
-----------------------------------
Krystyan
28 Dec 2007 21:55

Lungimea de unda
-----------------------------------
As vrea sa stiu si eu daca se poate mari lungimea de unda a unei unde.Am inteles ca aceasta lungime de unda se poate micsora prin intermediul unor acceleratoare de particule.Este adevarat ca prin modificarea suficient de mult a lungimii de unda a unei unde se pot aptine unde de alt tip din spectrul electromagnetic? Adica se poate transforma radiatiile x in unde radio, sa zicem prin marirea lungimii lor de unda?

-----------------------------------
Calin Pop
31 Dec 2007 18:52


-----------------------------------
Marirea lungimii de unda e echivalenta micsorarea frecventei, deci cu pierderea de energie a undei.
Pierderea de energie se poate face in mai multe feluri, un exemplu ar fi prin imprastiere (ciocnire) cu diverse particule.

-----------------------------------
raduM
31 Dec 2007 20:18


-----------------------------------
deoarece o undă armonică seamănă cu o sinusoidă, luați capetele și trageți de ele. Veți obține o lungime de undă mai mare.  8)  :lol: 
Mulți ani.  8)

-----------------------------------
IACOB DUMITRU
01 Ian 2008 15:08


-----------------------------------
Eu unul ași prefera să aștept, mulți ani, nu știu de ce, dar am impresia că timpul le poate rezolva pe toate (mai puțin simetria perfectă sau repausul absolut evident).
