----------------------------------- ovidiuv 06 Iun 2016 07:57 Dorim semnaturi pentru telescoapele romanesti TNR si CENA! ----------------------------------- Dragi colegi, Pe scurt (acum din vacanta la munte in RO, dupa aproape doua luni de munca la Craiova, Bucuresti si Cluj) incercam noi sperante pentru doua telescoape romanesti: - primul proiect (numit TNR = Telescop National Romanesc) de cca 2.5m national majoritar destinat cercetarii (institutul AIRA plus univs) de amplasat in afara (de preferat Canare) idee agreata recent de Minister (in urma unei audiente la dl. ministru Adrian Curaj cunoscut de mine la ORM in La Palma in 2010), telescop ce va apartine in totalitate Romaniei, controlat majoritar la distanta de la Bucuresti, dar accesat si in vizite romanesti pe site, de operat minimum 30 de ani. - al doilea proiect (numit de mine CENA) care sa contina un telescop de ~1m national educational romanesc (min 5 univs mai mari, AIRA, etc) detinut de un viitor Consortiu Educational National pentru Astronomie care sa-l intretina si sa ofere acces pt teme de diploma, master, doctorate, etc, in care si astronomii amatori si Diaspora vor participa cu expeditii, scoli de vara, elevi olimpici, etc, necesar deci formarii viitorilor astronomi romani. In acest proiect am avut o sedinta recenta la Univ Buc / Matematica-Informatica (la care a participat si dl. parlamentar Varujan Pambuccian) iar alte 4 univs din RO (Iasi, Timisoara, Craiova si Cluj) stiu despre acest proiect. In primul rand din motive de alegeri (din toamna) trebuie sa ne miscam EXTREM DE RAPID, iar in acest sens intre altele dorim sa alcatuim o lista cu min 10 de semnaturi din partea univs, institutelor, liceelor, etc din RO (ideal cu numele directorilor) plus min 100 de persoane individuale din RO si Diaspora cu semnaturi (similara listei TELEROM). Puteti trimite acest anunt la oricine credeti interesat sa ne sustina. Deci eu astept aici pe thread sau pe email (ovidiu.vaduvescu LA gmail,com) cat de curand de la cei care doresc sa "semneze" aceste proiecte acordul de sustinere ("da, sunt de acord") a acestor doua proiecte romanesti, plus afilierea sau fosta afiliere/institut etc a semnatarului. de preferat va rog sa raspundeti tot pe acest email/thread/subject cu textul "sunt de acord cu TNR si CENA" si sa semnati cu numele si eventual afilierea sau fosta relatie importanta cu astro RO. Va voi trimite inainte de a "semna" efectiv PDF-ul cu textul final, de cca o pagina descriere plus semnaturile (scuze ca nu am timp acum). Repet, trebuie sa ne miscam EXTREM DE REPEDE daca dorim in continuare sustinerea proiectelor de catre actualul guvern care a fost recent de acord cu aceste initiative cu beneficiu 100% pentru Romania si viitorul astronomiei romanesti! Ovidiu, cu noi sperante... ----------------------------------- rabeir 06 Iun 2016 08:21 ----------------------------------- Buna dimineata Imi vine sa ignor regulile forumului si sa scriu cu majuscule: "Da, sunt foarte de acord cu TNR si CENA". As indrazni chiar sa ma ofer sa ajut la strangerea de semnaturi, ca fost student atins de magia astronomiei si datorita lui Varujan Pambuccian, cunosc cel putin inca 2 fosti colegi de la facultatea mai sus mentionata care vor fi bucurosi sa semneze. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Iun 2016 10:01 ----------------------------------- Sunt de acord cu TNR si CENA. Mircea Pteancu , Astroclub Galaxis Arad , moderator astronomy.ro ----------------------------------- dp007 06 Iun 2016 10:32 ----------------------------------- De acord si eu. Daca pot ajuta si cu ceva. Oricum imi poti zice detalii in excursie. ----------------------------------- Herr_Alien 06 Iun 2016 11:11 ----------------------------------- Sunt de acord cu TNR si CENA. Alexandru Garofide. ----------------------------------- mcuzic2002 06 Iun 2016 11:32 ----------------------------------- Si eu sunt de acord...Cuzic Mihai,din Sibiu ----------------------------------- theogon 06 Iun 2016 15:11 ----------------------------------- Mihai Boacă- sunt de acord cu TNR și CENA și dacă este nevoie semnez și în calitatea oficială de Președinte al Ordinului Geodezilor filiala Cluj. ----------------------------------- 2SKY 06 Iun 2016 19:28 ----------------------------------- DAUL DANIEL I . ("da, sunt de acord") cu aceste doua proiecte ROMINESTI , TNR & CENA ----------------------------------- dragos.n 06 Iun 2016 19:54 ----------------------------------- Da, sunt de acord cu TNR si CENA, si sper sa se realizeze. Macar unul. Chiar si daca e un pic mai mic. :roll: ----------------------------------- C.Ovidiu 06 Iun 2016 21:33 ----------------------------------- Da sunt de acord cu TNR si CENA. Succes mai departe, sa speram ca acest proiect sa se materialize, astronomia din Romania merita din plin acest proiect :wink: _ Coțcaș Ovidiu ----------------------------------- ovidiuv 06 Iun 2016 22:06 ----------------------------------- Va rog mult (de acum incolo dar si pe cei care mi-ati scris deja) sa-mi trimiteti si un email cu adresa email (ca sa va trimit textul final PDF) si eventual titlul (Dr., Ing, etc) si afilierea sau relatia astronomica daca aveti (altfel eu pun membru forum ASTRONOMY,RO). Le astept pe adresa ovidiu.vaduvescu LA gmail.com ----------------------------------- dragos.n 07 Iun 2016 11:57 ----------------------------------- Am trimis mesajul la adresa: ovidiu.vaduvescu@gmail.com Sper ca asta este adresa corecta. ----------------------------------- dp007 07 Iun 2016 12:05 ----------------------------------- Aia e. ----------------------------------- dragos.n 07 Iun 2016 22:52 ----------------------------------- Stiam, dar am facut pe ''prostul'' ca sa mai ridic topicul, pentru ca poate nu a fost vazut de suficient de multi oameni. Daca insa doar atatia isi afirma aderarea la scopul ridicarii astronomiei romanesti la un nivel competitiv, atunci e trist. Foarte trist. Si daca nu incercam sa facem ceva, nici macar un mic gest, nu mai avem nici un drept sa ne plangem de politicieni, de patroni care ne fura, si de alte nedreptati ale vietii. Inseamna ca suntem doar niste roboti, niste sclavi decervelati. PS. Mai mult, inseamna ca toata munca noastra, a lui admin si a moderatorilor care au muncit ani de zile fara plata, e fara rost. ----------------------------------- valy 08 Iun 2016 00:48 ----------------------------------- Probabil e prea din scurt sau prea incredibil ca se discuta despre asa ceva :). ----------------------------------- dragos.n 08 Iun 2016 01:22 ----------------------------------- Din pacate, e foarte simplu sa faci o simpla comparatie a numarului de citiri fata de numarul de raspunsuri pe un topic. 368 de citiri, fata de 14 raspunsuri pe acest topic. Iar numarul de sustineri exprimate este de 10(zece). In urma cu catva timp. cineva extrem de important isi exprima opinia ca acest forum ar trebui inchis, din lipsa de participare. Atunci nu am fost de acord, nici eu, nici alti moderatori. Sper sa nu ne faceti sa ne razgandim. Dar depinde de voi. Si chiar as fi curios, Chiar doar 3% din cei interesati de astronomie ar fi dispusi sa sustina, DOAR VERBAL, niste noi observatoare? Asa incat astept sa vad si aici exprimarea sprijinului pentru initiativa lui Ovidiu Vaduvescu, cu atat mai mai mult cu cat nu costa pe nimeni, nimic. ----------------------------------- Cosmin Iftode 08 Iun 2016 09:43 ----------------------------------- Eu (si imi imaginez si altii) am trimis direct pe mail, probabil Ovidiu Vaduvescu ne poate spune la sfarsit cati membri astronomy.ro a adunat. Dar drept ca ajuta si sa mai ridicam topicul, asadar "up" ! :) ----------------------------------- dp007 08 Iun 2016 09:46 ----------------------------------- Poate e lumea in vacanta. Up ----------------------------------- Lucian Cretul 08 Iun 2016 09:48 ----------------------------------- Dupa cum a solicitat Ovidiu, datele le-am trimis direct pe mail. Nu cred ca doar 10 colegi de pe forum sustin acest demers, dar totusi hai sa mentinem topicul in primele rânduri. Cer senin. ----------------------------------- Corneliu 08 Iun 2016 10:21 ----------------------------------- Buna dimineata, Sprijin din toata inima initiativa domnului Vaduvescu. Intradevar nu am observat prea mult entuziasm pe forum in aceasta privinta. Cred ca trebuie insistat si sunt convins ca numarul sustinatorilor va creste exponential. Asa este in orice campanie de strangere de semnaturi. Inceputul este mai greu. Toate cele bune, Corneliu Apetroaei. ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Iun 2016 10:33 ----------------------------------- Ar trebui schimbat titlul postarii in ''donez cu transport platit zece oculare Ethos'' ? Sa vezi ce vanzoleala ar fi ... Lasand gluma la o parte , sa avem rabdare si sa ne mobilizam prietenii pe care nu-i vedem pe lista. E foarte probabil ca multi sa nu fi intrat pe forum de cand a inceput campania. Mircea ----------------------------------- petry 08 Iun 2016 10:59 sustinere proiecte TNR si CENA ----------------------------------- DA, sunt de acord cu proiectele TNR si CENA. Mult succes! Petrisor Neagoe ----------------------------------- StarChild 08 Iun 2016 11:11 ----------------------------------- Eu (si imi imaginez si altii) am trimis direct pe mail,.... +1 DA ptr TNR si CENA pot semna de 2 ori? :twisted: ----------------------------------- dp007 08 Iun 2016 11:13 ----------------------------------- Pentru cei care nu au citit tot topicul. Domnul Vaduvescu va cere sa ii trimiteti pe adresa lui de e-mail numele si daca aveti ceva afiliere mai speciala cu astronomia. ovidiu.vaduvescu@gmail.com ----------------------------------- nobody 08 Iun 2016 12:07 ----------------------------------- "da, sunt de acord" Inseamna ca suntem doar niste roboti, niste sclavi decervelati. ----------------------------------- FlorinC 08 Iun 2016 22:58 ----------------------------------- Sunt de acord cu realizarea proiectelor TNR si CENA si SPER sa fie doar un prim demers de o asemenea anvergura in Romania. Felicitari initiatorilor. Acum, speram sa se si infaptuiasca. Am trimis si e-mail. ing. Florian Constantinescu ----------------------------------- psemil 08 Iun 2016 23:10 ----------------------------------- Sunt de acord cu proiectele TNR si CENA Eu am vazut anuntul abia acum asa ca e ok sa fie mentinut in top pentru intarziati. ----------------------------------- FlorinC 08 Iun 2016 23:45 ----------------------------------- Apropo de ocularele Ethos...mai e valabil ? Vin si le iau personal...sa nu se piarda cumva prin posta... ----------------------------------- tsa 09 Iun 2016 07:41 ----------------------------------- Sunt de acord cu TNR si CENA Attila Tordai-S. ----------------------------------- concentus 09 Iun 2016 08:18 ----------------------------------- Sustin proiectele. Trimis mail. ----------------------------------- Manu72 09 Iun 2016 09:06 ----------------------------------- Am trimis mail si eu. ----------------------------------- Marius Laza 09 Iun 2016 14:53 ----------------------------------- Sunt total de acord cu proiectele TNR si CENA. Trimis si e.mail. ----------------------------------- vali.serban 09 Iun 2016 22:08 buna seara ----------------------------------- Da,sunt de acord..Sustin cele doua proiecte...Dne ajuta... Imi cer scuze dar,daca as spune eu ca imi place Ethosul cel mai mult,imediat ati critica ideea,chiar fiind si in picioare in tranvai; dar pt a ne ajuta pe noi sa obtinem ok'l pt cele doua proiecte,telescoape,...,nu e nimic interesant. .avem timp...nu va grabiti... ----------------------------------- nobody 10 Iun 2016 00:58 ----------------------------------- Pentru Ethos trebuie sa trimiteti si e-mail la adresa specificata. :wink: ----------------------------------- valy 10 Iun 2016 07:21 Re: buna seara ----------------------------------- ..daca as spune eu ca imi place Ethosul cel mai mult,imediat ati critica ideea,chiar fiind si in picioare in tranvai..Deci daca aveti Ethosuri de donat nu va mai chinuiti, trimiteti ACUM email la adresa mea, accept fara obiectii orice Ethos. :lol: ----------------------------------- Dbird 10 Iun 2016 07:52 ----------------------------------- Cu scuzele de rigoare pentru observarea tardiva a topicului : Sunt de acord cu realizarea proiectelor TNR si CENA !!!!! Am trimis mail-ul lui Ovidiu. PS- @nobody: in pachetul trimis am primit 3 bucati de ETHOS !!! Ce fac cu cele 2 in plus ? Le trimit inapoi sau le trimit mai departe ? ----------------------------------- tudor 10 Iun 2016 10:14 ----------------------------------- Imi place ca exista acest proiect romanesc ....sunt de acord cu TNR si CENA ----------------------------------- tavi 84 10 Iun 2016 13:10 ----------------------------------- Am trimis si eu ieri un email.Bine ar fi ca pana la urma sa nu se transforme totul intr-o gluma precum asta cu Ethos-urile :roll: ----------------------------------- FlorinC 10 Iun 2016 14:39 ----------------------------------- Cum adica...o gluma...??? Pai eu le-am primit deja...atasez si poza... Revenind la topic, ar fi foarte interesant sa stim cate adeziuni sunt pana acum, ca la o adica, sa putem sa contactam si pe altii care ar putea sa isi exprime adeziunea la aceste proiecte. Sper sa nu se organizeze licitatie pentru alegerea producatorului...ca atunci se alege praful de sperantele noastre... Mai am totusi o intrebare: De ce sa nu facem si la noi undeva pe un varf de munte (ca avem destule slava Domnului) un asemenea observator ? Imi aduc aminte cu enorma placere de vremurile cand mergeam la Muntele Rosu (langa Cheia de Prahova) si noptile le petreceam uitandu-ne la cer ...si nu ne venea sa intram in cort. Doamne cat de plin era cerul...Acum nu se mai poate ajunge acolo (cu masina intreaga...) prea usor dar sunt atatea altele... Deci, de ce la altii si nu la noi in muntii nostrii ? ----------------------------------- valy 10 Iun 2016 15:10 ----------------------------------- Munti avem, problema e sa fie si "rentabil" si ma refer la vreme/seeing. ----------------------------------- dp007 10 Iun 2016 16:35 ----------------------------------- Oricat de inalt ar fi muntele, daca face parte dintr-un lant muntos, curentii de aer ridica norii peste varf. De aceea cele mai bune locuri sunt insulele vulcanice cu varfuri inalte. Norii raman sub varf. La noi nu prea sunt conditii bune din cate stiu eu. ----------------------------------- dragos.n 10 Iun 2016 17:57 ----------------------------------- Oricat de inalt ar fi muntele, daca face parte dintr-un lant muntos, curentii de aer ridica norii peste varf. De aceea cele mai bune locuri sunt insulele vulcanice cu varfuri inalte. Norii raman sub varf. La noi nu prea sunt conditii bune din cate stiu eu. Nu se intampla intotdeauna asa. Norii se pot disipa cand se ridica mai sus. Este chiar acum un timelapse pe forum unde se observa fenomenul. Si chiar de la Muntele Rosu este undeva pe aici o fotografie in care se vede stratul de nori sub nivelul platoului de acolo, care e intre 1500 si 1800m. Din prezentarea lui Ovidiu Vaduvescu se intelege ca CENA ar fi amplasat in tara. Sau cel putin asta am inteles eu. ----------------------------------- Teo 11 Iun 2016 13:43 ----------------------------------- Sunt de acord cu proiectele TNR si CENA (constructia unor observatoare astronomice si telescoape romanesti). Irimia Teodorian, (de profesie medic) - membru "astronomy.ro" Fost membru al Astroclubului Bucuresti in anii 2000-2002. Actual pasionat de astronomie, pe cont propriu fara a fi afiliat la vreun club. ----------------------------------- ovidiuv 13 Iun 2016 16:48 ----------------------------------- Buna ziua din nou, Va multumesc pentru semnaturi (avem vreo 70 astazi 13 iunie) si mai astept inca minimum 30, pentru ca 100 e o cifra frumoasa :-) Desi n-am putut face statistica exact pe email (pt ca oamenii nu au scris de pe ce forum sau lista provin - afara de forum, eu am folosit si listele SARM si AB@yahoo, plus doua emails catre fosta lista de 68 de semnaturi TELEROM si inca una pentru cativa astronokmi din Diaspora), cred ca majoritatea provin de pe acest forum (care in nici un caz NU TREBUIE INCHIS, eu de cativa ani il vad cel mai productiv in astronomia de amatori RO!!) si va mai asigur ca majoritatea sunt astronomi amatori (ciudat, insa la fel ca si la TELEROM nu am multe semnaturi de la profesionisti)! Asa ca va rog sa continuati sa-mi mai trimiteti pe email (ovidiu PUNCT vaduvescu LA gmail PUNCT com) cei care nu mi-ati trimis (chiar daca v-ati dat acordul aici - imi trebuie numele exact si adresa email)! Pe scurt (dupa o saptamana de vacanta cu familia la munte din doua luni in RO), proiectele TNR si CENA merg inainte, suntem in faza de scriere de documente si strans adeziuni (institutionale dar si personale), orice sustinere si lobby fiind doar pozitive! desi eu sambata ma intorc in La PAlma, voi continua sa lucrez (in mod voluntar) cu colegii din institut dar si universitatile (cele 5 care si-au exprimat acordul pentru proiecte) la distanta, dar si in La Palma si cu institutul spaniol IAC, cu speranta ca aceste proiecte TNR si CENA sa devina realitate! Va voi trimite la "final" (cand facem 100) tuturor semnatarilor proposalul in PDF (cineva se temea ca nici nu stiti ce "semnati") inainte ca el sa devina oficial. Afara de numele (si eventual afilierea) fiecaruia, NU e nevoie de semnaturi propriu-zise. Da, telescopul CENA ~1m educational este destinat amplasarii undeva in RO (exista vreo 3-4 locuri posibile, poate mai identificam si altul mai bun), insa pentru el (cca 1 MEUR) probabil ca vom scrie un proposal pe competitiile interne, plus alte cheltuieli. ----------------------------------- valy 13 Iun 2016 18:02 ----------------------------------- Nu stiu daca ati luat legatura si cu ei, dar studentii de la facultatile de profil (astronomie/fizica,etc) nu au raspuns? Ma gandesc ca ei se pot organiza repede (au grupuri pe gmail/yahoo/etc) si pot strange 100 de semnaturi relativ rapid, mai ales ca sunt in sesiune/au licenta, deci se pot aduna laolalta toti. ----------------------------------- turlea.cosmin 13 Iun 2016 19:56 Sustin ----------------------------------- Da,sunt de acord cu TNR si CENA. Turlea Cosmin. ----------------------------------- ovidiuv 22 Iun 2016 16:01 ----------------------------------- Dragi Colegi, Va multumesc celor 120 de persoane care ati aderat la lista de sustinere pentru proiectele TNR si CENA in ultimele 3 saptamani! Lista va fi va fi trimisa azi sau maine de catre Institutul Astronomic la Minister, ANCSI si Academie, ca o anexa la un nou memorandum (Memo2) care propune Guvernului spre finantare proiectul telescopului national TNR din clasa 2-4m si amplasare in insula La Palma, Spania, si care aminteste si de proiectul consortiului CENA, telescopul de 1m de amplasat in Romania, si relatia lor cu TNR. Am trimis chiar acum forma finala a listei celor 120 de semnatari. Personal le doresc mult succes si curaj mai departe colegilor de la institut, precum si celor 5 universitati si in special guvernantilor si institutiilor de decizie din Romania in implinirea acestui vis de decenii! In continuare, promit sa ma implic si eu, cu acelasi suflet de roman! Cer senin tuturor din La Palma, si sa nu incetam sa speram, oriunde am fi! ----------------------------------- valy 22 Iun 2016 16:35 ----------------------------------- Vesti bune :). Multumim. ----------------------------------- Borax 22 Iun 2016 20:30 ----------------------------------- Da,sunt de acord cu TNR si CENA. Bora Radu ----------------------------------- alexbv77 26 Iun 2016 17:49 ----------------------------------- Sunt si eu de acord cu TNR si CENA. Alex Armenopolo ----------------------------------- ovidiuv 30 Iun 2016 19:10 ----------------------------------- Multumesc ultimilor semnatari si scuze ca nu am mai avut timp sa va mai includ! Lista finala "oficiala" are 123 de semnaturi si a fost trimisa de mine acum doua zile impreuna cu memorandumul scris de institut si doi oameni din Diaspora (eu si Dana Casetti) domnilor Adrian Curaj si Ioan Ursu (vice-presedintele ANCS). Sa ne dorim multa bafta mai departe... Posibil sa va mai tin la curent cu demersurile pe viitor. ----------------------------------- nobody 30 Iun 2016 19:49 ----------------------------------- Felicitari ! Ati putea pune memorandumul si aici ? Sau sa ne indicati un loc unde l-am putea citi si eventual urmari evolutia lucrurilor. Multumesc. ----------------------------------- ovidiuv 01 Iul 2016 00:17 ----------------------------------- Exista de fapt doua memorandums (Memo1 si Memo2) pe tema TNR. Primul este mai scurt (doar 2 pags) si a fost dezbatut cu domnii Curaj si Ursu si inregistrat la Minister in 3 iunie 2016 intr-o audienta la care am fost 4 astronomi (doi din Romania inclusiv directorul Institutului Astronomic, si alti doi din Diaspora). Al doilea Memo2 este mai lung si acum este sub analiza Ministerului si ANCS. Voi intreba la institut (dl. director Suran) daca este de acord sa postez aici Memo1. Va voi mai tine eu la curent aici cu demersurile, am mai zis. ----------------------------------- ovidiuv 23 Iul 2017 01:53 ----------------------------------- Dragi sustinatori ai proiectelor TNR si CENA, La mai bine de un an de la demararea proiectelor TNR si CENA, doresc sa conchid cu regret aceste sperante si sa va dau aici un scurt rezumat a ceea ce s-a intreprins anul trecut... Va reamintesc ca proiectul TNR propunea Guvernului tehnocrat din 2016 al Romaniei achizitionarea unui telescop de cca 2.5m diam si a doua instrumente (o camera de camp mai mare si un spectrograf) si instalarea acestuia intr-un loc mai performant dpdv astroclimatic, de preferat intr-un observator international precum cel din La Palma, insulele Canare. Personal am sperat in acest proiect din trei motive: - pentru ca in fruntea Ministerului Invatamantului si Stiintei a venit Adrian Curaj pe care l-am cunoscut in 2010 chiar la observatorul din La Palma (in fruntea unei delegatii de la Minister pe vremea cand era Presedintele UEFISCDI si ANCS), care m-a invitat si am organizat Conferinta Diasporei din 2010 (singura sesiune de Astronomie organizata pana acum) si care cunoastea rateul proiectului anterior TELEROM din 2010/2011; - pentru ca in fruntea Guvernului Romaneiei a venit Dacian Ciolos, care in trecut (2014-2015 cred) vizitase de doua ori La Palma (care i-a placut foarte mult, impreuna cu sotia) pe vremea cand era Comisar UE pe Agricultura (dar pe care din pacate eu nu l-am cunoscut aici), in una din vizite dormind chiar peste noapte la observator; - pentru ca in 2015 noul Presedinte al Romaniei vizitase Institutul Astronomic. Aceste trei sanse nu cred ca se vor mai intoarce vreodata! Din cauza lor eu am decis sa ma implic foarte mult in proiectul TNR si colateral CENA mai intai in feb-apr prin internet (in mesaje cu directorul Suran si alti colegi din Diaspora), apoi cel mai mult in mai-iunie 2016 la Bucuresti, si apoi din nou in in La Palma, Ce s-a intamplat cu TNR? Dupa alegerea guvernului tehnocrat din noimebrie 2015, in feb 2015 le-am scris guvernantilor RO (ministru, prim ministru si presedinte) ca vin in RO si le-am solicitat o audienta pe tema acestui proiect, pe care Adrian Curaj a acceptat-o imediat (dupa un loby facut de Valentin Grigore care mi-a datr adresa email personala, intrucat mesajul meu trimis pe adresa de la minister nu ajunsese la dansul)... Ulterior sa stiti ca in general dl Curaj raspundea la mesaje, desi foarte scurt, in doar cateva minute! Speranta dansului in privinta unui telescop RO a fost "sper ca pot fi luate decizii executive". Imediat, fostul director al Institutului Astronomic (Marian Suran) a dorit sa mergem in aceasta audienta, in care evident am invitat institutul astronomic, desi este drept ca dansul nu mi-a putut da decat cateva nume de astronomi de la institut sustinatori al acestui proiect! ... Aflat in mai 2016 la institut (pentru o luna, gratie unei colaborari cu Marcel Popescu) am conceput un memoriu adresat guvernului pe care l-am dus cu noi la audienta de la Minister, unde am fost alaturi de fostul director Marian Suran, actualul director Alin Nedelcu si colaga din Diaspora si fosta astronom la institut Dana Casetti. Audienta a durat mai bine de o ora si s-a terminat cu multe sperante... VA TRIMIT ACUM ATASAT MEMORANDUMUL DESPRE TNR INREGISTRAT LA MINISTER. Pe scurt, pentru doar 25 de milioane de EUR (aka putin peste 1 Eur/cap de roman!) si cu sustinerea ulterioara a listei de adeziuni de 123 de romani carora le multumesc pentru aceleasi sperante... am propus Romaniei pentru min 25 de ani in primul rand un laborator performant astronomic amplasat in unul din primele 3 cele mai buine situri din lume, acolo unde exista deja o infrastructura astronomica destul de usor accesibila din Romania (in primul rand prin internet/remote, cat si in persoana - existand acum chiar si zbor direct pt 300 Eur dus-intors pana in insula vecina Tenerife)! Gurile rele vor zice ca 25 MEUR este foarte mult, insa va spun comparativ ca plata anuala a RO la ESA (de cand ROSA a intrat in ESA) este de 30 MEUR/anual, iar o eventuala adeziune a RO la ESA costa 16 MEUR urmata de o taxa anuala de cca 2 MEUR, acestea doar pentru ca astronomii romani sa aiba dreptul sa concureze cu cei din alte 16 state ca sa castige timp de observatii pe telescoapele ESO (unde factorul de presiune este 3-4-5)... Tot in acesti bani 25 MEUR am mai propus 5 noi posturi dedicate telescopului (si as fi fost bucuros sa candidez pentru postul de manager de telescop in La Palma, chiar daca salariul sigur era mai mic decat cela ctaul la ING, desi probabil ca legal la Academie nu as fi avutr nici macar acest drept... :-) Si tot in acest buget am mai propus anual, ca 2 studenti din RO (viitoarele sperante CENA in astro RO..) sa vina anual in La Palma la TNR sa faca practica alaturi de mine (visand la ceva similar cu programul studentesc ING pe care-l coordonez de 5 ani)... Tot din RO am avut doua meetings online importante impreuna cu domnii directori Suran si Nedelcu, primul cu reprezentantul institutului spaniol IAC din Tenerife (Campbell Warden, englez de origine, cunoscut imtamplator si de Marcel Popescu ce vizitase IAC-ul) posibila gazda a telescopului TNR... care au primit cu bucurie vestea proiectului romanesc, cu atat mai mult cu cat dl. Campbell il cunostea pe dl Curaj intamplator din trecut! Se va mai repeta vreodata o asemenea sansa?! Iar al doilea meeting online l-am avut cu firma ASTELCO, interesata sa ne propuna un telescop de ~2.5m in jurul sumei a 15 MEUR. In paralel, pentru ca TNR sa aiba viitor, ne trebuiau astronomi scoliti in RO (pentru ca dintre cei scoliti in afara nu prea s-a mai intors nimeni!) asa incat am introdus proiectul CENA in care eu am vizat sa unim mai intai cele 5 mai mari universitati din tara (Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi si Craiova - din care vreo 3 au avut sau mai au tangenta cu un program master legat de astronomie) intr-un CONSORTIU national, impreuna cu Institutul Astronomic (si poate ulterior si alte centre interesate). Rostul acestui Consortiu (sau Asociatie, Fundatie, ONG sau indiferent ce-ar fi fost) era in primul rand acela de a crea un program NATIONAL RO de master si doctorat in astronomie, cu doar cateva locuri anula pe tzara, in care cei cativa profesori din RO cu tangenta in astro, dar si cativa din disapora (incl cei cativa care conducem doctorate in astro in afara sau chiar RO) sa ne UNIM EFORTURILE (incl online la distanta - exista multe univs la distanta chiar profitabile in lume!) pentru a oferi un program universitar cat de cat adecvat in astronomie, pentru ca macar o parte din tineri sa nu mai plece in afara, in lipsa de astronomie (master si doctorat) in RO! In acest scop CENA, in paralel cu TNR, eu in iunie 2016 de la Bucuresti am reust cu mare greutate sa "smulg" acceptul email al reprezentantilor acestor universitati (dintre care cunosteam o parte), iar in acest sens am reusit chiar si o intalnire cu Univ Bucuresti (matematica) la care am invitat si au participat din partea astronomilor si profesorilor romani si dna Stavinschi (fosta directoare si sefa la comisia UAI educatie), dna Suhay, dl Mircea Rusu, Marian Suran si Dana Casetti. Din partea univ (ca fost profesor de astro acolo) a mai participat si parlamentarul RO Varujan Pambuccian (care insa a fost foarte sceptic). A mai avut loc o audienta (la care a participat dl Suran si Dana Casetti) ;a Academia Romana, care in principiu acceptase ideea TNR si isi informasera prezidiul... la care eu nu am putut merge din motive de numai o saptamana de facto de vacanta impreuna cu familia, din cele doua luni petrecute in RO... Dar ce s-a mai intamplat dupa ce m-am intors in iunie in La Palma? Astronomul (si bunul meu colaborator) Marcel Popescu m-a vizitat in La Palma, unde l-a cunoscut pe sef adminul observaorului ORM de aici (Juan Carlos Perez) care ne-a pus la dispozitie vreo doua ore pretioase din timpul dansului ca sa mergem pe teren la ORM sa identificam posibile locuri pentru TNR (ceea ce se cheama "pre-rezervare" si o fac toate viitoarele telescoape si instalatii ce vin aici). Astfel, am identificat 5 astfel de locuri, comunicate imediat la institut, dintre care doua se aflau chiar extrem de aproape de locul de unde va scriu acum, telescopul WHT (aka eu as fi putut pe viitor chiar si ne-angajat TNR sa ajut la unele remedii de probleme usoare, fara ca partea RO sa fie nevoita sa plateasca maintenance la IAC cu 70 EUR/ora)... VA MAI TRIMIT ACUM ATASAT SI HARTA ORM CU CELE 5 LOCATII POSIBILE TNR... In Romania insa, dupa ce eu concepusem cca 90% al doilea Memorandum TNR propus de Minister si ANCS, institutului i-a mai trebuit aproape inca o luna (in care si-au adus aminte la final ca trebuie sa se consulte si cu colegii de la Cluj..) pana sa-si dea girul pentru acel Memo2 ce urma repet sa mearga la Minister... Mai mult, cand documentul a fost gata, directorul Suran mi-a solicitat tot mie sa-l trimit la Minister... Dupa inca vreo doua saptamani, am aflat din presa despre remanierea Guvernului si demiterea dlui Adrian Curaj (pe care nu am inteles-o nici acum), care pentru mine a ramas prietenul telescopului, probabil singurul din vreun guvern al Romaniei... Eu le-am trimis apoi noului Ministru (Mircea Dumitru) si PM Dacian Ciolos o scrisoare si cate un frumos pliant IAC de prezentare a celor 15 telescoape de la ORM finantate acum de 28 de state (majoritar europene), dar nu am primit nici un raspuns de la nici unul... Apoi prin septembrie fostul director Suran s-a grabit sa iasa la pensie (desi cred ca ar mai fi putut sta inca un an pana la final de mandat de 4 ani, in speranta de a continua proiectele TNR si CENA... (e drept ca ne anuntase mai demult de intentia asta)... Desi imediat dupa audienta noastra la Minster dl Curaj a introdus in planul Ministerial proiectul TNR, Sectiunea "Pentru viitor" (pag. 23) "Deschiderea consultării pentru un observator astronomic al României, localizat într-una din locațiile internaționale recunoscute" https://www.edu.ro/raportul-de-activitate-mencs-la-6-luni-de-mandat-al-ministrului-educa%C8%9Biei-adrian-curaj (linkul Raport MENCS 6 luni.pdf) DIn iulie si pana in noimebrie dl. Curaj nu crede ca proiectul a mai avansat cu altceva... A venit luna neagra noiembrie CAND MULTI DINTRE VOI CEI MAI TINERI ATI ALES SA FACETI PE DESTEPTII (SAU SA PROTESTATI) PRIN NE-PREZENTARE LA VOT, LASANDU-I SA VOTEZE PE MAJORITATEA CELOR MAI IN VARSTA SI AL ALTORA CU MINSTE MULT PREA SCURTA CE-L REGRETA CHIAR PE CEAUSESCU SI COMUNISMUL, CARE AU RE-ADUS PSD-UL SI ALIANTELE DE STANGA LA PUTERE, SUB CARE EU PERSONAL NU MAI AM NICI UN FEL DE SPERANTA DESPRE VREUN TELESCOP SAU INTREAGA CERCETARE ROMANEASCA ... DA, VA VETI SUPARA MULTI PE MINE, INSA SA STITI CA IN PRIMUL RAND DIN VINA VOASTRA, A INCONSTIENTILOR, O ALIANTA DE DREAPTA NU A PUTUT CONTINUA PROIECTELE FOSTULUI GUVERNUL TEHNOCRAT, SI NICI PROIECTUL CU TELESCOPUL ... Ce altceva (nu) s-a mai intamplat dupa ce-am plecat anul trecut din RO? Desi am fost batut pe umar de catre institut (fostul director Suran si actualul Nedelcu) ca ei se vor ocupa de redactarea proiectului CENA care sa fie trimis universitatilor, doar dl. Suran a trimis in adevar intr-o prima faza o scrisoare de intentie (ramasa fara aproape nici un raspuns de la universitati), insa Alin Nedelcu nu a mai continuat cu nimic acest proiect. Mai mult, la Craiova (mea natala) am sperat ca dl. pro-rector Radu Contantinescu (practic singura legatura UCV cu astronimia, si cunoscut mai vechi al dnei Stavinschi) va continua proiectul CENA, si cu toata ca m-am implicat din nou alaturi de dansul in a scrie un draf de Statut CENA, mingea a ramas (si probabil murit) la Univ Craiova fara a fi trimisa mai departe nici macar la ceilalti sperati membriu CENA... In tot acest timp, eu existat voci de astronomi sau profesori (din comitetul de initiativa CEVA) care sugerau ba ca trebuie sa mai asteptam alegerile (vezi Doamne ca CENA nu se poate face fara sa stim cine voir fi sefii RO...), ba ca un consortiu nu se poate face pt ca legea (CRETINA) spune ca o universitate din RO (cu zeci de mii de studenti si profesori si zeci de speciualizari!) nu se poate asocia decat unui singur consortiu (...) ba ca nu avem fonduri pentru CENA, deci mai bine sa nu facem nimic, nici macar un amarat de ONG (precum pana si la amatori exista in Romania)! Asa incat, sunt obligat sa va tin la curent si sa conchid aceste doua proiecte si sperante (re-nascute in 2016) ale mele pentru renasdterea (din cenusa!) a astro RO din care candva am facut si eu parte... Si sunt nevoit sa-mi reiau recomandarile mai vechi pentru olimpicii astronomi si tinerii talentati si seriosi din Romania SA PLECE DIN TARA la universitati din strainatate, in loc sa-si piarda vremea sperand sa faca vreodata cercetare si astronomie in Romania! Iar eu personal le ofer colaborari sau conduceri de doctorate via UCV, precum si publicatii, descoperiri si alte premiere "romanesti" si internationale! Cu regret, personal am mai incercat si-am mai sperat odata (v-am scris de ce: cele 3 motive) dar n-a iesit nimic, pentru ca ajung din nou la concluzia... nu prea ai cu cine in Romania! Ovidiu, de la ORM, unde speram ca la 1 decembrie 2020 vom avea aici un telescop si-un nou steag Romanesc alaturi de celelalte 28 la observatorul astronomic din La Palma... ----------------------------------- dragos.n 23 Iul 2017 06:05 ----------------------------------- Eu personal nu am sa-mi mai pun semnatura pe vreo initiativa menita sa duca la construirea unui telescop profesionist, decat daca el va fi amplasat in tara. Chiar daca ar fi un telescop mai mic, chiar daca nu va avea performante la nivel mondial, dar va constitui baza pe care sa se poata forma o generatie tanara de profesionisti. E una sa trimiti doi-trei studenti, cu costuri destul de mari, pentru un stagiu in Canare, alta e sa poti aduce nu doar zeci de studenti, dar si sute sau mii de elevi de liceu, care sa vada efectiv, sa prinda pasiunea, sa invete. Si dupa ce se va forma o masa de cercetatori care sa propuna multe proiecte de studiu, atunci va avea rost si constructia unui observator in afara. Cel putin asta e parerea mea, acum. Stiu de la aceasta actiune ca de fapt sustinerea unui astronom amator nu prea conteaza, dar cred ca am si eu dreptul sa exprim o opinie. Tot asa cum tinerii sau batranii, toti cetateni ai Romaniei, au dreptul sa voteze cum vor ei, fara sa fie ironizati de cineva. Poate ca ei au vazut mult mai bine realitatea din tara, decat se vede din Canare, si au votat in consecinta. Si educatia democratica, occidentala, ar trebui sa ne invete sa respectam optiunea fiecaruia, ca ne place sau nu. Oricum, va multumesc domnule Vaduvescu pentru efortul depus de a ne tine la curent, si va urez mult spor in activitate, si poate si la o eventuala actiune viitoare in sprijinul astronomiei romanesti.