
-----------------------------------
auriga
13 Aug 2013 08:33

Perseide 2013
-----------------------------------
La Cluj a fost o noapte superba, transparenta maxima, am lasat aparatul foto 350D cu 17mm f/2.8 iso 1600 cateva ore, nu a iesit mare lucru, in schimb am vazut un bolid in jurul orei 0.15AM in Andromeda foarte stralucitor, culoare alb-albastru-violet, doua etape mai intense, dupa stingere dara  a mai ramas vizibila 3-4 secunde. 
In unele imagini de mai jos s-ar putea sa fi surprins sateliti, am verificat doar cadrele adiacente pentru a vedea ca nu isi continua traseul.

-----------------------------------
Stanescu Octavian
13 Aug 2013 12:27


-----------------------------------
A fost o activitate intensa pe cer la Perseide.  am prins si eu ceva similar dar nu spectaculos . am iesit pe deal la Silagiu 327m alt indica Gps pe varful unde am stat. 
am adus si telescopul Newton 220mm  pt o tura deep sky.
totusi mi-a lipsit cerul de la 2000m din Tarcu . unde  imaginea captata arata a fireball desi era un sporadic din 27 iulie.

-----------------------------------
tsa
13 Aug 2013 12:42


-----------------------------------
Am iesit pe Feleac cu sotia si fica mea cea mica. Am stat o ora jumate, cam pina la ora 23:30. Sotia a vazut 21 de intrari, eu am numarat 19. Dintre astea 3 erau foarte stralucitoare si spectaculoase. Acasa din curte dupa miezul noptii am mai vazut 5, din care doua foarte stralucitoare. Una spre Andromeda, celalalt spre Ursa Minor. Cerul era bun, imi pare rau ca nu am stat mai mult dar veneam dintr-o calatorie lunga si nu mai rezistam.

-----------------------------------
mflorian
13 Aug 2013 15:30


-----------------------------------
Vizual am avut mai mult noroc. Am numărat 12. Fotografic am prins doar una demnă de a fi reținută:

-----------------------------------
Mircea Pteancu
13 Aug 2013 22:43


-----------------------------------
Fratilor,felicitari,sunteti tari!

Eu am observat la Perseide Luni  spre Marti 12/13  August,de la 00:35 pana la 01:12.
Am vazut cinci meteori din curentul Perseidelor,patru au avut magnitudini comparabile cu cele ale stelelor principale din Cassiopeia iar al cincilea a fost de-a dreptul slab,cu magnitudinea undeva intre 4mv si 5mv.
Doi,cei mai stralucitori,comparabili cu Alfa Cas, au avut o lungime de 8-10 grade,ceilalti au avut o lungime de 3-5 grade.
Ce doi meteori mai luminosi au lasat si o dara care a disparut in mai putin de doua secunde pe o directie de la NW spre SE.
Toti cinci meteorii raportati au fost foarte rapizi.
Culoarea tuturor acestor meteori a fost ''calda'',sa zicem galben-portocalie.

Ceea ce m-a uimit si derutat a fost faptul ca in acest interval,am vazut doi meteori mult mai lenti,cu o luminozitate intre 4mv si 5mv,de o culoare albicioasa,cu o lungime respectabila de vreo zece grade,evident diferiti de Perseide si  care pareau a veni dinspre coltul lui Pegas unde se afla steaua Scheat,de la SSE-SE spre NNE-NE.

Cam atat de la Arad,dau legatura in studio...

Mircea

-----------------------------------
jimao22
13 Aug 2013 23:35


-----------------------------------
Mircea, am preluat legatura aici la Ploiesti.

Cerul a fost inorat aseara, dar am vazut perseide in noptile anterioare, putine ce-i drept, dar au fost. Mai ales ca spre zona aceea ma orientam cu telescopul cel mai mult.

Asa ca aseara m-am dus la culcare in patul din casa, dupa multe nopti dormite la observator (unde mi-am facut un pat care se basculeaza pe perete si unde imi e mai mare dragul sa dorm sub cerul liber si cu tarait de greieri la cap).

-----------------------------------
Mircea Pteancu
13 Aug 2013 23:43


-----------------------------------
Mi-e imposibil sa-mi stapanesc invidia : :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Mircea

-----------------------------------
cmatei
14 Aug 2013 06:05


-----------------------------------
Eu am reusit performanta sa trag 35 cadre in zona Cas-Cepheu-Cygnus, toate defocusate :-) Am prins doar 2 meteori amarati (atat de amarati incat trebuie sa va spun ca unul e in stanga-sus in poza).

Vizual am vazut  20+ si ceva sporadici. Remarcabil a fost un bolid pe care nu l-am vazut direct, mi-a atras atentia cand mi s-a luminat telescopul cel alb (!), pana m-am intors spre el n-am mai vazut decat dara lasata pe cer.

-----------------------------------
Catalin Paduraru
15 Aug 2013 12:03


-----------------------------------
Vizual am avut mai mult noroc. Am numărat 12. Fotografic am prins doar una demnă de a fi reținută:

Asta este satelit, nu meteor.

Spor!

-----------------------------------
mflorian
15 Aug 2013 12:27


-----------------------------------
Da, este prea simetrică dîra... Mai încerc...
Dar cei observați vizual erau în mod cert meteori, datorită vitezei.
