----------------------------------- needweed 25 Iun 2013 19:33 Kerbal Space Program ----------------------------------- Un simulator futurist unde poti crea aproape orice,nave spatiale,avioane cu reactie, sateliti, rovere care functioneaza cu energie solara sau chiar si mini avioane ,exista sute de piese pentru construit , iti trebuie doar putina imaginatie.Ce-i drept e putin complicat la inceput dar pe parcurs daca ajungi destul de inteligent poti ajunge pe alte planete :shock: ----------------------------------- Mitu Catalin 24 Feb 2016 17:20 ----------------------------------- Acum am vazut post-ul asta ... sunt mare amator de KSP dar vreau sa te contrazic un pic - KSP nu e futurist , e foarte realist (exceptand mod-urile) . In afara de mici tuning-uri pt imbunatatirea jucabilitatii si (Kerbin necesita cam 2.2 km/s pt KEO ) mai tot ce exista in joc sunt copii ale unor motoare reale . E grozav pentru ca te face sa capeti o experienta realistica in materie de calatorii spatiale . De la jocul asta mi-am dat seama de ce Mercur e de 10 ori mai dificil decat Marte , am ajuns sa simt ce inseamna sa cobori intr-un put gravitational si sa franezi acolo activ (in lipsa de atmosfera pentru aerofranare) pt a intra pe orbita corpului vizat . Iar EVE (Venus) e monstruoasa daca vrei sa te intorci , te face sa simti ce inseamna atmosfera densa pentru un vehicul spatial clasic . Cifrele pe hartie nu au acest efect . Aproape ca l-as scoate din categoria jocurilor si l-as pune la programe educative . Daca vrei futurist iti recomand ELITE - acum varianta horisons cu acces la planete fara atmosfera