
-----------------------------------
alex1209
20 Ian 2017 21:52

Constructie refractor
-----------------------------------
Buna seara! Nu am mai activat de mult pe aici :) 
Voi începe sa lucrez la un nou proiect. Momentan caut idei de construc&#539;ie. In acest topic voi scrie pana la finalizarea proiectului.
Cel mai important acum, pentru mine, este crearea unei celule pentru obiectivul din sticla.

A mai creat careva de pe aici o celula pt obiectiv?
Sau ave&#539;i idee cum as putea sa o fac?

-----------------------------------
valy
20 Ian 2017 21:54


-----------------------------------
Ce obiectiv ai?

-----------------------------------
alex1209
20 Ian 2017 22:01


-----------------------------------
O sa am un 134/1490mm.

-----------------------------------
valy
20 Ian 2017 22:02


-----------------------------------
Ohoo, un metru jumate de teva!
Spor la lucru.  :lol:

-----------------------------------
danto1313
20 Ian 2017 23:52


-----------------------------------
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=5495&postdays=0&postorder=asc&highlight=danto1313&start=0

-----------------------------------
alex1209
21 Ian 2017 12:33


-----------------------------------
Si daca nu dispun de o freza/strung? Nu mai exista alte solu&#539;ii? :?

-----------------------------------
tavi 84
21 Ian 2017 13:10


-----------------------------------
Daca obiectivul e acel dublet lipit IOR,fixarea lui va fi destul de usoara.A-ti putea sa il prindeti intre niste sectoare taiate din tubul lunetei,presupunand ca puteti procura unul cu un diametru interior destul de apropiat de cel exterior al obiectivului.Intai sa procurati tubul lunetei si dupa mai putem face sugestii in functie de ce gasiti.

-----------------------------------
valy
21 Ian 2017 15:15


-----------------------------------
Si daca nu dispun de o freza/strung?Esti din bucuresti, nu?

-----------------------------------
alex1209
21 Ian 2017 16:11


-----------------------------------
Da, sunt din Bucuresti, Valy. :)

-----------------------------------
valy
21 Ian 2017 17:57


-----------------------------------
Din ce material vrei sa faci celula?

-----------------------------------
alex1209
21 Ian 2017 18:12


-----------------------------------
Cat mai ieftin, dar nici necalitativ. Sa nu fie o gălăgie de bani :lol: . Cuno&#537;ti pe cineva? 8)

-----------------------------------
valy
21 Ian 2017 18:15


-----------------------------------
Am pe cineva care cunoaste pe cineva care ar putea face niste lucruri cu o posibila freza. Insa as zice sa aduni materiale si idei, vedem ce iese  :roll:

-----------------------------------
alex1209
21 Ian 2017 18:39


-----------------------------------
Ma gândeam ca ar putea fi si dintr-un lemn mai tare. Acum nu stiu sigur, trebuie sa desenez sa vad cam ce iese si din ce as putea sa fac mai bine si sa nu fie costisitor.
Mul&#539;umesc Valy, voi căuta materiale.

-----------------------------------
valy
21 Ian 2017 18:58


-----------------------------------
Exista mai multe idei: textolit sau ceva similar, putem turna din epoxy ceva in jurul lentilelor. Insa important e sa faci rost de tub. Plastic sau teava Al, vezi ce gasesti. Ai putea face si din lemn, foi subtiri de placaj indoite/laminate. Celula poate sa nu fie neaparat colimabila, ca sa iasa simplu o poti fixa din prima colimata si ramane asa. Mai trebuie niste inele de diafragmare prin interior, calculezi in functie de diametrul tevii si a focuserului. Sina si 2-3 inele de prindere. Si nu in ultimul rand iti trebuie un focuser, poate sa fie si de newton, nu iti trebuie neaparat de refractor, ce gasesti.

O sa iasa mare, montura solida pt. el ai?

-----------------------------------
alex1209
21 Ian 2017 19:02


-----------------------------------
Da, am montura ecuatoriala făcută din pipe de mine. O sa pun linkul cu ea mai târziu.
Tubul o sa fie PVC.

-----------------------------------
valy
21 Ian 2017 19:21


-----------------------------------
Tubul o sa fie PVC.O sa fie cam lung, aprox 130cm, se va indoi cred.

-----------------------------------
Mircea Pteancu
21 Ian 2017 20:06


-----------------------------------
Alex

Ma bucur sa te ''auzim'' din nou.
Mai ai dobul de 200 mm ?
Ca sursa de inspiratie poti folosi cartea lui Richard Berry ''Build your own telescope'' unde de la pag. 139 pana la 163 este descrisa constructia unei lunete de 6 inch F/15.
Materialul folosit cu precadere de Berry la proiectele din carte este placajul multistrat.
Se da solutie pentru intregul instrument ,inclusiv pentru tub, trepied, celula reglabila a obiectivului ... da , totul din placaj.
Poti sa imprumuti acele idei de care ai nevoie , nu-i musai sa aplici tot ce scrie acolo.

Impreuna cu valy si cu freza lui CNC nou construita veti gasi solutii ,nu ma indoiesc.

Succes, Mircea

( Ehe , vad ca de virusul ATM-ului nu ai scapare , se revitalizeaza dupa ani si ani...:D )

-----------------------------------
Erwin
21 Ian 2017 23:21


-----------------------------------
Tubul PVC va avea flexură deranjantă. Eu a&#537; folosi un tub de inox. :)

-----------------------------------
alex1209
21 Ian 2017 23:50


-----------------------------------
@Mircea Pteancu
Da, mai am dobsonul de 200, l-am făcut un fel de truss sa il pot transporta :wink: 


De unde as putea lua un tub de aluminiu la dimensiunea care îmi trebuie mie?

-----------------------------------
Erwin
22 Ian 2017 15:13


-----------------------------------
Cam greu din România. Nu î&#539;i vinde nimeni o bucată de dimensiunile de care ai nevoie. Ce găse&#537;ti în comer&#539; au carne groasă, nu cred că sunt bune. E mai simplu să o comanzi la o tinichigerie s-o facă din tablă roluită. Precizia nu e la fel de bună ca la o &#539;eavă trasă sau extrudată &#537;i mai are &#537;i dunga de îmbinare însă dacă prevezi diafragme destul de late vor ajuta la men&#539;inerea formei cilindrice corecte. Po&#539;i să faci tubul &#537;i din tablă de o&#539;el sub&#539;ire de ambutisare (neagră) care se poate suda în puncte sau în linie sau galvanizată caz în care se poate cositori pe generatoare. 

Diafragmele trebuie făcute la strung cu sec&#539;iune în formă de H cu gaură mai largă la linia orizontală a H-ului &#537;i în loca&#537; fixezi alte diafragme de diametru potrivit decupate cu un compas bine ascu&#539;it din carton negru sub&#539;ire de 120-140g/mp. În partea din fa&#539;ă unde diafragmele ar fi prea înguste pune velour negru autoadeziv.

-----------------------------------
alex1209
22 Ian 2017 15:20


-----------------------------------
Da, cam complicat :? 
Mai m-am gândit la o treaba. Dacă pun tub de PVC, ata&#537;ez la montura o &#537;ină cu profil de aluminiu de 60cm. Crede&#539;i ca s-ar mai curba?

-----------------------------------
valy
22 Ian 2017 15:41


-----------------------------------
Nu cred ca se compara cu rezistenta structurala a tubului metalic.
O idee: roluiesti hartie/carton impregnata cu epoxy. Avantaj ca il poti croi cum vrei tu, e posibil sa iasa destul de usor.

-----------------------------------
sang
22 Ian 2017 15:43


-----------------------------------
sau poti avea pe dansu' :)

-----------------------------------
alex1209
22 Ian 2017 16:36


-----------------------------------
Niste date despre dansul? :o

-----------------------------------
sang
22 Ian 2017 16:47


-----------------------------------
1400-1500 mm, cu focuserul max extins 
135 diam ext. 
130 diam int 
in jur de 8kg, AL, captusit cu colant negru pe int 

a fost facut de mine pt un istar 5"F12 sosit cu crown-ul fisurat..
celula cuprinde lentila de max 134 mm diametru, colimabila, fixabila cu filet pe tub. 
inele prindere din al si sina vixen 200mm

-----------------------------------
sang
22 Ian 2017 20:26


-----------------------------------
Poate ca ar trebui sa-l pun si la "bazar"

Oricum e facut cum trebuie, din AL T6061, honuit 5 mm pe diam la exterior pt reducere greutate.
Numai prelucrarea m-a costat 600 lei.

Flansa de focuser se infileteaza in tub pt o fixare festa, fara jocuri. Flansa si celula lentilei sunt anodizate in negru mat.

Am si un parasolar din inox de 1mm care se monteaza pe celula. Imbracat si el la interior cu velur autocolant negru.

Daca nu deranjez pe nimeni, afisez si pretul ridicarii intregului ansamblu din Ploiesti:
200 Euro

-----------------------------------
Mircea Pteancu
22 Ian 2017 20:56


-----------------------------------
sang

Foarte frumos tubul , pacat ca s-a deteriorat lentila.
Te rog sa nu te superi dar consider ca  termenul de honuire  este impropriu.
Honuirea este o operatie de prelucrare / superfinisare  a alezajelor.
Cred ca tubul a fost rectificat exterior.

Mircea

-----------------------------------
sang
22 Ian 2017 21:19


-----------------------------------
Ai dreptate, Mircea.
Am verificat cu dex-ul :)

A stat o zi intrega pe strung tubul prins cu vreo 2 linete sa nu vibreze si a post atat de fin prelucrat incat m-a dus cu gandul la slefuire.

scuze pentru off topic.

-----------------------------------
Mircea Pteancu
22 Ian 2017 22:14


-----------------------------------
sang

Multumesc pentru raspuns.
Asa mai invatam cu totii cate ceva ,sper ca Alex nu se va supara pentru off topic.
Aveam si eu nevoie sa mi se confirme ca-mi amintesc bine cele invatate in urma cu vreo patru decenii.
In plus mi-am facut stagiatura la IMUAS /Ramira Baia Mare unde se  executau masini de honuit pe vremea cand Romanica avea industrie respectiv industrie de masini-unelte.

Acum inapoi la subiect.
Dupa metoda descrisa de tine ,un prieten strungar a ''usurat'' un tub  PVC cu perete foarte gros si diametru de 200mm pentru prima mea oglinda de 160mm.
A rezultat un tub cu perete de 6mm grosime ,chiar si asa prea greu pentru gustul meu.
Intre timp am facut o vizita la observatorul din Timisoara unde am vazut un newtonian azimutal construit de Zaidel si care avea tubul din tabla zincata.
Atunci ,pe loc , mi-am insusit metoda care-mi pare cea mai ieftina si buna.
A rezultat un telescop de 160mm F/9 care , cu tot cu montura ,a cantarit 12 kg.
De altfel reverendul W.F.A. Ellison sugera si pentru lunete folosirea tuburilor roluite din tabla zincata.

Dar tubul tau este o  solutie de nivel pofesionist pentru o luneta de calitate ! 

Alex

Inca odata iti urez succes,Mircea

-----------------------------------
Erwin
22 Ian 2017 23:13


-----------------------------------
Sorin, lui Alex abia i-a mijit musta&#539;a. Să-l lăsăm un pic să mai crească, să nu-l dea afară din casă părin&#539;ii lui cu &#539;evăraie cu tot. Dar ce ai făcut tu este impresionant &#537;i profesionist, în comer&#539; nu se găse&#537;te a&#537;a ceva, poate doar antichită&#539;i de la vreun observator profesionist pensionat. Jos cu pălăria! :)

-----------------------------------
valy
23 Ian 2017 02:08


-----------------------------------
să nu-l dea afară din casă părin&#539;ii lui cu &#539;evăraie cu tot.
Pai si daca isi face crezi ca iese mai mic?

-----------------------------------
alex1209
27 Ian 2017 19:45


-----------------------------------
De unde as putea sa fac rost de 2 poate 3 placi de lemn stratificat/multistrat?
M-am gandit sa fac o incercare pentru celula din 2 placi de lemn ca in pozele de mai jos.
Placile sa fie mai groase, minim 20mm grosime, pentru a putea freza in interior o buza in care sa stea fixat obiectivul. 

Tubul PVC va fi cel mai probabil de 160mm diametrul, mai mic nu gasesc. Ca sa nu se curbeze ii voi atasa niste profile de aluminiu de vreo 60-80cm lungime.

-----------------------------------
alex1209
27 Ian 2017 19:51


-----------------------------------
????

-----------------------------------
valy
27 Ian 2017 20:11


-----------------------------------
Gasesti placaj la hornbach: de la 2-3 straturi, la mdf/pal/tego de 2cm, sau placi de fag/bambus.

Lemnul e bun dar in timp se poate deforma, la apa nu se simte prea ok. Dar pt. inceput e ok. La fel si plasticul, merge de test asa, daca se indoaie intr-o parte il rotesti pe cealalta :)

Tinand cont de focala si de diam. tevii, probabil o sa iti iasa fix ca asta: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=12341&postdays=0&postorder=asc&start=45#131041

-----------------------------------
Erwin
27 Ian 2017 23:10


-----------------------------------
Po&#539;i face provizoriu celula din placaj multistrat, cu un router (CNC sau după &#537;ablon) &#537;i freză cu umăr pentru col&#539;. Dar neapărat trebuie să-l fierbi în ulei pentru a deveni rezistent la apă. Nu &#537;tiu exact procedura, din câte &#537;tiu se face la presiune astfel ca uleiul să pătrundă bine în porii lemnului. Dacă nu ai acces la ma&#537;ini unelte po&#539;i decupa inele de diametru diferit cu un traforaj, din placaj mai sub&#539;ire &#537;i apoi le încleiezi bine la presă. Dacă le &#537;lefuie&#537;ti cu aten&#539;ie &#537;i răbdare le po&#539;i scoate de parcă au ie&#537;it de la strung.

-----------------------------------
Mircea Pteancu
28 Ian 2017 00:21


-----------------------------------
Pentru lunetistii interesati de metode KISS : la pagina 158 din cartea lui Berry este descrisa o celula reglabila  la executarea careia nu este neaparata nevoie de masini-unelte, poate fi executata cu scule de mana  din placaj multistrat.

Nu am incercat-o personal dar ''imi face cu ochiul'' !


Mircea

-----------------------------------
Erwin
28 Ian 2017 08:32


-----------------------------------
Zilele trecute mă uitam la un filmule&#539; cu povestea cămă&#537;ii de cânepă... Din câte &#537;tiu fibrele de cânepă sunt aproape la fel de bune ca fibrele de sticlă, cred că se poate folosi ră&#537;ină auto pentru fibre de sticlă pentru confec&#539;ionarea unor piese. Trebuie un &#537;ablon, un ghem de sfoară sau &#539;esătură de cânepă &#537;i răbdare pentru a o înfă&#537;ura înmuiată în ră&#537;ină pe &#537;ablon. Pe urmă &#537;lefuire, chituire &#537;i vopsire cu lac auto îi va da "aspectul comercial" necesar. Materialul nu se nume&#537;te cumva textolit? :)

-----------------------------------
valy
28 Ian 2017 09:39


-----------------------------------
Am zis si eu mai devreme de textolit. Mai poti sa faci din lemn si dat la final cu epoxy.

-----------------------------------
alex1209
31 Ian 2017 22:10


-----------------------------------
Am găsit placaj la Hornbach cum ai spus Valy :) 
Am mai multe idei pentru celula acum. Si când ma gândesc ca habar nu aveam din ce si cum sa o fac... Scule si materiale sa ai :D
Inelele diafragmei m-am gândit sa le fac din placaj de traforaj de 4mm. O sa îmi iau si un traforaj. 

Cam cate inele de diafragme sa falosesc la ~1,5 metri de tub?

-----------------------------------
Erwin
31 Ian 2017 22:26


-----------------------------------
Uite aici, studiază cu aten&#539;ie, fă un desen la scară, cât mai exact:

http://www.berfield.com/baffles.html

-----------------------------------
valy
31 Ian 2017 23:31


-----------------------------------
2 daca esti mai relaxat, 3 daca esti mai strict.

-----------------------------------
Erwin
01 Feb 2017 05:08


-----------------------------------
Eu am pus velour negru autocolant între obiectiv &#537;i prima diafragmă, din calcule ie&#537;ea că ar mai fi trebuit una în acea zonă însă aveam o îngustare a tubului care nu mi-a permis s-o fac destul de groasă. A&#537;adar am 2 diafragme în tub &#537;i velour în fa&#539;ă. La capătul tubului portocular am mai pus una din cauză că am folosit focuser de 2". Înainte de a le pune aveam atâta lumină parazită încât am crezut că am pus ceva gre&#537;it când am montat luneta. Contează enorm să ai diafragmele bine puse.

-----------------------------------
valy
01 Feb 2017 12:09


-----------------------------------
Oricum trebuie calculate. Din calcul iese numarul lor, pozitia si diametrul. Dar asta dupa ce ai celula, tubul si focuserul, altfel nu prea stii datele de intrare necesare calculului.

-----------------------------------
alex1209
07 Apr 2017 23:04


-----------------------------------
Sa stiti ca nu am stat, refractorul este aproape gata :) Doar ca nu am avut timp sa postez.
Din pacate am intampinat o problema, obiectivul nu are distanta focala de 1490mm ci undeva la 1550-1560mm. mi-am dat seama la "first light".
Si cand ma bucuram ca este gata, maine trebuie sa tricotez o prelungire bine fixata pe tub(in capatul cu focuser voi face acea prelungire). Sper sa imi iasa din prima si sa nu fiu nevoit sa cumpar alt tub. Nu ca ar fi scump, dar cand ma gandesc ca trebuie sa masor iar gaurile de fixare a celulei obiectiv si focuser, pfoaaa :roll: 

Sa curga pozele:

-----------------------------------
valy
08 Apr 2017 00:14


-----------------------------------
..Din pacate am intampinat o problema, obiectivul nu are distanta focala de 1490mm ci undeva la 1550-1560mm. mi-am dat seama la "first light"...:Nu degeaba se zice: masori odata si tai de zece ori  :lol:

-----------------------------------
vali.serban
08 Apr 2017 00:56

buna seara
-----------------------------------
Bravo...felicitari..

-----------------------------------
alex1209
08 Apr 2017 08:29


-----------------------------------
Ghici ce!? &#536;tiam si eu asta. Dar nu a fost distanta focala care mi s-a spus, asta nu ai citit? :roll:

-----------------------------------
valy
08 Apr 2017 10:41


-----------------------------------
Nu poti rezolva cu un prelungitor de 2" sau cu o diagonala mai lunga?

-----------------------------------
Mircea Pteancu
08 Apr 2017 12:28


-----------------------------------
Alex

Succes in rezolvarea problemei cauzate de diferenta de distanta focala.

Am sa pun aici o avertizare pentru alti ATM-isti : intotdeauna verificati distanta focala a obiectivelor.
Nu va bazati pe indicatii vagi de genul f/... sau pe date  la ''mana a doua sau a treia''.
Cel din urma caz se refera la obiectivele revandute de mai multe ori ,situatie in care informatiile numerice pot fi transmise eronat.
Citez din Peter Francis ,''Newtonian Notes'' , o carte pe care am citit-o acum :

pag. 53 : ''...A 6''f4 will have a focal length usually between 23 to 25 inches.An 8''f7 could have a focal length between 54 to 58 inches.''

Exemplele lui Francis se refera ce-i drept la oglinzi ,nu la lentile dar cifrele sunt de speriat , vorbim de diferente de  50mm sau 100mm.

Francis vorbeste in general despre optica de productie americana.
Intre timp ,cine stie , chinezii or fi ajuns la precizii mult mai mari datorita  controalelor de calitate severe.
Ii las insa pe altii sa se bazeze pe aceasta ipoteza SF , eu prefer masurarea.

Eu am gasit la oglinda mea de 8 inch un focal de 1232mm in loc de 1218mm.
Lunetele sunt mai tolerante in aceasta privinta dar nu foarte mult.
Francis avertizeaza ca la reflectoare o diferenta de 6mm  , neluata in calcul , poate duce la esecul montajului.

Succes , Mircea

-----------------------------------
sang
08 Apr 2017 13:15


-----------------------------------
Nu uita:

focala la infinit (pe stea) e mai scurta cu cativa cm decat cea pe un obiect chiar si la 100 m.

-----------------------------------
valy
08 Apr 2017 15:05


-----------------------------------
Ghici ce!? &#536;tiam si eu asta...:Defapt sfatul cu masori odata si tai de 10 ori l-am urmat si eu cand cu refractorul: din teava de 2m am taiat progresiv, din aproape in aproape, pana s-a potrivit cum vroiam eu la ocular, nu m-am bazat pe focala specificata la obiectiv. Chestia cu calculeaza de 10 ori si taie odata e periculoasa, in femei si in calcule sa n-ai nciodata incredere.
Lasand asta la oparte, ti-a iesit fain. Sa nu uiti sa il vopsesti negru pe interior, inclusiv diafragmele.
