----------------------------------- Adrian Sirean 20 Feb 2013 18:52 Sky-Watcher EQ8 ----------------------------------- Pare ca SkyWatcher [url=http://www.youtube.com/watch?v=fd95pnNOMcQ]nu se joaca. :) ----------------------------------- ursamajor 20 Feb 2013 18:59 ----------------------------------- Da, da' ai văzut ce preț are? O poză cu ea pe lângă a mea HEQ5. :mrgreen: Cred că numai o contragreutate cântărește cât montura mea. ----------------------------------- Adrian Sirean 20 Feb 2013 19:01 ----------------------------------- Ce pret are? Cu astfel de monturi astronomia devine din ce in ce mai periculoasa. :mrgreen: ----------------------------------- ursamajor 20 Feb 2013 19:05 ----------------------------------- Aș vrea eu să am una... s-o vând. :lol: S-aude de 4000 de lire sterline. Cu astfel de monturi astronomia devine din ce in ce mai periculoasa. :mrgreen: ... și mult mai comercială, din păcate. Și din ce în ce mai lipsită de "suflet". ----------------------------------- dragos.n 20 Feb 2013 19:25 ----------------------------------- Nu-mi place. Are doar 26kg greutate si nu tine decat 50kg, vizual. Pai eu vreau una sa ma plimbe si pe mine cu telescop cu tot. PS. Si cu fotoliu si cu paturica, sa nu racesc. ----------------------------------- ursamajor 20 Feb 2013 19:27 ----------------------------------- O montezi pe capota mașinii... ----------------------------------- dragos.n 20 Feb 2013 19:32 ----------------------------------- Nu ai inteles. Sa ma invarta, cu tot cu telescop, .... ----------------------------------- ursamajor 20 Feb 2013 19:33 ----------------------------------- Atunci va trebui să renunți la carne și să pui scăunelul în locul contragreutăților. :lol: ----------------------------------- Erwin 20 Feb 2013 22:09 ----------------------------------- E acum pe Science Discovery un documentar despre telescopul de 4.3m din Arizona. Cred că o montură ca aia ar satisface pe oricine! :) ----------------------------------- dragos.n 22 Feb 2013 07:37 ----------------------------------- Am aflat si pretul, introductiv, al acestei monturi. 6700 dolari New Zeeland. La o rata de schimb de 0,63 euro pentru un dolar inseamna cam 4220 euro. In pret intra si un trepied semipilon greu, extensibil de la 790 la 1100mm. Si parca nu e mult pentru o astfel de montura, daca ramane asa sau pe aproape. Si un amanunt interesant. Motoarele sunt cuplate direct la melci, fara reductii. Daca imi cade si mie un meteorit pe balcon, poate imi iau si eu :lol: ----------------------------------- nobody 22 Feb 2013 15:15 ----------------------------------- Zvonuri din Polonia: http://deltaoptical.pl/produkt.php?id=2911 Se pare ca EQ8 are coroanele cu 435 de dinti, motoarele cu 400 de pasi si 64 de micropasi. Acelasi controller Synscan care cam lasa de dorit. Nici o specificatie despre erorile mecanice. Sunt curios daca si acesata motura are nevoie de tuning. ----------------------------------- Stanescu Octavian 22 Feb 2013 15:33 ----------------------------------- Draguta montura pacat ca au facut totul aproape praf cu luneta polara ce sta acolo atat de firav prinsa fara siguranta ca la transport sau daca dai un cot nu se stramba , si adio precizie de punere in pol. Pt mine luneta polara e esentiala la Eq6 functioneaza foarte bine si in cateva minute e pusa montura aproape perfect in pol apta de poze bune cu autoghidare . Pretul deocamdata nu e pentru clasa de mijloc din Romania. ----------------------------------- cmatei 29 Mar 2013 09:28 ----------------------------------- Preview la teleskop-austria, PE arata [url=http://www.teleskop-austria.at/information/goto-eq8-sw/EQ8_guiding_PE_graph.jpg]exceptional. ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Mar 2013 10:29 ----------------------------------- Da... ar fi excelent ca toti care avem EQ6 sa trecem pe EQ8 :wink: ----------------------------------- dragos.n 29 Mar 2013 11:22 ----------------------------------- Daca s-ar vinde in rate ... :lol: ----------------------------------- sternchen 29 Mar 2013 11:32 ----------------------------------- Cei de la teleskop austria o lasa mai ieftin-3500 euro.ce-ar fi sa trec direct dela eq2 la eq8..hm-nu-i o idee prea buna.In primul rand ar trebui sa am un telescop mult mai mare si desigur pretu.. Nici in Austria 4000 de euro nu-s disponibili oricui,mai ales pt cei veniti de afara.poate daca esti doctor,inginer sau ceva asemanator ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Mar 2013 11:43 ----------------------------------- Dar autoturism are mai toata lumea de 10-15 mii euro desigur aproape toti prin rate toata viata dupa 5-6 ani preda masina veche si ia alta si tot asa... sa predam si noi EQ 2 -EQ6 :lol: ----------------------------------- sternchen 29 Mar 2013 11:51 ----------------------------------- Corect! sa luam un eq8 tot ca eq6,numa' ca-i mai mare(si mai greu)-da fara rate-vreau sa mor linistit,la timpu' potrivit,nu inainte de vreme :lol: ----------------------------------- valy 29 Mar 2013 12:33 ----------------------------------- Cine are bani de scule de 50kg are sigur ceva maruntis pt. EQ8, dar presupun ca nu pt. ei e destinata montura asta. Pe de alta parte chiar ar fi bine sa v-o luati, poate asa gasim si noi EQ6 second la pret decent :). Sterchen da ratele ce au, ca nu tu stai cu stress ci aia care te-au imprumutat. ----------------------------------- cmatei 29 Mar 2013 12:54 ----------------------------------- Rate, ne-rate, ce conteaza ? :) Daca astea sunt performantele tipice, la care eu sincer nu ma asteptam, cu capacitatea asta de incarcare plus functionalitatea data de encoderele de pe axe in zona de 4000 euro pret, o sa fie cred o mica revolutie cum a fost si eq6. Liber la apertura, copii! :) ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Mar 2013 13:10 ----------------------------------- Da doar ca apare problema de seeing . camp larg deep sky se face simplu nici vechime in astro nu nu trebuie sa ai ( 1-2 ani) un ED 80 sau 100 un EQ6 si acesorii autogidare si ceva indemanare la PC si prelucrari . dar la 300- 400mm diametru si focare de 1500-3000 deja devine incet necesar seeing de planetar. ----------------------------------- sternchen 29 Mar 2013 13:27 ----------------------------------- deci gluma se ingroase pe masura ce cresc dimensiunile telescopului..complicata treaba cu astronomia asta,mai frate! :) @valy-asa-i,mai ales acum cu problemele bancare ----------------------------------- Aciduzzu 29 Mar 2013 15:00 ----------------------------------- Mie montura asta mi se pare destinata mai degraba unor mici observatoare decat amatorilor. Vad ca la noi pretul e de 15.000 lei, adica vreo 3400 de euro. Cati amatori sunt gata sa investeasca atata intr-o montura? Mai ales ca, pentru a o folosi la capacitate, echipamentul pe care il pui pe ea te mai costa de 2-3 ori pe atat... ----------------------------------- jimao22 29 Mar 2013 17:01 ----------------------------------- Eu imi iau o montura d-asta, zilele ce urmeaza. ----------------------------------- Adrian Sirean 29 Mar 2013 17:14 ----------------------------------- Daca s-ar vinde in rate ... :lol: Din fericire pentru noi, se vinde si in rate. Trebuiesc indeplinite niste cerinte si se cere un avans de plata. Daca se vrea, se poate. :) ----------------------------------- gabi 29 Mar 2013 17:42 ----------------------------------- Nu va grabiti sa cumparati un produs nou, ateptati putin sa intre pe piata, sa apara recenzii facute de persoane private total dezinteresate . Ca la orice produs nou pot aparea tot felul de probleme , care bineinteles se vor rezolva din mers, prin tot felul de upgrade-uri ulterioare. Multe firme mari care vand instrumente astronomice nici macar nu au inca afisat pret si diponibilitate de vanzare pt EQ 8. http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4701_Skywatcher-EQ8-Synscan-GoTo-mount---50kg-payload-capacity.html http://www.robtics.nl/product_info.php?cPath=27_33_129&products_id=3213 ----------------------------------- valy 29 Mar 2013 18:14 ----------------------------------- .. nici macar nu au inca afisat pret si diponibilitate de vanzare pt EQ 8. http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4701_Skywatcher-EQ8-Synscan-GoTo-mount---50kg-payload-capacity.html Au pret: 0,00E, transportul te omoara. ----------------------------------- gabi 29 Mar 2013 18:25 ----------------------------------- @valy. Corect, la asta nu m-am gandit.(':lol:') ----------------------------------- jimao22 29 Mar 2013 18:30 ----------------------------------- Eu imi iau o montura d-asta, zilele ce urmeaza. :lol: :lol: :lol: Doar nu m-ati crezut, nu?... Am zis sa va mai dezmortesc un pic, parca toata lumea a intrat in hibernare! Chiar daca e vreme urata afara, se pot face o multime de chestii in casa. Sau mai glumim 8) . ----------------------------------- horatius 30 Mar 2013 00:59 ----------------------------------- Cateva imagini cu montura EQ8 si caracteristici suplimentare: http://www.skywatcher.ro/SK/EQ8.htm Montura este disponibila deja, dar in cantitati mici. Montura EQ8 este o copie aproape identica cu montura Gemini G42 (facuta de o firma din Ungaria). Deci de data aceasta nu s-au mai copiat monturi japoneze, ci o montura est-europeana. http://www.geminitelescope.com/ENG/G42_eng.html ----------------------------------- nobody 30 Mar 2013 01:26 ----------------------------------- @jimao22 Eu m-am gandit ca vinzi tot ce ai si iti iei EQ8. Am inteles ca merge si fara telescop. Poate ai noroc si iti mai ramane de-o luneta cautatoare. Sau o folosesti pe cea de aliniere polara. :lol: :lol: :lol: Apropo, cei mai batrani in domeniu ar putea sa ne explice ce inseamna "cer senin" ? Poate-si mai aduc aminte ... De EQ8 n-am bani ca ma pregatesc sa emigrez in Antartica. ----------------------------------- valy 30 Mar 2013 10:59 ----------------------------------- Vi se pare scumpa? Un edge hd de 9" e cam tot pe acolo, un fsq e 6000coco, si astea sunt entry level. Il stiam serios pe jimao, chiar am crezut ca isi ia, m-a dezamagit :). ----------------------------------- jimao22 30 Mar 2013 12:34 ----------------------------------- E, bine, daca te-am dezamagit, n-am ce face, o sa-mi iau o montura d-asta. Ce sa fac? Da' mai astept un pic. Vreun an-doi. Sa se mai coaca recolta de euro. ----------------------------------- auriga 09 Iun 2013 08:38 ----------------------------------- primele exemplare au fost livrate: http://www.astrophotography.id.au/unboxing-and-set-up-of-the-skywatcher-eq8/#more-911 eqmod s-ar parea ca nu functioneaza (deocamdata) cu eq8. ----------------------------------- Catalin Paduraru 09 Iun 2013 22:50 ----------------------------------- Un singur lucru inteleg, s-a dus portabilitatea cu montura asta :) ----------------------------------- dragos.n 10 Iun 2013 08:47 ----------------------------------- Da' de ce? O sudezi pe o remorca,, si gata portabilitatea. :lol: ----------------------------------- jimao22 10 Iun 2013 11:14 ----------------------------------- E, na si voi, acum. Pentru portabilitate extrema exista EQ1. ----------------------------------- auriga 20 Iun 2013 11:52 ----------------------------------- A fost raportat ca EQDIR functioneaza pe EQ8. In plus, niste rezultate initiale raportate:de un tip ce si-a cumparat-o (Robin Wilson) "Using pempro I get a PE of 4.4 Peak to Peak and after applying a curve to eqmod I get a corrected figure of 2.18 Peak to Peak. Pretty good". Cumparati cu incredere :) ----------------------------------- dragos.n 20 Iun 2013 15:33 ----------------------------------- Exact asta ne tinea in loc. Nu prea aveam incredere. Acum o sa dea toti buluc. Auriga, imi ti si mie rand la ea, la Horatius? :lol: Please. ----------------------------------- cmatei 20 Iun 2013 16:06 ----------------------------------- @dragos.n: de 10 ori mai bun, de 3 ori mai scump. E si o problema de incredere :-) ----------------------------------- jimao22 20 Iun 2013 19:21 ----------------------------------- Nu ca as avea banii astia la dispozitie, dar faptul ca poate lucra cu EQMOD ma duce cu gandul departe... E o optiune de luat in calcul pe termen mediu/lung. La modul serios. ----------------------------------- gabi 26 Oct 2013 15:51 ----------------------------------- Un link cu mai multe detalii despre EQ8. http://www.dangl.at/ausruest/eq8/eq8_e4.htm ----------------------------------- Sorin Sfartz 02 Noi 2013 11:43 ----------------------------------- M-am uitat si eu pe link-ul dat de Gabi si am vazut ca fiecare motor pas cu pas are si niste encodere. Ma poate lamuri cineva la ce servesc encoderele alea. Eu stiam ca se folosesc astfel de encodere la servomotoare ca sa furnizeze un feedback despre pozitie. Dar la motorul pas cu pas lucrul asta nu prea imi pare (mie :) ) necesar, caci pozitia e stabilita de numarul de pasi efectuati. ----------------------------------- cmatei 02 Noi 2013 12:25 ----------------------------------- Poti sa misti axele independent de motor, si atunci tot stii (aproximativ) unde esti, nu pierzi alinierea pe cer daca misti manual de telescop. Eu eram extrem de entuziasmat la inceput cand am auzit ca o sa aiba encodere fiind convins ca sunt encodere absolute (citesc direct pozitia). Chestia asta mi-ar fi convenit de minune, pentru restart de la distanta de exemplu. Cred ca de-aia si eram asa de convins, ca mi-as fi dorit sa fie :) Dar sunt tot incrementale. ----------------------------------- Sorin Sfartz 02 Noi 2013 13:08 ----------------------------------- Aha! Multumesc. ----------------------------------- auriga 18 Oct 2019 11:29 ----------------------------------- Noutati de la Skywatcher: "EQ8-Rh model also features an on-axis RA encoder. The Renishaw 11.8-million tick incremental encoder is mounted directly to the RA shaft of the mount. This virtually nearly eliminates Periodic Error during tracking and allows for extremely precise tracking and guiding for the most demanding astrophotographers." Costa cam mult (pe astroshop.ro e 35500 ron). Dar si asa cred ca va elimina multi competitori :)