----------------------------------- IACOB DUMITRU 09 Noi 2016 07:45 timpul ----------------------------------- Multi considera timpul ca pe un abstract. Fantomatic sau nu, timpul ne-a suflat si ne sufla mereu in ceafa. SF sau nu, timpul este chiar spatiul asa-zis fizic (trup si suflet), timpul este energie, materie, ratiune si multe alte simturi. Scurgerea timpului este multidimensionala. SF sau nu, societatea actuala bajbaie in cautarea marelui adevar. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 22 Noi 2016 08:44 ----------------------------------- Timpul este o stare, o ordine si implicit o ratiune, o intelepciune. Credinta este si ea o stare, stare prin care se incearca modificarea ordinii, indreptarea ordinii, etc. Spre ce fel de ordine ne indreptam? Indiferent de moment, realitatea este sub semnul (sub patronajul) ratiunii, ordinii si implicit al intelepciunii. SF-ul este un crez, o idee si imlicit o realitate. Timpul este amprenta tuturor manifestarilor, este materie (substrat), este idee (poveste) este ceea ce suntem cu adevarat. Care sunt valentele timpului? Toate. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 24 Noi 2016 07:40 ----------------------------------- Toate atributele, toate valentele timpului au importanta lor. Fara a face o clasificare a valentelor timpului, consider ca unul dintre cele mai importante lucruri care trebuie sa le cunoastem despre timp este faptul ca: 1. Timpul este de sine statator, timpul este intruchiparea unei relatii (lege) unica. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 29 Noi 2016 08:01 ----------------------------------- Ce inseamna in acest caz a fi de sine statator? A fi de sine statator ca si timp inseamna: 1. existenta timpului si inplicit a evenimentelor este garantata, este o certitudine; 2. existenta timpului nu depinde de nimic; 3. existenta timpului nu depinde nici chiar de timp, adica indiferent de momentul istoric ales existenta este garantata, practic timpul este finit si nelimitat, finit pentru ca e vorba despre lege, despre ordine si nelimitat pentru ca nu putem vorbi despre un moment al inceputului si un moment al sfarsitului; 4. numarul evenimentelor este finit si nelimitat; 5. exista un control asupra evenimentelor si numarul acestora; 6. exista un grad de predestinare; 7. haosul in adevaratul inteles al cuvantului, intamplarea pura este o utopuie. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 30 Noi 2016 08:39 ----------------------------------- Formalismul specific fizicii bate moneda cu un relativ succes pe fenomenul probabilistic, nimc de zis, scopul scuza mijloacele. Numarul mare (nelimitat) si in acelasi timp finit de evenimente posibile poate fi interpretat in felul urmator: 1. determinare in conditiile unei imprecizii in determinare; 2. grad de predestinare garantat diferit de zero si mai mic ca 100 %; 3. grad de abatere de la destin diferit de zero si mai mic de 100 % ; Altfel sus, in natura: 1. cantitatea exista si conteaza dar nu este 100 % determinanta; 2. exista intotdeauna si un alt element ce concura la insiruirea evenimentelor; 3. contributia celui de al doilea element este intodeauna diferita de zero si mai mica de 100 %. Fizicienii analizeaza spatiul fizic si legile sale doar prin prizma primului element, cantitatea. Neglijarea, omiterea, cu buna stiinta sau nu, al celui de al doilea element, garantat, omniprezent in intregul Univers nu face decat sa blocheze cercetarile spre o teorie asa-numita a unificarii. Cel de al doilea element activ fiind diferit de ceea ce noi numim cantitate intra in cea de a doua categorie, calitate, spirit (spirit cu tot ceea ce presupune acesta inclusiv vointa de a actiona). In concluzie, matematica poate mult dar nu poate tot, spatiul fizic si inclusiv timpul este entitate, este amalgamul celor doua elemente. ----------------------------------- MiroJenu 30 Noi 2016 13:43 ----------------------------------- Fizicienii stiu prea bine si analizeaza CANTITATIV si CALITATIV fenomenele fizice. Dv. faceti mai sus(in articolul dv) afirmatia(falsa): Fizicienii analizeaza spatiul fizic si legile sale doar prin prizma primului element, cantitatea. Luati si cititi manualul de fizica pentru clasa a VI a. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 30 Noi 2016 15:08 ----------------------------------- Cantitate transformata in calitate? Cred ca nu ati inteles, sau nu m-am facut eu inteles suficient. Incercati sa omiteti din textul meu termenul calitate, luati in calcul numai termenul spirit, avem viziuni diferite asupra termenului calitate, imi cer scuze. ----------------------------------- MiroJenu 30 Noi 2016 19:59 ----------------------------------- Alchimia este incercarea esuata de a amesteca spiritul cu chimia(trufia si prostia omului nu are margini). A ramas chimia(rezultate spectaculoase). Spiritul este etitate de alt nivel, mult superioara, imanenta, transcendenta. Luati si cititi manualul de fizica pentru clasa a VI a pt a va lamuri ce este fizica. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 05 Dec 2016 07:43 ----------------------------------- Da trufia si prostia omului nu are margini, nu va mai cramponati in rudimentara fizica de clasa VI a, eu m-am lamurit de mult ce e cu fizica. Alchimistii au pus mult suflet in incercarile lor asa-zis esuate. Chimistii au pus si ei suflet, supermarcheturile sunt pline de spectaculoasele lor rezultate si nu numai, suicidul este la ordinea zilei. Transcedental sau nu, consider ca entitatile merita a fi studiate indiferent de efortul depus in acest sens, cu atat mai mult cu cat timpul se dovedeste a fi entitate get beget. Universul este timp, inchipuiti-va Universul ca pe un numar nelimitat de mare dar finit de ceasuri naturale, ceasuri care arata fiecare o alta valoare a scurgerii timpului indiferent de momentul istoric ales. Fiecare astfel de ceas reprezinta o entitate, noi suntem astfel de ceasuri. ----------------------------------- catalin dumitru 05 Dec 2016 14:26 ----------------------------------- O grămadă de trasnai in postarea de mai sus . Am ras pana mi-a trecut durerea de la dinte . Cum adică să ne închipuim universul ca pe "un număr nelimitat de mare dar finit " de ceasuri naturale ? ----------------------------------- valy 05 Dec 2016 14:50 ----------------------------------- Dezavuez acest limbaj. Vreau si eu niste timp alchimit, simt ca oricat as munci nu reusesc sa termin, niste ore in plus ar pica binevenit. ----------------------------------- catalin dumitru 06 Dec 2016 00:57 ----------------------------------- Gata , am corectat mizeria scrisă de mine mai sus . Dar tot nu am înțeles cum e cu finitul infinitului . Poate we need weed ? Mai deblocam vreo chakra , ce naiba !! ----------------------------------- Erwin 06 Dec 2016 07:14 ----------------------------------- MiroJenu, Cătălin, suntem la SF. Domnul Iacob are voie să fantazeze oricât! Ca să nu fie offtopic iată ideea mea despre timp: Timpul nu este doar o dimensiune a unui cadru matematic, abstract, cu care înțelegem noi natura. Este o proprietate emergentă a lumii cuantice și vine din integrarea unor proprietăți specifice ale mișcării particulelor subatomice. Faptul că teoria Relativității (perfectă!) a lui Einstein nu se împacă cu mecanica cuantică este cel mai important indiciu că la scara subatomică spațiu-timpul sunt multi-dimensionale. Astea-s lucruri binecunoscute. Ideea mea este că la nivel cuantic nu avem de-a face cu un număr întreg de dimensiuni și geometriile neeuclidiene asociate ci cu un număr neîntreg de dimensiuni și geometrie fractală. De aici multitudinea de efecte stranii, imposibil de corelat cu geometria euclidiană sau minkowskiană a teoriilor fizice clasice. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 06 Dec 2016 16:10 ----------------------------------- Ei bine, sa spunem ca fie si pentru o zi ati primi sarcina sa construiti o lume sustenabila. Ca sa usurez situatia va voi facilita orice doleanta, cereti si veti primi. De ce aveti nevoie pentru a fauri o astfel de realitate? Orice constructor are nevoie in primul rand de instrumente de masura. Mama natura de unde a luat instrumentele de masura? Etaloanele naturale de masura sunt dependente de existenta ceasurilor naturale, deci de existenta unor unitati naturale de masura. Trasnaie sau nu, timpul isi procura singur etaloanele de masura. Toate ceasurile naturale au eroare in functionare. Erorile ceasurilor naturale sunt diferite intre ele atat de la ceas la ceas cat si de la un moment la altul al aceluiasi ceas. Oricat de “prost” ar functiona ceasurile naturale, diferenta de timp dintre valorile indicate este finita, indiferent de ceasurile naturale sau momentele istorice alese la intamplare. Diferentele dintre valorile indicate de ceasurile naturale din Univers pot fi in crestere sau descrestere valorica dar niciodata zero sau infinit. Daca Universul ar dispune doar de un singur ceas natural, eroarea in functionare ar fi zero, nu avem eveniment si practic nici scurgere temporala, non-sens. Erorile in functionare si preschimbarea sistematica a acestora sunt evenimente irepetabile si inepuizabile, nelimitate si totusi finite. Desigur ca fiecare ceas natural are personalitatea si traseul sau la fel de personal in timp. Timpul isi scrie singur povestea, povestile. Desi timpul fizic se scurge din ce in ce mai repede, noi traim senzatia scurgerii lineare a evenimentelor, relativitatea bat-o vina, noi suntem ceasuri ce ne raportam la timpul pe care tocmai il traim. Imaginea BIG-BANG trebuie privita si analizata in perspectiva afirmtiilor anterioare, acele secunde (privite si acceptate in mod relativist) au fost candva ere. ----------------------------------- Matrixul 06 Dec 2016 22:08 ----------------------------------- Destul de interesant acest topic. Daca luam in considerare si alte dimensiuni (a 4-a, a 5-a, etc) Spatiul poate fi perceput ca un Obiect, iar Timpul poate fi perceput ca Spatiul prin care acesta trece ? Din aceasta perspectiva, Timpul se poate comporta ca un prag sau ca o poarta dintre lumile spatiale sau dimensionale. Trecutul/viitorul, binele/raul, etc. construiesc o plasa a confuziei in jurul propriei noastre vieti ? Atunci inseamna ca e posibil sa petrecem clipe sau ani receptand si strangand in noi anumite ganduri care vor fi retransmise mai tarziu - adica in ceea ce inseamna Viitorul, fata de Trecutul in care au fost gandite, activate initial... Poate astfel asa se explica in mare parte, legile Karmei... Si tot la fel se prea poate sa existe in univers sau multivers o Cunoastere superioara atit de universala incat nu poate fi concretizata de intelectul uman... Totusi, fiind pe un topic SF, cine stie de unde rasare o idee pe care o vor ACCEPTA cit mai multi. ----------------------------------- nobody 07 Dec 2016 02:52 ----------------------------------- Timpul pierdut cate dimensiuni are ? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 07 Dec 2016 08:24 ----------------------------------- Mai mult decat atat, timpul este multidimensional prin excelenta, nicio dimensiune nu poate si nici nu trebuie scoasa din context pentru a putea intelege pe deplin faptul ca: Timpul are toate atributele pe care le cunoastem in viata de zi cu zi, atribute ale materiei, atribute al entitatilor, toate. Ca si spatiul, gandul se recreaza permanent inaintand in imp, dar niciodata identic. Inca din nastere gandul este mai mult sau mai putin rodul unei confuzii si asa va ramane in vecii vecilor. Orice gand este un obiect, implicit timpul. Ce este timpul? Ce este dimensiunea? Acestea sunt intrabarile la care va trebui sa dam cu prioritate un raspuns, evident unul cat mai putin confuz, asta ca sa nu irosim ceva care oricum este o irosire, chiar daca timpul este berechet. Timpul este un produs datorat confuziei, deci timpul la origini este o confuzie, o eroare, o abatere. Pe timpuri, ca sa se inteleaga cat mai mult si cati mai multi oameni posibil s-a facut afirmatia ca la inceput a fost cuvantul (ca sa existe cuvantul, evident ca a fost in acelasi timp alfabetul si implicit vocabularul si nu numai). Ca sa ramanem pe topic, la inceput a fost evenimentul. Ce este evenimentul, cum arata el? Cum arata evenimentul asa arata si timpul. Timpul este intotdeauna (intr-o prima aproximare evident confuza) o suma de ceasuri naturale, deci este un context mai larg, o paleta larga de valori (valoare este impropriu spus dar trebuie sa avem si putin formalism, cantitatea bat-o vina este o iluzie necesara). ----------------------------------- valy 07 Dec 2016 14:14 ----------------------------------- Timpul este continuu sau discret? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 08 Dec 2016 08:56 ----------------------------------- Exceptionala intrebare, nici una nici alta, cel putin nu in acceptiunea deja consacrata a celor doua notiuni. Timpul ne joaca feste, spatiul ne joaca feste, intelegerea noastra ne joaca feste. Atat ideea de continuu cat si ideea de cuantic reclama ideea de precizie maxima in determinare, deci absenta totala confuzie, eroare. Ca sa se scoata, mintile luminate spun ca eroarea ar fi justificata doar de imposibilitatea noastra de a face determinari in clasa maxima de precizie ca sa zic asa, realitatea fiind in fapt ceea ce este, adica atat, nimic mai mult nimic mai putin, exactitate totala. In postarea anterioara, am afirmat ca pana si cantitatea este o iluzie. Ce inseamna acest lucru? Acest lucru inseamna ca aluatul de baza (timpul) este abaterea, eroarea, CANTITATEA ce practic se contorizeaza? Cine face contorizarea? Mama natura prin ceasurile naturale pe care le are in dotare, erorile de functionare a ceasurilor naturale prin insasi mecanismul de functionare a lor fac o munca de autocontorizare, practic cu aceasta indelednicire isi ocupa timpul timpul. Deci continuul si cuanticul sunt concepte pe baza carora noi facem o aproximare a realitatii. Spatiul fizic este o suma de experimente, o suma de observatii. Natura este numai ochi si urechi (atat la propriu cat si la figurat), timpul asisderea. ----------------------------------- Teo 08 Dec 2016 11:31 ----------------------------------- Mi-am mai spus aceasta parere si il alte discutii avute pe forum, insa o mai mentionez si aici. Timpul (sau notiunea de timp) nu ar avea sens, daca nimic nu s-ar misca, nu s-ar transforma, nu ar varia. Daca presupusele stringuri ar inceta sa vibreze, daca particulele subatomice nu s-ar misca deloc, daca energia nu ar varia, daca tot ce exista nu ar suferi niciun fel de transformare sau de schimbare a coordonatelor. Adica, daca totul ar deveni static si nemodificabil, atunci notiunea de timp nu ar mai avea sens. Timpul ar inceta sa existe, in sensul ca nu ar conta ca peste un univers inceremenit a trecut un miliard de ani sau o secunda. Totul ar fi ca o poza sau ca o "stana de piatra". Dupa mine, timpul este generat tocmai de miscare, variatie, transformare a ceea ce exista intr-un univers ( sau multivers). Timpul este generat de vibratia stringurilor, de variatia energiilor, de miscare, de schimbarea coordonatelor spatiale ale materiei si energiei, de miscarea browniana..... de tot ce se misca, se transforma si "traieste". Timpul este mort si inexistent daca nimic nu se misca, nu se transforma, nu variaza. Timpul incepe sa existe atunci cand ceva variaza, se misca, se transforma, traieste..... Adica o data cu big-bang-ul, cand a inceput miscarea, transformarea, agitatia, atunci a aparut si timpul. Pana atunci, timpul nu exista ( in acest univers). Probabil, ca fiecare "bula" de Univers isi are propriul timp generat, daca traim intr-un multivers cu mai multe astfel de bule si dimensiuni. Asa vad eu lucrurile. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 08 Dec 2016 13:49 ----------------------------------- Pe principiu: cine a fost mai intai oul sau gaina? Momentul ZERO este o aberatie, durata ZERO este o aberatie, un non-sens. Realitatea inseamna confirmare, confirmare fara eveniment si implicit durata e ca si cand nu ar fi. Modul dumneavoastra de a gandi, de a aprecia realitatea m-a caracterizat zeci de ani, nu e usor sa iesi dintr-o astfel de prejudecata. ----------------------------------- nobody 08 Dec 2016 17:11 ----------------------------------- Se aud racnete de indignare din mormintele lui Bohr, Heisenberg si Pauli ... Atat ideea de continuu cat si ideea de cuantic reclama ideea de precizie maxima in determinare, deci absenta totala confuzie, eroare. Ca sa se scoata, mintile luminate spun ca eroarea ar fi justificata doar de imposibilitatea noastra de a face determinari in clasa maxima de precizie ca sa zic asa, realitatea fiind in fapt ceea ce este, adica atat, nimic mai mult nimic mai putin, exactitate totala. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 09 Dec 2016 08:40 ----------------------------------- Domnul meu, atata vreme cat se mai aude intrebarea : Timpul este continuu sau discret? conteaza mai mult preocuparile celor vi. Un raspuns cat de cat mai aproape de adevar la aceasta intrebare este: Timpul are volum, acesta nu are niciodata valoarea zero, un volum gazduit de evenimente, in anumite limite trecutul, prezentul si viitorulnu sunt umar la umar, sunt durate, sunt multidimensiuni, nu exista si nici nu poate exista o delimitare extrem de precisa a acestui volum, fiind vorba de volum vorbim si de cantitate, deci numarabil, cuantificabil prin aproximare desigur, nicodata pecizie maxima in determinare. Viteza de scurgere a timpului este intr-o sistematica schimbare. Timpul poate fi aproximat ca fiind un fluid, fluid ce isi modifica sistematic traiectoria. Sunt confins ca Bohr, Heinsemberg si Pauli stiu in acest moment ca sunt trup si suflet ale acestui fluid, sunt rude ale timpului ce continua sa se rasuceasca. ----------------------------------- valy 09 Dec 2016 13:01 ----------------------------------- ... ----------------------------------- Matrixul 09 Dec 2016 20:52 ----------------------------------- "Sunt confins ca Bohr, Heinsemberg si Pauli stiu in acest moment ca sunt trup si suflet ale acestui fluid, sunt rude ale timpului ce continua sa se rasuceasca." Mie mereu mi s-a parut foarte trist - sa nu primesti de nicaieri nici un semn...ci doar sa ne autoamagim cu definitii, cu unitati de masura, cu ceva care sa justifice aceasta existenta... ----------------------------------- valy 09 Dec 2016 23:18 ----------------------------------- Mie mereu mi s-a parut foarte trist - sa nu primesti de nicaieri nici un semn.....Suntem pe cont propriu. Si mi se pare foarte misto. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 12 Dec 2016 15:52 ----------------------------------- Am sustinut intotdeauna ca Universul reprezinta viul prin fiecare por. Am sustinut intotdeauna ca dispersia valorilor parametrilor fizici nu este niciodata intamplatoare, mai mult decat atat, valorile nu coincid niciodata intre ele atat in timp cat si in spatiu. Semnele receptionate nu arata si nici nu pot arata niciodata ca fiind identice intre ele. Sa spunem ca nu suntem buricul umanitatii acestui Univers. Sa spunem ca dintr-o directie oarecare am primi semne care sa ne faca sa intelegem ca in Univers ar exista fiinte identice cu noi (din cel putin un punct de vedere). Daca acest lucru ar fi posibil, atunci am putea spune ca practic in oricare colt al universului ar exista inteligenta (la un nivel apropiat de al nostru). Dar Universul este prin fiecare por o inteligenta, distributia relativ uniforma a nivelului de inteligenta este un nonsens. De ce? Omul are posibilitatea sa schimbe cu ajutorul gandului soarta lucrurilor. La nivelul nostru de inteligenta predomina gandul, gandul si iarasi gandul. Gandul actioneaza practic ca o forta. Pomeneste fizica de existenta acestei forte? ----------------------------------- Kirk Spock 13 Dec 2016 08:42 ----------------------------------- Daca tot a venit vorba si de distributia inteligentei in univers... Nu stiu daca s-a mai discutat aici, dar exista o teorie conform careia,la fel ca materia sau energia sa zicem, si "cantitatea" de inteligenta din univers ar trebui sa fie constanta in timp. Asta ce ar insemna? Ori suntem singura planeta pe care exista viata, iar noi ne inmultim si ne... prostim, ca individ? Ori mai sunt si altii ca noi, dar unii se mai raresc sau chiar dispar cu totul (ceea ce evident ca o sa patim si noi)? Ori exista si inteligenta suprema (stiti voi care) si ea "regleaza" totul? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 14 Dec 2016 16:30 ----------------------------------- Asta ar insemna ca materia = inteligenta, tot ce este in jurul nostru este materie, tot ce este in jurul nostru este inteligenta, nivelul de inteligenta este o cu totul alta problema, o problema asemanatoare cu cea a numarului de dimensiuni posibile. Fotonul spre exemplu este o entitate, este o inteligenta, este un vartej care proceseaza, interpreteaza, este o informatie, este o observatie etc... Ma tem ca suntem singura planeta (nu avem alti contemporani mai bine zis), ma tem ca inteligenta suprema, nivelul maxim al observatiei intelege perfect faptul ca EU este o multime (ai suprimat multimea l-ai suprimat pe EU, l-ai suprimat pe EU ai suprimat multimea). ----------------------------------- IACOB DUMITRU 20 Dec 2016 13:02 ----------------------------------- Inteligenta noastra este pusa la incercare maxima in clipele in care dorim sa deslusim taina energiei si inclusiv taina materiei. Evident sau nu, enigma energiei, materiei este una si aceeasi cu enigma spatiului si implicit a volumului. Natura, realul este spatiul evenimentelor, spatiul certitudinilor, teritoriul bantuit de timp prin toata fiinta sa. Se considera in mod eronat ca timpul este un abstract. In realitate, timpul este numitorul comun a tot si a toate, timpul este o stare, este singurul mod de a fi. De regula, ne gandim la timp ne gandim la durate, oricare eveniment are alocat atat un moment cat si o durata, prin aproximare desigur. In fapt orice element apartinand lumii reale este o aproximare, o inchipuire, este o imaginatie in desfasurare. Inchipuire sau nu, imaginatie sau nu, ceea ce este extrem de important in acest moment este faptul ca in orice situatie, imaginatiile, inchipuirile sunt informatii complete adica ascund logica, adica sunt distincte, au mesaj curat, sunt habitatul unei relatii, sunt relatii, sunt dependente, sunt actiuni si va trebui sa le luam ca atare, sa le reconsideram la justa lor valoare. ----------------------------------- valy 20 Dec 2016 17:13 ----------------------------------- Totul e actiune, cauza si efect. Actiunea are loc sau nu, deci totul e chestiune de decizie, daca fac sau nu actiunea. Suntem defapt intr-o paradigma binara, 0 sau 1, adevarat sau fals, fac sau nu fac. E un scenariu care se executa comandat de o insiruie de decizii care se iau. Nu are treaba nici cu inteligenta, nici cu materia si nici cu energia. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 21 Dec 2016 11:21 ----------------------------------- Judecata dumneavoastra este simplista (o impartaseste multa lume dar este ineficienta in cazul de fata), sa ducem logica pana la capat, sa nu uitam lucrul esential si anume imprecizia. Zero si unu sunt in anumite cazuri aproximatii grosolane, aproximatii care nu ajuta suficient la intelegerea deplina a lucrurilor. Actiunea exista oriunde si oricand 100% adevar, insiruirea aduce in prim plan ideea de nou, intotdeauna altfel, niciodata exact, niciodata la fel, nimic nu se repeta identic. Deciziile suporta acelasi tratament, motiv pentru care vorbim de interpretare diferita si implicit inteligenta. ----------------------------------- valy 21 Dec 2016 11:43 ----------------------------------- Judecata dumneavoastra este simplistaRegulile sunt simple, noi ne complicam inutil in formulari complicate. ..sa nu uitam lucrul esential si anume imprecizia....Nu exista imprecizie, lucrurile se intampla sau nu. .. insiruirea aduce in prim plan ideea de nou, intotdeauna altfel, niciodata exact, niciodata la fel, nimic nu se repeta identic...Cubul lui Rubik: de oriunde pleci, din orice stare aleatoare ai fi, ajungi la aceeasi stare identica tot timpul (daca te pricepi sa-l rezolvi). ----------------------------------- IACOB DUMITRU 21 Dec 2016 13:50 ----------------------------------- Scoateti din context, simplitatea judecatii facea referire la un nivelul de cunoastere anume, in alte situatii felul dumneavoastra de a judeca da desigur roadele dorite. Conturul lucrurilor care se intampla o da imprecizia, un grad asa-zis absolut al cunoasterii (admis prin absurd desigur) te-ar face sa crezi ca nu se intampla nimic, te-ar priva de informatii. Analizat cu atentia cuvenita, cubul Rubik isi schimba permanent starea fizica, cu sau fara voia omului (oricare ar fi el). ----------------------------------- valy 21 Dec 2016 14:10 ----------------------------------- Desigur oricine are dreptul la opinie :). ----------------------------------- IACOB DUMITRU 21 Dec 2016 14:57 ----------------------------------- Nu avem diferente de opinie, avem doar diferente de asteptari. Dumneavoastra incercati sa conduceti in derizoriu o discutie ce doreste sa surprinda esenta, intimitatea lucrurilor, cele mai mici detalii, detalii ce in realitate fac diferenta, contureaza diversitatea etc. Timpul este o suma de detalii, o suma de abateri. Daca puteti, fiti va rog mai atent la detalii (caterinca distrage atentia). ----------------------------------- IACOB DUMITRU 22 Dec 2016 14:58 ----------------------------------- De ce nu putem vedea timpul? Ei bine, fotonul pare a fi particula elementara care contribuie la perceperea cu ajutorul vazului. Vederea nu poate percepe fotonul ca pe o entitate in sine (contur, forma etc – a nu se confunda cu ideea de flux). Practic particula foton este acceptata in urma unei deductii. Ideea de masa de repaus si sarcina nula a fotonului este rezultatul unei deductii partial eronata: - repausul apsolut este un nonsens - masa este tributara unei tendinte de schimbare sistematica a directiei - sarcina electrica este tributara unei tendinte de expansine/colaps - fotonul are succesiv atat sarcina pozitiva cat si sarcina negativa pe fiecare perioada de oscilatie in parte In concluzie: - Stiinta actuala promoveaza o serie importanta de erori; - Aluatul de baza, timpul poate fi observat numai cu ochii mintii (dedus), in interiorul fotonului timpul se scurge diferentiat de la un moment la altul, de la o directie la alta generand in acest fel ceea ce noi numim oscilatie si implicit miscare. ----------------------------------- nobody 22 Dec 2016 16:53 ----------------------------------- Si atunci cum se face ca fotonii nu se ciocnesc, nu se resping, nu se atrag intre ei si nici nu sunt deviati cu magnetul precum electronii si protonii ? Nici macar moment magnetic nu au precum neutronii. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 23 Dec 2016 10:33 ----------------------------------- Exceptionala intrebare: 1. cand vorbim de foton ca atare (la singular) vorbim de detalii impinse la extrem, de abateri atat de mici incat intre stratul si substratul informatiei promovate de foton nu exista diferenta; 2. fotonul este all inclusive, este efectiv SUMA interactiilor, oricare ar fi ele, atractii/respingeri; 3. in interiorul fotonului este sistematic (pe durata unei perioade) monotonie (la un moment oarecare exista ori respingeri, ori atractii, dar niciodata in acelasi moment); 4. evident ca imaginea de la punctul 3 poate fi inchipuita ca pe o expansiune sau ca pe un colaps de moment; 5. ideea de interactie zero la un moment sau altul este un non-sen; 6. expansiunea sau colapsul cu un debit relativ constant al volumului introdus/extras din context constituie ceea ce STIINTA numeste fenomen tip sarcina electrica (expansiunea sarcina negativa, colapsul sarcina pozitiva); 7. in principiu fotonul inainteaza in timp indelungat pe o directie si in aceeasi directie; 8. pe durata unei perioade de oscilatie fotonul poate fi aproximat ca avand doua extremitati, 2 poli, o extremitate care prin expansiune pare ca se deplaseaza cu o viteza relativ mare fata de cealalta extremitate care pare ca sta pe loc, pe durata colapsului lucrurile stau invers; 9. extremitatile se abat permanent de la directie, dand astfel senzatia rotirii in jurul axei ca si directie de deplasare pe timp indelungat; 10. rotirea este cu dichis in sensul in care pe durata unei perioade niciuna dintre extremitati nu face o rotatie completa; 11. ideea pleaca de la faptul ca repausul absolut este un non-sens, orice abatere de la descrierea anterioara conducand la un imposibil echilibru perfect/simetrie perfecta etc; 12. fotonul este indestructibil pentru ca numai un echilibru perfect l-ar distruge, realitatea si ratiunea impedicandu-l la astfel de GESTURI (show must go on); 13. spatiul fizic, realitatea arata etern asimetrica si implicit etern in miscare. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 27 Dec 2016 12:11 ----------------------------------- Informatia este o consecinta a asimetriei, practic asimetria este un atribut, o calitate de baza a mediului, a spatiului fizic, a miscarii, a vitezei de scurgere a timpului etc. In interiorul fotonului, pe etape, totul actioneaza conform a doua relatii (toate punctele interioare imaginare se indeparteaza/apropie una de alta). Putem spune ca timpul, prin scurgerea sa, da contur unor relatii, altfel spus timpul si implicit spatiul fizic este o suma de relatii, o suma de informatii, o suma de aproximatii. Fotonul ascunde doua relatii de aproximare, cele mai bune posibile in cazul sau. Ce pierde fotonul din vedere in prima faza se contorizeaza, se pune in evidenta pe baza altor relatii de aproximare intr-o viziune mai larga, intr-un plan mai larg al informatiei, intr-o noua dimensiune (atentie, aceste planuri sunt, reprezinta, marcheaza cu adevarat cele n dimensiuni posibile ale spatiului fizic). Timpul, entitatea suprema aproximeaza, ia nastere si se hraneste din aceste aproximari, de pe urma acestei singure posibilitati (unica solutie de a exista), noi, forme de existenta ale timpului, exploratori ai timpului si implicit ai spatiului fizic incercam sa fim mai cu mot. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 28 Dec 2016 09:08 ----------------------------------- A fi mai cu mot in acest caz inseamna a te incapatana sa crezi ca exista ceva dincolo de limitele pe care si le poate permite realitatea fizica, logica, adica de a te incapatana sa crezi ca exista ceva care nu exista si nu are nici cea mai mica sansa sa existe: repausul absolut si oricare alt reper perfect delimitat. ----------------------------------- Matrixul 28 Dec 2016 22:49 ----------------------------------- "De ce nu putem vedea timpul? Ei bine, fotonul pare a fi particula elementara care contribuie la perceperea cu ajutorul vazului" O intrebare: ce rol poate avea pentru un om, orb din nastere un...foton ? Ajunge sa creada in el din ce aude de la...cei vazatori ? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 29 Dec 2016 10:48 ----------------------------------- Exact, fotonul este particula elementara care contribuie la perceperea cu ajutorul vazului. Pe de alta parte, fotonul contribuie la toate celelalte moduri posibile de a percepe, de a aprecia, de a evalua, de a aproxima. Am fost orb complet pentru 3 zile, nu vedeam nimic, nici macar umbre, totul era alb ca laptele, cred ca aceasta imagine era facilitata de ochii mintii, in acest caz iti raman la indemana celelalte simturi, celelalte canale de comunicare cu realitatea. Cand nu mai ai la indemana niciun simt asa-zis pamantean, alte simturi isi fac resimtita prezenta, simturi pe care le aveai si inainte dar se aflau “intr-un con de umbra”, celelalte simturi pamantene fiind aparent mai pregnante. Fotonii, contribuie atat la perceperea lucrurilor cat si la conturarea lucrurilor, corpusculilor ca atare cum ar fi electronul, protonul etc. Electronul, luat la bani marunti este un “bazait” de fotoni, niciodata aceeasi, sistematic altii (chiar daca noi nu sesizam in mod direct acest lucru si nici cu ajutor CERN). ----------------------------------- IACOB DUMITRU 16 Ian 2017 11:22 ----------------------------------- Ne raportam la un spatiu asa-zis euclidian si nu este nimic eronat pana la un anumit punct. Acceptam ca spatiul se pliaza, se curbeaza in paralel cu instalarea unei traume la nivel intelectual. Cum sa intelegi faptul ca spatiul este finit? De ce nu exista spatiu dincolo de asa-zisa frontiera a sa? De regula ne gandim ca acest bizar mod de a fi are loc doar foarte departe de noi. Spatiul curb nu este instalat intr-un spatiu euclidian, intr-un spatiu fara de limite. Creierul nostru este indus in eroare acceptand o solutie practica a spatiul “gol golut”. Solutia practica este solutia confirmata, confirmata de fapte, de evenimente. Nu poti sa spui eveniment fara a te gandi la timp si in mod deosebit la scurgerea neuniforma a timpului. Practic: 1. cand spui spatiu spui diversitate, spui multime de locatii diferentiate de la sine intre ele desigur. 2. orice abatere de la o presupusa scurgere liniara a timpului este eveniment si implicit locatie, locatie care nu coincide cu nici o alta locatie din Univers. 3. orice modificare a vitezei de scurgere a timpului este eveniment si deci locatie. 4. toate evenimentele sunt marcaje definite de modificari ale vitezei de scurgere a timpului. 5. viteza de scurgere a timpului este diferita pentru o locatie a spatiului de la un moment la altul. 6. spatiul, Universul, ceea ce vedem este chiar timp aflat in diferite ipostaze ale sale. 7. ceea ce vedem, auzim, mirosim este timp. 8. timpul este un fluid, un fluid ce se revarsa pretutindeni. 9. fluidul timp are forma, culoare, gust, etc si ceea ce este poate cel mai important, fluidul timp, indiferent de “deformarile” la care este sistematic supus, nu se pierde, nu se iroseste, actiunile sale putand toate fi interpretate drept autocontorizare. 10. fluidul timp este definit, guvernat, gazda a unor relatii, . 11. un fluidul timp nelimitat scoate din discutie existenta relatiei generale unice, adica contorizarea la nivelul intregului. 12. noi consideram ca navigam printr-un spatiu asa-zis euclidian cand de fapt navigam prin timp, navigatia in sine presupunand eveniment si implicit timp. Cineva spunea ca spatiul devine euclidian abia dupa integrarea multor actiuni elementare, adevarul este ca iluzia spatiului devine mai plauzibila in acest caz, spatiul neexistand niciodata in sine, gol, atemporal. In fat, iluziile prind contur numai ca urmare a existentei justificate a unor erori, a unor abateri imposibil de anihilat si suficient de atent contorizate. ----------------------------------- Teo 17 Ian 2017 18:59 ----------------------------------- Timpul este informatie. Informatie constientizata de fiinte inteligente, cu un anumit grad de inteligenta. In rest, existenta lui nu are sens atata timp cat nu exista cineva inteligent care sa il constientizeze sau sa il defineasca intr-un sistem local. Restul sunt doar transformari ale materiei si energiei, care au loc una fata de alta sau in paralel. Timpul este informatie constientizata de fiinte inteligente, care il genereaza ca notiune raportandu-l la fenomenele schimbatoare din jurul lor. Totul este relativ, deci si timpul poate exista doar pe intervale, segmente de constientizare si de existenta. Atata timp cat nu exista vreo fiinta sau entitate care sa il constientizeze, atunci timpul ca notiune, nu exista sau mai bine zis nu are sens. Poate fi constientizat retrograd, cand fiintele inteligente apar, dar pana sa existe "observatorul constient", timpul este doar informatie neanalizata. Timpul este doar pura informatie constientizata de entitatile vii si inteligente, fie ca au trup material sau energetic. Parca scrie undeva.... "La inceput a fost cuvantul". Adica informatia....pe baza carora, a fost facut totul. Pe baza informatiei au aparut energia organizata, stringurile, materia si la final alte fiinte inteligente care au inceput sa constientizeze ce se afla in jurul lor, si care isi storc creierul material si energetic sa afle ce cauta aici si care este rolul lor in Universul asta minunat. ----------------------------------- Erwin 17 Ian 2017 20:15 ----------------------------------- @Teo Din păcate această ipoteză filozofică contrazice principii fizice binecunoscute și dovedite experimental. @All Totul este informație dacă mergem cu reducția până la capăt. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 18 Ian 2017 12:20 ----------------------------------- Abaterile de la o presupusa scurgere uniforma a timpului sunt suport si implicit informatie. Aceste abateri nu au loc la intamplare, ele sunt evenimente, trairi desfasurate dupa un tipic ce nu sfideaza si nici nu pot sfida logica, rationamentul. In anumite cazuri rationamentul se poate reduce la respectarea unei relatii, relatie fizica desigur. Fotonul este o traire, o insiruire de evenimente guvernata de o singura relatie, relatie care “demasca” inteligenta la hai sa spunem cel mai mic nivel posibil (relatie ce poate fi catalogata ca fiind entitate, ca fiind cel mai rudimentar mod de organizare al timpului). Pas cu pas fotonul nu face nimic altceva decat sa contorizeze, sa aprecieze, sa ia forma si aspectul unei relatii de aproximare (cea mai buna posibila din punct de vedere teoretic si implicit practic). Suma interactiilor provenite din mediul inconjurator ce tocmai ia invadat teriroriu, intimitatea reprezinta fotonul si este traire, contorizare si implicit constientizare in “carne si oase”. Nu este adevarat ca pe baza informatiei a aparut energia, informatia si energia merg mana in mana. Materia, informatile, timpul nu au fost niciodata la un nivel neorganizat (haos absolut), prin definitie timpul inseamna ordine, disciplina, organizare, eveniment si succesiune de evenimente, poveste, insiruire logica, inteligenta. In timp, sporesc numarul trairilor, evenimentelor, fara a fi incalcata conditia de diversitate irepetabila, de nerepetare identica a trairilor, caz in care timpul este obligat sa treaca la un nivel nou, de constientizare (evolutie si implicit inteligente din ce in ce mai performante, mai ofertante). Din pacate FIZICA nu a descoperit inca rolul de mare filosof al TIMPULUI. Mai devreme sau mai tarziu TIMPUL va solutiona si acest firesc “handicap”. Orice traire,orice simtire este ruda cu TIMPUL. ----------------------------------- Teo 19 Ian 2017 01:19 ----------------------------------- Nu este adevarat ca pe baza informatiei a aparut energia, informatia si energia merg mana in mana. Nici nu am spus asta. Am spus "energia organizata". Adica organizarea energiei dupa anumite informatii, impuse (programate) de un Creator inteligent. Si eu cred ca energia a existat de la inceput, insa conform unui plan, aceasta a fost organizata si apoi a fost construita aceasta lume materiala si imateriala. Adica eu vad lucrurile in felul urmator: Energia a existat dintotdeauna intr-o anumita forma. E a fost organizata in vibratii (posibil stringuri) care ulterior au format particulele subatomice, apoi atomii si moleculele. Probabil procesul este reversibil. Cine a creat aceasta lume (univers) intai a creat "caramizile" din care a construit-o. "Materia prima" cu care a creat acest univers a fost tocmai energia primordiala care exista dintotdeauna. Ea a fost doar modelata conform unui plan inteligent ( aici ma refeream la cuvant, la informatie), si in acest fel a fost creata lumea in care traim. Cel putin asa percep eu lucrurile pana acum. Sigur ca perceptiile se schimba pe masura acumularii experientelor sau aparitiei a unor noi dovezi/convingeri. Timpul este intr-adevar o insiruire de evenimente, care au loc tocmai prin variatia starii energiei si materiei, adica prin transformari succesive. De aceea spuneam mai demult, ca daca nimic nu s-ar mai transforma sau misca, atunci notiunea de timp (prezent nu si trecut) nu prea ar mai avea sens. Ar fi un fel de "timp inghetat" (cum probabil se intampla in interiorul gaurilor negre). Si acum o alta intrebare pe care mi-am pus-o de mai multe ori : Interesant ar fi daca inaintasii nostri inca traiesc acum in trecut si sunt vii acolo in intervalul lor de timp . Adica Stefan cel Mare se bate inca cu turcii, Galileo Galilei inca observa planeta Jupiter, dar acolo pe segmentul lor de timp, ei inca sunt vii. Noi nu ii putem vedea acum, caci in acest segment ei nu mai exista. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 19 Ian 2017 08:39 ----------------------------------- Am inteles bine ce ati spus. Repet pe scurt ce am vrut eu sa se inteleaga prin spusele mele: 1. Creatorul este timpul; 2. timpul este prin definitie ordine, disciplina, organizare, cuvant, inteligenta, entitate; 3. nu exista un moment zero si implicit un moment al creatiei; 4. planul evolutiei pare bine ticluit ca urmare a ordinii, a coerentei mai sus mentionate; 5. Materia prima si implicit energia este abaterea de la scurgerea presupus liniara a timpului, timpul fizic isi modifica permanent viteza de scurgere, timpul este acel dat fara de inceput si fara de sfarsit. 6. “nimic nu se mai misca” nu are solutie teoretica deci este un non-sens; 7. nu exista precizie maxima in determinare nici macar pentru timp, exista intervale de timp (nu ma refer la timp istoric, abstract), durate, acestea desi au volum pot fi privite si analizate de la caz la caz ca fiind stringuri, membrane, etc. Toti ne transformam, ne schimbam de la un moment la altul, chiar si fotonii, imbatranirea este relativ lenta dar sigura. Nu acelasi lucru il putem spune despre intinerire. ----------------------------------- Stanescu Octavian 20 Ian 2017 13:44 ----------------------------------- Vorbe goale ce nu aduc nimic util . Baliverne delir :D ----------------------------------- Remus Boldis 20 Ian 2017 13:57 ----------------------------------- Se numeste delir paranoid (expansiv ) si beneficiaza de tratament medicamentos. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 20 Ian 2017 14:13 ----------------------------------- Urmariti ideile, trecetile prin filtru personal al gandirii, fara un efort din partea cititorului avem intradevar de a face cu vorbe goale, pierdere de timp, manipulare de doi bani. ----------------------------------- Teo 20 Ian 2017 15:16 ----------------------------------- Se numeste delir paranoid (expansiv ) si beneficiaza de tratament medicamentos. Sa nu fim rautaciosi.... Iata o definitie desi nu are legatura cu topicul de fata : " DELIR EXPANSIV (de supraapreciere a propriei persoane ) . Poate lua următoarele forme: -delirul megalomanic- crează bolnavului o stare de satisfacție, acesta fiind convins că are calități extraordinare, vorbește despre sine numai la superlativ și este convins că viitorul îi va rezerva repede și sigur o consacrare pe deplin meritată. -delirul de grandoare - bolnavul trăiește impresia că ar poseda titluri și bogății imense, ajungând până la absurditate grosolană, această stare caracterizând de regulă meningoencefalita cronică sifilitică și parafrenia fantastică. -delirul de invenție - bolnavul consideră că posedă metode și descoperiri care vor revoluționa tehnic, îl vor face bogat și fericit și-i va obliga pe toți să-i recunoască meritele sale incontestabile. - delirul genealogic sau de filiație - se referă la titlurile sale, la originea puțin obișnuită, la strămoșii săi celebri, care i-au transmis o seamă de trăsături superioare față de cele ale omului obișnuit. Delirurile expansive pot apărea în : manie, etilism cronic, psihoze senile și demență. DELIR MICROMANIC (de subapreciere a propriei persoane ) . Formele cele mai des întâlnite sunt: - delirul de autoacuzare sau de vinovăție - reprezentat prin convingerea în existența unor grave greșeli comise într-un trecut mai apropiat sau mai îndepărtat care trebuie acum pedepsite cu severitate. Bolnavul imploră medicul să ia toate măsurile necesare spre a fi cât mai repede judecat. Când vede că nu este înțeles se autodenunță la tribunal. Dacă este privit cu neîncredere atunci își asumă o serie de vinovății imaginare spre a-i convinge pe cei din jur că este o persoană execrabilă sau, în cazuri grave, recurge la automutilări. - delirul de umilință sau nedemnitate - izorăște din convingerea bolnavului că asistența, îngrijirea și chiar alimentația primită nu sunt meritate, față de îngrozitoarele păcate pe care consideră că le-a săvârțit și pentru care cere aplicarea sentinței capitale - eradicarea. - delirul de ruină, de stricăciune - exprimă durerea morală a bolnavului și este proiectată asupra lumii înconjurătoare. Bolnavul consideră că el este autorul marilor catastrofe care se vor abate asupra omenirii (cutremure, războaie, etc ) . - delirul de prejudiciu - cuprinde ideile delirante legate de propriile obiecte și bunuri care se risipesc, care se pierd, se degradează, sunt furate, pacientul nemaiavând nimic din ceea ce reprezintă averea personală. - delirul de negație - este transpunerea la dimensiunile universului, a trăirilor depresive. Bolnavul își închipuie că totul va fi înghițit de neant, că nu există nimic, urmând cât de curând să asistăm la sfârșitul catastrofal, inevitabil al lumii. În afara acestor forme delirante se mai întâlnesc și alte forme delirante cu teme variate. - delirul mistic - inspirat din convingeri religioase - în cadrul căruia apar personaje și scene biblice. Acesta poate lua aspectul paranoid, pacientul considerând că este persecutat, urmărit. Apare în schizofrenie, în melancolie presenilă, stările delirante ale ologifrenilor, epilepticilor sau în demență sau în condițiile de inducție sectară. - delirul de gelozie - este foarte frecvent, considerat ca formă erotică a delirului paranoid.Se caracterizează prin convingerea eronată a bolnavului de infidelitate a partenerului. Se întâlnește cu mare regularitate în alcoolismul cronic..." Fiecare este liber sa isi exprime punctul de vedere. Suntem la rubrica SF si nu este frumos sa ne ofensam ideile sau semenii. Tratamentul medicamentos este si el praf de stele. Atomii ce alcatuiesc moleculele medicamentelor au fost creati candva in stele. Putem filozofa oricat. Este o rubrica libera, pentru asa ceva. Spor ! ----------------------------------- IACOB DUMITRU 28 Ian 2017 10:36 ----------------------------------- Erorile de apreciere fac ca actiunile timpului sa para uneori extremiste, rautacioase. Pe de alta parte gura pacatosului adevar graieste. Timpul, maestrul disimularii, dand in vileag propriul siretlic, curat delir, curat autodenunt. La vedere si totusi atat de bine ascuns. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 03 Feb 2017 12:24 ----------------------------------- La inceput era Cuvantul si cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul. Puterea de a discerne este in mod evident diferita de la entitate la entitate. Cineva mai presus de Ioan si de orice religie a incercat sa transmita multimii, facil, cu ajutorul unui mesaj scurt, o cantitate relativ mare si importanta de informatie. Interpretarile si reinterpretarile bine intentionate ale acestui text se sustin si completeaza reciproc. Interpretarea preferata a mea in ceea ce priveste acest text este: 1. Nu avem creatie si implicit creator (El, in orice situatie era); 2. Inceputul era si el dintotdeauna, ideea de inceput are menirea de a consfintii atat ideea de ordine, de cronologie ce se intinde nemarginit dar finit in trecut, cat si ideea de sursa comuna si implicit ideea de contorizare a tot si a toate; 3. Big-Bangul este o stare, nu un moment; 4. logica, entitatea si evenimentul sunt unul si acelasi lucru, tot ce exista si va exista au chipul si asemanarea lor; 5. devenirea si implicit Marele rationalist au fost si vor fi vesnic de actualitate, in legitimitate atat ei cat si urmasii lor; 6. orice spuneti, orice ganditi sunt semeni, sunt ingeri, sunt demoni, sunt convolutii in trupul TIMP. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 06 Feb 2017 07:28 ----------------------------------- Timpul are discernamant, oriunde si oricand. ----------------------------------- valy 06 Feb 2017 11:38 ----------------------------------- Timpul are discernamant, oriunde si oricand...pe principiul orice este orice, in tot si in toate, oricand, oriunde si oricum. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 06 Feb 2017 15:20 ----------------------------------- Cand analizam spatiul fizic analizam in fapt imaginea timpului fizic. Oriunde insemna in fapt - oricare locatie, oricare reper apartinand spatiului fizic. Oricand inseamna in fapt - oricare moment istoric specific unei locatii, unui reper fizic. "Cugito ergo sum" este afirmatie adevarata indiferent de ordinea citirii, de la stanga la dreapta sau de la dreapta la stanga. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 08 Feb 2017 09:04 ----------------------------------- Precizia maxima, absoluta in determinare este un nonsens, asta inseamna ca spatiul fizic gazduieste locatii, repere in care viteza de scurgere a timpului eSTE diferita de la locatie la locatie si de la un moment la altul. Actiunile de modificare permanenta ale vitezelor de scurgere ale timpului sunt evenimente distincte, legitime, suficiente pentru definirea spatiului fizic si a tuturor observatiilor posibile oferite de acesta. Spatiul fizic este un MARTOR pin excelenta. Spatiul fizic reprezinta o grupare de observatori. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 10 Feb 2017 08:25 ----------------------------------- Suntem un sistem de observatori, o gasca bine structuratade observatori, un fel de SRI bine organizat, bine intentionat. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 17 Feb 2017 16:00 ----------------------------------- Se spune ca observatorul, oricare ar fi el, influenteaza masuratoarea, viciaza rezultatul, observatia. Principiul incertitudinii este inaite de toate rodul unui sir lung de experimente, de determinari. Din punctul meu de vedere, partitura matematica alocata acestui principiu ascunde o eroare. De ce? Principiul incertitudinii al lui Heisenberg releva o limita inferioara asupra produsului deviatiilor standard ale pozitiei si impulsului unui sistem, specificand ca este imposibil sa avem o particula cu un impuls si o pozitie arbitrar de bine definite simultan. Relatia matematica binecunoscuta contine semnul mai mare sau egal. De ce “sau egal”? Care este justificarea acestuia? Cand vorbim de nedeterminare vorbim de amanunt, de detaliu impins la extrem. Rezultatele practice arata ca valorile determinarilor sunt diferite indiferent de numarul repetat al experimentelor. Un posibil egal teoretic si implicit practic anuleaza principiul in sine, justifica posibila precizie absoluta in determinare a oricarui parametru fizic (indiferent ca e vorba de impuls, pozitie sau oricare alt parametru), anuleaza prezenta oricarui martor, oricarui observator si implicit a spatiului fizic in sine (a confirmarii, a realului). Eliminarea egalului ca si posibilitate teoretica si implicit practica este extrem de importanta permitand (cu abilitatea necesara) justificarea oricarui tip de inteligenta, oricarui tip de eveniment.