----------------------------------- turlea.cosmin 26 Feb 2016 14:06 curatare tub + optica ----------------------------------- Salutare, Am primit de curand de la un prieten un telescop skywatcher 114/500mm,pt ca el nu il mai folosea.problema este ca la tinut fara capecele antipraf si s a depus praf in interiorul tubului cat si pe optica.Acum va cer ajutorul,cum pot desface optica pt a o curata ,dar si tubul? Orice sfat este bine venit. Va multumesc! ----------------------------------- Herr_Alien 26 Feb 2016 16:17 ----------------------------------- Daca e putin praf, poti trai cu el fara mari probleme. Praful il sufli. Daca vrei musai sa il demontezi, primara o dai jos cu tot cu barillet desfacand suruburile de pe lateralul tubului. Pana sa pui insa mana pe surubelnita, pui mana pe izolirband, si lipesti doua bucati - una pe tub, alta pe barillet. Or sa te ajute sa montezi barilletul inapoi in aceiasi pozitie, si sa nu strici prea tare colimarea. Care colimare o sa trebuiasca apoi ajustata. Nu te chinui sa dai jos secundara - poti sufla praful si cu ea montata. ----------------------------------- valy 26 Feb 2016 16:18 ----------------------------------- In orice caz nu atinge suprafetele oglinzilor decat cu apa, nu dai cu carpa, servetel, periute, etc. ----------------------------------- turlea.cosmin 26 Feb 2016 17:07 Multumesc ----------------------------------- Multumesc pt sfaturi.intrebarea este ...care suruburi trebuie desfacute pt a da oglinda cu barilet jos?cele mici sau cele mari? ----------------------------------- Herr_Alien 26 Feb 2016 17:18 ----------------------------------- ------ edited ---- N-am fost atent - ignora partea de mai jos de sectiunea editata. Sunt 3 (sau 4?) suruburi mici, negre, pe lateralul tubului. Suruburile fix pe baza de jos au alt rol, sunt pentru colimare respectiv mentinerea colimarii. ------------------ Mai bine evita sa dai jos oglinda de pe barillet. Scoti barilletul cu totul de pe tub, sufli, cureti, pui la loc. Daca trebuie musai data jos oglinda: sunt 3 cleme laterale care o tin pe barillet. Alea trebuie desfacute. Primul pas ar fi insa sa scoti barillet-ul de pe tub. Abia dupa aia o sa ai acces la cleme, sa le dai jos. Repet insa, doar sa cureti oglinda de praf nu ai nevoie sa o dai jos de pe barillet. ----------------------------------- turlea.cosmin 27 Feb 2016 08:16 Re ----------------------------------- Salut Am reusit sa desfac tubul.... L am curatat de praf,oglinda principala nu a trebuit curatata.,dar se pare CA pe oglinda secundara sunt 2 puncte situate mai PE margine.cu siguranta este de vina o Musca. Intrebarea este ... Merita sa dau jos secundara sa o curat? Cum o dau jos Fara sa decolimez prea rau si cum o spal? ----------------------------------- valy 27 Feb 2016 13:02 ----------------------------------- Nu prea ai cum sa o dai jos fara sa o decolimezi :). Dar daca o dai nu-i bai, cand o pui la loc o poti colima din nou. De spalat e relativ simplu, o pui sub jet de apa, si la sfarsit o clatesti cu niste apa distilata. Dar e posibil sa nu se desprinda punctele. ----------------------------------- Erwin 28 Feb 2016 09:26 ----------------------------------- Trebuie lăsată la muiat în apă călduță cu puțin detergent de vase, câteva picături. Apoi clătire cu apă multă și la urmă cu apă distilată. În cel mai rău caz poți folosi un tampon de vată bine înmuiat în apă pe care îl tragi peste suprafață fără să apeși. ----------------------------------- turlea.cosmin 28 Feb 2016 17:22 Salut ----------------------------------- Bun ...Am inteles cum se spala... oglinda o dau jos cu tot cu spider? Sau o dau jos de pe spider?. e prinsa intr un surub.sau exista alta modalitate?