
-----------------------------------
gugustiuc67
02 Mar 2016 15:20

Binete
-----------------------------------
Va salut cu mult respect! Sunt un icepator atit in folosirea internetului cit si in folsire telescopului Intr-o zi am plecat sa cumpar o canapea si m-am itors acasa cu un telescop.M-am trezit in fata unor probleme deosebit de frumoase dar total necunoscute.In citeva luni am invatat foarte multe lucruri din acest forum si  am gasit raspunsuri la multe intrebari care se nasc in mintea unui icepator Regret ca n-am trait ca ceast a experienta mai la tinerete dar ma bucur nespus de mult ca sa ntimplat si acum Am nevoie de multe sfaturi dar la timpul potrivit va voi solicita. Cer senin

-----------------------------------
Ovidiu M. 
02 Mar 2016 15:34


-----------------------------------
Bine ai venit :) Pentru inceput ai putea spune cu ce instrument te ai pricopsit in loc de canapea :)

-----------------------------------
gugustiuc67
02 Mar 2016 16:44


-----------------------------------
Prima mea "dragoste"a fost un Sky watcher 114/900 dar nerabdator sa recuperez timpul pierdut am luat un "telezaur" de 254/1200 si nu sunt prea incintat de decizia mea.Am un balcon destul de mare si nu e inchis dar si acolo e greu de scos.Montura EQ5 e pre inalta si e mai greu si la propriu si la figurat sa-l manevrez. Caut solutii.

-----------------------------------
valy
02 Mar 2016 17:13


-----------------------------------
P..Am un balcon destul de mare si nu e inchis dar si acolo e greu de scos...Lasa-l tot timpul acolo, invelit bine in plastic sa nu se aseze praful si sa nu-l ploo.

Montura EQ5 e pre inalta si e mai greu si la propriu si la figurat sa-l manevrez. Caut solutii.Eu am pus picioarele monturii pe un triunghi cu roti, il plimb usor prin balcon.

-----------------------------------
gugustiuc67
02 Mar 2016 18:00


-----------------------------------
Ideea cu triunghiul pe roti este grozava si-ti multumesc .

-----------------------------------
gugustiuc67
31 Iul 2016 11:55


-----------------------------------
Cred ca am reusit  triunghiul pe roti si am facut si alte picioare mai scurte din teava de 4x2mm care intra aproape exact in locasul picioarelor originale.

-----------------------------------
2SKY
31 Iul 2016 19:37


-----------------------------------
Salut , buna ideea cu triunghiul ! Data viitoare sa pleci dupa doua canapele , cine stie .... .  :roll:  :D
