----------------------------------- thebucur 08 Oct 2018 10:59 curatarea oglinzilor pentru newtoniene ----------------------------------- salut tuturor - asa, ca pentru primul post. m-am limitat la citit pana acum, dar m-am lovit de o problema care ar putea fi cumva de interes pentru mai multi. exista pe la noi firme/priceputi care pot ajuta la curatarea unei oglinzi de newtonian, responsabil si fara urmari (neplacute)? curatat, adica demontat, curatat, montat la loc. am mai facut asta cu oglinzi mai mici, fara incidente, dar de data asta e mare, grea (16") si iese zdravan din zona in care imi simt eu competentele. ----------------------------------- dragos.n 08 Oct 2018 12:06 ----------------------------------- E acelasi lucru si la oglinzi mici si la cele mari. Aici e un tutorial facut de niste constructori de telescoape mari: http://www.obsessiontelescopes.com/learning_center/cleaning_mirror/index.php La asta as face doar o adaugire. La final, in loc sa usuci cu hartie igienica, care poate avea diverse chimicale adaugate, poti sa o ''usuci'' cu vata udata cu apa distilata, si stoarsa un pic, pe care o plimbi fara sa apesi deloc peste suprafata oglinzii. Chiar poti sa o ridici un pic, astfel incat doar o parte din vata sa atarne, atingand oglinda. Si repeti pana nu mai ramane nici o picatura de apa pe oglinda. La final, vei vedea ca mai sunt fire de praf care s-au asezat pe oglinda in timp ce tu stergeai. Nu te ingrijora. Nu exista oglinzi perfect curate decat in laboratoare. Si o oglinda trebuie spalata doar daca 15% din suprafata e acoperita cu praf, sau daca are un strat de mizga pe ea. ----------------------------------- thebucur 08 Oct 2018 12:14 ----------------------------------- am mai facut asta, exact dupa tutorialul de la obsession, doar ca demontata si pusa in lighean. as prefera sa fac la fel si acum, nu sunt sigur ca atata apa e foarte sanatoasa pentru placajul din care e facuta cutia oglinzii. ceea ce duce la problema 2 - bariletul e o constructie cu care nu am avut de-a face, AstroSystems in 18 puncte, si as prefera sa-si bage mainile in el (cel putin prima oara, ca sa invat) cineva mai priceput decat mine. ----------------------------------- dragos.n 08 Oct 2018 12:17 ----------------------------------- Daca bariletul e facut din aluminiu, poti sa speli oglinda cu tot cu barilet. ----------------------------------- 2SKY 08 Oct 2018 18:01 ----------------------------------- Asa oglinda (doar oglinda ) poate avea peste 10 kg , nu lucra singur ca nu poti avea precizia necesara la demontare /montare .Trebuia 1,2 poze cu sist din start . Daca are punct central de colimare si dai cu apa calda , poti sa il uiti . In zona lui poti pune o ventuza mica pentru protectie . ----------------------------------- valy 08 Oct 2018 19:02 ----------------------------------- Daca nu este excesiv de murdara nu m-as chinui cu spalatul. Eventual daca ai acces direct la ea o poti spala fara sa demontezi. ----------------------------------- thebucur 09 Oct 2018 12:44 ----------------------------------- probabil are bine peste 10kg, cutia oglinzii are peste 30, si nu as vedea sa aiba restul atat de mult. am gasit specificatii intre 14 si 18kg, ceea ce suna cumva plauzibil. nu e fenomenal de murdara, dar destul cat sa ma intreb daca nu se simte deja. acces am, dar mi-e teama de cum se prezinta lemnul stratificat la atata apa, dupa cum ziceam. am atasat si poze. ----------------------------------- dragos.n 09 Oct 2018 13:02 ----------------------------------- Din ce vad e bine sa fie doua persoane cand o desfaci. Si se pare ca nu merge sa o speli cu tot cu barilet, pentru ca o parte e din aluminiu, o parte e din placaj. Si parca mai are si un geam in spate. ----------------------------------- mihai leahul 09 Oct 2018 16:23 ----------------------------------- @thebucur: Greu cu scrisu` este? :mrgreen: ----------------------------------- thebucur 09 Oct 2018 16:52 ----------------------------------- exact de asta spun ca mi-e putin teama sa ma bag singur la umblat la ea. nu are geam, e o iluzie ciudata, asa iese in poze. mi-e mai teama de montatul la loc, daca ma gandesc bine. oricum, intrebarea initiala ramane - am la cine sa apelez pentru asta? @thebucur: Greu cu scrisu` este? :mrgreen: oricat incerc, imi scapa sursa ironiei. ----------------------------------- 2SKY 09 Oct 2018 16:57 ----------------------------------- Nu cred ca sint lipite intre ele laturile , mai degraba holzsuruburi . Eu as lua o bormasina cu dublu sens si as semna 1,2,3,4... laturile cum au fost si as desface cutia . Cel ce a facut-o , sigur so fi gindit la transport si a prevazut la adica demontarea . Sint doar niste lemne nu ai ce strica . ----------------------------------- valy 09 Oct 2018 17:20 ----------------------------------- Eu as spala-o montata, oricum nu tii apa sa balteasca mai multe zile, placajul pare vopsit cumva, si la final il lasi la soare. Oglinda este lipita de suport? ----------------------------------- thebucur 09 Oct 2018 17:27 ----------------------------------- nu e lipita, sistemul e similar celui de aici: http://www.allarscopes.com/telescopes/488mm_f5/index3_eng.htm e tinuta pe pozitie de un cablu de otel (in loc de platbanda aia), si se sprijina liber pe 18 puncte fiecare cu un mic suport de teflon si fetru. ----------------------------------- 2SKY 09 Oct 2018 18:26 ----------------------------------- Poti imbraca cu folie de plastic tot ce este de lemn , cum fac zugravii . Pui folia strat dublu si poti sa o speli de cite ori vrei . ----------------------------------- Erwin 09 Oct 2018 18:27 ----------------------------------- În prima fază încearcă să sufli praful cu aer comprimat (compresor cu filtru!). Poate nu e nevoie de spălare. Eu aș demonta-o din barilet, se scot clemele laterale și probabil trebuie slăbit cablul. Lucrezi deasupra unei saltele. Cu una de 305mm m-am jucat când am construit telescopul ultralight. Avea doar 7Kg. :twisted: ----------------------------------- thebucur 16 Oct 2018 13:00 ----------------------------------- cine nu risca... nu invata. cutia oglinzii are un decupaj in spate, si l-am folosit pentru a scurge apa. pana acum se prezinta bine. ----------------------------------- valy 16 Oct 2018 15:09 ----------------------------------- Daca se usuca apa nu raman urme? ----------------------------------- thebucur 16 Oct 2018 15:57 ----------------------------------- cu apa distilata absolut deloc. e destul de greu sa rezisti tentatiei de a le sterge cu ceva, dar se evapora fara urme. daca nu mergea asa, foloseam metoda de la obsession, tamponare cu servetele. ----------------------------------- 2SKY 16 Oct 2018 16:10 ----------------------------------- Inseamna ca ai avut doar praf nu si amprente , grasimii (vapori ) . Cu servetele se intervine daca mai ramin urme si e ca la stersul ochelarilor , dar se apasa cit mai fin . ----------------------------------- valy 16 Oct 2018 17:07 ----------------------------------- Eu am dat cu apa distilata si lasa urme evidente, cred ca o luasem de la un peco, pana nu am dat cu vata sa adun toate picaturile nu s-a rezolvat, dar nu tamponat ci plimbat sa colecteze toata apa. ----------------------------------- thebucur 16 Oct 2018 17:59 ----------------------------------- am pus apa distilata (tot de la ceva magazin auto, luata cea cu conductivitatea cea mai mica, asta are 0.4 μS) intr-o sticla cu cap spray, iar in alta tot apa, dar cu o lingurita de detergent de vase la un litru de apa. intai am dat cu apa chioara pe toata suprafata, lasat sa se inmoaie, dat detergent peste tot, lasat sa actioneze, umezit vata foarte bine si sters doar cu greutatea ei, apoi apa distilata multa, pana a curs fara niciun fel de spuma. s-au uscat de capul lor, impecabil. succesiunea a fost sugerata de cei care au facut aluminizarea oglinzii. ----------------------------------- nobody 16 Oct 2018 18:00 ----------------------------------- @valy: Cre' ca ai luat de la peco apa demineralizata (partial). Astea par OK: https://www.emag.ro/aditivi-auto/brand/pixico/c?ref=bc Au si fise tehnice (2 tipuri): APA DEIONIZATA ULTRAPURA (aia mai scumpa 0.1 uS/cm) https://www.pixico.ro/copy-of-apa-deionizata-1 APA DISTILATA AUTO (0.2 uS/cm) https://www.pixico.ro/copy-of-apa-deionizata-2 Alea la 1 leu/galeata e apa scuturata (5-8-... uS/cm), nu distilata. ----------------------------------- Erwin 17 Oct 2018 08:41 ----------------------------------- Poți colecta gratis apa de la aerul condiționat dar și mai bine apă de la un dezumidificator electric. E apă rezultată din condens, ar trebui să fie destul de curată. ----------------------------------- Stanescu Octavian 17 Oct 2018 09:08 ----------------------------------- merge in final perfect si cu apa de la robinet daca stergi instant cu servetel fin . ----------------------------------- valy 17 Oct 2018 10:10 ----------------------------------- Oricum nu m-am stresat, am vazut ca lasa urme deci de fiecare data dupa aceea am plimbat vata sa colectez toate picaturile, probabil merge si cu apa de la robinet.