----------------------------------- OptikOla 11 Dec 2017 15:45 Observatii terestre la mare distanta ----------------------------------- Eu sunt pasionat, mai ales in anumite perioade, dar si atunci cand reusesc sa urc instrumente pe varf de munte, nu doar de observatii astronomice, ci si terestre, mai ales la mare distanta. Stim cu totii ca limitele magnificatiei sunt dictate in primul rand de atmosfera. Spun asta pentru ca multi avem instrumente de peste 120 mm diametru, limita care ar fi, dupa teorie, suficienta pentru separarea a doua elemente a carei distanta unghiulara este de 1"... Ne-am dori, nu-i asa?, sa putem vedea un obiect de un metru situat la 206,26 km, ceea ce ar insemna 1 arcsec... E prea de tot? Cate zile avem intr-un an in care sa putem face observatii pe tinte terestre nu zic de 1'', dar macar de nivelul zecilor de arcsecunde? (La 20,6 km distanta, 1 arcsec ar fi un detaliu de 10 cm)... Comparand cu observațiile astronomice detalii de ordinul secundelor de arc sunt la nivelul inelelor lui Saturn (Diviziunea Cassini, de exemplu)... In anotimpul cald deseori aerul pare ca fierbe in apropierea soulului (asa-zisul "miraj inferior")... In astfel de conditii e greu sa faci observatii si la 30x... In anotimpul rece avem destul de multe zile cu ceata... Sunt totusi zile si momente cand putem impinge magnificatia instrumentelor pana la 200x... Vineri 8.12 am reusit, dupa multe zile cu ceata si ploi, sa vad detaliile unei stâni la aprox 30 km, pe care cu ochiul liber nu o zarisem. Am folosit un refractor acromat SW 152/1200. Cu un ocular de 6 mm (adica 200x) detaliile erau clare si luminoase... Alteori vad clar cabana Dochia din masivul Ceahlau, aflandu-ma intr-o localitate din Neamț, aprox. la 60 km... Ar fi interesant de adunat aici experientele noastre in acest sens. Desi s-a mai discutat subiectul in unele postari, totusi ar fi indicat de aceasta data, sa includem masuratori si distante pentru a sti cat inseamna unghiular detaliile pe care le observam... ----------------------------------- zoth 11 Dec 2017 18:02 ----------------------------------- O idee excelenta si un topic care se anunta foarte interesant :) Am sa-l urmaresc cu atentie deoarece imi plac la fel de mult observatiile terestre ca si cele astro. Mult spor si turbulenta minima! ----------------------------------- Erwin 11 Dec 2017 23:45 ----------------------------------- O idee excelentă. Și eu fac des observații pe timp de zi. De exemplu fac teste pe turnul Radio Comunicații din Berceni aflat la 1Km, mă uit la avioane, păsări etc. Astă primăvară de la cabana Runcu Stone am observat cu luneta Lady Black de 110mm la măriri relativ mici releul de pe Coștila și crucea de pe Caraiman, câtă vreme nu au fost acoperite de nori. Distanța nu e așa de mare, nu știu cum se poate măsura pe Google Maps, pe Google Earth exista un "instrument". La primăvară din locul unde mă voi muta voi avea un orizont mult mai larg și balcon unde voi putea sta la observații mai comod. ----------------------------------- tudor 12 Dec 2017 08:24 ----------------------------------- Pe Google Maps se da click dreapta si ai instrumentul de masurare. Si eu fac teste pe niste cladiri inalte aflate la 1km si respectiv 1,5km departare de balconul meu. Cand am fost in Bulgaria intr-o mini excursie la Krapets, am vazut foarte bine, cu binoclul Lacerta 10x34, hotelul terasat din Cap Aurora, aflat la o distanta de 24km. Dar cea mai departata cladire identificata de mine cu un instrument optic este Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani. Distanta este de 75 km, iar instrumentul folosit este o luneta terestra TS 20-60x60; Puterile folosite au fost 20x si 40x. Atmosfera de atunci nu ma lasa sa folosesc mai mult de 40x. Am pus poze facute din mana cu telefonul mobil aici. http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2934&postdays=0&postorder=asc&start=330 ----------------------------------- OptikOla 12 Dec 2017 11:12 Observatii terestre la mare distanta ----------------------------------- Sorini, felicitari pentru fotografii si interesul aratat subiectului! Releul de pe vf. Costila (din Bucegi) este un reper extrem de util avand si acele dungi alternante alb-rosii... Nu am reusit sa gasesc informatii despre inaltimea releului. Dimensiunile benzilor se pot afla si prin masurare la scara daca stim dimensiunea totala. Pana la urma si dimensiunea totala se poate masura cu ajutorul instrumentelor. Dar pentru precizie ar trebui masurat de la o distanta mai mica. O alta solutie ar fi sa aflam ce dimensiune ocupa (sau cati pixeli) pe senzorul camerei. Cu privire la imaginea releului facuta din Bucuresti ar fi cam 115 km... In cealalta, in care benzile si culorile se vad perfect, am inteles ca distanta este de 50 km. ----------------------------------- OptikOla 12 Dec 2017 14:36 Observatii terestre la mare distanta ----------------------------------- Casa Presei Libere are 104 m. Daca punctul de observatie este situat la 75 km, la cat a facut fotografiile Sorini, avem unghiular 286,16'' (adica 4'46,2'', cam cat spirala stelara din Nebuloasa Vulturul (M16)). Spre comparatie, Jupiter are diametrul unghiular maxim doar 50,59''. ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Dec 2017 15:12 ----------------------------------- are cineva vedere spre Casa Poporului -parlament ? birouri Dracnea, Tericeanu, Iordache, Serban Nicolae daca vedeti la fata recunoasteti dati un semn :idea: ----------------------------------- OptikOla 12 Dec 2017 15:40 Observatii terestre ----------------------------------- Astia sunt "detalii" ale imaginii sau... "tinte" terestre? (Priviti din Bucegi au cam 3,5 arcsecunde fiecare)... ----------------------------------- tudor 29 Aug 2018 16:48 ----------------------------------- Revin cu inca cateva observatii terestre la mare distanta. Mai intai este vorba de un grup de hoteluri aflat la o distanta de 35Km peste golful Burgas (masuratoarea este facuta pe google map). Instrumentul folosit a fost Colegu' Neamt, adica Zeiss Conquest 10x42 HD. Poza este facuta la ocular cu telefonul mobil din mana. Tin sa precizez ca privita direct prin binoclu imaginea era mult mai buna decat poate reda poza cu telefonul. In alta zi am vazut de la Arkutino, tot prin Colegu' Neamt, capul Emine aflat la o distanta de 45Km. La aceasta distanta se puteau recunoaste niste siluete de cladiri printre care cred ca e vorba si de un far de semnalizare. Deci "colectia" mea de obiecte departate este urmatoarea in ordinea distantei: 24Km - Hotel Cap Aurora vazut de la Krapets - binoclu Lacerta 10x34 35km - Un grup de locuinte din Elenite vazute peste golful Burgas- binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 45Km - Capul Emine vazut de la Arkutino - binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 75Km - Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani luneta terestra TS 20-60x60 (la 20x si 40x) http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2934&postdays=0&postorder=asc&start=330 ----------------------------------- Andi 29 Aug 2018 17:32 ----------------------------------- Un observator cu bătaie lungă! :) La observațiile peste ape cam cât crezi că este înalțarea apei datorită curburii Pământului? Din această cauză este posibil să observi clădirile doar de la o anumită înălțime. Ceva fenomene de optică atmosferică peste întinderile de ape? La observațiile terestre, la observarea binoculară (fotografiile sunt plane, plate) ai mai băgat de seamă dacă mai ai senzația de 3D? Pentru păstrarea stereoscopiei este nevoie de depărtarea obiectivelor binocului; cel mai bun raport este dat de grosisment: dacă G=10 atunci depărtarea centrelor obiectivelor va fi cam 65 x 10 = 650 mm. Așazisele binocluri foarfece sunt capabile de această ispravă. PS atenție la observații de acest fel, este posibil să prinzi refracția orizontală (nu verticală) ----------------------------------- tudor 29 Aug 2018 18:34 ----------------------------------- Pai ma gandesc ca la fel ca la observatiile de peste uscat apare fenomenul de miraj in functie de temperatura si atmosfera; Dar la observatiile peste intinderi mari de ape ma gandesc ca la acest miraj are o contributie in plus si umiditatea crescuta de deasupra nivelului apei. Nu stiu sa calculez exact care e diferenta data de curbura Pamantului dar intradevar cladirile ce incep cam de la nivelul marii par ca ies direct din apa vazute de la distante asa mari. Si totusi pare asa datorita mirajului si limitarii rezolutiei; ca doar nu ne asteptam sa vedem un soclu inalt de 2m foarte bine conturat care iese din mare. Deci totusi nu cred sa fie o diferenta asa mare. Tinand cont de diametrul Pamantului, cei 35km sau 70km sunt ca un punct in raport cu suprafata sferica enorma a Pamantului. Cat despre efectul 3D, desigur ca la asemenea distante se pierde, pt ca raportul dintre 1 distanta intre obiective si 2 distanta intre observator si tinta este enorm. Dar nu stiam ca exista binocluri cu distanta intre centrul obiectivelor de 65cm... cred binoclurile astea au aplicatii militare ----------------------------------- nobody 29 Aug 2018 19:41 ----------------------------------- Ai sa razi, dar la 35 km distanta, suprafata "coboara" cu 96 m. Sau altfel, fara refractie, daca privesti de la 24 m altitudine, la 35 km, vezi doar ce-i peste 24 m altitudine. Peste ape nu se formeaza mirajul obisnuit de pe uscat (inferior) ci: https://en.wikipedia.org/wiki/Fata_Morgana_%28mirage%29 Fenomenul asta da si multa apa la moara ozeneurilor si a pamantului plat. 8) ----------------------------------- Andi 29 Aug 2018 20:14 ----------------------------------- Mai verifică te rog datele. PS vezi că peste ape se formează și mirajul inferior PPS formula pentru muntele de apă, în lipsa atmosferei: h=(a x a)/8/R a=AB R - raza Pamîntului ----------------------------------- nobody 29 Aug 2018 20:40 ----------------------------------- Verifica-le tu, daca tot nu-ti convin. ----------------------------------- Andi 29 Aug 2018 20:58 ----------------------------------- Nu este vorba de a-i conveni cuiva. Ce trăsnaie! E vorba de corectitudine. Tu nu ai ținut cont de refracția atmosferică. Adică de situația reală din natură. Și atunci 96 metri devin 79,5 metri și respectiv se modifică și înălțimea „muntelui de apă”. Deci orizontul se ridică o leacă. Ai văzut, sper, că Titanicul a fost învins de aceste fenomene; și nu e singurul. PS ca să nu existe neclarități, înălțimea calculată este una iar înălțimea măsurată este alta ----------------------------------- nobody 29 Aug 2018 21:35 ----------------------------------- Foarte bine, doar ca eu m-am referit la altceva ce nu depinde de refractie. Iar unde depinde (mai mult sau mai putin), am precizat "fara refractie". ----------------------------------- Andi 29 Aug 2018 22:13 ----------------------------------- Nu putem scăpa de refracție; trăim pe fundul oceanului aerian (sic). ----------------------------------- OptikOla 17 Oct 2018 10:46 Observatii terestre ----------------------------------- Eu evaluez starea atmosferei avand ca reper de observare Masivul Ceahlau, in special Vf. Toaca. In unele zile pot vedea de acasa (Girov - NT - 43,8 km in linie dreapta) nu doar cabana Dochia, ci chiar detalii (culorile in care sunt imbracati turistii din fata cabanei). Se mai pot distinge vag si antenele amplasate pe varful amintit, langa statia meteo. Nu pot uita ziua de 1 ianuarie anul acesta, dar si cateva zile , chiar si in timpul verii cu o atmosfera clara, in special dimineata cand atmosfera nu ''fierbe'' inca si cand Ceahlaul este iluminat de Soare dinspre rasarit. Ultima oara s-au vazut multe detalii acum o saptamana. Folosesc cam toate instrumentele din dotare, dar in special minunata luneta Zeiss Victory Diascope FL de 85 mm., la care pot atasa si oculare astronomice printr-un adaptor tip baioneta. Ca si la planete, la observatiile terestre de mare distanta, ortoscopicele fac diferenta. La distante mici campul generos este impresionant, dar la mare distanta intereseaza detaliile. Dar avand in vedere ca acelasi instument si acelasi ocular imi dau azi detalii surprinzatoare, iar maine abia disting muntele ne arata clar ca atmosfera este cel mai mare aliat sau dusman al observatiilor noastre. ----------------------------------- mihai leahul 29 Dec 2018 10:33 ----------------------------------- Las aici un grafic. Spor ----------------------------------- tudor 30 Iul 2020 07:23 ----------------------------------- La "colectia" mea de obiecte departate mai adaug o observatie cu binoclul Leica Trinovid 10x25. Am urcat ieri pe Jepii Mici si apoi am carmit dreapta pana la Crucea Caraiman si ne-am intors apoi pe Jepii Mari. Insa la Crucea Caraiman am facut un popas mai lung si am scos micul binoclu incercand sa vad cat de departe pot vedea cu el. Din cauza paclei atmosferice Ploiestiul a fost singura locatie mai indepartata pe care am putut-o identifica cu siguranta. Am masurat pe GoogleMap si sunt 68km in linie dreapta. Deci colectia mea de obiecte terestre observate la mare distanta s-a marit: 24Km - Hotel Cap Aurora vazut de la Krapets - binoclu Lacerta 10x34 35km - Un grup de locuinte din Elenite vazute peste golful Burgas- binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 45Km - Capul Emine vazut de la Arkutino - binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 68km - Orasul Ploiesti vazut de la Crucea Caraiman - binoclu Leica Trinovid 10x25 BCA 75Km - Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani luneta terestra TS 20-60x60 (la 20x si 40x) http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...;start=330 ----------------------------------- iulian90 26 Dec 2020 15:30 ----------------------------------- Salutare tuturor. Și eu mai fac câteodată observații terestre de mare distanță, de la periferia nordică a orașului Brăila, îndeosebi spre Galați, care se află la o distanță de aproximativ 12 km (până la periferia sudica a Galațiului). În luna octombrie,anul acesta, când m-am dus la pescuit pe un canal ce trece pe lângă marginea nordică a Brăilei, am luat și camera foto Canon 450D și teleobiectivul foto Albinar 85-200mm , ce l-am folosit la focala de 200mm și am făcut poze atât înspre orasul Galați cât si spre Combinatul siderurgic ArcelorMittal (Sidex) din Galați. Am folosit însă și binoclul Bresser 10x50 pentru observații vizuale și este fascinant să privești orașul Galați și împrejurimile prin binoclu atunci când nu sunt turbulențe prea mari și transparența este mai bună. :) ----------------------------------- GunDALF 26 Dec 2020 15:43 ----------------------------------- Liberty Galati, Iulica. A fost odata Acellor Mittal. :wink: Cand se vede Galatiul bine (sau Muntii Dobrogei), stiu si eu ca sunt conditii de privit prin telescoape. Cateodata asa de bine se vad muntii, ca zici ca sunt langa tine, desi sunt peste 30 km. ----------------------------------- Mig71 26 Dec 2020 22:06 ----------------------------------- Muntii Bucegi fotografiati cu telefonul si binoclul Celestron 15x70 din Bucuresti , zona de vest Chitila ----------------------------------- darkgotic 29 Ian 2021 11:43 muntii tarcu prin binoclu bresser 10x50 ----------------------------------- poza facut la 15km de Timisoara. prin binoclu bresser hunter 10x50 si zoom cu telefonul. ----------------------------------- tudor 03 Mai 2021 19:39 ----------------------------------- Am vazut de foarte multe ori din nordul Bucurestiului Muntii Carpati. Dar azi am vazut Muntii Bucegi cu ochiul liber din Chiajna, iar pentru prima data am folosit si un binoclu pentru a vedea detalii mi bune. Am folosit binoclul Leica Trinovid 8x20 BC pe care-l port ma tot timpul cu mine. Am masurat pe GoogleMap si sunt aproximativ 110km in linie dreapta. Deci colectia mea de obiecte terestre identificate si observate la mare distanta s-a marit: 24Km - Hotel Cap Aurora vazut de la Krapets - binoclu Lacerta 10x34 35km - Un grup de locuinte din Elenite vazute peste golful Burgas- binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 45Km - Capul Emine vazut de la Arkutino - binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 68km - Orasul Ploiesti vazut de la Crucea Caraiman - binoclu Leica Trinovid 10x25 BCA 75Km - Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani luneta terestra TS 20-60x60 (la 20x si 40x) 110km- Muntii Bucegi vazuti din Chiajna- binoclu Leica Trinovid 8x20BC ----------------------------------- fritz_wolf 03 Mai 2021 21:15 ----------------------------------- Exista un loc (foarte ingust, e vorba cam de cativa metri) pe "lacul" Vacaresti (rezervatia naturala parc Vacaresti) pe latura sudica (evident, pe drumul de sus) de unde atunci cand atmosfera e foarte clara se pot observa muntii pe langa turnurile Asmita Gardens (cum privesti astea trebuie sa fie in stanga) si aproximativ inspre podul Vitan Barzesti (cel mai exact trebuie privit ca turnurile Asmita sa fie stanga si sediu EVO Mag sa fie dreapta (e o zona extrem de ingusta). Se vad foarte rar, de obicei cand e rece aerul e si foarte clar si sansele sunt mai mult in prima parte a zilei. Insa de obicei Bucurestiul e acoperit cu o patura de poluare brun roscata ca o cupola. De doua ori am vazut "cupola" de poluare peste Bucuresti din trenul care merge de la Ploiesti spre Bucuresti inainte sa se poata vedea ceva din oras. Arata ca un fel de dom (cupola) de culoare bruna (forma unui curcubeu imens spre orizont). Se vede cand trenul traverseaza o zona de camp si in anume conditii, din ce retin, inainte de apus cand razele soarelui bat din laterala (evident din dreapta de la apus). E fix ca o cupola perfecta. Am incercat acum sa localizez exact locul pe Goagal si sa trasez linie dreapta sa reconstitui directia si am gasit. E vorba de masivul Bucegi, directia varful Omu. Fereastra pe harta imi rezulta de aprox. 40m latime pe drumul de deasupra "lacului" Vacaresti, insa trebuie sa caut exact la fata locului ce punct este exact in cei 40m de drum deoarece desi fereastra pe langa turnurile Asmita nu e foarte ingusta, totusi exista niste cladiri care obtureaza si pe harta Goagal, chiar si 3D nu imi rezulta care din ele. Deci asta e punctul cu eroare de aprox 30m: https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C8%99ti/44.3924788,26.1361121/@44.3926124,26.1361517,111m/data=!3m1!1e3!4m8!4m7!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m0 Distanta pana la varful Omu rezulta aprox. 128 Km in linie dreapta (din punctul respectiv). ----------------------------------- tudor 04 Mai 2021 11:04 ----------------------------------- Interesanta locatie de observare a Bucegilor tocmai din sudul Bucurestiului. Dar oricum ar fi vremea si atmosfera Varful Omu nu se poate vedea din Bucuresti doarece in fata lui este varful Costila si Caraiman care "acopera" varful Omu, atunci cand privim dintr-un punct de perspectiva aflat in Bucuresti! ----------------------------------- Erwin 04 Mai 2021 11:59 ----------------------------------- Interesant, am fost de mai multe ori la lacul Văcărești, ultima dată duminica trecută, de Florii, însă nu am văzut decât clădirile înalte aflate în nordul Bucureștiului. Cu altă ocazie am identificat mai multe clădiri înalte, și turnul din Pipera ca fiind cel mai îndepărtat. Observația am făcut-o cu ochiul liber. Alaltăeri am fost la lacul Mihăilești și de pe dig am văzut turnurile Catedralei și etajele superioare de la Palatul Parlamentului, distanța în line dreaptă aproximativ 22-23Km. M-am uitat cu binoclul de buzunar Revue 8x25. Nu prea am avut ocazia să urc în clădiri înalte, altfel poate aș fi văzut și munții. ----------------------------------- fritz_wolf 04 Mai 2021 18:30 ----------------------------------- In acele ff rare situatii se vad niste masive muntoase cu zapada in partea de sus, nu se distinge ceva de genul varfului Omu. Am trasat pe Goagal pana la acesta linie dreapta ca reper sa pot reconstitui locul de observatie care este totusi foarte ingust. Muntii sunt acoperiti de cladiri dar acolo e o fereastra. Cand mai trec prin zona o sa caut locul deoarece il stiu dupa niste repere (betoane si pomi). Inainte sa scriu aici am investigat prima oara pe Goagal map 3D, avem in cap zona. Nu am descoperit eu, mi-a aratat un cetatean care privea si el prin binocluri acum vreo 3 ani intr-o iarna uscata cand treceam pe acolo. Imi pare si acum rau ca nu am facut cunostinta sa ne luam telefoanele. Mi-a zis ca trece mereu prin zona dar ulterior nu l-am mai intalnit. Ma tem ca numai iarna e posibil, adica banui ca trebuie aer rece si curat. Mai exista din cate stiu un fenomen prin care atmosfera se comporta ca o oglinda de deasupra si asa poate ca se vad. Ulterior am incercat de mai multe ori dar nu am mai vazut nimic. Insa aerul din Bucuresti este extrem de poluat.In jurul orasului sunt niste gropi de gunoi celebre unde se ard deseuri importate in weekend (canad doarme organul), de obicei noaptea de duminica spre luni. Si mai este Ilfov-ul inconjurator unde locuiesc multe triburi care fac voodoo cu incendiere de caucicuri si baga in sobele lor orice ia foc. ----------------------------------- dragos.n 05 Mai 2021 01:39 ----------------------------------- Anul trecut am reușit sa pozez stația de pe vârful Coștila din apropiere blocului meu, din zona de Nord a Ploieștiului. Sunt ceva peste 60km până acolo. Am folosit un Canon 6D, cu obiectiv Canon 70-300mm IS USM si teleconvertor 1.4 Tamron. După asta mi-am propus sa refac acest lucru cu un telescop, dar nu am reusit să pun de acord vremea, cu vizibilitatea, si cu programul meu. Prima imagine este un crop 1/1, iar a doua un resize 50% din imaginea intreagă. ----------------------------------- Erwin 05 Mai 2021 06:10 ----------------------------------- Aseară la ora 20, pe când să apună Soarele a fost atât transparența cât și seeing-ul bun. Mă uit din balconul de Est cu TZK 10x80 la orizont. Spre Sud și Sud-Vest este deschidere până departe, spre deosebire de Nord-Est unde orizontul se încheie cu niște blocuri și clădiri aflate aproape, la 2-3Km. Încă nu am identificat pe hartă dar când sunt condiții bune se vede un deal cu o pădure, presupun că este pădurea Comana. Apoi mai sunt niște construcții înalte: o eoliană și un turn de apă aflate în Jilava dar când e seeing bun se vede un releu de comunicații pe un deal și un turn de apă din acela conic, de pe vremea comunistă. Ar trebui să verific distanțele pentru că ar fi niște repere foarte bune pentru a analiza calitatea atmosferei. Din păcate din cauza luminilor stradale cu LED puse acum un an nu mai pot face observații astronomice din balcon așa cum am făcut când ne-am mutat aici. Mai sunt și niște proiectoare cu LED echivalent în kilowatti care luminează nu numai curtea unei fabrici ci vin direct în ochi. Se construiește în draci în zonă, mai ales pe platforma IMGB ce va fi demolată pas cu pas. Așadar în câțiva ani toată zona va fi doar cu blocuri. E bine că spre sud este cimitirul și aici nu se va construi nimic, așadar o fereastră spre orizont tot voi avea. Spre Vest deja este obturat complet de un bloc de 7 etaje, cu 2 mai înalt decât al nostru... ----------------------------------- dragos.n 04 Noi 2021 09:13 ----------------------------------- Am prins recent o zi cu cer oarecum senin, in care s-a vazut destul de bine releul de pe varful Costila. Am facut cateva cadre cu aparatul Nikon P900, si examinand fotografiile am descoperit ca un pic mai jos de acest releu se vede ceva rectangular. Studiind alte fotografii facute mult mai de aproape, cat si tragand o linie pe goagal, de la acest releu pana la locul de unde am facut fotografiile, mi s-a confirmat banuiala. Este soclul Crucii de pe Caraiman. Postez cadrul intreg realizat la focala echivalente de 2000mm. Datorita faptului ca imaginea are mai putin de 1MB, se pare ca intra intreaga, la 4608x3456 pixeli, deci dati click pentru a mari. Acum pandesc in fiecare dimineata, sa vad daca e vizibilitate, ca sa fac poze cu soarele batand dinspre rasarit, pentru ca aceasta imagine a fost facuta la ora 16. Si eventual de pe un trepied, nu din mana. Distanta, conform goagal, ar fi de 67km. ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Noi 2021 19:39 ----------------------------------- Dragos Foarte fain, felicitari ! Astept cu mare interes fotografiile planificate a fi facute in conditii mai prielnice. Tu ai fost la nivelul solului sau la inaltime, pe o cladire ? Succes maxim iti doresc, Mircea ----------------------------------- dragos.n 04 Noi 2021 19:53 ----------------------------------- Am fost la nivelul solului. Ma duceam la magazin sa iau de mancare. De la un timp, marea majoritate a iesirilor mele sunt cu aceste ocazii. Si de asta am facut efortul sa iau camera asta, ca e usoara, comparativ cu un DSLR+teleobiectiv, si bate mult mai departe. ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Noi 2021 20:39 ----------------------------------- Dragos Multumesc pentru detalii. Deci inteleg ca nu ai avut deloc conditii favorizante. Tocmai de aceea este o frumoasa realizare. In fotografie, cam la acelasi azimut cu piedestalului releului Costila se vede varful unei cladiri, pare a fi un turn de biserica. Oare despre ce o fi vorba ? Inca odata, succes, Mircea ----------------------------------- dragos.n 04 Noi 2021 23:42 ----------------------------------- Multumesc Mircea. Daca te referi la chestia aia alba, aflata mai jos de releu, si chiar deasupra sarmelor de inalta tensiune, aia cred ca e soclul Crucii Eroilor de pe muntele Caraiman, dar nu sunt sigur. In articolul atasat e o poza luata de aproape, si seamana. https://www.almanahonline.ro/crucea-de-pe-caraiman-un-monument-de-cartea-recordurilor/ ----------------------------------- tudor 05 Noi 2021 08:21 ----------------------------------- Interesanta observatie Dragos! Da este soclul Crucii Craiman. Daca te uiti mai atent se insinueaza putin si Crucea, dar din cauza contrastului scazut cu fundalul nu se observa usor. Eu am facut aceeasi observatie ca tine dar invers :D : am vazut Ploiestiul de la Crucea Caraiman cu binoclul Leica 10x25 BCA. ----------------------------------- Mig71 07 Ian 2022 12:28 ----------------------------------- Refugiul Varful Ascutit pe creasta Pietrei Craiului. Foto realizata cu SW 102/600 și telefonul tinut în mana. Din pacate nu am mai prins cer senin de ceva timp asa ca fac observatii de zi . ----------------------------------- Mig71 07 Ian 2022 12:38 ----------------------------------- Eu eram la caldurica în camera unei pensiuni din Fundata ----------------------------------- GunDALF 08 Ian 2022 08:44 ----------------------------------- Doua foto de la cca. 11 km distanta fiecare. Una cu Combinatul siderurgic Liberty de la Galati, cealalta cu Podul suspendat de la Braila. Cea cu Combinatul ar putea fi folosita ca dovada a curburii Terrei, intrucat elevatia este de peste 44 m la nivelul Combinatului, fiind asezat pe o colina. cealalta figureaza cum arata podul in vara lui 2021, acum lucrarile fiind ceva mai avansate, incepandu-se deja montarea tablierului. Nu poate decat sa ne bucure, fiindca la finele acestui an il vom putea traversa. ----------------------------------- iulian90 08 Ian 2022 11:59 ----------------------------------- Wow. Foarte frumoase fotografiile ,mai ales cea cu Combinatul Siderurgic din Galati. :) In fotografia cu podul suspendat de la Braila, la stanga de el aproape de marginea stanga a imaginii, se mai vede si cladirea cu turn al fostului FNC , fabrica de cereale din Braila, actualul Cerealcom.sa daca nu ma insel. Si de la mine de acasa acea cladire se vede mult mai bine, fiind la numai 580 m spre vest de casa. ----------------------------------- GunDALF 08 Ian 2022 12:28 ----------------------------------- Thanks. Daca-l aveam [url=https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=211707#211707]pe asta atunci, aveam marja de manevra mai mare. Capatul tele de doua ori mai lung... Vedem de-acum incolo. :wink: ----------------------------------- tudor 25 Mai 2022 11:22 ----------------------------------- Din sudul Bucurestiului zona Berceni am vazut Muntii Bucegi. Am folosit binoclul APM 16X70 ed APO si binoclul lui Zoth "Sobolanul" de 70mm. Am masurat pe GoogleMap si sunt aproximativ 128km in linie dreapta. Deci colectia mea de obiecte terestre identificate si observate la mare distanta s-a marit: 24Km - Hotel Cap Aurora vazut de la Krapets - binoclu Lacerta 10x34 35km - Un grup de locuinte din Elenite vazute peste golful Burgas- binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 45Km - Capul Emine vazut de la Arkutino - binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 68km - Orasul Ploiesti vazut de la Crucea Caraiman - binoclu Leica Trinovid 10x25 BCA 75Km - Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani luneta terestra TS 20-60x60 (la 20x si 40x) 110km- Muntii Bucegi vazuti din Chiajna- binoclu Leica Trinovid 8x20BC 128km- Muntii Bucegi vazuti din Berceni- APM 16x70 si Omegon Brightsky 70mm ----------------------------------- Erwin 25 Mai 2022 19:17 ----------------------------------- Felicitări, Tudor! Presupun că ai fost la Juliano, că el are deschiderea spre nord și este la etajul 8? Turnul de televiziune de care am pomenit este după Adunații Copăceni, la aproximativ 18Km. Eoliana este la 1 Decembrie, deci după Jilava. Le-am găsit când am mers pe DN5. ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Mai 2022 22:11 ----------------------------------- Impresionanta lista Tudor, felicitari! Astept cu mare interes sa citesc despre completarea ei. Cer senin, Mircea ----------------------------------- julliano 14 Sep 2022 11:01 ----------------------------------- Zilele astea este o transparenta neobisnuit de buna. Intr-o seara am reusit sa vad gondolele din Sinaia cum urca catre cota 1400, am vazut stralucirea soarelui in ele, nu pe ele propriu-zis, dar se vedea clar cum se deplasau, erau vreo 5 egal distantate care urcau incetisor. Gondolele se vedeau in partea dreapta sus a cladirei EY de pe Bulevardul Ion Mihalache. Varful Costila s-a vazut superb, iar seara am realizat ca vad si Crucea cumva f slab luminat, insa nu-mi dau seama de ce nu o vad si ziua, cred ca e contrastul scazut, si are munte in spate. Atasez niste poze facute la repezeala cu telefonul prin unul dintre ocularele binoview-erului, din Berceni :D ----------------------------------- dragos.n 14 Sep 2022 11:16 ----------------------------------- Crucea are in spate un perete de stanca de o culoare foarte apropiata. In plus, unghiul in care se afla, exact spre Est, nu perminte abtinerea unei reflexii bune dinspre Ploiesti sau Bucuresti decat dimineata foarte devreme vara, cand soarele rasare mai spre Nord-Est. Ori in acea perioada mai mereu este o pacla dimineata devreme. Eu am tot incercat aproape un an sa prind o imagine buna, si nu am reusit. Totusi, poate va fi cineva mai norocos. ----------------------------------- valy 14 Sep 2022 11:16 ----------------------------------- Ai incercat si dimineata? Incearca sa filmezi poate facem un stacking si obtinem mai multe detalii. ----------------------------------- saiph 14 Sep 2022 11:24 ----------------------------------- Frumos :) Imi aduc aminte ca puteam vedea si din Tei muntii. Facusem si o panorama, acum mai multi ani.. La fel, cand prindeam atmosfera f f f transparenta (dupa ce ploua, dupa furtuna, sau iarna dupa ce ningea) puteam vedea Costila in primul rand, dar si alti masivi din Meridionali (Iezer-Papusa, o bucatica de Crai, pana spre Fagarasi, apoi Baiului, si in Est pana la curbura), crestele frumos inzapezite, uneori se vedea clar si prin Subcarpatii Ialomitei, Leaota, zonele alea - mai ales prin binoclu sau luneta parca ziceam ca sunt in tren pe undeva aproape de ei. Dar, ce sa vezi, intre timp s-a nascut "Pipera Corpo-City", o padure inalta de beton si sticla, de nu mai pot vedea profilul muntilor nici daca ma sui pe bloc (stateam la 9, oricum..). Am fost pe-acasa prin vara, padurea de blocuri de firme a crescut si mai mult/mare, si nu se mai vede chiar nici coltisor de munti :( ----------------------------------- valy 24 Ian 2023 19:24 ----------------------------------- Sambata si luni a fost senin asa ca am pozat releul de pe Costila. Primele patru poze sunt de pe centura Ploiestiului, ultimile de la Trei Brazi. Pozele au fost prin binoclu 10x25 cu telefonul, si la final stacking din camera ASI si ED-ul 50 f5. ----------------------------------- julliano 28 Mar 2023 16:19 ----------------------------------- Peisaj montan din București, in sfârșit am reusit sa pozez Crucea din Caraiman cu telefonul (prin luneta) ----------------------------------- tudor 05 Iun 2023 20:44 ----------------------------------- Am fost la chilia săpată în stâncă a ieromonahului Ambrozie, din apropierea satului Năeni din Jud. Buzău. De acolo am observat clădirile înalte ale Bucureștiului cu binoclul Nikon HG 8x30. Am măsurat pe GoogleMap și sunt aproximativ 80km în linie dreaptă. Colecția mea de obiecte terestre identificate și observate la mare distanță s-a mărit: 24Km - Hotel Cap Aurora vazut de la Krapets - binoclu Lacerta 10x34 35km - Un grup de locuinte din Elenite vazute peste golful Burgas- binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 45Km - Capul Emine vazut de la Arkutino - binoclu Zeiss Conquest HD 10x42 68km - Orasul Ploiesti vazut de la Crucea Caraiman - binoclu Leica Trinovid 10x25 BCA 75Km - Casa Presei din Bucuresti vazuta de pe stanca Tohani luneta terestra TS 20-60x60 (la 20x si 40x) 80km - Clădiri înalte din București văzute de la chilia lui Ambrozie- binoclu Nikon HG 8x30 110km- Muntii Bucegi vazuti din Chiajna- binoclu Leica Trinovid 8x20BC 128km- Muntii Bucegi vazuti din Berceni- APM 16x70 si Omegon Brightsky 70mm ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Iun 2023 22:50 ----------------------------------- Tudor Felicitari, superba lista ! Mircea ----------------------------------- valy 28 Oct 2023 11:43 ----------------------------------- Se vad muntii din Bucuresti, cine sta la 10 poate arunca o privire! ----------------------------------- valy 16 Noi 2023 22:49 ----------------------------------- In sfarsit am prins si eu muntii din Bucuresti. Stimulat de vestile din ultima perioada am urcat pana la 10 si i-am pozat prin binoclu. Nu se vad prea clar ca era ceva nebulozitate: