----------------------------------- darkgotic 01 Mar 2019 18:23 Luneta necunoscuta ----------------------------------- Salutari,am primit aceasta luneta de la un prieten CE a adus-o din Germania. 10x-30x _30mm ,obiectivul Este tratat antirelfex -albastru_mov.nu are deloc reflexi interne,Este vopsit negru interior,nu am desfacut sa vas grupul de lentile zoom ,asa CA nu stiu daca sunt de plastic sau sticla dar lipseste contrastul.am pus si alt ocular dar tot nu are contrast.Ce puteti sa-mi spuneti despre aceasta luneta,eu habar nu am CE natie Este cine si cand o facut,o . ----------------------------------- Erwin 02 Mar 2019 07:57 ----------------------------------- Parasolarul de la obiectiv este lovit? Posibil că cele două lentile ale obiectivului dacă este spațiat, nu mai au distanța originală. Dacă a fost lipit și lentilele s-au dezlipit s-ar fi văzut clar că este ceva neînregulă. Dacă nu scrie nimic pe ea posibil să fie ceva junk. Pe capac scrie SBS? O fi Seben? ----------------------------------- darkgotic 02 Mar 2019 08:50 ----------------------------------- Da pe capac e inscriptionat sBs.iar obiectivul Este ok,eu am pus acolo o banda ca sa pun un alt obiectivul sa vad daca schimba contrastul dar nu. ----------------------------------- Teo 02 Mar 2019 10:09 ----------------------------------- Verificati daca toate lentilele sunt bine aliniate, sa nu fie cumva dezaxate din cauza vreunei lovituri (avarieri). Contrasul slab poate aparea si cand o luneta nu are suficiente diafragme interne sau daca intra lumina parazita pe undeva. Este posibil sa necesite cateva inele de diafragmare interna plasate la distanta corecta fata de obiectiv si fata de ocular. De asemenea este bine ca la interior, tubul sa fie vopsit negru mat. Succes ! ----------------------------------- darkgotic 02 Mar 2019 10:27 ----------------------------------- Tubul este negru mat vopsit,dar problema e cum spuneti diafragmele...nu are decat un inel ce tine tubul cu lentilele zoom.deci sa adaug o diafragma in spatele obiectivului? Cum sa calculez diametrul si distanta? Multumesc ----------------------------------- Teo 02 Mar 2019 10:46 ----------------------------------- Aici este un link, care arata cam unde ar trebui plasate diafragmele. http://www.berfield.com/baffles.html Eu folosesc o metoda mai putin stiintifica (empirica). Scot ocularul si privesc de la o distanta de aproximativ 5 cm prin tubul port-ocular gol. Plasez diafragmele astfel incat, campul unei diafragme sa nu "manance" din marginea lentilei obiectiv privita prin spate ( prin tubul port ocular, fara ocular conectat). Dar in acelasi timp sa acopere (diafragmeze) mariginile tubului lunetei. Adica sa obtin un efect de tunel astfel incat sa nu se vada pe lateral tubul telescopului si nici sa nu vigneteze din campul lentilei obiectiv decat maxim 1 mm pe margine de jur imprejur. La urmatoarea diafragma fac acelasi lucru si tot asa privind prin spate fara ocular conectat. Este posibil ca macar o singura diafragma plasata corect undeva mai pe la jumatatea tubului, sa mai rezolve din problemele cu lumina parazita. Poate sunt colegi de forum care vad acest topic si ne pot ajuta cu formule de calcul mai exacte. Eu, la toate lunetele construite am aplicat aceasta metoda empirica si am obtinut rezultate bune. Adica privind prin spate ( prin tubul ocularului, fara ocular conectat) sa obtin efectul de tunel astfel incat sa nu mai vad tubul lunetei pe margine dar nici sa nu imi "manance" din marginea vizibila a obiectivului privit prin spate. Aici mai exista un link : https://www.cloudynights.com/topic/493483-refractor-baffle-setting-out/ ----------------------------------- nobody 02 Mar 2019 16:51 ----------------------------------- Cum este prins obiectivul de tub ? ----------------------------------- darkgotic 02 Mar 2019 18:10 ----------------------------------- Obiectivul desfiletat ----------------------------------- nobody 02 Mar 2019 18:54 ----------------------------------- Aha, deci asta este obiectivul original, pare destul de bine facut. Si parca seamana cu astea: (Sears Discoverer 10-30 mm Power Zoom Telescope) https://www.cloudynights.com/topic/269979-wanna-take-a-guess/page-4 https://www.cloudynights.com/topic/593647-new-to-me-sears-4-6344/page-3 ----------------------------------- darkgotic 02 Mar 2019 19:31 ----------------------------------- Da,se aseamana foarte mult.cand am primit luneta am observat ceva in tub,intre obiectiv si lentila de zoom...era un viespe mic 😁 deci cineva a Mai umblat in ea.lentilele de zoom par un pic ..cum sa zic..spalacite,in ceata.poate ele cauzeaza lipsa contrastului? ----------------------------------- darkgotic 02 Mar 2019 19:37 ----------------------------------- In lookul ei original ----------------------------------- nobody 02 Mar 2019 20:32 ----------------------------------- Cel mai probabil trebuie curatate si lentilele din interior. Lentile laptoase dau imagini laptoase, valabil si la oglinzi. :wink: Cei care detin acest tip de luneta, in stare buna, spun ca da imagini foarte clare. A aparut sub mai multe marci (Sears, Revue, Tasco etc) prin anii 70-80, pare-se toate de provenienta japoneza. ----------------------------------- theogon 02 Mar 2019 21:01 ----------------------------------- Daca obiectivul pare in regula, s-ar putea ca lentilele ce asigura zoom-ul sa fie dereglate, murdare sa joace in locas, sau chiar sa lipseasca una din componente. Daca zici ca ai pus un alt ocular in locul zoom-ului, oare ai intrat cu el in focus? Poate ca lungimea tubului te-a impiedicat sa focalizezi cu un ocular obisnuit. Desfileteaza obiectivul si cu el intr-o mana si cu ocularul in celalta mana incearca sa reconstitui luneta fara tub, vei obtine o imagine miscatoare, dar relativ clara. Daca nu probabil ca obiectivul a fost dereglat si atunci te poti concentra asupra lui. Evident ai grija de cum tii componentele optice si fixeaza un obiect terestru bine luminat si indepartat. ----------------------------------- catalin dumitru 03 Mar 2019 00:25 ----------------------------------- Mai e o chestie , din cauza modului în care e făcut zoom-ul , contrastul la asemenea lunete nu e tocmai ideal . Lentilele vehicul trebuie să culiseze pe tub lisă , fără obstacole , iar asta duce la reflexii nedorite în interiorul sistemului zoom , chiar dacă tubulatura e neagră . Ziua , e mult mai deranjant decât noaptea . Remediul la problema asta ,e o lucrare de om nebun și nu cred că merită chinul . Poate pentru vreo lucrare de doctorat . ----------------------------------- darkgotic 03 Mar 2019 12:40 ----------------------------------- Obiectivul era pus invers in port-obiectiv.😀 In fiecare zi inveti ceva nou,chiar nu m-am gandit ca obiectivul sa fie invers.ramane sa vad lentilele zoom ----------------------------------- MariusP 03 Mar 2019 18:36 ----------------------------------- Am eliminat mesajele incepand cu mesajul din "twilight zone" al lui 2SKY. Va rog sa continuati discutia ontopic...