----------------------------------- sternchen 28 Dec 2015 22:55 Aporefractor SH ----------------------------------- Pe astronomieforum.at la suche-tausche-biete in diverse Sachen zu verkaufen exista un apo 100/900 SW la 300euro.Desigur ca are o problema, dar nu stiu cat de grava si daca cineva in masura ar putea sa explice cum stau lucrurile ----------------------------------- zoth 28 Dec 2015 23:04 ----------------------------------- Daca afli ce problema are o putem discuta aici! ----------------------------------- tavi 84 28 Dec 2015 23:17 ----------------------------------- Nu e pur si simplu un pret corect?Poate se grabeste sa obtina niste bani. ----------------------------------- sternchen 28 Dec 2015 23:28 ----------------------------------- Au fost indepartate distantierele deoarece la stele apareau 3 "spike" intunecate.Aici imaginea nu e perfecta, dar la luna si plsnete e Ok. Distantierele se pot pune din nou de viitorul posesor. Eventual as putea sa-l intreb mai multe pe pm, dar peste 200 nu cred ca dau pe el daca l-as cumpara ----------------------------------- sternchen 28 Dec 2015 23:44 ----------------------------------- Eu nu vreau sa-l cumpar neaparat. Daca cineva dintre voi doreste, poate sa o faca. ----------------------------------- valy 29 Dec 2015 11:58 ----------------------------------- La noi parca s-a vandut unul cu 1500 de lei acum 1-2 ani. Cand zici "APO" defapt zici dubletul ED, nu? ----------------------------------- sternchen 29 Dec 2015 12:19 ----------------------------------- Da, e vorba de varianta galbena 100/900. Imaginea stelelor nu e perfecta, deoarece lipsesc placutele distanziere ce sunt f subtiri ----------------------------------- auriga 29 Dec 2015 12:55 ----------------------------------- Efectul acelor distantiere in astrofotografie la ED100-ele meu maro: http://astrophoto.ro/tmp/m8182.jpg ----------------------------------- sternchen 29 Dec 2015 14:36 ----------------------------------- Se poate rezolva o asemenea problema relativ simplu sau necesita aparate speciale de ajustare a lentilelor ed?. ----------------------------------- zoth 29 Dec 2015 19:38 ----------------------------------- Imaginea stelelor nu e perfecta ... Descrierea problemei e prea vaga, nu stiu daca cineva isi poate da seama despre ce e vorba. Si daca nu spatiatoarele sunt vinovate de imaginea imperfecta a stelelor? Functie de ce se intampla cu acel obiectiv problema poate fi si extrem de simpla (ex: obiectivul strans prea tare) sau extrem de complicata sau chiar insolvabila (ex: astigmatism nativ al obiectivului). Intre cele doua extreme mai pot fi si alte cauze pentru imagini imperfecte. ----------------------------------- sternchen 29 Dec 2015 23:32 ----------------------------------- Intr-adevar,indepartarea distantierelor a fost motivata de faptul ca imaginea stelelor era imperfecta,sperand intr-o imbunatatire de situatie. Totusi,la luna si planete nu se observa imperfectiunea zice el.. Deocamdata atat am putut afla si poate Silviu,reusesti sa-ti dai seama daca merita sau nu 250euro,mai ieftin nu vrea sa lase.Eu am zis 189,dar bineinteles ca e prea putin pt el..eventual as putea intreba daac e problema din constructie ,dar dupa spusele lui reiese ca da.. Deci?..eu zic ca 189 ar merita ,e totusi un ED de 100mm..ma rog,cu defectiunile de rigoare ,dar poate cu un zoom ocular s-ar putea scoate ce-i mai bun si dintr-un asemenea refractor..250euro,cat vrea el e totusi prea mult daca defectiunile sunt de fabricatie. Asteptam concluziile lui Silviu,in speranta ca se mai poate repara ceva la luneta :) ----------------------------------- valy 30 Dec 2015 00:19 ----------------------------------- Are o poza cu stelele imperfecte? ----------------------------------- dragos.n 30 Dec 2015 10:05 ----------------------------------- sternchen, ce concluzii mai astepti de la Silviu, cand el deja ti-a spus tot ce se poate spune asa, de la distanta? ----------------------------------- Ovidiu M. 30 Dec 2015 11:11 ----------------------------------- Deci?..eu zic ca 189 ar merita... Asteptam concluziile lui Silviu,in speranta ca se mai poate repara ceva la luneta :) 189 este bine cand vinzi ceva, cand cumperi mai bine ofereai 190;). Depinde cat de severe sunt imperfectiunile si daca poti trai cu ele. Oricum 250 euro pt 100ed este pret f bun. ----------------------------------- dragos.n 30 Dec 2015 11:37 ----------------------------------- 250 de euro pentru un tub cu lentile ED stricate (astigmatism sau alte probleme) e prea mult. Avand in vedere ca in ultimii ani au mai fost cateva cazuri de ED-uri cu probleme nerezolvabile chiar si de catre astronomi cu multa experienta si cunostiinte de optica, eu zic ca e prea riscant. Mai ales ca proprietarul actual a scos acele distantiere, si apoi a montat lentila pe lentila, cine stie cum. Cine stie daca a insemnat pozitia lentilelor inainte de a le scoate. Mai spune ca luneta e buna la planete dar nu la stele. Pai daca imaginea stelelor nu e buna, imaginea planetelor poate fi acceptabila la mariri mici. Nu are cum sa fie imaginea la planete buna la mariri mari daca nu e buna la stele. Deci ori nu are experienta, ori minte. @sternchen, esti deja vechi in astro. Cum adica sa pui ocular cu zoom pe ED? Poate daca vrei sa te uiti la gagici. :lol: ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Dec 2015 12:36 ----------------------------------- Fara o poza la stele eu nu as cumpara nici pe 50 E . probabil e problema optica de material sau slefuire in dispozitiv prea strans cu 3 cleme. ----------------------------------- valy 30 Dec 2015 12:40 ----------------------------------- 50coco merita macar pentru tub si focuser :). ----------------------------------- sternchen 30 Dec 2015 12:50 ----------------------------------- Si pt culoare :wink: ----------------------------------- valy 30 Dec 2015 12:57 ----------------------------------- Cu culoarea nu prea ai ce sa faci dar un tub si un focuser e bun la casa omului. Zii sa-ti dea niste poze cu stele, sigur are din moment ce a zis ca il deranja spatiatoarele. Daca nu iti da sau o coteste inseamna ca probabil are alte probleme si mai bine zici pas. ----------------------------------- zoth 30 Dec 2015 17:55 ----------------------------------- Dupa mine la un obiectiv nativ bun, spatiatoarele il puteau incurca in doua cazuri: a) daca obiectivul e strans prea tare in celula deformeaza figura de difractie inspre triunghi. Solutia in acest caz este extrem de simpla, se relaxeaza putin inelul de strangere a lentilelor si totul revine la normal. Am intalnit asemenea caz. b) cazul in care obiectivul prezinta subcorectie. Se poate renunta la spatiatoare si problema se rezolva. Zilele astea m-am lovit de un asemenea caz, obiectiv ED prezenta subcorectie si nu puteam urca mai sus de 40x cu el. Dupa inlaturarea inelului spatiator obiectivul s-a corectat atat de bine ca nu am putut sa-l ingenunchiez nici cu cel mai mic ocular al meu. Din cate am inteles proprietarul nu e multumit nici dupa inlaturarea spatiatoarelor. Asta inseamna ca problema e mai grava. Poate fi o problema de executie a obiectivului asa cum spune Tavi Stanescu: lentila stransa prea tare intre cale, centre necoliniare ale dioptrilor, cilindricitate a suprafetelor, etc ... Astigmatismul nativ poate fi corectat prin plasarea inaintea planului focal a unei lame plan paralele inclinata la un unghi si o directie convenabile insa nu cunosc pe nimeni cu atata rabdare sa se bage la un asemenea lucru, e criminal de delicat. Atentie mare la ce a spus Dragos, daca imaginea de difractie nu e buna atunci nici cea planetara nu va fi, sa fie foarte clar. ----------------------------------- Remus Boldis 10 Apr 2018 16:31 ----------------------------------- Pentru ca seamana oarecumva, pun inrebarea aici. Credeti ca merita achizitionat obiectivul de mai jos (triplet, F500, apertura 100mm). https://fr.aliexpress.com/item/DIY-projector-super-lens-projector-kit-F500mm-triplet-lens-glass-for-projection-LCD-12-17-inch/32740555449.html?spm=a2g0w.10010108.1000014.5.7324ca2bc6fnAG&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.98426.000000000000000&pvid=53a0f55c-3b17-4fe5-88d9-5d07707a9de0&tpp=1 ----------------------------------- tavi 84 10 Apr 2018 16:39 ----------------------------------- Nu,in nici un caz,e un obiectiv de proiectie,nu un triplet apo,si ca RFT e discutabil :? ----------------------------------- Remus Boldis 10 Apr 2018 16:40 ----------------------------------- Multumesc !