----------------------------------- alex.tudorica 09 Ian 2013 14:09 Film astronomic (timelapse) ----------------------------------- Salut, Tocmai am finalizat un proiect ce a durat aproximativ un an. Este vorba de un time-lapse cu tema astronomica in general, realizat impreuna cu Gabriela Iacobuta. Daca va place, il puteti trimite si prietenilor :) Poate fi gasit aici: http://vimeo.com/tudorica/timelessphotons Cer senin! ----------------------------------- ursamajor 09 Ian 2013 14:55 ----------------------------------- Bună realizare. Mi-a plăcut. Bravo! ----------------------------------- bumblebee 09 Ian 2013 15:54 ----------------------------------- Foarte frumoase imagini! Extraordinar efortul, felicitari! ----------------------------------- Teo 09 Ian 2013 17:27 ----------------------------------- Frumos ! :) Felicitari pentru munca depusa ambilor realizatori ! Numai bine ! ----------------------------------- emilf 09 Ian 2013 21:37 ----------------------------------- Impresionant ! :D ----------------------------------- achy1978 09 Ian 2013 23:22 ----------------------------------- Si mie imi place! ----------------------------------- Erwin 10 Ian 2013 04:32 ----------------------------------- Felicitări, e superb, ați prins niște peisaje extraordinare! :) ----------------------------------- alex.tudorica 10 Ian 2013 13:46 ----------------------------------- Multumim pentru comentarii. Lucrez deja la unul nou, dar mai dureaza un an probabil sa fie gata iar. Si sper sa am noroc sa merg din nou la vreun observator :) ----------------------------------- valy 10 Ian 2013 14:51 ----------------------------------- 4:35, mi-a placut, defapt tot e foarte tare. Asteptam noua lucratura! Canon 400D, Canon 550D, Canon 600D, Canon 60D, Canon 1100D. Ati tocit cateva aparate :)? Cate declansari au fost? ----------------------------------- alex.tudorica 10 Ian 2013 17:08 ----------------------------------- Am tras in total cam 50 000 de cadre, din care cam 30 000 au intrat in film. In total vreo 500 GB de date :) ----------------------------------- Adrian Sirean 10 Ian 2013 17:31 ----------------------------------- Foarte frumos. Felicitari! Totusi daca esti asa pasionat de ce nu incerci sa faci time lapse-ul cu un Slider motorizat? Ceva ca aici: http://www.youtube.com/watch?v=YEFdWJYxw_Q. Ar iesi asa ceva: http://www.youtube.com/watch?v=ImnPAW_44QA. PS: Sunt si variante mai ieftine dar foarte bune: http://www.youtube.com/watch?v=xNMkkvkMgmM ----------------------------------- alex.tudorica 10 Ian 2013 17:38 ----------------------------------- 4:35, mi-a placut, defapt tot e foarte tare. Asteptam noua lucratura! Canon 400D, Canon 550D, Canon 600D, Canon 60D, Canon 1100D. Ati tocit cateva aparate :)? Cate declansari au fost? Mai ales 400D-ul a fost folosit, 60D-ul e al Gabrielei si a murit in Australia cazand in ocean, iar Canon 1100D a fost luat de ea pentru o calatorie in Canare. 550D-ul l-am imprumutat de la un prieten :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Ian 2013 21:32 ----------------------------------- Splendid,felicitari ambilor autori. Titlul insa nu imi pare deloc inspirat,mai ales primele minute sugereaza cu putere conceptul ,,Panta Rei'' al lui Heraclit. Desigur asta nu are nimic de a face cu filmul dar acesta mi-a aratat ca si pe radio astronomi ,,ii doare la basca'' de poluarea luminoasa. Pun becuri tampite peste tot si nu se sfiesc sa le tina aprinse ,poate toata noaptea. Ma abtin sa le calific comportamentul. Mircea ----------------------------------- psemil 11 Ian 2013 01:19 ----------------------------------- Foarte frumos filmul... si multa munca. Bravo :shock: ----------------------------------- Eduard Wichner 10 Iun 2016 08:43 ----------------------------------- Salutare, acum rasfoiam si eu forumul si am dat peste time-lapse-ul tau (The timeless photons); incredibil, impresionant, felicitari amandurora !!! ----------------------------------- concentus 10 Iun 2016 09:57 ----------------------------------- Felicitări! ----------------------------------- Lucian Cretul 10 Iun 2016 10:09 ----------------------------------- Superb filmul..... Felicitari. ----------------------------------- metalgibson 10 Iun 2016 15:31 ----------------------------------- Oho ,foarte frumos ! :shock: ----------------------------------- dragos.n 10 Iun 2016 16:33 ----------------------------------- Unul din cele mai reusite timelapse-uri pe care le-am vazut eu. Si am vazut foarte multe. Cat priveste fondul muzical, este clar cel mai reusit din tot ce am vazut. ----------------------------------- Matrixul 11 Iun 2016 10:18 ----------------------------------- Multumim pentru film si felicitari ! O intrebare pentru cunoscatori: de ce trebuie sa fie atita lumina noaptea, in jurul acelui radio telescop care se tot invarte ? Are vreun scop anume sau e pur si simplu risipa de curent ? Multumesc. ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Iun 2016 11:35 ----------------------------------- Este doar reflectarea spiritului manelist in Astronomie : ''se moare dujmanii de ciuda si sa mai castiga ceva baietii dastepti aia cu curentu , sa manca si gura lor ceva''. Mircea Copilu' Neminune