----------------------------------- CAdi 26 Noi 2015 19:45 KIC 8462852 - o megastructura misterioasa inconjoara steaua ----------------------------------- Se pare ca aceasta stea aflata la 1400 de ani lumina de Terra este inconjurata de o megastructura misterioasa . Aceasta megastructura a fost descoperita de Kepler telescop NASA in 2011 . Acest telescop in prezent este retras din activitate dar steaua este urmarita din 2015 in continuare de un alt telescop Spitzer ,care apartine tot de NASA. De asemenea radiotelescoapele terestre din reteaua ATA (Allen Telescope Array) si-au orientat antenele spre steaua aceasta misterioasa KIC 8462852, si incearca sa capteze eventuale semnale radio ce ar putea sa indice activitatea unor civilizatii extraterestre in jurul stelei. http://www.seti.org/seti-institute/mysterious-star-kic-8462852 Subiectul provoaca numeroase dispute si in mass- media : https://youtu.be/j5UHULLK1sY?t=2 ----------------------------------- nobody 26 Noi 2015 21:36 ----------------------------------- Stai linistit ca SETI n-a gasit nimic interesant acolo: No narrowband radio signals were found at a level of 180-300 Jy in a 1 Hz channel, or wideband signals above 100 Jy in a 100 kHz channel. rules out omnidirectional transmitters of approximately 100 times today’s total terrestrial energy usage in the case of the narrow-band signals, and ten million times that usage for broad band emissions. It's possible that a family of comets is traveling on a very long, eccentric orbit around the star. At the head of the pack would be a very large comet, which would have blocked the star's light in 2011, as noted by Kepler. Later, in 2013, the rest of the comet family, a band of varied fragments lagging behind, would have passed in front of the star and again blocked its light. http://www.nasa.gov/feature/jpl/strange-star-likely-swarmed-by-comets ----------------------------------- CAdi 26 Noi 2015 22:47 ----------------------------------- Nu inca .Steaua e sub observatie ....Doar nu te-ai fi asteptat sa primim mesaje te salut S-ar putea sa nu gasim ceva in aceasta viata .Semnele de intrebare insa raman... Sunt miliarde si miliarde de stele in univers ,nu se poate sa fim singurele fiinte din acest univers .... :) ----------------------------------- dragos.n 26 Noi 2015 23:03 ----------------------------------- https://www.pinterest.com/pin/456059899744779777/ Ultima ''explicatie'', care de fapt ar trebui numita in cel mai bun caz speculatie, este ca un val imens de comete inconjoara aceasta stea. Dovada faptului ca, uneori, si astronomii profesionisti pot fi total penibili. ----------------------------------- CAdi 26 Noi 2015 23:22 ----------------------------------- Asa - zisele comete reci nu se pot observa prin telescoapele Kepler si Spitzer NASA insa a si,, vazut" cometele la distanta aceasta (1400 de ani lumina). Inca o informatie clasificata ,nu-i asa ? :wink: ----------------------------------- nobody 27 Noi 2015 00:59 ----------------------------------- Asa s-a zis cand s-au descoperit pulsarii, ca-s ET, alieni ... si oare cine a cazut in penibil ? ----------------------------------- dragos.n 27 Noi 2015 01:39 ----------------------------------- Personal, nu stiu cine a cazut in penibil atunci, dar, oarecum paradoxal, stiu cu siguranta cine o sa cada in penibil intr-un viitor, mai apropiat sau mai indepartat. Locul este rezervat celor care sustin ca actualele modele ale stiintei mainstream sunt perfecte, si toate noile descoperiri trebuie interpretate in conformitate cu vechile paradigme, si in nici un caz, nu trebuie sa ne gandim ca poate exista ceva dincolo de ele. Este vechea metoda ''stiintifica'' a Inchizitiei. Stiu cu siguranta pentru ca s-a mai intamplat la fel de nenumarate ori in trecut. Este noul ''Pat al lui Procust'', de data asta, masurat cu laserul. ----------------------------------- Teo 27 Noi 2015 01:51 ----------------------------------- Poate ca steaua respectiva are o zona mai rece. Ca un fel de pata solara giganta pe o parte. Cand se roteste cu acea parte spre noi, intensitatea luminoasa scade. ----------------------------------- nobody 27 Noi 2015 01:53 ----------------------------------- Doar cei ce se ocupa de pseudo-stiinta "sustin ca actualele modele ale stiintei mainstream sunt perfecte". ----------------------------------- dragos.n 27 Noi 2015 02:04 ----------------------------------- Chiar asa, se stie cu siguranta ce sunt quasarii, si chiar pulsarii? Deocamdata sunt multi care pun la indoiala teoria privind Soarele. si avand in vedere succesele din ultimul timp privind predictia cutremurelor pe Pamant in functie de activitatea solara, se pare ca lucrurile se complica rau. De cat timp este acceptat, si subliniez pe cuvantul acceptat, faptul ca sunt miliarde de planete in galazia noastra? Pentru ca pana in '89, teoria mainstream era ca sistemele cu planete sunt cel mult singulare, daca cumva exista. Stiu sigur, am trait acele vremuri, si ma indigna foarte tare aroganta unor savanti, care extrapolau o cunoastere incompleta, la intreg Universul. Dar se pare ca ultimele descoperiri nu au reusit sa-i invete nimic, atat pe ei, cat si pe sustinatorii lor fideli, prezenti, din pacate, si aici pe forum. Si nimic nu imi pare mai penibil decat sa lansezi o ipoteza, fara o minima argumentatie, doar pentru a nu lasa cumva loc unei interpretari extra ... Extra mainstream. Va rog, sa nu cumva sa credeti ca eu as crede ca undeva in infinitul, relativ? al Universului ar putea exista o civilizatie, cu atat mai mult una de gradul trei, sau care grad o fi ala. Nu, noi suntem singurii, nu exista extraterestri, si orice posibil semn al unei astfel de existente trebuie negat si desfiintat cu orice pret. Traiasca tovarasul Nicolae Ceausescu, si ......oricine e la putere! :!: :!: :!: ----------------------------------- nobody 27 Noi 2015 02:09 ----------------------------------- Am ajuns la quasari ? Te ascult. P.S. Ti-ai editat mesajul de 2 ori pana acum. Apropo, o ipoteza nu elimina o alta ipoteza. In rest ... no comment. ----------------------------------- nobody 27 Noi 2015 11:46 ----------------------------------- Ce se cunoaste despre aceasta megastructura ? Cand a fost observata si cum ? Care sunt ultimele noutati ? P.S. Am atasat o pagina de observatii din Planet Hunters X. KIC 8462852 - Where's the Flux? http://arxiv.org/abs/1509.03622 ----------------------------------- CAdi 27 Noi 2015 13:08 ----------------------------------- Prin telescopul Kepler s-a studiat fenomenul in perioada 2011 si 2013. Se pare ca observatiile astronomice prin telescopul Spitzer nu au mai semnalat in 2015 ceva deosebit . Interpretare personala ar fi ca in acea perioada pe langa stea s-a aflat un obiect sau mai multe obiecte spatiale (naturale sau nu ). In spatiu cosmic mai apar si asa numitele planete ratacitoare ,dar aici nu este cazul pentru ca fenomenul a avut o repetitie aleatorie fapt ce i-a intrigat pe astronomi... Ipoteza NASA cum ca de acea stea s-au ciocnit o planeta sau asteroizi, nu a fost confirmata deoarece nu s-au gasit radiatii infrarosii in jurul stelei ,cu atat mai putin comete reci... Ultima stire am gasit-o la Mediafax .ro : http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate/o-stea-indepartata-in-jurul-careia-se-afla-o-megastructura-misterioasa-bombardat ----------------------------------- nobody 27 Noi 2015 13:41 ----------------------------------- Ma refeream la informatii cu valoare stiintifica. In principiu s-au observat 2 grupuri de anomalii, unul mai puternic, altul mai slab. Adica este o singura "repetitie" observata. NASA (si nu numai) are mai multe ipoteze, cum este si normal in faza de ipoteza. Unele raman, altele se infirma sau se confirma. Cea referitoare la comete este in ideea unei perturbatii interstelare a obiectelor aflate pe orbite indepartate (de genul norului Oort). S-a mai observat o stea mai mica invecinata care ar putea face asa ceva prin mecanismul Kozai. Ti se pare absurda ipoteza ? ----------------------------------- CAdi 28 Noi 2015 14:43 ----------------------------------- Nu mi se pare absurda ,dar putin probabila. Daca vrei o explicatie pe pozitiile actuale ale stiintei ,mai degraba iau totusi in calcul trecerea prin fata stelei KIC 8462852 a catorva planete ratacitoare scapate din atractia vreunui sistem solar ,din cauza unui anumit eveniment cosmic. Astronomii considera ca exista in univers de 2 ori mai multe planete ratacitoare de marimea lui Jupiter , decat stele ! Insa spre deosebire de voi eu accept si posibilitatea existentei unor activitati extraterestre , si nu sunt singurul din moment ce radiotelescoapele terestre din reteaua ATA (Allen Telescope Array) si-au orientat antenele spre acea stea si chiar NASA desi nu declara ,monitorizeaza atent steaua prin Spitzer dupa ce telescopul Kepler si-a epuizat bateriile... ----------------------------------- nobody 29 Noi 2015 11:17 ----------------------------------- Adica ipoteza ta se bazeaza pe o teorie a conspiratiei de anvergura galactica. Nu stiam acest amanunt. La fel cum nu stiam nici ca "telescopul Kepler si-a epuizat bateriile", ci traiam cu impresia (evident gresita) ca i s-au stricat doi volanti de stabilizare, din patru. Multumesc pentru notele informative. Mai doresc sa imi cer scuze publice, de la Securitatea Extraterestra, pentru ineptiile ce le-am putut debita. Promit sa aduc nenumarate osanale si elogii glorioasei si neobositei fauriri de megastructuri stelare. Ce stelare ? Inter-galactice, de milioane de cincinale-lumina. Ave Imperator, morituri te salutant ! ----------------------------------- CAdi 29 Noi 2015 12:26 ----------------------------------- Nu suntem singuri in univers . 1.Asa cum noi incercam sa terraformam Marte ,pentru ca este posibil ,dupa cum vei vedea cand voi deschide alt capitol din terraformare (acum suntem la capitolul curiozitati) asa si altii mai avansati cu o civilizatie avansata ,ar fi putut sa ne terraformeze pe noi. 2.Daca ipoteza evolutiei este adevarata ,asa cum au aparut conditiile de viata pe Terra, asa pot sa apara si pe alta planeta in univers (sau ne credem prea destepti? unii) ----------------------------------- catalin dumitru 29 Noi 2015 12:29 ----------------------------------- O diminuare aleatorie de 20 procente in stralucirea unei stele aflate la mama naibii poate fi facuta si de un corp ceresc de mici dimensiuni , aflat si el la mama naibii de steaua respectiva , adica mult mai aproape de noi. Un fel de eclipsa cu protagonisti indepartati. Ar fi bine sa nu ne mai balacarim in oceanul acesta de credulitate ,in care samanta prostiei are asigurate toate tipurile de fertilizatori cum ar fi partea imbecila a internetului , umpluturile de la emisiunile de stiri , concluziile cercetatorilor britanici ,partzurile trase de NASA , ESA si alte adunaturi de indivizi care trebuie sa justifice cumva niste bani cheltuiti. Constat cu regret ca fantezia constructiva devine tot mai palida printre contemporani. ----------------------------------- CAdi 29 Noi 2015 14:09 ----------------------------------- ... iau in calcul trecerea prin fata stelei KIC 8462852 a catorva planete ratacitoare scapate din atractia vreunui sistem solar ,din cauza unui anumit eveniment cosmic. Astronomii considera ca exista in univers de 2 ori mai multe planete ratacitoare de marimea lui Jupiter , decat stele . Insa ...accept si posibilitatea existentei unor activitati extraterestre , si nu sunt singurul din moment ce radiotelescoapele terestre din reteaua ATA (Allen Telescope Array) si-au orientat antenele spre acea stea si chiar NASA desi nu declara ,monitorizeaza atent steaua prin Spitzer dupa ce telescopul Kepler si-a epuizat bateriile... Repet inca odata cele ce am scris mai sus.Nu pot sa fiu rigid in gandire ,sa cred ca noi suntem buricul universului si ca nu ar mai exista si alte civilizatii, mai mult sau mai putin avansate in raport cu civilizatia noastra. ----------------------------------- catalin dumitru 29 Noi 2015 17:38 ----------------------------------- In mod sigur nu suntem buricul universului. La fel , sunt foarte mari sanse sa nu fim singuri in vastitatea asta. Problema care ne alimenteaza scepticismul e faptul ca este prea multa liniste in jurul nostru , si nu numai pe distante mici sau medii. Poate ca universul e facut in asa fel incat sa nu lase civilizatiile sa fie prea contemporane. Poate la asta serveste imensitatea spatiului asa cum il percepem noi. Cine stie , poate fiecare civilizatie trebuie sa se chinuie pe calea pe care a ales-o si cine reuseste sa sparga barierele este primit in gashca intergalactica. Acuma ce credeti , care e mai utila in treaba asta , fantezia exagerata sau scepticismul incapatanat ? ----------------------------------- nobody 29 Noi 2015 18:11 ----------------------------------- Poate civilizatiile prea apropiate (in spatiu-timp) s-au anihilat deja si s-au transformat reciproc in dark matter/energy. ----------------------------------- CAdi 29 Noi 2015 18:24 ----------------------------------- Acuma ce credeti , care e mai utila in treaba asta , fantezia exagerata sau scepticismul incapatanat ? Iti recomand scepticismul moderat sau si mai bine ce aplic eu : si-si (doar fantezie, fara exagerata) In acest sens iti recomand si cartea lui Arthur C. Clarke : ,, SFARSITUL COPILARIEI " pe care am citit-o si eu la recomandarea ,,copilului neinteles al forumului'- Forever Man. ----------------------------------- dragos.n 29 Noi 2015 18:25 ----------------------------------- Calculele actuale arata ca pe o distanta de 50 de ani lumina sunt cel putin 25 000 de planete. Probabil in viitor se va vedea ca sunt mai multe, iar numarul celor ce pot sustine viata e probabil de cateva sute. Utilizand 80% din viteza luminii, un calator poate parcurge distanta in circa 26 de ani de viata ai lui, datorita efectului dilatarii timpului. Deci chiar si un om obisnuit poate merge dus intors pe distanta asta, pe parcursul vietii. Problema, din punctul meu de vedere nu este a fantezie si nici a scepticismului. ambele au rolul lor, si un om care nu le are pe amandoua nu e intreg, dupa mine. Problema este a arogantei. Cum putem sa credem ca doreste cineva sa ne contacteze, sau chiar sa se lase vazut de noi, cand iata ce se intampla chiar in aceste zile, cand mai avem un pic si incepe un nou razboi care ameninta sa fie mondial. Iar dupa unii analisti internationali, a inceput deja, si perspectiva e foarte sumbra. Sa mai socotim ca in fiecare deceniu de la sfarsitul celui de al doilea razboi mondial au murit in razboaie milioane de oameni. Care din voi, daca ar avea un vecin care isi omoara fratii, violeaza femeile, si isi vinde copii ca sclavi, l-ar invita la masa? Da, nu suntem toti asa, dar cand elitele noastre investesc in armament mult mai mult decat in educatie si sanatate, cand conducatorilor nostri ne mint de cum deschid gura, peisajul e clar. Nu avem ce cauta printre civilizatiile adevarate, pentru ca suntem indiferenti la toate astea. ----------------------------------- Teo 30 Noi 2015 02:37 ----------------------------------- Apropo de exoplanete. Am gasit un poster cu multe exoplanete descoperite pana acum. Numarul lor este impresionant, dar aceasta este doar o mica parte din cate se vor mai descoperi. Sursa la rezolutie mare : http://media.boingboing.net/wp-content/uploads/2015/11/ks6eB1l.jpg ----------------------------------- nobody 30 Noi 2015 11:42 ----------------------------------- Si care este "megastructura" ? ----------------------------------- CAdi 30 Noi 2015 11:57 ----------------------------------- O ai in fata ----------------------------------- nobody 30 Noi 2015 15:39 ----------------------------------- Tot nu inteleg, civilizatiile extraterestre joaca biliard cu planetele alea frumos colorate ? ----------------------------------- CAdi 30 Noi 2015 17:00 ----------------------------------- Unii inteleg mai greu... ----------------------------------- nobody 30 Noi 2015 17:55 ----------------------------------- Exact. Aia e doar o plansa colorata (mai mult sau mai putin imaginar), nu o megastructura. ----------------------------------- CAdi 30 Noi 2015 18:38 ----------------------------------- Care spune ceva. Dee,greu... ----------------------------------- catalin dumitru 30 Noi 2015 18:55 ----------------------------------- Ce imbecilitate de poster. E facut pentru acel model de om care rade la glumele din serialul las fierbinti sau la bloc . Incep sa cred ca fiecare om isi merita soarta. ----------------------------------- CAdi 30 Noi 2015 21:35 ----------------------------------- Spune-mi, ai privit un fluviu drept in ochi ? ----------------------------------- catalin dumitru 30 Noi 2015 22:13 ----------------------------------- In urma cu cateva luni , nu stia nici naiba ca Pluto are in ansamblul ei o culoare rosiatica. Iar aia cu posterul vin cu niste pasteluri renascentiste ca sa ia piuitul la fraieri . Cum au stabilit coloratura planetelor ? Si in care lumina solara , a noastra sau a stelelor in jurul carora orbiteaza ? ----------------------------------- Mitu Catalin 01 Dec 2015 08:11 Sunt tinere ----------------------------------- Calculele actuale arata ca pe o distanta de 50 de ani lumina sunt cel putin 25 000 de planete. Probabil in viitor se va vedea ca sunt mai multe, iar numarul celor ce pot sustine viata e probabil de cateva sute. Da dar din cele cateva sute care pot sustine viata doar o foarte mica parte au vechimea Pamantului iar celalta parte probabil ar sustine viata dar nu ar genera-o . Pt ca viata sa apara si sa evolueze ai nevoie de 1/3 din varsta universului . Pentru ca sa ai o planeta cu miez metalic , ca sa te apare de radiatii ai nevoie de alte 2/3 din varsta universului cat sa se nasca si sa moara doua generatii de supernove care sa fabrice metalele respective .Suntem printre primii . In plus cred ca stiti ca Pamantul e special prin faptul ca am avut si avem des evenimente catastrofale ce distrug majoritatea speciilor . Sunt sigur ca e special si nu normal pt ca daca unul din evenimentele respective era un pic mai dur nu mai aveam viata deloc . Deci suntem niste norocosi , am scapat de 5 ori la rand de extinctie . Ca rezultat , de cinci ori evolutia a primit un boost , animale de nisa au primit cadou intreaga suprafata a pamantului si sansa de a evolua . In lipsa presiunii evolutia inceteaza , noi am avut presiune din belsug . In schimb probabil viata simpla este foarte comuna in Univers in acest moment , iar peste inca vre-o 5 bil ani o sa aiba loc si petrecerea civilizatiilor . Noi doar am ajuns prea devreme .Ma bazez pe faptul ca nasa estimeaza ca Pamantul este in primele 8% din planetele terrane ce se vor forma vreodata in univers . Asta + faptul ca avem o planeta dura (comete , supervulcani ,glaciatiuni ) = evolutie accelerata . Si nici asa nu e de ajuns , oamenii nu sunt chiar 100% inteligenti :mrgreen: ----------------------------------- CAdi 01 Dec 2015 08:32 ----------------------------------- Este un punct de vedere. Dar daca evenimentul de la Roswel din 1947 a avut intr-adevar loc, tot esafodajul gandirii tale se prabuseste ca un castel din carti de joc si plansa lui Teo devine mai actuala ca oricand ! ----------------------------------- Mitu Catalin 01 Dec 2015 10:28 ----------------------------------- Si ma rog de ce ai impresia ca se prabuseste ceva din argumentatia mea ? Logica ar spune doar ca iata , pe langa pamantenii cei rapizi exista si reptilienii care sunt si mai rapizi , atat in evolutie cat si in transport :P . Ce descriu eu mai sus explica linistea si pana nu o sa obtii ridicarea grevei galactice in materie de transport si comunicatii astfel incat galaxia sa semene cu piata universitatii la ora 17 nu o sa se prabuseasca nimic . Chiar si atunci concluzia va fi ca noi pamantenii am fost niste ghinionisti teribili , cu tot ca am avut factori favorizatori am generat foarte tarziu inteligenta si aia de o calitate indoielnica ... Faptul ca suntem in prima generatie de planete terrane nu se va schimba niciodata . Ce ramane e daca suntem fruntasi sau codasi in aceasta generatie pana acum indiciile stiintifice arata spre frunte .Tabloidele ma intereseaza mai putin . ----------------------------------- dragos.n 01 Dec 2015 12:38 ----------------------------------- Ce ne spune NASA, ca suntem printre primii, cu cei 4,5 miliarde ani ai pamantului, e cam in contradictie cu faptul ca majoritatea stelelor sunt pitice rosii, foarte batrane. Unele din ele se crede ca ar fi chiar mai batrane decat galaxia (adica 11 miliarde). Iar piticele rosii mai au o calitate. Sunt foarte stabile, spre deosebire de Soarele nostru, si deci acolo viata poate sa fi aparut si sa se fi dezvoltat in continuu, fara sincope, intr-un moment cand sistemul nostru de abia se forma. Asa incat, statistic, avem toate sansele sa fim printre ultimii. Noi nu stim cum apare viata. Organismele extremofile de pe Pamant, descoperite in ultimii ani, ne arata ca acele conditii pe care noi le consideram strict necesare nu prea sunt reale, iar limitele sunt mult mai largi. Viata la 200 de grade Celsius, organisme care se hranesc cu arsenic, organisme care rezista in centrale nucleare si multe altele. Deocamdata nu avem nici macar o teorie a aparitiei omului care sa nu aiba gauri, zone fara raspuns. Oricum, toate astea sunt deocamdata doar speculatii, si calcule statistice, care nu pot da decat indicii, nu si raspunsuri clare. ----------------------------------- nobody 01 Dec 2015 14:17 ----------------------------------- Dar avem teorii ale conspiratiei foarte bine puse la punct. Unde exista "viata la 200 de grade Celsius" ? :shock: Iar stelele "red dwarf" nu sunt deloc stabile si prietenoase. NASA's Swift mission observes mega flares from nearby red dwarf star On April 23, NASA's Swift satellite detected the strongest, hottest, and longest-lasting sequence of stellar flares ever seen from a nearby red dwarf star. The initial blast from this record-setting series of explosions was as much as 10,000 times more powerful than the largest solar flare ever recorded. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140930171548.htm ----------------------------------- Mitu Catalin 01 Dec 2015 14:37 ----------------------------------- Ce ne spune NASA, ca suntem printre primii, cu cei 4,5 miliarde ani ai pamantului, e cam in contradictie cu faptul ca majoritatea stelelor sunt pitice rosii, foarte batrane. . Ai dreptate daca vorbesti de SORI . Dar ... atentie mare , eu si NASA vorbim de planete .Adica da , poti avea un soare stabil si o planeta in zona propice vietii acum 11 bil ani dar ... acea planeta nu are elemente grele . Tot ce este peste fier necesita o supernova - deci o stea la a doua generatie . Daca folosesti doar elementele pana la fier nu poti avea nici macar viata , de-apai o civilizatie tehnologica . Si din ce s-a calculat o supernova nu e deajuns , materialul de baza pt un Pamant trebuie trecut prin doua supernove (ca sa aiba densitate suficient de mare a elementelor necesare) . Asta cere timp si a ingustat mult posibilitatile LA INCEPUT . ----------------------------------- nobody 01 Dec 2015 14:50 ----------------------------------- Si intre timp sa nu se fi produs vreun eveniment catastrofic prin apropiere care sa transforme planeta intr-una moarta, cum avem mai multe chiar in sistemul nostru solar. Pe langa cantitate, mai trebuie si un pic de (mai multa) calitate. ----------------------------------- Mitu Catalin 01 Dec 2015 15:32 ----------------------------------- Corect .Studiul asta recent al NASA mi-a dat apa la moara , dar de mai de mult am ajuns la concluzia ca nu avem prea multe civilizatii inaintase .Totul a plecat de la informatia ca sist solar e format din resturile a doua generatii de supernove .Cand adaugi 5 bil ani plus timp formare a doi sori (prima generatie s-a format f repede si a evoluat foarte repede dar urmatoarele au evoluat intr-un univers asemanator cu cel al nostru ) din praf varsta universului nu mai pare a fi foarte mare . La asta am adaugat cunostintele despre procesul de evolutie a speciilor si am observat ca si in domeniul asta Pamantul nu a dus lipsa de stimuli . In lipsa de factori de stress externi evolutia inceteaza .In cazul nostru acesti factori au fost atat numerosi cat si la limita desi e loc de interpretare . O extinctie tipica pamanteana se ocupa de 75% din specii . E loc de mai bine in sus dar nu prea mult ca incep sa apara sanse sa moara produsul rafinat ...si asa noi oamenii am trecut prin perioade in care intreaga populatie numara doar 2000 capete (pletoase) ----------------------------------- 2SKY 01 Dec 2015 15:40 ----------------------------------- A cautat-o cineva prin cataloage ? ----------------------------------- dragos.n 01 Dec 2015 16:01 ----------------------------------- Conform teoriilor actuale, o stea masiva are o durata de viata scurta in comparatie cu Soarele, mult mai scurta. Asa incat pe parcursul celor 11 miliarde de ani ai galaxiei se pot succeda chiar mai mult de 10 generatii de supernove succesive. Oricum, teoriile in directia asta sunt de fapt doar ipoteze. Faptul ca observam stele in diferite faze, nu ne da garantia asupra evolutiei lor trecute sau viitoare. Pentru asta trebuie sa mai asteptam pana vom avea modele care sa nu fie niciodata contrazise de realitate, si care nu au gauri relevate de multi cercetatori. Evident, fiecare poate sa creada ca ce vrea, poate sa vada realitatea prin orice filtru isi doreste. Si daca idea ca suntem primii, ca suntem unici, ca suntem chiar civilizati il face fericit, treaba lui. ----------------------------------- dragos.n 01 Dec 2015 16:26 ----------------------------------- http://ocean.si.edu/ocean-videos/hydrothermal-vent-creatures Daca un irlandez are parul rosu, toti irlandezii au parul rosu? ----------------------------------- nobody 01 Dec 2015 16:43 ----------------------------------- Ce ar vrea sa fie asta ? ----------------------------------- 2SKY 01 Dec 2015 17:52 ----------------------------------- Voi vedeti ceva la ea ? ----------------------------------- Mitu Catalin 01 Dec 2015 17:55 ----------------------------------- Conform teoriilor actuale, o stea masiva are o durata de viata scurta in comparatie cu Soarele, mult mai scurta. Asa incat pe parcursul celor 11 miliarde de ani ai galaxiei se pot succeda chiar mai mult de 10 generatii de supernove succesive. Stiu bine ca arderea in stelele masive este mult mai rapida in schimb formarea lor necesita un timp mult mai indelungat . Hmm cu cat sunt mai mari cu atat e mai greu sa aduni materia necesara . Si din fericire acum nu mai este doar parerea mea la mijloc ci si a NASA . Btw , nu suntem singuri si nici speciali ci doar "printre primii" . Nimic extraordinar. LE - in legatura cu ecosistemul termal - e o priveliste din trecut . totul se invarte in jurul unor microoriganisme arhaice dar nu neinrudite cu celelalte din lumea noastra . Sunt niste veri de la tara dar nu ET . Desi pe pamant anumite organe au evoluat separat si am ajuns sa avem trei tipuri de ochi de exemplu in ceea ce priveste viata nu avem decat o unica radacina . Motivul e ca viata altereaza apoi mediul propice pornirii ei oxigenul fiind toxic pt majoritatea organismelor arhaice . ----------------------------------- dragos.n 01 Dec 2015 18:27 ----------------------------------- Bine, daca a zis NASA. Hmm, adica aia care blureaza portiuni din imaginile de pe Marte si de pe Luna? Sa nu imi cereti exemple. Sunt destule pe site-ul NASA. Cautati si singuri daca intradevar vreti sa cunoasteti. Daca nu, spuneti ceva cu teoria conspiratiei, si v-ati scos. :roll: ----------------------------------- Mitu Catalin 01 Dec 2015 18:39 ----------------------------------- Mai important nu e ca a zis NASA ci daca e logic si are sens . Asta spre deosebire de imagini blurate pe site-ul Nasa . Sunteti siguri ca nu erau foto test pt camera facute cu capacul de protectie pus ? Btw- hdd-ul meu e plin de expuneri ratate , asta inseamna ca am ceva de ascuns ? Mwuhahah . ----------------------------------- catalin dumitru 01 Dec 2015 18:57 ----------------------------------- :?: Sunt absolut convins ca NASA minte cu nerusinare in foarte multe privinte. ----------------------------------- dragos.n 01 Dec 2015 18:58 ----------------------------------- Daca tu spui ca ai pe hdd imagini facute de tine in care anumite portiuni sunt blurate, nu defocalizate, nu miscate, ci blurate, asa, doar pe portiuni, nici o problema. ----------------------------------- 2SKY 01 Dec 2015 19:26 ----------------------------------- Poate pentru a justifica fondurile si diferenta de popularitate fata de Hubble a lui Kepler trebuia inventata o minciunica . Daca ar fi prima , ..... ----------------------------------- Mitu Catalin 01 Dec 2015 19:48 ----------------------------------- Eu sunt convins ca NASA , daca expune ceva cu bias este eventual sa exagereze lucruri (ca sa le mai dea congresul bani ca sunt fomisti rau in ultima vreme ).Altfel nu-mi explic cum isi asociaza emblema cu aberatii ca EM drive care ar fi urgent rezolvate cu 1 mil de $ . De fapt am impresia ca treaba respectiva e de la un lab care e asociat al Nasa dar oricat - tot treaba de mantuiala . In rest va comportati de parca agentia spatiala chineza /japoneza/indiana/rusa nu exista si nu pot sa taxeze un coverup al NASA cu o infinita pierdere de imagine din partea lor . In rest da exista politica , exista un blocaj in industrie al tehnologiei lansatoarelor ca lumea sa-si pastreze job-urile ( oricum n-au interes sa le modifice , merg binisor , sunt scumpe , joburi garantate - daca modifica , pe langa risc obtin doar torpilarea propriilor interese ) dar nimic din ce umbla prin capul conspirationistilor ... @dragos.n Arata-mi cel mai tare episod de genul asta . Pana acum tot ce am vazut sunt BS -uri de prima clasa copiate direct din manualul de produs BS-uri . ----------------------------------- 2SKY 01 Dec 2015 19:57 ----------------------------------- Totusi se vede ca este o stea fierbinte , (alba tinara ) . Poate fi un sistem solar in formare si de aceea ziceau de multe comete . Dar trebuiau sa fie vizibile tot timpul si intradevar pentru a acoperi 22% din stea la distanta de 1UA , obiectul ar avea zeci de km cel mult . ----------------------------------- dragos.n 01 Dec 2015 20:42 ----------------------------------- Mitu Catalin, daca tu crezi ca suntem primii in zona asta a cerului, din punctul meu de vedere nu e nicio problema. E o mica problema daca vrei sa ma convingi pe mine. Spun asta pentru ca m-am convins eu direct ca multi oameni sunt realmente terifiati de ideea existentei extraterestrilor, iar pe de alta parte pentru ca, ... etc. Asa ca mai bine inchidem tema, discutam doar despre cometele care reduc lumina de la o stea, si asa o sa fie toata lumea fericita. Despre NASA, ... un pic de sare, un pic de zahar sa se compenseze, multa faina .... Cat despre episod, nu inteleg la ce te referi. ----------------------------------- nobody 01 Dec 2015 21:22 ----------------------------------- Bine, daca a zis NASA. Hmm, adica aia care blureaza portiuni din imaginile de pe Marte si de pe Luna? Sa nu imi cereti exemple. Sunt destule pe site-ul NASA. Cauta-ti si singuri daca intradevar vreti sa cunoasteti. Daca nu, spuneti ceva cu teoria conspiratiei, si v-ati scos. :roll: Tocmai am "cauta-t" si am "gasi-t" un exemplu de bluratura. https://www.metabunk.org/debunked-blurred-nasa-image-on-mars-stitched-in-part-of-the-rover.t5018/ Q.E.D. ----------------------------------- CAdi 01 Dec 2015 22:28 ----------------------------------- Ai fi putut sa ne prezinti o ,,cometa rece" . ----------------------------------- 2SKY 01 Dec 2015 22:50 ----------------------------------- CAdi aia nu vad cometa , in lumina orbitoare a stelei ci banuiesc dupa timpii , locul de inceput al umbrei pe disc .... fata de o planeta care ar fi o simpla trecere . ----------------------------------- CAdi 02 Dec 2015 09:19 ----------------------------------- Nu ai sesizat contextul , dar oricum , multumesc pentru precizari. Sper sa citeasca si alti colegi. ----------------------------------- dragos.n 03 Dec 2015 17:47 ----------------------------------- Fotografia postata de nobody e geniala, si in acelasi timp, reprezentativa. Din nou, cu o floare se face primavara, si toti irlandezii au parul rosu. Astfel, cu un caz zis combatut, se pretinde ca sunt desfiintate toate cazurile. Evident, carcotasii, adeptii teoriilor conspiratiei, si in general, cei care nu inghit orice, s-ar intreba de ce era nevoie sa fie blurat bratul roverului, ca doar l-am mai vazut in multe alte fotografii. Dar, desi exemple sunt destule, nu vreau sa mai perturb sistemul de gandire homo-centrist si increderea in sinceritatea informatiilor date de stiinta mainstream. Fiecare alege calea sa. ----------------------------------- Mitu Catalin 03 Dec 2015 18:31 ----------------------------------- Hmm . A comenta despre stiinta mainstram din postura de nespecialist este exact ecelasi lucru cu a pune o vanzatoare sa faca review unei bucati de cod. Poti sa obtii opinii , dar opiniile nu valoreaza nici cat suportul pe care sunt scrise . Prefer sa am incredere in procesul de peer review care de o suta de ani si-a dovedit eficienta .Pun un matematician sa verifice munca altuia , nu-mi dau eu cu parerea . Iar daca adopt vre-o pozitie atunci trebuie sa fie EXTREM de solid sustinuta . 10000 de dovezi slabe au valoare zero . O dovada puternica e mai puternica decat toate luate la un loc . Exemplu , fantome , vrajitoare ,ritualuri , balauri cu 7 capete etc toate astea au fost cat se poate de sprijinite de "dovezi" slabe .Pur si simplu nu ma pot cobora la nivelul evului mediu si sa adopt metodele de cunoastere ale repectivilor indivizi . O fi cool acum sa fii contra sistemului dar felul in care unii aleg sa fie contra e rusinos din punct de vedere intelectual . Cat despre blurarea bratului roverului ...ea se face automat , ghici ciuperca optica de ce ? ----------------------------------- dragos.n 03 Dec 2015 19:41 ----------------------------------- Fiecare are opinia lui. Si nu imi aduc aminte ca sa existe vreo restrictie, vreo interzicere in sensul asta. Sau stii tu vreuna? Eu stiu ca daca cineva imi pune in fata fasole stricata si imi spune ca e tort, daca imi spune ''crede si nu cerceta'', daca imi spune sa nu mai pun intrebari, am o oarecare problema. In fond, stiinta inseamna cautarea adevarului, in intregime, oricare ar fi ala. Cat priveste increderea, eu stiu ca se castiga. Greu. Si se pierde. Usor. Daca cineva spune adevarul de 9 ori si minte odata, degeaba. Cat priveste poza, dupa 39 de ani de cand am primit primul aparat foto cu film, si dupa peste 70 000 de poze facute doar cu digitale, cred ca stiu sa fac diferenta intre blur si defocalizare. Cu atat mai mult cu cat acolo exista un amanunt care arata ca nu e defocalizare. Ghici care e. ----------------------------------- Mitu Catalin 03 Dec 2015 20:07 ----------------------------------- Nu stiu . Lumineaza-ma . E doar o portiune clar defocalizata care apoi a fost taiata si intinsa de softul de panoramare . Am vazut zeci de asemenea exemple , chiar pe Pamant cu multile versiuni de Google Earth . O intrebare de 100 de puncte ar fi ... de ce au blurat-o asa la vedere si apoi au dat-o publicului . Are sens ? Asa un pic pe-acolo ? De ce or mai fi trimis rover-ul daca tot nu doresc sa descopere nimic ? Cu banii de un satelit militar aranjezi de o gasca intreaga de rovere secrete . ----------------------------------- dragos.n 03 Dec 2015 20:55 ----------------------------------- Nu pot sa te luminez pentru ca eu sunt doar un fotograf amator, nedemn de incredere. Daca tu nu vezi, incearca un peer review. La restul nu stiu sa-ti raspund. Decat ca nu e vorba ca nu doresc sa descopere, ci ca pare ca nu prea vor sa spuna tot ce descopera. Ca lectura alternativa, uitate pe topicul ''Cine a spart gresia''. O sa vezi acolo niste fotografii, din care cel putin una e extrem de interesanta. Si e si una cu blur evident pe suprafata mare. ----------------------------------- nobody 03 Dec 2015 21:37 ----------------------------------- Un mozaic tot de acolo:Depth of Field. ----------------------------------- s.p.a.c.e 04 Dec 2015 00:00 ----------------------------------- De fapt explicatiile 'structurii extraterestre' sunt mult mai naturale si stau in intelegerea modului cum Kepler genereaza aceste date. E o exagerare a presei in cautare de senzational, cum la fel se exagereaza referitor la numarul de planete potential similare Pamantului, in realitate mult mai mic. http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20150803142227 ----------------------------------- CAdi 04 Dec 2015 13:33 ----------------------------------- Este o megastructura misterioasa pentru ca astronomii nu gasesc o repetitie constanta pentru a elucida fenomenul . O explicatie ar fi si o activitate extraterestra nu degeaba Seti si reteaua de radiotelescoape ATA (Allen Telescope Array) , isi manifesta interesul . La fel si NASA care monitorizeaza prin telescopul Spitzer in continuare steaua, dupa ce Kepler s-a defectat. Daca ai o explicatie mai buna ,sunt curios care este aceea . ----------------------------------- CAdi 30 Apr 2020 18:12 ----------------------------------- Ar putea fi o sfera Dyson . ,,Ideea inițială a lui Freeman Dyson nu era construirea unei sfere complete care să înconjoare o stea ci construirea unei formațiuni numite Roiul lui Dyson formată din cca. zece mii de sateliți așezați în formă de sferă în jurul stelei care să capteze aproape toată energia acesteia.'' citat Wikipedia . https://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Apr 2020 22:36 ----------------------------------- Sfera Dyson in orice forma,completa sau partiala, este o tampenie. Nu cred ca trebuie sa argumentez decat asa : cine ia in serios asa ceva fie nu a citit/vizionat ''Jurassic Park'', fie nu a inteles nimic. Mircea ----------------------------------- CAdi 01 Mai 2020 10:29 ----------------------------------- O sferă Dyson este o megastructură ipotetică care cuprinde complet o stea și captează un procent mare din puterea sa energetica. Conceptul a fost lansat ca o ipoteza alternativa la necesarul de energie a unei supercivilizatii avansate care incearca sa isi suplineasca cerintele energetice, odata ce aceste cerinte depasesc ceea ce poate fi generat doar din resursele propriei planete. Nu mi se pare chiar o tampenie. In orice caz nu s-ar putea realiza la o scara atat de mare, chiar daca ar fi o supercivilizatie...Dar macar o retea acolo, tip Starlink... ----------------------------------- CAdi 02 Mai 2020 08:00 ----------------------------------- Rezultatele măsurătorilor prin satelit la distanta de 1 u.a.(pe Terra) indică o valoare medie a constantei solare de 1,367 kW/m2 (adică 1,366 × 106 erg/cm2 ) Insa sa trecem la satelitii din reteaua Dyson. Satelitii contin panouri cu celule fotovoltaice. Energia solara dupa cum se stie este produsa de celulele fotovoltaice care nu sunt altceva decat foite subtiri de siliciu impregnate cu anumite substante chimice si dispuse astfel incat sa formeze jonctiuni de tip n-p. Cand radiatia solara cade direct pe acestea creste agitatia electronilor care duce la aparitia unui curent electric. Acuma ar fi doua solutii de transmitere a energiei electrice la o planeta: -prima ar fi prin stocarea in acumulatori uriasi chiar pe satelit de unde o naveta sa ii preia si sa-i duca pe planeta respectiva.Bineinteles ca va duce la satelit un alt acumulator descarcat , pentru incarcare . -a doua ar fi prin crearea unei retele de sateliti care sa transmita din aproape in aproape energia creata de panourile fotovoltaice . Cum este posibil acest lucru? Solutia se bazeaza pe rezonanta electromagnetica si consta in transmiterea energiei electrice prin spatiu de la o bobina la alta, prin intermediul inductiei magnetice. Aceasta constructie de doua bobine sta la baza tuturor transformatoarelor electrice, care transmit energia electrica dintr-un circuit electric in alt circuit electric. De altfel aceasta metoda de transmisie a fost incercata si de Tesla in  1920, pentru a transmite energia in alt circuit electric. El nu a reusit insa sa transmita energie la distante mari. Energia transportata in acest mod este disipata in spatiu ceea ce inseamna ca se pierde foarta multa energie. De curand am citit ca inginerii de la MIT au rezolvat partial aceasta problema prin construirea unui inel rezonator, care sa disipeze cat mai putina energie in aer. In acest scop ei au folosit camp magnetic pentru a concentra energia astfel incat sa nu se piarda in spatiu. Randamentul obtinut pana acum este de 40%. Daca acest inel este atasat de satelitul din preajma Soarelui printr-o retea de sateliti rezonatori energia poate fi transmisa din aproape in aproape pana la planeta respectiva unde ar putea exista o statie de preluare si distributie a energiei electrice. ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Mai 2020 12:02 ----------------------------------- Cu oamenii/cu omenirea lucrurile nu functioneaza asa. Cand ai incepe sa construiesti un asemenea sistem ar fi sa zicem ca pe vremea masinilor cu abur. Cand l-ai termina, ai fi in plina epoca covid/fakebuk. Cum ai impaca acestea ? Cum legi un server si o locomotiva cu aburi astfel incat ambele sa indeplineasca aceeasi functie ? Scoti o lege prin care inventiile devin infractiuni si se pedepsesc ? Chestia cu Jurassic Park vad ca ti-a trecut ''pe langa urechi'',semn ca nu poti pricepe, deci nu insist. Mircea ----------------------------------- CAdi 02 Mai 2020 16:03 ----------------------------------- Mircea, tu te referi la Terra. Eu ma refer la o supercivilizatie, ca o civilizatie avansata si tehnologic si... mintal. Noi suntem la stadiul cum bine ai zis,,locomotiva cu abur". Prezentarea de mai sus a fost doar o analogie. ----------------------------------- 2SKY 02 Mai 2020 19:40 ----------------------------------- Nu merge cu panouri in preajma soarelui ca explodeaza , si daca esti pe unde e orbita lui Mercur este prea aproape . In plus nu merge cu acumulatori , trebuie sa fie curent alternativ , dar si asta se pierde pe milioane de km pe fire , ar fi cuprul mai scump ca aurul de citeva ori . Asta nu e SF , o fi fumat ceva , sa aiba asa prosti in cap ...apoi legate de numele lui . Problema grava e ca prinde la unii mai naivi . Aia cu repetarea scaderii de lumina a stelei la intervale precise , au ajuns la concluzia ca e posibil sa fie asteroizii proveniti din sfarimarea a 1-2 planete , EXACT cum are Saturn inele . Nu iti place energia eoliana , maritima , acum englezii si altii construiesc un soare artificial , tot pentru captarea energiei . E altceva ... ----------------------------------- CAdi 02 Mai 2020 19:58 ----------------------------------- Cine ti-a spus ca sunt chiar in preajma Soarelui acei sateliti sau te iei dupa poza? Ce fire visezi? Si ce curent alternativ? Crezi ca extraterestrii folosesc acelasi sistem ca al nostru? Tu ai citit tot articolul sau ai citit printre randuri? De Tesla ai auzit si de transmitere a energiei electrice la distanta? Mai citeste odata Sky ca este vorba de rezonanta electromagnetica si de descoperirea celor de la MIT de concentrare a energiei electrice transmisa fara fir. Stii cum functioneaza un transformator electric? Este un principiu asemanator. Apoi o supercivilizatie care ar construi un asemenea sistem nu se incurca cu fire... :shock: Oricum este doar o presupunere. Nici nu stim daca exista o asemenea structura pe steaua respectiva, sau care are prin preajma o supercivilizatie... :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Mai 2020 20:02 ----------------------------------- Relatia acelei ''civilizatii avansate'' cu ceea ce la noi se cheama centura lui Kuiper si Inelul lui Oort va fi exact ca cea dintre investitorii in Jurassic Park cu dragutele lor mega-soparle: unii (investitorii si fraierii care au acceptat sa fie auditori) pierzand timp,energie,bani si vieti iar altii (dinozaurii) circuland,zdrobind si nimicind totul in cale. Natura este imprevizibila,nespus de brutala,salbatica si nepasatoare. Ideia de ''progres'', de ''lupta omului pentru supunerea naturii'' s-a nascut in secolul XVIII si ne-a adus aici,unde suntem. Si daca ipoteza Gaia este mai reala decat am vrea ? Am citit despre Covid tot felul de idei ,ba ca provine de la serpi,ba companiile farmaceutice l-au creat prin combinarea SARS cu HIV ca sa scoata profit din vaccinari la scara mondiala, ba ca ''cineva'' il raspandeste cu dronele... Eu insa repet intrebarea : si daca ipoteza Gaia este adevarata ? Adica Pamantul in intregul sau este o entitate care se autoregleaza ? Adica autoreglarea a inceput si ea consta din eliminarea maretului ''progresist'' care de cateva secole ''lupta sa supuna natura'' !? Daca-i asa,inseamna ca am trezit pe cine nu trebuie,ca a inceput extinctia umanitatii, scop al autoreglarii Gaia care va emana in fiecare coltisor al planetei noi si noi valuri de virusi invincibili ... pana ce va fi liniste. Vorbim cumva de o premiera, de o prima extinctie la scara planetara ? Nicidecum. Sfera Dyson este impotriva Naturii. Sfera Dyson = tampenie. Mircea ----------------------------------- CAdi 02 Mai 2020 20:12 ----------------------------------- Pai si cum e mai bine? Sa construim sateliti, sau sa stam in pesteri si sa taiem lemne? ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Mai 2020 20:46 ----------------------------------- E foarte buna intrebarea. Intrebarile unei persoane dezvaluie mai multe despre cum este mobilata mintea sa, decat raspunsurile. Sa traducem intrebarea ta (de pilda) in plan politic : ''Pai si cum e mai bine ? Sa alegem Stalin sau Mao ?'' Succes in gasirea raspunsului corect ( doar o formula de politete), Mircea ----------------------------------- 2SKY 02 Mai 2020 22:18 ----------------------------------- Sint de meserie deci iti pot explica ce a facut Tesla , si de ce nu a reusit si nu se poate face transmisie fara bobine / fire deci c.a . Ce iti bagi singur in cap prostii , cind deschizi subiecte pastile aruncate ale unor sclavi ai SF , ca totul este ascuns umanitatii , si cind esti pus in banca ta faci ca nevinovatu ....stai 2-3 zile si iar te apuca . Nu inseamna ca daca esti la SF trebuie sa susti prostiile tuturor , le susti cu 0 argumente , ce nu au cum sa aiba un final si atunci apare trezirea cui ? Pai nu spui tu sa vedem ... Deci la tine asa e , nu e important asteroidul de pe luna daca nu are gaura in mijloc ...nasol ----------------------------------- CAdi 03 Mai 2020 08:59 ----------------------------------- Eu ti-am atras atentia ca citesti pe sarite 2SKY : inginerii de la MIT au rezolvat partial aceasta problema prin construirea unui inel rezonator, care sa disipeze cat mai putina energie in aer. In acest scop ei au folosit camp magnetic pentru a concentra energia astfel incat sa nu se piarda in spatiu. Randamentul obtinut pana acum este de 40%. . Am sa caut si linkul ca sa vezi despre ce este vorba. In plus o civilizatie mai avansata decat noi din punct de vedere tehnologic si probabil asemanatoare cat de cat fizic cu noi, nu crezi ca a rezolvat demult problema? Eu nu stiu de ce trebuie sa vedem asa de rigid lucrurile sa ridicam numai piedici si sa nu ne dezvoltam putin gandirea. Sa nu uitam ca jumatate din ideile SF ale lui Jules Verne din anii 1800 s-au realizat deja.