Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
028.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Luneta lui Galilei


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 02 Dec 2006 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa e cu diametrele (in special), in acele timpuri oamenii caracterizau instrumentele astronomice in primul rind prin lungime nu prin diametru, cum ar fi trebuit. Rapoartele F/D exagerate se faceau cu scopul reducerii efectului aberatiilor asupra imaginilor.
Descoperirile lui Galilei nu sint foarte surprinzatoare, deoarece cred ca el a fost primul om care a indreptat o luneta spre cer (poate ma insel), dupa cum se stie nici schema optica care-i poarta numele nu-i apartine, dar a stiut sa o construiasca, foloseasca si sa-si sintetizeze observatiile.
Din ce stiu eu da Vinci a "proiectat" prima luneta astronomica in 1490 (cu oc. convergent), la 1611 Kepler descrie aceeasi schema de luneta, iar la 1613 C. Scheiner construieste prima luneta astronomica...prea tirziu Sad ...le-o luase inainte Galilei.


Ultima modificare efectuata Tavi F. la 03 Dec 2006 10:32, modificat de 2 ori in total
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 02 Dec 2006 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Si Hervelius ce a vazut cu luneta lui ?

Hevelius...nu prea multe...au fost Cassini si Huygens observatori mai buni in sec 17, la rindu lor foloseau asfel de lunete mari (ca lungime).
Mai bine zis o fi vazut si el dar nu le-a descoperit el, inelul si sateliti ai lui Saturn, pata rosie pe Jupiter, detalii pe Marte...etc
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Dec 2006 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma scuzati daca ma abat de la tema, dar simt nevoia de a mai afisa aici o imagine interesanta cu "luneta" lui Huygens de 7m lungime, daca fac bine legatura informatiilor gasite intr-o carte si cele de pe net, ar insemna ca asfel a descoperit el inelul lui Saturn.
Am slefuit si eu o lentila 150/5000mm, si sint mai sensibil la imagini ca astea. Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mar 2008 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chestia cu ''branza'' este inacceptabila.Sky,esti cumva discipol al magdei stavinsky ,detractoare de profesie a lui Galilei ?
Mircea


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 25 Mar 2008 22:34, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Mar 2008 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.scitechantiques.com/Galileo_tel...ding_them_

Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 25 Mar 2008 22:35, modificat de 1 data in total
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 04 Mar 2008 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce dragute sunt.... Very Happy Very Happy Very Happy
Simpatica ideea cu tubul din sipci. Nu stiam. Chiar asa le faceau pe vremuri?

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Polaris the Cepheid
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 42

Motto: "din stele ne-am nascut si la stele ne intoarcem" -----inventie proprie

Localitate: Zalau

MesajTrimis: 04 Mar 2008 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da din cate stiu.Am citit mai demult despre Galilei.El a calatorit la diferiti nobili.Pe vremea aceea matematica si astronomia erau un fel de "distractie" pentru cei bogati si puternici.Suna aiurea dar asa era.Si lunetele erau facute asa elegant pentru ca erau daruite unor oameni bogati.Trebuiau sa arate a obiecte de lux ca sa faca impresie.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 04 Mar 2008 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pe vremea aceea matematica si astronomia erau un fel de "distractie" pentru cei bogati si puternici


Si acum e la fel.
Nu sună aiurea deloc.
Dacă faci știință, nu faci bani. Ca atare, ai nevoie de un Mecena (cred că se scrie cu 2 ce c , Meccena adică) care să te finanțeze. Pentru acela, ești o distracție. Și invers: pentru un om de știință, cel care e finanțator e un subiect de distracție. Abia aștept să mă distrez refuzând o distracție.
De ce: cel care finanțează nu face altceva decât să popularizeze ideile celui finanțat. Naiivă acțiune a aceluia, în speranța lui că va exista cândva in analele științei.
NU. Villon există, iar ducele de ... (care l-a finantat)... nu mai stie lumea de el.
Într-adevăr, dacă te gândești la epocă era necesar ca un obiect de lux să arate ca atare... ca și acum, dealtfel. Și acum se pune notă pe aspect... dar precum epoca în ce trăim, acceptăm mai ușor un aspect trecător.


Un mic comentariu pe care nu am unde să îl încadrez...
Polaris, cea-care-nu-apune-niciodată, se vede a fi o fată deșteaptă.

_________________
הבה נגילה
Sus
Polaris the Cepheid
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 42

Motto: "din stele ne-am nascut si la stele ne intoarcem" -----inventie proprie

Localitate: Zalau

MesajTrimis: 04 Mar 2008 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citatul luat de la mine referitor la "distractii" .Este vorba ca pe vremurile respective stiintele nu se foloseau de experimente, rationament si restul...
totul, pana si matematica, erau in conexiune stransa cu filozofia.

Cand Galilei a venit cu ideea ca experimentul este vital in orice fel de cercetare (inclusiv astronomia) toti l-au "huiduit" (ma refer la Biserica si alti "invatati" ai epocii).
Daka ai observat scrierile stiintifice din perioadele dinaintea lui Galilei, aproape toate nu contin termeni caracteristici, au aspect poetic si ,mai ales, erau publicate in limba latina.Limba latina un fel de limba a "invatatilor" .Pana si slujbele se tineau in aceasta limba asa ca nu oricine intelegea ce se canta la biserica.

Oricum Inchizitia era, dupa mine, destul de cruda.Nimik nu era crutat.Tot ce a fost considerat impotriva "dogmelor' era inlaturat imediat (indiferent de metode).

Invataturile despre astronomia vremii nu au fost nicidecum luate din biblie sau altceva religios."Vinovatul" a fost Aristotel.Cine se abatea de la aceste idei risca un esec major.Galileo nu a facut nimic altceva decat sa demonstreze EXPERIMENTAL ca Pamantul nu este situat in centrul sistemului solar ci Soarele.Biserica si ceilalti oameni de seama au reactionat imediat, cea din urma arestandu-l la domiciliu.



PS:Mersi de compliment raduM.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Mar 2008 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru Lucia:unul din tuburile de luneta atribuite lui Galilei a fost executata prin aceasta tehnologie ,considerata precursoare a tehnologiei rasinilor ff la moda acum.Mircea

Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 25 Mar 2008 22:37, modificat de 1 data in total
Sus
Polaris the Cepheid
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 42

Motto: "din stele ne-am nascut si la stele ne intoarcem" -----inventie proprie

Localitate: Zalau

MesajTrimis: 14 Mar 2008 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal am citit ceva biografii.cele mai interesante au fost:Da Vinci, Galileo si Michelangelo.Sincer ai dreptate in ce ai zis.Geniile(in orice domeniu) vremii beneficiau de multe avantaje daca obtineau favorurile unui nobil(de preferabil cineva dintr-o familie de vaza) cum ar fi fonduri pt. a-si continua cercetarile, locuinta, poate si un loc de munca bun etc.
Persoana care l-a sprijinit pe Galileo a fost Cosimo II care avea titlul de mare duce al Toscanei (prin urmare era o persoana importanta!).Cosimo a fost, se pare, elevul caruia Galileo i-a predat matematica timp de 4 ani care a mostenit titlul de duce de la tatal sau.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mar 2008 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gasiti mai jos un telescoap japonez din vechime.Mircea


'Honorable-Telescope'.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  131.91 kb
 Vizualizat:  de 18294 ori

'Honorable-Telescope'.jpg




Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 25 Mar 2008 22:39, modificat de 1 data in total
Sus
Polaris the Cepheid
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 42

Motto: "din stele ne-am nascut si la stele ne intoarcem" -----inventie proprie

Localitate: Zalau

MesajTrimis: 23 Mar 2008 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

intradevar sunt foarte frumoase

japonezii erau indragostiti de frumos
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Mai 2008 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saptamana aceasta dragul,si morocanosul,meu prieten Csillag Attila mi-a facut cadou bijuteria din imagine.Mai demult a cumparat de la Ocska,piata noastra de vechituri, un binoclu Galilei care nu avea unul din oculare.Apoi a gasit,separat, aproape gratis,un ocular galilean provenind de la un instrument similar.Neputand restaura binoclul la vechea sa splendoare,''l-a operat'' si a obtinut doua lunete Galilei,pe cel care nu are ocularul original ''aruncandu-l'' in servieta mea.
Luneta are obiectiv acromatic de 45mm diametru si un grosisment de 6x.Binoclul este de origine franceza,a fost produs de firma ''IRIS '' PARIS ,dupa cum sta gravat pe ocularul original iar pe ambele tuburi portoculare este gravat textul:''Jumelle militaire perfectione''.Inca nu am terminat testarea pe obiecte ceresti,daca intere pe cineva ,am sa revin.Mircea

PS:poze facute cu telefonul,cu Zenitul nu mai lucrez de mult,stiti de ce



poze Laura 475.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  25.36 kb
 Vizualizat:  de 17355 ori

poze Laura 475.jpg



poze Laura 474.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  31.2 kb
 Vizualizat:  de 17355 ori

poze Laura 474.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Iun 2008 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este ,cred ,necesara o precizare.Luneta cu ocular divergent este intalnita sub doua denumiri si anume ''luneta Galilei'' ca si ''luneta olandeza''.Recent am aflat ca exista si o deosebire constructiva intre cele doua instrumente si anume :
-luneta olandeza are grosismentul mai mic decat grosismentul echipupilar
-luneta Galilei are grosismentul mai mare ca grosismentul echipupilar

La binocluri ,dilema de terminologie s-a rezolvat prin faptul ca instrumentul de genul discutat se numeste ''binoclu de teatru''.

Asadar pozele de mai jos prezinta o ''luneta olandeza'' 2,5x60mm ,cu lentile simple,de constructie proprie.

Mircea



galileo1001.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  37.81 kb
 Vizualizat:  de 17125 ori

galileo1001.JPG



galileo1002.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  37.95 kb
 Vizualizat:  de 17125 ori

galileo1002.JPG


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact