----------------------------------- alfa015 12 Noi 2017 23:28 Cum crezi ca putem ajunge la Proxima b? ----------------------------------- a doua zi am citit că sistemul Alpha Centauri ar putea avea mai multe exoplanetă în afară de Proxima b .. așa că am căutat informații despre proiectul Starshot și am aflat că echipa a lansat în iulie un satelit de 3,5 x 3,5 cm, cântărind 4 grame. mă încurajează să cred că proiectul poate fi efectiv realizabil .. ce credeți voi? credeți că un sistem de călătorie interstelar mai rapid va fi dezvoltat chiar mai devreme? Am decis să fac un videoclip despre acest subiect interesant și aș vrea să-l împărtășesc cu voi: https://youtu.be/jF2juqeDa-E Sincer, nu pot să aștept 44 de ani pentru primirea primelor imagini ale Proxima b, aveam 70 de ani. Trebuie să existe un alt mod de a ajunge acolo mai devreme. ----------------------------------- valy 13 Noi 2017 00:05 ----------------------------------- credeți că un sistem de călătorie interstelar mai rapid va fi dezvoltat chiar mai devreme? Sub 2 ani nu cred ca se poate :) 44 nu e rau nici asa. De ex Voyager este de vreo 40 de ani in misiune, dupa New Horizon am asteptat vreo 10 ani. Dar avem colegi cu idei, poate vin cu o solutie practica. ----------------------------------- CAdi 13 Noi 2017 19:02 ----------------------------------- Sa citeasca ,,Navele spatiale ale viitorului''- Sigur va gasi acolo cate ceva ... :D ----------------------------------- 2SKY 13 Noi 2017 21:28 ----------------------------------- Daca sistemul Centauri (proxima b ), are conditii propice aparitiei vietii , probabil le are de mult si nu e exclus sa fie civilizatie mai avansata ca noi , astfel ca atunci cind ~ajungi acolo , (ar putea fi ultimul drum ) ai putea sa fi luat in primire si considerat cine stie ce specie de animal si tratat in consecinta . Oamenii au ajuns mult mai departe , prin undele emise de zeci de anii , dar nu au pus piciorul nici pe cea mai apropiata planeta . Cucerirea altor stele ar trebui sa fie facuta folosind sonde /roboti , programati sa se activeze in anul x sau de vreun eveniment . ----------------------------------- radug 30 Oct 2019 22:21 ----------------------------------- proiectul e de-a dreptul utopic. sau daca printr-o minune reusesc sa dea un impuls suficient nanovehiculelor spatiale si sa le trimita perfect catre destinatie (fara "ajustari" ulterioare de orientare/traiectorie), in mod sigur n-au cum sa comunice cu ele: https://www.seeker.com/project-icarus-the-interstellar-communication-problem-discovery-news-1765639979.html singura cale prin care se poate trimite o sonda interstelara e sa se dezvolte un sistem de propulsie robust bazat pe fuziune nucleara (cel putin) care sa propulseze o nava masiva de dimensiuni apreciabile. ----------------------------------- Mircea Pteancu 30 Oct 2019 22:37 ----------------------------------- Spre linistea colegului alpha015 ,se fac vaste experimente pentru un sistem robust de propulsie interstelara : am citit ca, de multa vreme ,la cantina parlamentului britanic s-a introdus fasolea in meniul zilnic. Ceva rezultate trebuie sa fie ,doar vedem ca se schimba clima din cauza cresterii bioxidului de carbon in atmosfera... Baiul e insa cu brexitu' ala doml'le ,face praf toate sperantele interstelare. Mircea ----------------------------------- 2SKY 31 Oct 2019 02:05 ----------------------------------- Hai ca chiar ca nici politicienii nu mint asa frumos ...prima exoplaneta de la noi si chiar asta sa fie propice vietii , este acul din lanul din campia europei de est . Aia cu fasolea este ecologica , dar este tot chimica propulsia si daca la destinatie ramii fara fasole ...ce faci ? :cry: :oops: :geek: ----------------------------------- starbuck 31 Oct 2019 09:03 ----------------------------------- Cred ca topicul acesta ar trebui mutat la Science Fiction deoarece stadiul realitatii contemporane este cel reprezentat in imaginea de mai jos a lui Da Vinci comparativ cu nivelul de tehnologie necesar in acest caz. Tot ce avem in plus fata de pasarea mecanica din imagine sunt confortul marit si o viteza "ceva" mai mare. Nu cred ca sunt pesimist absolut deloc. Astazi o simpla asolizare pe Luna cu echipaj uman inca face diferenta intre o super putere si restul lumii. ----------------------------------- starbuck 31 Oct 2019 11:13 ----------------------------------- In alta ordine de idei as dori sa va arat de ce e un caz de science fiction aici. Proxima b e la aproximativ 4 ani lumina. Un timp de calatorie interstelara dus-intors acceptabil ar fi dupa parerea maxim 1 an de zile, deci hai sa consideram 1 an. La o distanta de 4 ani-lumina dus-intors ar fi nevoie de o viteza de 8 x viteza luminii si asta exceptand acceleratia si incetinirea in bune conditii pana la destinatie, ceea ce ar necesita viteza maxima mult mai mare. Pot spune ca am o imaginatie destul de bogata pentru science fiction dar in acest caz realistic gandind mi-e imposibil sa concep existenta unui motor interstelar capabil de warp 8 cand simpla atingere a vitezei luminii e o imposibilitate dictata de actualele legi ale fizicii. Curbarea spatiului ca o scurtatura wormhole ar necesita energii de cel putin gradul 2 pe scara Kardashev (energia unui intreg sistem solar), cel mai probabil 3 (energia unei intregi galaxii) ca sa poti si mentine nu doar sa deschizi o asemenea cale. Si asta doar teoretic pentru ca nu avem inca nici o certitudine practica de control la nivel de cercetare la scara oricat de mica. Stim ca aceste scurtaturi exista la nivel cuantic dar pana la controlul lor nu se poate pronunta nimeni cand si cum vor putea fi controlate tocmai din cauza necesitatilor energetice mentionate anterior. ----------------------------------- valy 31 Oct 2019 11:43 ----------------------------------- ..e o imposibilitate dictata de actualele legi ale fizicii..Bine zis "actualele legi", pe viitor nu se stie ce alte legi se vor descoperi. ----------------------------------- starbuck 31 Oct 2019 12:02 ----------------------------------- In prima faza ca sa ne facem o idee despre energia necesara trebuie sa depasim viteza intunericului :). Nu e gluma ci e viteza necesara unui obiect material sa scape din orizontul de evenimente al unei gauri negre. Dar cum o gaura neagra e mult mai departe decat Proxima b nu cred ca avem noroc nici pe partea asta de niste teste practice. ----------------------------------- cris 31 Oct 2019 14:14 ----------------------------------- Nu avem motive sa speram la viteze superluminice in viitor atat timp cat o simpla particula din accelerator nu ajunge la viteza luminii. ----------------------------------- starbuck 31 Oct 2019 15:36 ----------------------------------- Performanta acceleratorului la nivelul particulei e totusi remarcabila: 99,999999% din viteza luminii. Chiar si asa problema unui obiect este cu masa care la viteza luminii ar deveni infinita, in fine, intr-o aproximare o masa extrem de mare, fapt ce ar necesita energie pe masura pentru miscare la fel ca cea necesara pentru gaura de vierme artificiala. ----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Oct 2019 18:03 ----------------------------------- Traiti asa ,naivi si -era sa zic ''aerieni'' dar acesta e forum astronomic - deci zicem ''stelarieni'' si nu invatati din progresul celorlalte stiinte. Ca doar si politologia e stiinta ,cica... Daca nu merge cu legile,sa se apeleze la ordonante de urgenta ! Care cercetator vine iar cu texte d-ale opozitiei ca doar 99,0000 % :geek: ... si ''mese'' infinite ... :wink: ...la beci cu el (ca iliescu le-a salvat pe toate )... i se citeste pelteaua cu ''incalcarea dispozitiilor si prevederilor legale '' , zbang la zdup cu vreo doi d'astia si sa vezi apoi rezultate. '' Warp cat doriti jefu' ?'' Mircea ----------------------------------- starbuck 31 Oct 2019 20:23 ----------------------------------- Daca ar fi putut mai multi warpi atunci i-ar fi aratat ei demult, fie si numai unul ca era suficient :). Realitatea e intr-adevar un fel de fasole umflata de marketing. ----------------------------------- 2SKY 01 Noi 2019 07:32 ----------------------------------- Umanitatea este suprema si vesnica , trimiti niste ADN adaptat , si va evolua conform biologiei , 1 ~milion de mici sfere fac tot . Nu cred ca ET ar fi putut strabate distante de spe ...YL stinga ,dreapta FARA SA STIE destinatia , daca este propice evoluarii vieti . Deci sintem vecini pe bune cu "zeii" nostri , si se imbina si toate stiintele si credintele lumii perfect . Nu cred ca sintem prima rasa evoluata si nici aia dinainte nu erau nebuni . Noi am trecut mai mult pe partea fizica /matematica , cred ca omenirea era inainte mai mult ordonata in catrene , nu neaparat religioase , si de aici gramada de zei , semizei , faraoni si uriasii din biblie , descoperiti recent , si conform bibliei sint urmasi ai ingeriilor cazuti adica nefilimii. Nu sint baliverne . Astfel a fost un razboi in cer redat de toate credintele lumii si noi vrem sa intrecem supremul , care nu este material ci intrece materialul si lumea de dincolo , care pot fi unite si astfel ajungi un mic stab... NU EU . Lumina obiectului vazut in plina zi intrece orice tehnica fizico/ materiala si sint o gramada de asemenea observatii . Crezi ca aia se uita pe perisop /astroscop mai la dreapta sau stinga ? Nu , este alta lume probabil legata de energia si materia de dincolo , ....sau neagra , gri inchis , poate deschis . Probabil totul este aranjat , o scena din Dumnezeu totusi ...si nu rahati de facatori de dupa blocuri , mai nou ..sau vrajitori mai vechi . Sint lucruri "usor" de vazut si greu de crezut . Psihologia materiala le neaga si sint considerate psihoze in masa , probabil incepind cu Constantin cel Mare Pe viitor o sectiune "oficial cu Dumnezeu" ----------------------------------- tudor 01 Noi 2019 09:23 ----------------------------------- Noua ne place sa cautam alte civilizatii indepartate, dar nu suntem in stare sa intelegem civilizatiile noastre de pe alte continente sau de pe acelasi continent, sau chiar pe prietenii nostrii apropiati. Ma amuza cum oamenii se gandesc la alte posibile civilizatii, cand noi nu suntem in stare sa ne intelegem pe noi intre noi sau chiar pe noi insine. Extinzand putin spectrul nici macar planetei noastre nu-i cunoastem temeinic tainele. Exista o vorba, ce circula pe buzele inteleptilor de pe Terra, care a propus un lucru mult mai greu decat mersul pe Luna: "Cunoastete pe tine insuti". Cu alte cuvinte "tara arde si baba se piaptana". "Pieptanatul" cu ideea altor civilizatii, cand noi defapt nu ne cunoastem pe noi insine si intre noi, sunt vorbe in vant ce consuma degeaba curentul pe internet, cerneala pe hartie si timpul nostru pretios... ----------------------------------- starbuck 01 Noi 2019 10:14 ----------------------------------- Nu stiu daca v-ati dat seama din 10000 de ani de istorie scrisa pana acum dar astfel de viziuni raman totusi pe taramul fantasticului. Societati utopice s-au imaginat destule de-a lungul timpului dar in realitate nu s-a realizat niciuna din cauza elementelor care fac omul sa evolueze in acceptia marilor ganditori ai istoriei, elemente precum competitia, setea de putere si de realizare personala precum si ultima faza de manifestare a acestora in scopul realizarii lor accelerate, razboiul. ----------------------------------- starbuck 01 Noi 2019 13:07 ----------------------------------- N-as vrea sa mi-o luati in nume de rau dar asta este realitatea cruda din pacate si cu cat ne inmultim mai mult prada propriei noastre molime existentiale cu atat avem mai putine sanse sa iesim din ea. E pacat sa acceptam un reset universal de tipul extinctiei de cel putin 90% in urma unui cataclism planetar cand de fiecare data cand s-a intamplat asta, "numai" de 5 ori pana acum de la aparitia vietii pe Pamant, selectia naturala si-a spus cuvantul in continuitatea vietii iar supravietuirea si evolutia ne-au invatat in orice stadiu de existenta lectii indiferent de preferintele si necesitatile noastre. Proxima b e departe dar indiferent de distanta avem nevoie de astfel de obiective aparent imposibile pentru a ne focaliza tot ce avem mai bun in noi in scopul atingerii lor. Un ideal este ca o stea, nu o poti atinge dar te poate orienta ! Tot ce facem pe parcurs este in beneficiul omenirii si chiar daca nu ajungem acolo vom fi evoluat sper inca o treapta in constientizarea schimbarilor pe toate planurile pe care trebuie sa le facem daca vrem sa facem parte dintr-o constiinta planetara care ne-ar face cinste in calitate de cele mai evoluate fiinte de pe Pamant.