit sau foarte aproape de Zenit (asta s-a intamplat cam intre ora 2 si 3). Insa cand am incercat din nou sa le vad pe la ora 4, deja coborasera putin si se simtea deja o dificultate in observare, chiar daca erau tot foarte sus pe cer. Trag concluzia ca fiecare grad conteaza la aceste nebuloase fiind foarte pretentioase cu calitatea cerului. Partea de vest a nebuloasei Voalul nu am putut s-o vad in acesta noapte! Dar am vazut-o alta data printr-un telescop mare.
M77- Am asteptat galaxia Balena sa se ridice mai sus pe cerul de est, astfel a fost foarte usor de vazut aceasta galaxie prin Zeiss 10x42 ca o mica nebulozitate. Prin micul Leica 10x25 s-a vazut doar cu privire indirecta cu putin efort dar a fost totusi un succes pentru apertura de 25mm.
M110 si M32- Acestor galaxii nu le-am dat niciodata importanta prin binoclu pentru ca, de fiecare data erau eclipsate de efectul de maretie al galaxiei M31. Dar profitand de faptul ca Andromeda in jurul orei 4 era ridicata sus pe cer mi-am propus sa vad prin binocluri si aceste galaxii "subapreciate" . Astfel, prin ambele binocluri M110 s-a vazut foarte comod ca o nebulozitate alungita, iar M32 ca o stea. Normal ca prin binoclul Zeiss 10x42 toate trei galaxiile s-au vazut mai spectaculos, mai ales marea galaxie m31 care era ca un nor ce nu-l mai vazusem demult asa de alungit.

Am consemnat in notitele mele si vreo 3 meteori ce au "strapuns" fov-ul binoclurilor: unul cand am observat M101 la ora 22:05 si inca doi, unul dupa altul, cand observam M74 la ora 2:31. Unul chiar "s-a oprit/stins" fix in zona lui M74 Smile Sunt curios daca le-a prins si colegul nostru dmtr69 care filmeaza activitatea de pe cer la topicul "Meteori vazuti cu cctv".

Atasez pentru documentarea noptii o poza in care se poate vedea un pic contextul acelor observatii

Multumesc pentru rabdarea de a citi lungul raport si va doresc si voua ceruri cel putin ca cel din satul Moldoveni din acea noapte!



Calea Lactee.jpg
 Descriere:
Meri, Calea Lactee, fire de curent si doi meteori
 Marime fisier:  1.42 MB
 Vizualizat:  de 4881 ori

Calea Lactee.jpg




Ultima modificare efectuata de catre tudor la 12 Aug 2019 10:04, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Aug 2019 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Un raport de observatii superb ca acesta nu pare decat prea scurt !
Rezultatele tale sunt extrem de interesante si cred ca nu este o coincidenta, ai facut un ''simultan'' cu Armand care a fost si el la cer negru-smoala si a obtinut rezultate similare.

Ceea ce ma enerveaza foarte tare !!! Crying or Very sad Evil or Very Mad
Adica eu ma chinui sa vad ''Veil'' si ''America de Nord'' si M74 cu ditamai namila de 18 kile cu apertura de 200mm iar voi le vedeti mult mai bine si numai cu binoclul... Mr. Green

Eu as vizita des asemenea rudenii...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Aug 2019 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai o sa incep sa le vizitez din ce in ce mai des, mai ales noaptea Smile
Si cred ca o sa "ascund" undeva prin sopron, acoperit cu paie, asa ca o arma subversiva Smile, un newtonian pentru vizite nocturne Wink
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2019 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru observatii cat si pentru raportul deosebit pe care l-am citit dintr-o rasuflare !
"Cand am iesit din casuta de chirpici, din acel sarac sat, si m-am uitat in sus, am fost cel mai bogat om din lume!!! "
Ce iti poate incarca sufletul mai mult de-atat ?

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Aug 2019 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Matrixul,
De cate ori privesc astfel de ceruri ma incearca simtaminte existentiale, primordiale si religioase puternice! Este ca un "drog" pentru mine!

Pe 12 spre 13 august am iesit pe balcon, pentru ca nu-i sade bine unui astronom amator sa doarma de maximul Perseidelor, si asta chiar daca nu am vazut nici una Smile Insa alt lucru interesant mi s-a intamplat. Nu vreau sa par sacaitor cu observarea lui M57, dar azi noapte pe la ora 1:30 de pe balcon, din Bucuresti, cu binoclul Zeiss 10x42 am incercat M57. Am incercat acest lucru pentru ca am inceput sa-mi dau seama pe propie piele, dar si din experienta altora de pe acest forum, ca sunt multe prejudecati in observarea DSO, care ne ingradesc mult observatiile. Am inceput sa observ cerul in orice situatie si cu orice instrument. Asa ca am incercat nebuloasa asa, intr-o doara, doar de curiozitate, stiind ca nu am ce pierde, fiind resemnat din start cu ideea ca oricum nu voi vedea nimic!
Si surpiza a fost mare cand am vazut M57 prin Zeiss 10x42 in aceste conditii !! Aceasta observatie cantareste pentru mine foarte mult pentru ca nu ma asteptam la asa ceva pe cerul poluat luminos.

Cu vedere directa la mijlocul dintre Sheliak si HIP 93017 nu se vedea nici macar o stea. "Domnea" in acea zona doar un fundal gri specific Bucurestean. Dar numai cand privirea era intr-un anumit punct, si doar cand imi mutam privirea putin inspre HIP 92829, doar atunci se "aprindeau" vag cu vedere indirecta 3 stele care formau un mic triunghi. Iar langa acest mic triunghi isi mai facea discret aparitia si M57. Avea aspect stelar dar mai "stins" decat micul triunghi. Repet cu vedere directa totul disparea complet. Din entuziasm am "intins coarda" si mai mult si am incercat si cu Nikon 8x32 si Leica 10x25. Dar prin ele nici macar nu se vedea micul triunghi de stele de langa M57 darmite nebuloasa.
Este prima data cand vad aceasta nebuloasa dintr-un oras cu binoclul.
Pentru observarea aceasta nu stiu pe ce sa dau vina mai intai: pe excelentul Zeiss Conquest 10x42 HD sau pe lipsa de prejudecati in observarea DSO... ca pe cer e clar ca nu mai pot da vina Smile
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Aug 2019 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mama ce misto!
Eu am vazut M57 din cer suburban, in gara Barnova, cu conditii destul de proaste de lumina parazita, si mult mai prost decat atat. Daca tu asa o vezi din Bucuresti, fain binoclu, si bun observator!

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Aug 2019 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Strasnica observatie si fain raport de observatii , felicitari !
Ma bucur ca suntem solidari in lucrurile despre care ai scris asa de frumos.

Mai ales :

''Am inceput sa observ cerul in orice situatie si cu orice instrument.''

Cer senin si pace-n suflet,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Aug 2019 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor!

"Nucile tari" din Ursa Mare

Undeva in Muntii Buzaului pe malul lacului Mocearu iar am avut deasupra capului un cer excelent!!! De altfel concediile si iesirile din oras de la o vreme mi le planific pe cat posibil si in functie de harta poluari luminoase. Astfel zona din aropierea acestui lac Mocearu, daca privim harta poluarii luminoase, are o cota excelenta de 2 !!!!
Astfel pe acest cer excelent, timp de patru nopti la rand am folosit "caii mei de bataie" Zeiss Conquest HD 10x42 si Leica Trinovid 10x25 BCA. Nu am avut timp mult la dispozitie pentru ca Luna urma in curand sa lumineze totul.
Intr-una din nopti (20 aug ) intre orele 22 si 23 mi-am indreptat binoclurile doar spre Carul Mare. Planul era s-a sparg numai cu binoclul cateva din "nucile tari" din lista Messier aflate in aceasta constelatie.

In ordinea dificultatii:
Galaxia M101 este o "nuca tare" pe care am spart-o de mai multe ori si cu alte ocazii chiar si cu micutul Leica 10x25. Acum am zarit-o extrem de usor cu Zeiss 10x42 si usor cu Leica 10x25. Nebulozitatea ei avea o forma rotunda.
Nebuloasa Bufnita M97 am vazut-o prin amandoua binoclurile cu vedere indirecta. Cu Zeiss am zarit-o mult mai usor ca o mica pata.
Galaxia Surfboard M108 am putut s-o vad foarte greu doar cu Zeiss 10x42 si doar cu vedere periferica ca o pata foarte slaba.
Galaxia M109 este "o nuca" ce nu am putut "s-o sparg" Sad Astept o perioada cand Ursa Mare va fi mai sus pe cer, acum fiind in "descrestere".

Pentru o estimare proprie a cerului am incercat si nebuloasa M57, Nebuloasa America de Nord, M110, M31, iar M32 se vedea usor si cu ochiul liber. M57 s-a vazut foarte bine cu amandoua instrumentele. Iar prin Zeiss am revazut nebuloasa America de Nord. Iar cand tocmai rasarise Luna am incheiat observatia cu un tur rapid prin roiurile din Sagetator.

PS
In aceste nopti am facut si fotografii de camp larg cu peisaje celeste cu un obiectiv fisheye (vezi poza)
Ziua pe lumina imi cautam si planificam locul potrivit pentru fotografii, iar noaptea plecam catre acest loc pe dealurile invalute de bezna. Sesiunile de fotografiat se incheiau in fiecare noapte odata cu rasaritul Lunii.



P8190215m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.08 MB
 Vizualizat:  de 4655 ori

P8190215m.jpg


Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Aug 2019 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
"Nucile tari" din Ursa Mare
(...)
Nebuloasa Bufnita M97 am vazut-o prin amandoua binoclurile cu vedere indirecta. Cu Zeiss am zarit-o mult mai usor ca o mica pata.
Galaxia Surfboard M108 am putut s-o vad foarte greu doar cu Zeiss 10x42 si doar cu vedere periferica ca o pata foarte slaba.
Galaxia M109 este "o nuca" ce nu am putut "s-o sparg" Sad Astept o perioada cand Ursa Mare va fi mai sus pe cer, acum fiind in "descrestere".
(...)



Mai Tudor, spune drept: tu ti-ai pus implanturi bionice care maresc imaginea si o si intensifica de vreo 4-5 ori. Si-acum te-ai facut spargator de "nuci". Laughing
Nu am reusit niciodata sa vad (ceva, orice) la mai putin de 30x, in cazul unor subiecti precum M57, M97 si altele de genul ala; galaxii peste 8-9 mag nici atat.. Se prea poate ca nu am avut eu sculele potrivite, sau cerul de calitatea care trebuie. Hai, cu un 20x80 poate as fi reusit, cu un maxim de efort, sa zic ca disting ceva. Dar, vorba lui Firicel - "chiar si-asa" Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Aug 2019 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am "doua implanturi bionice" si se numesc Zeiss si Leica Laughing ... dar si calitatea cerului are un rol important. M57 nu-l mai consider de mult un obiect dificil pe un cer bun.

Prin septembrie o sa stau o noapte in Cracovia, poate ne vedem si vom impartasii experiente (vorbim pe PM)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2019 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e cam riscant, daca o sa ii placa?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Aug 2019 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca aduce si Trinovidul, s-ar putea sa Laughing
ca aduc si eu hibridul 10x70 si iese dezmat Very Happy lol..

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2019 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si totusi la ce folosesc aceste "observatii" extrem de superficiale si abea vizibile prin instrumente asa slabe ( comode de buzunar) la doar 10x marire ce vrei sa demonstrezi ca te ocupi de astronomia ?? si ai realizari importante . e similar cu un om ce zice ca e constructor si sapa fundatia unei cladiri cu lingurita Very Happy
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Aug 2019 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si binoclurile au un farmec aparte ,mai ales la formatiuni stelare intinse, cum este roiul Cr 70 din Orion, roiul Cr 65 la granita dintre constelatiile Orion si Taurus, roiurile Messier 44 Beehive si M 45 Pleiade, Hyade din Taurus etc. si este de multe ori complementar cu telescopul, avand avantajul unui camp mai mare in comparatie cu campul telescopului si chiar cu campul cautatorului de la telescop. Smile

Zilele trecute am primit de la @ saiph un binoclu Bresser Superfocus 10x50 de calitate, mai bun decat binoclurile care le-am avut pana acum.
In ultimele doua seri am facut observatii cu acest binoclu Bresser 10x50 si vede HD, imaginea fiind clara pana aproape de margine.

Am observat cateva obiecte DSO, precum roiurile globulare M 13 din Hercules, M 5 din Serpens ,M 3 din Canes Venatici,M 22 din Sagittarius , M 15 din Pegasus si M 2 Aquarius si stele duble largi, ca Mizar (Zeta UMa), rezolvata la limita cu binoclul tinut in mana, cu componente lipite intre ele (totusi binoclul ar trebui fixat pe trepied pentru rezultate mai bune), Aliya (Theta Ser) rezolvata cu componente foarte apropiate intre ele, Albireo (Beta Cyg) deasemenea rezolvata cu binoclul, cu componente apropiate, Nu Dra rezolvata lejer, cu componente mai departate una fata de cealalta si Enif, la care am zarit componenta B spre nord de steaua principala (daca nu ma insel) fiind greu vizibila prin binoclul si destul de departata de componenta principala. Smile
Cu celelalte binocluri care le-am avut, steaua Mizar nu se rezolva deloc iar Aliya se rezolva greu.
Azi dimineata am observat cu binoclul B. Superfocus 10x50 si Luna ,la care imaginea era clara, fara aberatii, reusind sa indentific usor craterul Copernicus dar si alte cratere in partea sudica a terminatorului, ca Wilhelm, Logomontanus, o parte din Clavius si Scheiner iar spre nord Sinus Iridum si craterul J. Herschel.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 24 Aug 2019 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Si totusi la ce folosesc aceste "observatii" extrem de superficiale si abea vizibile prin instrumente asa slabe ( comode de buzunar) la doar 10x marire ce vrei sa demonstrezi ca te ocupi de astronomia ?? si ai realizari importante . e similar cu un om ce zice ca e constructor si sapa fundatia unei cladiri cu lingurita Very Happy


Forumul e mare, si are spatiu pe HDD si pentru postari de observatii cu binooclul, si pentru postari de observatii prin telescop.
Unele observatii doar exploreaza limitele echipamentului si ale observatorului.
Altele (stele variabile mai stralucitoare? Nova din Delfin, din 2013? sau Nova din Sagetator, din primavara lui 2015?) au valoare stiintifica.

Va indemn, cu aceasta ocazie, sa postati si dumneavoastra cat mai multe observatii, efectuate prin orice instrument, indiferent de marime.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 19 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact