----------------------------------- valy 18 Mar 2016 21:45 Asociere ----------------------------------- Ma gandesc la urmatoarea idee: - cineva pune la bataie un telescop - altcineva un observator si acces remote La final toata lumea e fericita. Ma intreb care ar fi avantajele, dezavantajele, riscurile unei astfel de intreprinderi? ----------------------------------- valy 22 Iun 2016 10:53 ----------------------------------- Nici o parere? ----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Iun 2016 11:49 ----------------------------------- valy Cred ca raspunsurile sunt pozitive , sa speram ca asa ceva incepe sa se materializeze. http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=155869#155869 Cer senin , Mircea ----------------------------------- valy 22 Iun 2016 12:05 ----------------------------------- Ok, dar nu la asta ma refer. Adica e ok si abordarea respectiva, dar cele doua idei nu se exclud reciproc, proiectele TNR si CENA sunt necesare dar nu si suficiente. Concret ma refer la cazul meu, e mai simplu sa avem un telescop (sau mai multe) gata instalate, configurate, si sa le poti accesa in limita timpului disponibil, in locatie cat de cat buna (adica nu la bloc, in balcon). S-ar deschide niste oportunitati interesante. Avand o baza solida si o protectie la vant putem aborda telescoape mai mari. Timpii morti (transport, instalare, dezinstalare) pot fi utilizati in alte scopuri. Acelasi setup poate fi accesat de mai multi. Etc. ----------------------------------- dragos.n 22 Iun 2016 16:58 ----------------------------------- Ideea nu e buna, e formidabila. Cu conditia ca sa fie pusa in practica. Ori din ce am vazut, ca s-a mai discutat, distanta de la idee la realizare, e astronomica, din pacate. Prima etapa ar fi gasirea unei persoane care are un teren pe care sa se constuiasca un observator. Teren inprejmuit, si de preferinta, locuit, ca sa existe un nivel de siguranta. Simplu? Nu. A doua etapa, de a strange niste oameni dispusi sa investeasca in echipamente si constructie in comun. Iarasi, teoretic simplu. Practic nu. Suntem iesiti din comunism cu amintiri urate, si cultura egocentrismului capitalist a prins mult prea tare, ca asemenea initiative sa aiba multe sanse de succes. Si probabil va trece mult pana cand o stare de echilibru se va restaura, daca propaganda ideologica va permite acest lucru. Si nu prea vad o schimbare in directia echilibrului, in orizontul previzibil. Evident, nu pot sa exclud si posibilitatea ca undeva sa se adune cativa oameni si sa faca acest lucru, si as sustine cat pot eu o asemenea initiativa, dar momentan sunt sceptic. Si am un exemplu recent, cu ce se intampla cand in ecuatie intra nu doar astronomul amator dispus sa faca ceva, ci si nevasta lui. Punct. ----------------------------------- valy 22 Iun 2016 17:38 ----------------------------------- Eu de ex. m-as putea gandi serios la un instrument mare, 2, chiar 3-4. Problema ca la tarile mele nu e permanenta si nu ma indur sa investesc plus ca nu cred ca pot face singur constructia, in sensul ca nici nu ma gandesc sa ma apuc de constructie, din lipsa de timp si alte constrangeri personale. Cu placere as participa la partea de computeristica, motorizare, controleristica. Un cass asteapta sa ma decid, l-as face mic ca pt. balcon, sa nu ma impiedic de el, dar am o retinere, l-as face cu tub complet, calumea, dar in balcon sigur va ajunge suport pt. ghivece de flori :). Telescopul solar e ca si gata. Putem imagina un newton mare si bun. Ceva statie de meteoriti. Decenu asta: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=14975&postdays=0&postorder=asc&start=0 Suntem iesiti din comunism cu amintiri urate, si cultura egocentrismului capitalist a prins mult prea tare, ca asemenea initiative sa aiba multe sanse de succes. Si probabil va trece mult pana cand o stare de echilibru se va restaura, daca propaganda ideologica va permite acest lucru. Si nu prea vad o schimbare in directia echilibrului, in orizontul previzibil. Poate contextul nu e prielnic si poate nici nu are rost sa discutam, insa sigur viata e scurta si nu vad motive sa asteptam schimbari(le). Pur si simplu as face fara sa ma gandesc la nimic altceva. Evident, nu pot sa exclud si posibilitatea ca undeva sa se adune cativa oameni si sa faca acest lucru..Nu ma gandesc neaparat la oameni, la grup, cred ca e suficient sa fie doi, e mai greu de gestionat o echipa mai mare, desi e de dorit, diviziunea muncii face bine. Prima etapa ar fi gasirea unei persoane care are un teren pe care sa se constuiasca un observator. Poate e deja construit ;). ----------------------------------- Cosmin Iftode 22 Iun 2016 18:32 ----------------------------------- E o chestiune la care m-am gandit si eu, desi cu oarecare tristete impartasesc parerea lui Dragos. Principala bariera e cea financiara, pentru ca un observator sa mearga unattended complet, cu perioade lungi in care sa nu fie nevoie de interventie tot ce e electric si mecanic trebuie sa fie foarte foarte bine pus la punct. Cu investitia deloc neglijabila pe care ar presupune-o cladirea parca e pacat sa nu cauti un cer cu adevarat curat, nu stiu daca locuieste vreunul din noi intr-o astfel de zona. Un sat de munte e o varianta dar e si riscul ca instrumente ce cumulat ar fi zeci de mii de lei sa prinda picioare. M-am gandit si langa o cabana inalta sau o statie meteo de munte, dar acolo accesul poate fi dificil (mai ales iarna) si e nevoie de internet bun (si mult) care e o cerinta dificla in astfel de cazuri, se adauga situatii cateodata mai speciale cu terenul (administrat direct de stat sau cesionat de la stat). Mai ramane si accesul direct la instrumente, poate de fapt asta e bariera mai mare - ca restul se fac/platesc in timp daca suntem cativa. La fel ca multi de aici am un mare drag pentru instrumente si mi-ar lipsi sa le pun la treaba cu mana mea. Pe de alta parte ce nu-mi da pace e ideea ca impreuna, pe langa cei cativa piloni pentru monturi de astrofoto, am putea face si un "monstru" pentru vizual care sa astepte vizitatori alaturi de o colectie redutabila de oculare. Nu stiu daca se va si realiza dar poate ar trebui sa ne gandim bine inainte sa renuntam la idee :wink: ----------------------------------- valy 22 Iun 2016 18:44 ----------------------------------- m-am gandit si eu, desi cu oarecare tristete Gandim prea mult, cred :). .. pentru ca un observator sa mearga unattended complet, cu perioade lungi in care sa nu fie nevoie de interventie tot ce e electric si mecanic trebuie sa fie foarte foarte bine pus la punct. Dece sa ne complicam, vorbesc de cineva care locuieste acolo permanent, in caz de urgenta se duce si il inchide manual. Desigur ideea e de automatizare completa pe cat posibil. Principala bariera e cea financiaraMa gandesc la cazul unde nu exista neaparat o limitare financiara. parca e pacat sa nu cauti un cer cu adevarat curatMai binele e raul binelui. Daca vrei cer curat te sui frumos in avion cu C14-le si te duci in Barbados ca Damian Peach, desi multe din realizarile lui le-a facut din curte in sudul Angliei. Problema mea e ca daca aveam curte chiar si in mijlocul Bucurestiului nu mai ziceam nimic, eram perfect multumit sa stau la birou si sa accesez remote CCD-ul de afara, fara sa ma gandesc ca la sfarsit urmeaza 2 ore de desfacut si transportat totul in casa, apasam pe buton si bzzzz tac, se inchidea rooful, si ma duceam linistit la culcare. La fel ca multi de aici am un mare drag pentru instrumente si mi-ar lipsi sa le pun la treaba cu mana mea.Oricum iti pastrezi unul-doua mai dragi pentru momentele mai intime :). ----------------------------------- valy 22 Iun 2016 20:05 ----------------------------------- Defapt intrebarea mea la modul concret este: e cineva dispus sa participe la o astfel intreprindere? ----------------------------------- dragos.n 22 Iun 2016 20:51 ----------------------------------- Am uitat cel de-al treilea aspect care afecteaza astfel de intreprinderi in grup. Mult utilizatul ''las' ca ne intelegem noi''. Sau in limbaj stiintific, lipsa unui plan foarte bine pus la punct din toate punctele de vedere. De la investitia majora, la cotele de participare la cheltuielile de functionare, intretinere, reparatie, si la cota de munca repartizata-asumata fiecaruia. In foarte multe cazuri, multe asocieri care puteau fi fructuoase s-au spart datorita lipsei unui plan care sa elimine problemele ulterioare. Asa incat Valy, daca vrei sa faci ceva, gandeste concret. Ce pasi, ce micro-pasi sunt necesari, fa un plan foarte concret, cu ceva variante alternative, si pe urma cred ca o sa gasesti participanti daca planul e bun. Si tot odata cauta un teren. Ca e de inchiriat, ca e participare a cuiva, ca e alta varianta. Acum, citind lista de semnaturi am aflat ca exista un observator privat la Valenii de munte. Se pare ca e al unui membru al forumului. Unde e un observator, poate mai merge unul, poate nu. De asemenea, sunt ceva membrii prin Sinaia si Busteni. Din pacate, pentru o perioada de timp, eu nu pot sa ma angajez in nimic concret. ----------------------------------- Erwin 22 Iun 2016 22:05 ----------------------------------- Observatoare private remote după știința mea sunt cel puțin vreo 4 sau 5 și încă vreo 2 în construcție. Oamenii care le-au ridicat sunt deja rodați și cunosc ce înseamnă. Există pe forum descrieri detaliate, cu poze, pe etape. Din câte țin minte observatorul de lângă Cluj este făcut de un grup, nu știu în ce stadiu este automatizarea. Există pe forum discuții despre subiect, Valy, le-ai citit? Ai văzut în ce off-topic s-a ajuns la ele și cam care este spiritul? Din păcate Dragoș are dreptate... ----------------------------------- valy 22 Iun 2016 23:21 ----------------------------------- Ca sa discutam de un contract trebuie sa existe doua parti asezate la masa. Sunt constient ca chiar daca se intalnesc si discuta nu e neaparat necesar sa se si parafeze ceva si la final sa iasa proiectul. Mai mult decat ce am zis in primul mesaj din topic nu prea am ce sa mai adaug, lucrurile sunt clare: cineva pune instrumentul, altcineva observatorul si toata lumea e fericita. Nu vreau sa intru intr-un razboi de uzura, planuri si alte detalii de unul singur. Nu mi-e frica sa fac un plan, sa aloc resurse, sa stabilesc drepturi si obligatii, ... sa depasesc bugete si termene, sa dau chix, daca asta e problema :lol: Există pe forum discuții despre subiect, Valy, le-ai citit?La ce te referi, ca nu-mi aduc aminte sa fie ceva similar? Ca si observatie, eu nu vreau sa fac nici observator, nici telescop de 1m, nu vreau nici acces la cel mai negru cer, sau la varfuri de munte si nici sa fac un plan concret, cuvantul cheie este "asociere", cum se va concretiza asocierea e deja alt subiect, ulterior. Sa nu ma intelegeti gresit, foarte bine ca exista succese si esecuri, din fiecare putem invata, evident trebuie un plan detaliat si toate cele, doar ca nu vreau sa pun boii in fata carului, le luam pe rand, pas cu pas, dar trebuie inceput cu primul pas. ----------------------------------- dragos.n 23 Iun 2016 00:44 ----------------------------------- Eu nu m-am referit la un plan de constructie, ci la un plan de organizare. ----------------------------------- valy 23 Iun 2016 08:01 ----------------------------------- ..ci la un plan de organizare.Depinde foarte mult de contextul concret, un plan prea general nu cred ca are rost, iar unul prea particular nu se poate face deoarece nu se cunosc conditiile particulare. Planul va contine obligatoriu cele 3 actiuni descrise la inceput: - cineva aduce instrumentele - cineva pune la dispozitie observatorul si acces remote - toata lumea e fericita Nu cred sa-mi fi scapat ceva important :). ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Iun 2016 10:35 ----------------------------------- Pentru clarificarea detaliilor exista o cale la indemana. Avem colegi care sustin sesiuni de observatii live. Imi amintesc de cele ale lui Marc Francu , Gabriel Corban si RobertG. Scuze daca nu i-am mentionat pe toti. Pe G+ exista grupuri active de astronomi amatori care practica asa-numitele ''hang-out''. Nu necesita investitii ,asocieri etc. Dupa o buna doza de asemenea actiuni reusite ,s-ar putea vorbi despre asocierea propusa de valy in cunostinta de cauza. Insa si acestea necesita efort in organizare si desfasurare si vointa de participare. Deci ...urmeaza o campanie de hang-out ? Aceasta ar da multa vizibilitate si forumului. La cele ale lui Marc Francu nu am reusit niciodata sa ma leg. Eu am urmarit una din actiunile mai recente ale lui RobertG dar care se desfasoara pe o retea necunoscuta mie si la care nu m-am putut abona. As prefera G+ unde sunt inscris din vremea dinozaurilor. Mircea ----------------------------------- valy 23 Iun 2016 12:24 ----------------------------------- Recunosc ca nu prea sunt familiarizat cu termenii respectivi, dar nici nu imi dau seama cu ce m-ar ajuta. Am totusi g+. As putea sa incerc cateva posibile profile: - tanar pasionat de astronomie, licentiat, fara obligatii, stare materiala buna, domiciliul la curte, abilitati tehnice innascute - proprietar de observator, plictisit de instrumentul actual - proprietar de observator, mai are un loc liber langa - combinatie de cele de mai sus :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Iun 2016 14:21 ----------------------------------- Exemple : https://www.youtube.com/watch?v=Agrdjd0nyFo https://plus.google.com/events/crqe18foibvmt33dpl6gspmdp1g M. ----------------------------------- valy 23 Iun 2016 15:30 ----------------------------------- Multumesc :). Totusi eu nu vreau nici hangouts nici live streaming, treaba e cat se poate de simpla, vreau sa reunesc doua jumatati care separat nu pot face mare lucru, sau fac dar s-au plictisit de stadiul actual. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Iun 2016 15:51 ----------------------------------- Noa , ma dau batut , ceva esential imi scapa , nu inteleg ce doresti . Dar iti urez succes , Mircea ----------------------------------- valy 24 Iun 2016 17:16 ----------------------------------- Noa , ma dau batut..Asa repede :) Te referi sa accesez resursele de care ai amintit si sa caut acolo parteneri? Initial ma gandeam ca zici sa ma uit pe net la transmisii live in loc sa ma apuc de facut o astfel de constructie. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Iun 2016 18:39 ----------------------------------- Fa tu (si altii care aveti si partea de procesare imagini ) transmisiile live , eu as participa pasiv . Exista deci toate premisele pentru ''astronomy.ro hangouts''. Unul pune telescopul pe Marte ,altul pe Saturn, altul pe Messier 4 , altul pe Cotahanger si alte cateva NGC -uri plus cateva duble si gata distractia... Mircea ----------------------------------- valy 24 Iun 2016 21:13 ----------------------------------- Vezi, nu s-a inteles. Nu stiu cum sa reformulez. Mai bine o las asa. Totusi daca e cineva doritor eu sunt pe receptie. ----------------------------------- nobody 24 Iun 2016 21:41 ----------------------------------- Cam ce am inteles eu: Tu ai cu ce, dar nu ai unde. Drept urmare, cauti cu cine care are unde. Rezultatul, sa fie si cu ce, sa fie si unde, sa fie si cu cine. Am inteles bine ? Daca da, atunci s-ar numi mai degraba colaborare decat asociere, in contextul dat. Mai greu e sa gasesti cu cine care sa inteleaga si de ce. :wink: ----------------------------------- valy 24 Iun 2016 21:47 ----------------------------------- Cum adica de ce? E drept ca daca exista cu cine care are unde de obicei are si cu ce, caz in care de ce devine o intrebare legitima, m-am gandit si la varianta asta, de aia in profilul de mai sus am introdus si plictiseala in ecuatie. Desi am niste suspiciuni rezonabile ca orice pasionat de astronomie care sta la curte are si instrument(e). mai degraba colaborare decat asociereAsociere pentru colaborare suna mai bine? ----------------------------------- dragos.n 24 Iun 2016 22:54 ----------------------------------- Problema de fapt este cam asa. Cine are bani, curte, si vointa sa isi construiasca un observator, chestie scumpa si complicat de facut, va fi mult mai inclinat sa il echipeze si sa-l exploateze singur, conform propriilor preferinte. Mai ales ca nu stie ce ii poti aduce tu ca sa merite sa se incurce cu o asociere, sau cum vrei tu sa-i spui. ----------------------------------- valy 24 Iun 2016 23:09 ----------------------------------- Eu incerc, cine stie, pe lumea asta exista oameni si oameni. Nu sunt adeptul brexitului de dragul exitului. ----------------------------------- dragos.n 24 Iun 2016 23:22 ----------------------------------- Succes. Pe de alta parte, eu vad asa ceva fiind posibil daca se aduna mai multi, sa puna bani la bani, sa poata cumpara echipamente super, greu de achizitionat pentru un singur amator, si asa, un posesor de teren isi poate pune problema unui avantaj intr-o astfel de asociere. Dar si varianta asta e dificila. ----------------------------------- valy 24 Iun 2016 23:39 ----------------------------------- Nu vorbesc de echipamente super, desi nu imi dau seama care ar fi alea super, si nici nu stiu de ce ai avea neaparat nevoie de echipamente super. E mai complicat cand mai multi pun bani la un loc, pe hartie suna excelent, dar in practica succesul depinde de multe. Asa cum zic eu fiecare isi poate lua jucariile cand se termina intelegerea si gata, nici o suparare, nimeni nu pierde nimic. ----------------------------------- Manu72 26 Iun 2016 11:21 ----------------------------------- Hmm, doar unul singur isi poate lua jucariile si gata. Celuilalt ii va fi mai greu sa-si recupereze timpul si banii bagati in construirea observatorului... ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Iun 2016 13:19 ----------------------------------- Am fost asociat intr-un srl cu trei actionari. Reteta insuccesului garantat. Iar daca cel putin unul dintre ''asociati'' este insurat , toti isi vor reaminti motto-ul scris deasupra portii Infernului lui Dante....''lasciate ogni speranza voi ch'entrate''. Dar urarile mele de succes sunt sincere ,Mircea ----------------------------------- valy 26 Iun 2016 19:32 ----------------------------------- Hmm, doar unul singur isi poate lua jucariile si gata. Daca le mai gaseste acolo :). Dar e si varianta sa nu le ia, caz in care investitia in constructie nu se pierde. Exista evident o serie de scenarii posibile, trebuie analizate si asumate de la inceput. Daca iti asumi ca poate iesi nasol atunci nu e nici o problema. Participatia la un srl se poate vinde, nu? Vad ca voi sunteti optimisti, puneti raul inainte :) :). ----------------------------------- Manu72 26 Iun 2016 22:02 ----------------------------------- Daca le mai gaseste acolo :). Vad ca voi sunteti optimisti, puneti raul inainte :) :). dai dovada de acelasi optimism :-) ----------------------------------- valy 27 Iun 2016 20:07 ----------------------------------- Ce am vrut sa zic e ca de ambele parti exista avantaje si riscuri, ambele parti au "de munca", nici observatoarele nu se fac singure dar nici telescoapele nu pica din cer, cred. ----------------------------------- racostru 28 Iun 2016 09:08 ----------------------------------- Eu m-as baga la un "remote". Dar sa fie vorba de un contract foarte bine pus la punct. Participantii sa poata sa-si permita exploatarea pentru mai multi ani. ----------------------------------- valy 28 Iun 2016 10:13 ----------------------------------- Eu m-as baga la un "remote". .Cu ce resurse? Dar sa fie vorba de un contract foarte bine pus la punct.Depinde doar de noi cat de bine il punem la punct. ----------------------------------- racostru 28 Iun 2016 14:27 ----------------------------------- Cu ce resurse? Pai asta ramane de stabilit. Fiecare va avea acces in functie de contributie. ----------------------------------- valy 28 Iun 2016 14:46 ----------------------------------- Ok, deci asteptam cel putin un coleg pentru o contributie pe partea de locatie/observator. ----------------------------------- racostru 28 Iun 2016 15:02 ----------------------------------- Cred ca problema e mai complexa de atat. Pai vin eu cu locație ca parte de contribuție (70 ari 46°53'52.60"N 24°15'9.70"E) și dacă nu sunt bani de alt instrument, putem urca 16"-ul meu pe un EQ8. ----------------------------------- valy 28 Iun 2016 15:15 ----------------------------------- In cazul tau ce iti lipseste sa faci toata constructia de unul singur? Ai cam tot ce trebuie. ----------------------------------- racostru 28 Iun 2016 16:40 ----------------------------------- Daca vroiam sa-l fac de unul singur atunci nu ma arătam interesat de ideea unui remote. nu?